Jump to content


τρυπες στο cpu block!


Nick74

Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Ότι και αν έχει μπεί σαν σκέψη μέχρι τώρα κολλάει σε αυτό ακριβώς που είπες, λογικά θα είχε δημιουργήσει φθορά -έστω και βαθμιαία μειούμενη- και σε άλλα σημεία, δεν θα ήταν μια τρύπα εδώ και μία εκεί και όλο το υπόλοιπο μέσ' τη καλή χαρά που λένε !

Πάνω στο καπάκι της CPU, στα σημεία που αντιστοιχούν με αυτά που τρύπησε το cold plate, έχει δημιουργηθεί κάποια φθορά , ίχνος?

Και αν ήταν ηλεκτρόλυση μέσω ποιου μηχανισμού εντοπίστηκε αυστηρά σε δύο σημεία χωρίς να δώσει ίχνη και σημάδια και σε ευρύτερη περιοχή ?

Και ακόμα σημαντικότερο, πως αυτή η ηλεκτρόλυση επηρέασε το χαλκό και όχι το αλουμίνιο????

 

 

 

Ακριβως αυτο ειναι το κουφο: ηλεκτρολυση? θα ειχε περιφεριακη φθορα, υδρολυση? θα ειχε περιφεριακη φθορα, ξυσιμο απο κατι? θα ειχε περιφεριακη φθορα...

Η δε cpu ΕΥΤΥΧΩΣ ουτε καν σημαδια δεν ειχε... σα να την  προστατεψε η παστα και δεν ειχε ουτε λεκε απο μπλε στα σημεια... (και τωρα που το σκεφτομαι αυτο μαλλον αναιρει το θεμα της "αμμοβολης"... βεβαια κι ολα τα αλλα αναιρουνται απο την ελειψη φθορας... )

 

Να το τεντωσω και να πω οτι ειχε το μεταλο μεσα αερα? (εχει τυχει σε ατσαλι και το χω δει... δε ξερω αν γινεται σε χαλκο)... οκ, αντε να το υποθεσω, αλλα ΣΕ ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ? ειναι τελειως κουφο...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην φωτο παντως δεν φαινονται δυο τρυπες μονο. Ολη η περιοχη που σκαει το υγρο απο το jet plate ειχει σπασιματα. Απλα σε εκεινα τα σημεια ανοιξε τελειως. Δεν ειμαι σε pc για να σημαδεψω αλλα δειχνει σπασμενο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Στην φωτο παντως δεν φαινονται δυο τρυπες μονο. Ολη η περιοχη που σκαει το υγρο απο το jet plate ειχει σπασιματα. Απλα σε εκεινα τα σημεια ανοιξε τελειως. Δεν ειμαι σε pc για να σημαδεψω αλλα δειχνει σπασμενο.

 

η φωτο ειναι φωτο, και διακρινονται πολλα πραματα μαυρα ενω ειναι απλα μπλε...

Εγω που το χω μπροστα μου και το βλεπω και με το ματι και το μετραω με το παχυμετρο και βλεπω και με το μικροσκοπιο βλεπω οτι δεν υπαρχει περιφεριακη φθορα γυρω απ τις τρυπες. 

Τεσπα οτι ηταν ηταν το θεμα ειναι να ξερουμε τι πραγματα μπορει να προκαλεσουν κακο συνδυασμο ωστε να τα αποφευγουμε.

btw ελυσα το ψυγειο, δεν ειναι αλουμινιο αλλα χαλκος. οποτε τα μεταλα που παιζουν ειναι επινικελωμενο...κατι, ανοξειδωτο ατσα;λι, και χαλκος.

Το υψηλο ph του υγρου δειχνει πως με καποιο τροπο δημιουργηθηκε ( ? ) καποια αλκαλικη βαση... (συνηθως οταν το νερο παλιωνει οξινο γινεται οχι αλκαλλικο... )

Τελος εκανα ενα ακομα τεστ, και δεν υπαρχει κατι ζωντανο εκει μεσα (μηδεν νιτρικα  οποτε δεν υπαρχει κυκλος αζωτου, αρα ουτε βακτηρια) αλλα κι αν υποθεταμε πως καποια αλγη η οτιδηποτε ευθυνοταν για την αλλαγη του ph (αν βεβαια αλλαξε, γιατι δεν ξερω ποσο ηταν οταν το χα βαλει) θα επρεπε να κινηθει προς το οξινο κι οχι προς το αλκαλλικο.

Αν παλι το ζουμι ηταν ηδη αλκαλλικο ειναι αλλο θεμα 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Nick74 έγραψε:

η φωτο ειναι φωτο, και διακρινονται πολλα πραματα μαυρα ενω ειναι απλα μπλε...

δηλαδη εκει που εχω δημειωσει με πρασινο κυκλο (και αλλου αλλα εκει ειναι πιο εμφανες) δε λειπουν κομματια απο τα fins ?

IMG_20200630_205002.jpg.f287cd0a6c05ea800824e1f99a6b4c55.thumb.jpg.ab6ca3d67e94f5f288ec70ef2b7f2d98.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Αστοχια υλικου πιστευω ειναι, τωρα για ποιο λογο τρεχα γυρευε.

 

 

μωρε αυτο ειναι το προφανες, και ολα εκει συνηγορουν, αφου εχουμε δυο τρυπες στο πουθενα με μηδενικη περιφεριακη φθορα γυρω τους,  αλλα ΠΟΛΥ κουλο να τυχει σε δυο σημεια...

 

Και δηλαδη απο ποιος ξερει ποσες εκατονταδες κιλα ηταν το φυλο, στο cpu block μου ετυχε η στραβη? 

 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

δηλαδη εκει που εχω δημειωσει με πρασινο κυκλο (και αλλου αλλα εκει ειναι πιο εμφανες) δε λειπουν κομματια απο τα fins ?

 

 

Οχι,  το μαυρο ειναι μπλε σκουρο, τιποτε αλλο...  προφανως δεν ειναι καν οξειδωση αλλα σκετο χρωμα γιατι ειχα μαυρο και μετα μπλε ζουμι μεσα.

Παιδια μια φωτο με το κινητο ειναι, δεν ειναι καμια μακρο με dslr... και δε το γυαλισα για να βγαλω τη φωτο... μου φανηκε αχρηστο κατι τετοιο.

Αλλα ακομα κι αν ηταν, παλι δεν υπαρχει περιφεριακη φθορα και θα ηταν ακομα πιο κουλο...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Nick74 said:

αφου εχουμε δυο τρυπες στο πουθενα με μηδενικη περιφεριακη φθορα γυρω τους

πάει πολύ να έχω κι εγώ ιδέες στο ζήτημα (γνήσιο Λαμπ θέμα μπάι δε γουέι) οπότε το θέτω με μορφή ερώτησης:
α) τ υλικό είναι 100% καθαρό;
β) γιατί στην όλη εικόνα αποκλείεται η αντίθετη διαδρομή; Εννοώ, θεωρώντας ότι η επιφάνεια της CPU δεν θερμαίνεται ομοιόμορφα, γιατί αποκλείεται να υπήρχαν σε εκείνα τα σημεία του επεξεργαστή hot spots που επηρρέασαν διαφορετικά το μέταλλο στο αντίστοιχο σημείο που αργότερα έκανε την τρύπα. Μοιάζει εντελώς ακραίο έτσι κι αλλιώς αλλά είπα να το ρωτήσω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

πάει πολύ να έχω κι εγώ ιδέες στο ζήτημα (γνήσιο Λαμπ θέμα μπάι δε γουέι) οπότε το θέτω με μορφή ερώτησης:
α) τ υλικό είναι 100% καθαρό;
β) γιατί στην όλη εικόνα αποκλείεται η αντίθετη διαδρομή; Εννοώ, θεωρώντας ότι η επιφάνεια της CPU δεν θερμαίνεται ομοιόμορφα, γιατί αποκλείεται να υπήρχαν σε εκείνα τα σημεία του επεξεργαστή hot spots που επηρρέασαν διαφορετικά το μέταλλο στο αντίστοιχο σημείο που αργότερα έκανε την τρύπα. Μοιάζει εντελώς ακραίο έτσι κι αλλιώς αλλά είπα να το ρωτήσω. 

 

ολα τα σεναρια τα βλεπουμε, αφου κανενα δε βγαζει νοημα, αλλα η φθορα ειναι απο μεσα προς τα εξω κι οχι το αναποδο, και παλι με μηδενικη περιφεριακη φθορα.... σε ενα υγρο που εποιανε max 35-37 βαθμους (εχω θερμομετρα)...

Ξερω γω? ουτε αυτο ακουγεται ρεαλιστικο... και αν υπηρχαν hot spots που να παραγουν θερμοτητα (θερμοτητα, οχι θερμοκρασια) ικανη για να μην εχει εξισοροπηθει μετα απο 3 χιλιοστα χαλκο τοτε θα ειχε σημαδια και ο επεξεργαστης... τουλαχιστο νομιζω... 

Αν δεις διαβρωμενα cpu blocks θα δεις οτι συνηθως ειναι απο υγρα μεταλλα, και η φθορα ειναι γενικη οχι απλα δυο τρυπες..

 

Παντως μιλαμε για θερμοκρασιες της πλακας που δε μπορουν να διαβρωσουν μεταλλα... (εκτος ισως απο κανα γαλλιο η τιποτα τετοιας μορφης μεταλλα) ποσο μαλλον χαλκο που ειναι γενικα ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ ανθεκτικος... 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Τρελο παντως. Αν δεν εχεις τι να κανεις στειλε μια τη φωτο στην watercool ετσι να δουμε τι θα πουν.

καλη ιδεα... 

αν απαντησουν κατι θα το ανεβασω

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Αν δεν απαντησουν..

  Hide contents

στειλε ενα ρααααααααααα να λελωσουν βλακακι εγω το δοκιμασα και επιασε @salde  ?

 

...τι ειναι το ρααααα? ο Θεος του Ηλιου των Αιγυπτιων? ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε αλλα οχι ειναι το καλεσμα των ΠΟΘαιων.. Θυμασαι στα θαντερκατς που μολις εκανε ΩΩΩΩΩ! παραταγανε τα παντα και λαμπανε τα ματια τους;

Ειναι κατι αντιστοιχο. Χρησιμοποιειται και ως "Τι κανετε εδω ρααααααααα!"  

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

 Θυμασαι στα θαντερκατς

 

 

ολοι βλεπω πιπινια ειμαστε ?

 

 

τι εννωεις αν θυμαμαι? πριν κανα πενταμηνο ειχα δει ολα τα θαντερκατς ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !  :) 

Νίκο για πες μου κάτι:

Τα micro fins του Cold plate έχουν γίνει με την τεχνική skiving ή είναι κομμένα με δισκάκι?

Αν είναι με δισκάκι το σόκορο των πτερυγίων θα είναι "πρόσωπο" με την υπόλοιπη επιφάνεια, αν είναι με skivinγ θα περισσεύουν λίγο από την υπόλοιπη επιφάνεια.

Έτσι όπως βλέπω τη φωτογραφία, δεν με βοηθάει να καταλάβω αν τα πτερύγια είναι πρόσωπο με την περίμετρό τους, αλλά από την άλλη μεριά δεν βλέπω σε καμία πλευρά την κεκλιμένη μεταβατική περιοχή που μπαίνει το μαχαίρι να κόψει, που είναι χαρακτηριστική στα cold plate που γίνονται από έλασμα χαλκού, χωρίς άλλη μηχανουργική κατεργασία.

 

spacer.png

 

Εδώ αυτή η κεκλιμένη περιοχή είναι αριστερά.

 

Αν το cold plate είναι φτιαγμένο με δισκάκι (τα πτερύγια είναι κομμένα δηλαδή μέσα στο πάχος του υλικού του ελάσματος) η εικόνα είναι διαφορετική :

 

Ashampoo_Snap_Παρασκευή, 3 Ιουλίου 2020_11h37m54s_001_.jpg

 

Και από της φωτογραφίες, το cold plate το δικό σου μοιάζει με αυτό της δεύτερης περίπτωσης.

Για πες ποια από τις δυο κατασκευές είναι η δική σου, γιατί μπορεί να υπάρχει τελικά κάποια εξήγηση για το πρόβλημά σου !  :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περνάει από το μυαλό μου είναι το εξής:

Το έλασμα του χαλκού από το οποίο κόπηκε και φτιάχτηκε το cold plate στην φάση της κατασκευής του να "πήρε" τυχαία κάποια κομματάκια από άλλο κράμα / μέταλλο σαν "σκουπιδάκι" και όταν πέρασε από τη διαδικασία το cold rolling  αυτό το "άλλο" μέταλλο συσσωματώθηκε με την συμπίεση στο χαλκό και μετά από την όλη διαδικασία ενσωματώθηκε πλήρως, μην χάνοντας όμως την ελαφρά διαφορετική χημική του σύσταση, ούτε και την ηλεκτραρνητικότητά του!

Έτσι το όλο κομμάτι επεξεργάστηκε κανονικά μπήκε σε λειτουργία και προοδευτικά υπέστη ηλεκτροδιάβρωση με ανόδιο το "σκουπιδάκι" !

Ο λόγος που σε ρώταγα για την κατασκευή των fins είναι γιατί η εικόνα της τρύπας στο cold plate που συνοδεύεται από την αντίστοιχη εξαφάνιση των fins μόνο κατά το αντίστοιχο τμήμα τους (ακριβώς όση περιοχή ορίζει η τρύπα) ταιριάζει ασυγκρίτως περισσότερο με την κοπή με δισκάκι της ίδιας διαστρωματικά περιοχής, ενώ αντίθετα η λοξή κοπή του skiving και το ανασήκωμα του ελάσματος θα όριζε μια λοξή περιοχή μέσα στα πτερύγια η οποία θα καταστρεφόταν, πράγμα που εδώ και πολύ λογικά δεν συμβαίνει!

Τώρα πόσο αυτό είναι πιθανό . . .  είναι αλλουνού Παππά Βαγγέλιο !  :) 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Το έλασμα του χαλκού από το οποίο κόπηκε και φτιάχτηκε το cold plate στην φάση της κατασκευής του να "πήρε" τυχαία κάποια κομματάκια από άλλο κράμα / μέταλλο σαν "σκουπιδάκι" και όταν πέρασε από τη διαδικασία το cold rolling  αυτό το "άλλο" μέταλλο συσσωματώθηκε με την συμπίεση στο χαλκό και μετά από την όλη διαδικασία ενσωματώθηκε πλήρως, μην χάνοντας όμως την ελαφρά διαφορετική χημική του σύσταση, ούτε και την ηλεκτραρνητικότητά του!

Έτσι το όλο κομμάτι επεξεργάστηκε κανονικά μπήκε σε λειτουργία και προοδευτικά υπέστη ηλεκτροδιάβρωση με ανόδιο το "σκουπιδάκι" !

 

Αν και λιγο τεντωμενο, αυτο τουλαχιστο βγαζει νοημα ?

 

 

δυσκολο μεν βεβαια να εγινε αλλα ειναι η μονη εξηγηση που δικαιολογει απολυτα την ελειψη περιφεριακης φθορας

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.