Jump to content



PC για Gaming / γενική χρήση - AMD ή Intel


Recommended Posts

Έχω παρατήσει καιρό το gaming και ο 9900k με την 2080 έχουν φύγει αρκετούς μήνες τώρα.
Μετά από καιρό πρόκειται να φτιάξω ένα νέο σύστημα για gaming και all around χρήση,

Κοιτάω μόνο για cpu-mobo-gpu-psu
(υπάρχουν Μόνιτορ 2K 144hz / 32gb ram / ssd-m.2 κτλ. )

1) cpu-mobo
είμαι μεταξύ

  • asus rog x570-E με ryzen 3800X ή
  • msi tomahawk/asrock legend Z490 με i7-10700K

υπάρχει πιστωτικό 100€ για τα παραπάνω πράγματα, ως συνδυασμοί βγαίνουν πάνω κάτω τα ίδια +-20€


σε X570 chipset άλλη μητρική έτσι όπως θέλω να είναι κοντά στα 200€ δεν βρήκα, μόνο την ASUS TUF
αλλά είναι πετσοκομμένη, μετά ως εναλλακτική είναι η asus x570-F αλλά η τιμή είναι σχετικά κοντά με την E.


ως εναλλακτικά combo 3600x - asus tuf x570  ή z490 - 10600k ?

 

2) gpu αν και δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά
είμαι μεταξύ 
MSI rtx2070 super gaming X (550-570€)
MSI RX 5700XT gaming X (430€)
ή μετά σε κάτι πιο οικονομικές gtx 1660 super (250-280€)
 

Με black- blue κτλ. με τα drivers γνωρίζουμε αν έχουν διορθωθεί τα πράγματα σε περίπτωση που πάω σε 5700XT

3) Ως προς PSU οι διαθεσιμότητες είναι ανύπαρκτες καιρό τώρα, (seasonic ή superflower)
Corsair θέλω να το αποφύγω αλλά..

αρνητικά 

OCP is set high on all rails / Very low efficiency with 2% load / Not efficient 5VSB rail

Increased vampire power consumption / Small distance between the peripheral connectors
Σε άλλα site που το έχω βρει γράφουν θετικά

Περιμένω απόψεις για τα παραπάνω
ps
τώρα έχω ryzen 2600 και gtx1650  ?

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

1) πες το budget σου

2) σε ποια ανάλυση παίζεις και αν θες 144Hz

3) η γενική χρήση ποια είναι? Όρισέ την

4) ποιες ανάγκες έχεις από λοιπά I/O (κάρτες επέκτασης , δίσκους κτλ)

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1200-1300
32" 2K 144hz  moniitor έχω
πέρα από gaming και football manager, video & photo editing όταν χρειαστεί, κτλ.
γενικά ότι χρειαστώ να το κάνω και να ξεμπερδεύω

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

970 evo plus
2x 860 evo
3Tb hdd
6TB hdd (σ'αυτόν κρατάω bakup και αφαιρείται 
*Λογικά αργότερα θα κουμπωθεί ο samsung 980 όταν κυκλοφορήσει 
από κάρτες επέκτασης αυτή την στιγμή δεν θα μπει κάτι

λειτουργικό win10

ως προς ψύξη, η αεροψύκτρα που έχω θεωρώ θα με καλύψει 
αν όχι μάλλον θα πάω σε kraken63 ή corsair h115i

κουτί έχω το Phanteks Enthoo Evolv X

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

τελευταία πριν σταματήσω ήταν αυτά football manager / Tomb raider / The crew / GTA / watch dogs / Battlefield

τα επόμενα όχι τόσο πολύ→  assassins creed / Arma  / COD και είναι και "μερικά" ακόμα στην βιβλιοθήκη που
δεν τα έχω πιάσει ακόμη  (homefront,hellblade..) μπορεί να έχω ξεχάσει και κάποιο ?

όχι @giorgos2187

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις και το τελευταίο FPS για τα 144Hz 1080p θα πας σε Intel.

 Αν όμως παίζεις 1440p δεν υπάρχει καμία αισθητή διαφορά, οπότε ξεκάθαρα πας σε AMD. Από μητρική εγώ θα έπαιρνα την Gaming-F. 35€-40€ λιγότερα δεν είναι πολλά, αλλά δεν είναι και αμελητέα. Γιατί να τα δώσεις;

 

Εγώ θα έκανα της εξής μαγκιά: Θα έπαιρνα AMD Ryzen 3600X και θα ήμουν έτοιμος να αναβαθμίσω σε Zen 3 που είναι στη γωνία (με φημολογούμενο έως +20% καλύτερο IPC). Με 3600Χ θα δεις μεγάλη διαφορά στα games από τον 2600 που έχεις. 

 

Για κάρτα γραφικών, τι να πω... Πολλά τα λεφτά για την ανάλυση που θες να παίξεις και τόσο οι Ampere όσο και οι RDNA2 είναι και αυτές στη γωνία... 

 

Πολύ κακή περίοδος για τέτοια αναβάθμιση που θες. Να δώσεις τόσα λεφτά για 2070 super και σε 3 μήνες να σκάσει η 3070 (ή η αντίστοιχή από AMD) με 50% καλύτερες επιδόσεις είναι κρίμα (αν είναι στα ίδια λεφτά)...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χ570 κ 3600 για βαση κ καρτα γραφικων οποιαδηποτε εχεις στο ραφι μεχρι το Σεπτεμβριο/Οκτωβριο.

Ουτε για αστειο να δωσεις χρηματα για high end καρτα τωρα. Οτιδηποτε πανω απο απλη (κ μτχ) 5700 ειναι πεταμενα λεφτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, GFFermari said:

570 κ 3600 για βαση κ καρτα γραφικων οποιαδηποτε εχεις στο ραφι μεχρι το Σεπτεμβριο/Οκτωβριο.

Μη σου πω και 3300Χ. Σε 1440p έχει πραγματικά αμελητέες διαφορές από έναν high end Intel.

Link to comment
Share on other sites

με gtx 1650 είμαι τώρα, θα βγάλει χεράκια και θα με κυνηγάει η καρτούλα σε 2k.

Όσον αφορά το cpu, να πάρω τώρα κάποιον οικονομικό 3x00x και να αλλάζω μετά,
πάλι η μια ή άλλη είναι ως μεταπώληση, αν είναι μένω με τον 2600.
320€ o 3800x / 180€ ο 3600x

Όχι δεν κοιτάζω το τελευταίο fps, αλλά να μην έχω drops  και τα min fps 
να μην προκαλούν stattering/tearing δεν θυμάμαι πως λέγεται.

Για το football manager έχω κάνει αρκετές τρέλες (στο παρελθόν) για να πηγαίνει σφαίρα 
όσον αφορά τα loads, και τις μεταβάσεις από αγώνα σε αγώνα, την προετοιμασία κτλ.
οπότε για 3300x εν νομίζω ?. Σε intel τρέχει καλύτερα το εν λόγω παιχνίδι.

Όλα αυτά που αναφέρεται κι εσείς τα έχω σκεφτεί, ότι σε 1-2 μήνες θα κυκλοφορήσουν οι νέες κάρτες,
μετά περιμένεις να εμφανιστούν στα ράφια και ψάχνεις να βρεις τιμή οπότε φτάσαμε Οκτώβρη ?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 2600 κ 1650, δε κανεις βημα προς το παρον.

Οχι με τη προοπτικη να παρεις οτι τελευταιο κυκλοφορησει. Αλλα για να παρουν σωστες τιμες τα σημερινα parts.

Ο 3700Χ μπορει να πεσει αρκετα αν οι επομενοι ειναι τοσο δυνατοι οσο ακουγεται. (δεν υπαρχει 3800Χ - μην τον αναφερεις καν)

Κ αντι για 2070 που κοιτας, να καταληξεις με 2070 με τα μισα χρηματα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στεγνά οικονομικά, αυτό που πας να κάνεις δεν πολυαξίζει αυτήν τη στιγμή. Βέβαια για τα επόμενα δεν μου φαίνεται εφικτός ούτε ο Οκτώβριος. Οπότε είναι δική σου απόφαση αν θέλεις τώρα κάτι, ώστε να το ευχαριστηθείς στο επόμενο εξάμηνο ή αν προτιμήσεις την αναμονή (προς καλά Χριστούγεννα το κόβω) για να έχει ο,τιδήποτε αγοράσεις κάπως πιο μακροπρόθεσμη προοπτική. Θυσιάζοντας το παιχνίδι από τώρα μέχρι τότε. Ουσιαστικά κρίνεις πόσο σημαντικό είναι το επόμενο τετράμηνο/εξάμηνο για εσένα.

Αν πήγαινα σήμερα σε intel, οι Κ δεν μου μοιάζουν τόσο συμφέρουσα αγορά αυτή τη στιγμή, άσε που άμα πας σε επεξεργαστή 400-500€ μπαίνεις σε χωράφια 3900Χ

 

44 minutes ago, GFFermari said:

Ο 3700Χ μπορει να πεσει αρκετα αν οι επομενοι ειναι τοσο δυνατοι οσο ακουγεται.

είναι χάλι οι διαθεσιμότητες, ναι μπορεί να πέσει αλλά κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα τον βρίσκεις εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

τελευταία πριν σταματήσω ήταν αυτά football manager / Tomb raider / The crew / GTA / watch dogs / Battlefield

τα επόμενα όχι τόσο πολύ→  assassins creed / Arma  / COD και είναι και "μερικά" ακόμα στην βιβλιοθήκη που
δεν τα έχω πιάσει ακόμη  (homefront,hellblade..) μπορεί να έχω ξεχάσει και κάποιο ?

όχι @giorgos2187

 

Με υποχωρήσεις σε ΑΑ και clouds, shadows και αντίστοιχες ρυθμίσεις η 1660 super θα κρατήσει 60+ σε αυτά που αναφέρεις σε 1440p. Αν αυτό σου αρκεί, είναι πολύ τίμια στα λεφτά της.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε νοιάζει το ενδεχόμενο μέσα στο επόμενο εξάμηνο να ανατραπούν τα πάντα (Zen 3 + Ampere + RDNA 2), τότε κάνε την αναβάθμιση με 3600Χ και 2070 super. Σε κάθε περίπτωση τα νέα κομμάτια πριν τα Χριστούγεννα (ίσως και πιο μετά) δεν θα τα βρεις στα ράφια σε normal τιμές. Οπότε αγοράζοντας 2070 super (που την αναφέρεις) είσαι καλυμμένος στα 1440p. Με τον 3600Χ είσαι καλυμμένος, χωρίς να δώσεις πολλά χρήματα, ώστε να είσαι έτοιμος για αναβάθμιση σε Zen 3 όταν έρθουν Ελλάδα δε normal τιμές (υπολόγιζε 6μηνο +). Επομένως παίρνεις και ένα καλό X570.

 

Οπότε η μέση λύση για να χαρείς εδώ και τώρα το gaming για τους επόμενους 6-8 μήνες είναι:

 

3600Χ

Rog Strix X570 Ε ή F

2070 super.

 

Θα είσαι τούμπανο στο μεσοδιάστημα και αν είναι τόσο καλό το IPC που λένε για τους Zen 3 αναβαθμίζεις και εκεί όταν το χρειάζεσαι. Η κάρτα γραφικών (2070 super), ναι μεν θα ξεπεραστεί από τη νέα γενιά αλλά για 1440p δεν νομίζω να μην σε καλύψει σε βάθος χρόνου, χωρίς παραχωρήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 7 ώρες, το μέλος Nick74 έγραψε:

Τωρα οσον αφορα τις καρτες, εδω και λιγο καιρο εχω μεταφερει τη 1080 στο htpc/2nd gaming συστημα που εχω στο σαλονι, και στο workstation/gaming συστημα μου εχω παρει μια Saphire Nitro 5700XT. Στην αρχη ειχα βεβαια τις αμφιβολιες μου κατα ποσο θα με καλυψει -μεχρι και αγοραστη ειχα βρει για την περιπτωση που δεν- (σσ ΔΕΝ παιζω first person shooters αλλα ολα τα ΑΑΑ θελω να παιζουν σωστα με 60fps χωρις frame drops σε 1440 p με τα παντα στο max), και τελικα δε με απογοητευσε, και απ οτι βλεπω σε συγκριση με τη 1080 ειναι λιγο καλυτερη, τουλαχιστο σ αυτη την αναλυση. Αν δεν καναν τις πατατιες με τους drivers να θες να αλλαζεις και driver αναλογα τι κανεις, πιστευω αυτη η σειρα της AMD δε θα ειχε και πολλα να ζηλεψει. Τωρα αν μιλαμε για 4Κ αναλυσεις η για 120/144Hz δε γνωριζω αλλα δε νομιζω να ειναι καταλληλη, οπως επισεις δυστυχως δε βλεπω καταλληλη την 1080 σε 4Κ αν τα βαλεις ολα max (υπ οψιν πως στην tv παιζω μονο τα "κονσολατα" παιχνιδια, δηλαδη αυτα που παιζονται καλυτερα με gamepad). Οποτε κατα τη γνωμη μου για μεχρι 1440p 60fps ΥΠΑΡΧΕΙ εναλλακτικη στην κατηγορια 400-500 ευρω, αλλα οποιος παει day 1 σε αυτη την εναλλακτικη θα πρεπει να φαει στη μαπα ολους τους πειραματισμους της AMD με τους drivers 

 

@Nick74

για να μην βγαίνουμε offtopic στο άλλο θέμα, κάνω εδώ την ερώτηση,

Γνωρίζεις αν έχουν στρώσει τα θέματα με τους drivers, επειδή αρχική σκέψη ήταν rtx2070 super ή
εναλλακτικά σκεφτόμουν να πάω σε 5700XT αλλά είχα διαβάσει θέματα με drivers, black screens κτλ...

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

 

@Nick74

για να μην βγαίνουμε offtopic στο άλλο θέμα, κάνω εδώ την ερώτηση,

Γνωρίζεις αν έχουν στρώσει τα θέματα με τους drivers, επειδή αρχική σκέψη ήταν rtx2070 super ή
εναλλακτικά σκεφτόμουν να πάω σε 5700XT αλλά είχα διαβάσει θέματα με drivers, black screens κτλ...

 

ναι καλε, σχεδον κοντευει να χρονισει λες να εχει ακομα θεμα? ?

Εγω οταν την πηρα (νομιζω κανα τριμηνο την εχω? ισως και παραπανω) δεν αντιμετωπισα κανενα απολυτως θεμα, εκτος των αλλαγων drivers στην αρχη (για αλλο game επρεπε να βαζεις αλλο driver) αλλα μαυρες οθονες και τετοια ευτυχως δεν προλαβα.

Οσοι την πηραν φρεσκια ομως ξερω πως δεινοπαθησαν, και για αρκετο καιρο.

Παντως οταν την κουμπωσα ενα φορματ το κανα καλου κακου...

 

 

btw η  καρτα ειναι πολυ δυνατη και αριστη για τα λεφτα της, αλλα εχω την εντυπωση πως  δεν αποκλειεται να ειναι ακομα πιο δυνατη απ οσο δειχνει, και να χανει εξ αιτιας προβληματων software... δεν ειμαι σιγουρος αλλα δε το αποκλειω.

Απο 1080 σκετη παντως ειναι γενικα πιο δυνατη, αρα πιστευω πως πρεπει να ειναι καλυτερη απ τη 2070 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κάρτα γραφικών έκλεισα σε rtx2060 super στα 420€, δεν θέλω να δώσω περισσότερα μιας και οι rtx30xx θα βγουν σύντομα,
μέχρι να στρώσουν τιμές, διαθεσιμότητες και τυχόν προβλήματα που προκύψουν, για 6-8 μήνες είμαι κομπλέ για 2Κ
και ως μεταπώληση αργότερα θεωρώ. Αν ειναι λάθος ο τρόπος σκέψης ευπρόσδεκτες άλλες απόψεις.

MB έκλεισα asus x570-E θεωρώ είναι καλή και πλήρης ως βάση και για την νέα σειρά της AMD αργότερα.

 

CPU δεν ξέρω να τσιμπήσω τον 3600 στα 170€,
ή 3700X στα 280€ και με +30€ παίζει ο 3800X με μεγαλύτερο base clock και μεγαλύτερο περιθώριο OC αργότερα
(διάβασα ότι οι 3800x είναι καλύτερα κομμάτια ως προς OC) ?

 

Τροφοδοτικό έκλεισα το rmx 750x της corsair, ακόμα είμαι σε σκέψη αν πάω σε αυτό ή κάποιο άλλο psu μέχρι να έρθουν τα 

υπόλοιπα parts.

Απόψεις ευπρόσδεκτες

*και το setακι tomahawk z490-με 10700κ μου κλείνει το μάτι ?
 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, idonthave said:

κάρτα γραφικών έκλεισα σε rtx2060 super στα 420€, δεν θέλω να δώσω περισσότερα μιας και οι rtx30xx θα βγουν σύντομα,
μέχρι να στρώσουν τιμές, διαθεσιμότητες και τυχόν προβλήματα που προκύψουν, για 6-8 μήνες είμαι κομπλέ για 2Κ
και ως μεταπώληση αργότερα θεωρώ. Αν ειναι λάθος ο τρόπος σκέψης ευπρόσδεκτες άλλες απόψεις.

MB έκλεισα asus x570-E θεωρώ είναι καλή και πλήρης ως βάση και για την νέα σειρά της AMD αργότερα.

 

CPU δεν ξέρω να τσιμπήσω τον 3600 στα 170€,
ή 3700X στα 280€ και με +30€ παίζει ο 3800X με μεγαλύτερο base clock και μεγαλύτερο περιθώριο OC αργότερα
(διάβασα ότι οι 3800x είναι καλύτερα κομμάτια ως προς OC) ?

 

Τροφοδοτικό έκλεισα το rmx 750x της corsair, ακόμα είμαι σε σκέψη αν πάω σε αυτό ή κάποιο άλλο psu μέχρι να έρθουν τα 

υπόλοιπα parts.

Απόψεις ευπρόσδεκτες

*και το setακι tomahawk z490-με 10700κ μου κλείνει το μάτι ?
 

 

Με λιγότερα από 420€ νομίζω ότι η 5700ΧΤ γενικότερα υπερτερεί της 2060 super.

Για CPU, εφόσον ο δρόμος θα είναι ανοικτός για ZEN 3 και σκοπεύεις να αναβαθμίσεις, εγώ θα έπαιρνα τον 3600. Δεν θα δεις σπουδαίες διαφορές με τον 3700Χ/3800Χ στο gaming (εκτός αν θες τους πυρήνες για άλλες εργασίες).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.