Jump to content



Intel 10nm CPUs - LGA1700


GFFermari

Recommended Posts

1 ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Δεν ειναι πολλα για επεξεργαστη χωρις εγγυηση;

Επισης τι εννοεις δεν αξιζει για παιχνιδια να κανει καποιος τη μεταβαση; Ειναι απο τους πιο καλους gaming cpus...

Επισης αν εισαι με αερα καλη τυχη. Παει ο επεξεργαστης χαραμι.

Εγγυηση εχει (και οι 2), στη Γερμανια τα περισσοτερα Καταστηματα δεχονται μεταφορα της εγγυησης (ο πρωτος αγοραστης υπογραφει ενα εγγραφο -πολλες φορες το εχουνε στις ιστοσελιδες τους για κατεβασμα...). 

 

Ειναι απο τους καλυτερους επεξεργαστες για gaming, συμφωνω απολυτα μαζι σου. Απλα οταν ερχεσαι απο τον 12700 η διαφορα δεν αξιζει το κοστος μεταβασης (τουλαχιστον για μενα και νομιζω για τους περισσοτερους)

 

Τωρα για το θεμα της αεροψυξης θα διαφωνησουμε 😅 Τον εχω σε αερα, πιανει μαξ συχνοτητες και τις κραταει (μετα απο undervolting), οποτε ειμαι happy! προς το παρων τουλαχιστον 😋 ...θα ερθει και το νερακι οταν θελω να υπερχρονισω και να ¨παιξω" 

Ασε που το νερακι θελει τον αερα του 🤣

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, το μέλος goku_dbz έγραψε:

Εγγυηση εχει (και οι 2), στη Γερμανια τα περισσοτερα Καταστηματα δεχονται μεταφορα της εγγυησης (ο πρωτος αγοραστης υπογραφει ενα εγγραφο -πολλες φορες το εχουνε στις ιστοσελιδες τους για κατεβασμα...). 

 

Ειναι απο τους καλυτερους επεξεργαστες για gaming, συμφωνω απολυτα μαζι σου. Απλα οταν ερχεσαι απο τον 12700 η διαφορα δεν αξιζει το κοστος μεταβασης (τουλαχιστον για μενα και νομιζω για τους περισσοτερους)

 

Τωρα για το θεμα της αεροψυξης θα διαφωνησουμε 😅 Τον εχω σε αερα, πιανει μαξ συχνοτητες και τις κραταει (μετα απο undervolting), οποτε ειμαι happy! προς το παρων τουλαχιστον 😋 ...θα ερθει και το νερακι οταν θελω να υπερχρονισω και να ¨παιξω" 

Ασε που το νερακι θελει τον αερα του 🤣

Αααααα πες το ετσι οτι ειχες ηδη καλο επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος goku_dbz έγραψε:

μπηκε και ο καινουργιος! 

ειναι ζεστουλης ο ατιμος! αρχικα χωρις να πειραξω κατι σε bios: vcore under load 1,30-1,33, μετα απο λιγα λεπτα εφτανε τους 100 και εκανε throttle (σε αερα ειμαι...) 

Εβαλα offset core  -150 και ring -50 και εως τωρα ολα σταθερα (ελπιζω να μεινει ετσι) και καταναλωση μαξ στο cinebench 200-210w, vcore 1,18, θερμοκρασιες μετα απο μιση ωρα στους 95 χωρις throttling...

 

στα μετροπρογραμματα ναι βλεπεις νουμερα και χαιρεσαι, στα παιχνιδια meh...μικροπραγματα...οποτε αν καποιος σκεφτεται να κανει την ιδια μεταβαση για παιχνιδια μονο, συμβουλη μου... δεν αξιζει! 😅  

 

υγ: στο σπιτι τωρα 22 βαθμους...νομιζω το καλοκαιρι θα ερθει και νερακι! 

Εμένα με 1.37vcore (δε μπορώ πιο κάτω για τους λόγους που'χα πει) , το throttlαρισμα είναι βέβαιο ακόμη και στο νεράκι. Βέβαια τα μαξ ρολόγια πάντα τα'χει στο gaming, εκεί όπου με ενδιαφέρει , και παρόλο που βλέπεις τέτοιο ρεύμα, έχω βάλει μαξ 180W από το bios (δλδ δε μπορώ να πάω πιο κάτω σε ρεύματα αλλά ταυτόχρονα η κατανάλωση είναι μικρότερη - fuck logic :hehe: ). 

Νομίζω πως το έλεγα πως δεν αξίζει , απλά στην δική σου περίπτωση που κάνεις μετάβαση με αρκετά μικρότερο κόστος, είναι πολύ οκ ;) 

Αν μου τη βιδώσει, το καλοκαίρι με βλέπω άνετα να παίρνω άλλη μητρική και να διώξω την Β660.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειχες δικαιο -και βαθια μεσα μου το ηξερα- αλλα με "έτρωγε" 😀

 

 

Πως και δεν μπορεις να ριξεις πιο κατω τις τασεις; (Δες φωτο...εχεις τετοιες/παρομοιες επιλογές?)

Εδω με την Asrock υπερευχαριστημενος! Την προτεινω ανεπιφύλακτα. 

PXL_20230331_161214861.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω τα settings αυτά αν και νομίζω δύσκολα είμαι, και θα επανέλθω!

Με Asrock επίσης ήμουν ευχαριστημένος (έχω κρατήσει για σερβερ το παλιό μου που ΄χει την Z370 Taichi :p ) 

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Θα δοκιμάσω τα settings αυτά αν και νομίζω δύσκολα είμαι, και θα επανέλθω!

Με Asrock επίσης ήμουν ευχαριστημένος (έχω κρατήσει για σερβερ το παλιό μου που ΄χει την Z370 Taichi :p ) 

self quote, ορίστε η απάντησή μου. Έβαλα intel XTU και βλέπω αυτό το "undervolt protection enabled" 

 

 

Depends on vendor, not chipset. 

image.png

greyed out. Θα ψάξω στο bios να δω αν υπάρχει κάτι άλλο ,αλλά είχα φάει τον τόπο και δεν ήταν πραγματικα undervolt αυτό που έκανα, υποθέτω. Απλά το minimum max που μπορώ είναι 1.375. FML

Asus, στα τσακίδια

 

Βασικά τώρα διαβάζω ότι είναι update στο micro code και δεν απενεργοποιείται το undervolt protection στις Β660 🤡 

Good job Intel .. 

 

Για του λόγου το αληθές. Microcode 107 (το προηγούμενο είναι το 104). 

Σε κάποιες άσους , Ζ τσιπσετ επιτρέπεται το undervolt μέσω χρήσης του 104 microcode. 

Επίσης δε μπορώ να βάλω adaptive voltage, παρά μόνο offset, για αυτό και δε λειτουργεί σωστά σε εμένα. 

Είμαι stable πάντως αλλά once again 

 

GOOD JOB INTEL 

 

IMG_20230331_200518.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος goku_dbz έγραψε:

Εχεις τον ξεκλειδωτο (Κ) ετσι;

Δεν υπάρχει (ακόμη) κλειδωμένος.

 

Tip: Μην κάνεις κάποιο update bios προς το παρόν. Σε τι BIOS είσαι; Εγώ θα 'πρεπε πριν κάνω update να το ψάξω περισσότερο αλλά ένιωθα raiden στην τοποθεσία σπίτι μου. 

Επίσης, υπάρχει επιλογή "undervolt protection" στο bios εσένα; Και σε ποιο microcode είσαι; Αν είσαι 104, για αυτό μπορείς να τα κάνεις όλα άνετα. Αλλά είσαι και σε Ζ690.. Εκεί υπάρχει η επιλογή για απενεργοποίηση του undervolt protection που'χει εισάγει η κυρά μας η καλή.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος goku_dbz έγραψε:

Bios εχω το τελευταιο απο 02/23, Version 15.04 (δεν ξερω πως να δω τι microcode εχει...κατι διαβασα για 0x112?)

 

 

Ναι, εγώ δεν έχω το τελευταίο αλλά μέχρι το 1Χ04 (104) δούλευε το undervolt. (έχει άλλα 2 μετά αλλά δεν τα χρειάζομαι truth to be told -αν δεν δω ΣΩΣΤΟ power delivery changelog δεν αναβαθμίζω άλλο bios). 

Το microcode το λέει κάπου στα cpu related settings στο bios. Για να το διάβασες, αυτό θα έχεις. 

ASrockάρα , σου επιτρέπει τα πάντα όπως και θα 'πρεπε. Λογικά παίζει το Intel XTU σε σένα να μην δουλεύει αλλά δεν σε νοιάζει, αν είσαι stable, είσαι κομπλέ. 

Εγώ είμαι stuck. Απλά θα πρέπει να δεχτώ το throttlάρισμα στα benchmarks :p 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος goku_dbz έγραψε:

Στο Intel XTU μου λεει οντως Undervolt Protection "Yes" αλλα το bios με αφηνει  και δουλευει μια χαρα οποτε μια χαρα,😅

Ζ690 και ασροκ μπειμπι :p 

Αν ξαναπάρω άσους και πόσο μάλλον Β660 τσιπσετ, να με γράψεις :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα και στο bios...it is enabled αλλα αν προσεξεις στη φωτο δεξια λεει οτι οτι μπορεις να κάνεις bios undervolt...? 

 

Θα το δοκιμασω και μια στο disabled να δω αν αλλαξει κατι αν και δεν νομιζω...

 

 

Edit: disabled μπορω να κανωοντως αλλαγες και μεσω Intel XTU! 

 

 

PXL_20230331_175708275.jpg

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Cry About It Captain Kirk GIF

Δεν είναι για εμένα αυτό το socket...

To microcode revision δεν είναι για σένα βασικά. Γιατί με uv στο συγκεκριμένο, κερδίζεις άνετα μια 20ρα βαθμούς. Εγώ με 5-6 θα είχα γλιτώσει το throttling από τα benchmarks , αλλά δεν ψάχνω για σκορ κλπ, ούτε μπορώ να κάνω OC φυσικά. Ο,τι έκανα έκανα. Αν θα πάρω άλλη μητρική, μένει να φανεί :p 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... τα τελευταία νεα απο το μετωπο:

 

επαιξα με αρκετες ρυθμισεις στα bios (e core offset, PLL, Ring off set etc), οι περισσοτερες δεν προσφεραν κατι....οι μονες 2 που οντως χαμηλωσαν ρευματα και καταναλωση ηταν το core voltage offset and ring voltage offset. Ολες οι αλλες ρυθμισεις nada!

 

Εριξα το ρευμα under load σε 1,17-1,18, μεγιστη καταναλωση 200-205 βαττς στο cinebench, σε ο,τι αλλο μετροπρογραμμα ετρεξα πολυ λιγοτερα. Στα παιχνιδια -που με ενδιαφερει στην τελικη- εχω ιδια καταναλωση&θερμοκρασιες με τον 12700 (απειραχτος αυτος ομως, κανενα undervolting), οποτε το αφηνω ετσι προς το παρων...

 

υγ: δοκιμασα y-cruncher,  Intel Test, Cinebench και κανα 2ωρο παιχνιδια μεχρι τωρα οποτε ελπιζω να ειναι οντως σταθερος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.