Jump to content



Intel 10nm CPUs - LGA1700


GFFermari

Recommended Posts

On 14/1/2023 at 10:32 ΠΜ, το μέλος AKISSS έγραψε:

Με xmp όχι.. θέλει tuning κ είναι πιο δύσκολο από ότι στις ddr4 αν μπλέξεις.. επίσης θέλουν κ καλή ψύξη από ένα σημείο κ μετά..

Αν δεν θες να μπλέξεις παίρνεις το kit με το μεγαλύτερο xmp out of the box(που <αντέχει> η τσέπη σου).. βλέπεις επίσης το clearance από το cooler κτλ επειδή είπες για mitx..

Τα νεα κιτ 6400+ κατά 99% είναι με Sk hynix Adie που σηκώνουν πολύ tune αν ψάχνεις κατι τέτοιο..

Για ποιο mobo λες?

Εγώ με 13700k (stock freq) πήγα σε ένα κιτ Kingston Fury Renegade με cl32@6400 στα 200€ τα 2x16GB. Οτιδήποτε πιο πάνω σε συχνότητα με "χαμηλά" timings έκανε τουλάχιστον 100€ πάνω. Οι διαφορές από ότι κοιτούσα σε FPS και Bench-Points ήταν αρκετά μικρές για να αξίζει την τιμή.

 

Προσωπικά θα έλεγα οτιδήποτε πάνω από 6000 με σχετικά σφιχτά timings έχει αμελητέες διαφορές αν δεν κυνηγάς κάποιο benchmark score.

 

Οπότε, ψάχνεις να βρεις ένα κιτ με καλό VFM και availability..

 

Από review

 

Quote 1 (cache based tasks):

Tests like Cinebench run almost completely in cache, which reduces the effect of memory speeds even further. As a result, the difference between DDR5-4800 and DDR5-6000 in Cinebench is a meager 137 points or 0.5%—it is clearly a better investment to save on the memory and buy a faster CPU

 

Quote 2 (frequency):

 As rule of thumb, "1.5% for each 400 MT/s step."

 

Quote 3 (timings):

What's noteworthy is that overall, DDR5-4800 CL30, the tight set of timings, is our second-fastest memory configuration, right behind DDR5-6000 CL36—faster than DDR5-5600 CL36 and everything else.

 

Quote 4 (gaming, 720p for CPU/RAM bottleneck):

The difference is roughly 5% between DDR5-6000 and DDR5-4800—not that much. Specific games will see bigger swings; for example, Far Cry 5 loses 12%, while other games barely post a difference: DOOM Eternal sits at -0.3%.

 

Quote 5 (gaming, realistic)

If we stay with our DDR5-6000 vs. DDR5-4800 example, the differences shrink from 5.1% (720p) to 3.8% (1080p) and 3.2% (1440p), and, finally, 0.5% at 4K.

 

 

Άρα, αν δεν κάνεις κάποιο συγκεκριμένο RAM intensive task 24/7, καλύτερα να δώσεις τα λεφτά σου σε CPU ή GPU αντί για μνήμες με πιο extreme frequency

 

 

28 λεπτά πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

 

 

 

Αυτό που λέει στο βίντεο είναι ότι αν κυνηγάς >7200 αρχίζει να δυσκολεύει το stability/compatibility και παρόλο που τα κιτ το υποστηρίζουν κάποια κομμάτια του ίδιου μοντέλου επεξεργαστή ίσως να μην δουλεύουν. Όλα όμως σε αρκετά ψηλά clocks.. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
6ublfPuS6koSiY7m.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

The Intel Ethernet i226-V onboard 2.5 GbE controller appears to have a design flaw that causes the...

 

Δεν περιορίζεται μόνο τους Raptor Lake ή στην i226, τα ίδια κάνει και η i225 και τα ίδια κάνουν και σε AMD ή άλλους Intel.

Μπορεί η Intel να είναι το μέτρο σύγκρισης σε κάρτες 1G ή 10G, αλλά οι multi-Gbit τους έχουν προβλήματα από την πρώτη στιγμή και δεν έχουν λυθεί 100% ούτε με drivers ούτε με νέες εκδόσεις hardware...

Πάντως στην πράξη δεν είναι πλέον ιδιαίτερα συχνό ή αισθητό (source: have one).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
WWW.PCGAMER.COM

This update should "mitigate" the connection issues with its 1226/1225 ethernet controller issues.

 

However, Intel is still working to figure out a more permanent solution which could prove troublesome if it is an issue with the chip itself that can't be fixed on the software side. Benchlife(opens in new tab) reports that MSI has also released driver updates with Intel's latest networking chip on their motherboards, with other OEMs likely following soon. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
19 λεπτά πριν, το μέλος goku_dbz έγραψε:

εκανε κανεις τη μεταβαση απο 12700 σε 13700?  

με τρωει παλι το "μικροβιο" της αναβαθμισης... 

Τωρα που πηρες την 4080, λογικο να σε τρωει.....

Σε τι αναλυση παιζεις?

 

Link to comment
Share on other sites

12700Κ με 13700Κ σε 1440p με 4090 εχει περιπου 12% διαφορα (εννοειται υπερ του 13700Κ)

Με 4080 η διαφορα ειναι πιο μικρη. Εννοειται πως δεν αξιζει. Αλλα αν βρεις να τον πουλησεις σε καλη τιμη τον 12700Κ, why not. Να σου φυγει και η φαγουρα 🤣

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ε οτι με τρωει, με τρωει...σκεφτομουν πιο πολυ θερμοκρασιες και καταναλωση να σου πω την αληθεια (οικολογικες ανησυχιες 😅 )

αλλα μαλλον ο κυβος ερριφθη... θα ενημερωσω απο εβδομαδας...  

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος goku_dbz έγραψε:

εκανε κανεις τη μεταβαση απο 12700 σε 13700?  

με τρωει παλι το "μικροβιο" της αναβαθμισης... 

Είναι καλοριφέρια. 

Είσαι με asrock όμως και είμαι positive ότι θα είσαι κομπλέ. Η δική μου μετάβαση ήταν από 8700Κ σε 13700Κ, οπότε ήταν meaningful. Από 12700 σε 13700, λυπάμαι μα δεν είναι.. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Είναι καλοριφέρια. 

Είσαι με asrock όμως και είμαι positive ότι θα είσαι κομπλέ. Η δική μου μετάβαση ήταν από 8700Κ σε 13700Κ, οπότε ήταν meaningful. Από 12700 σε 13700, λυπάμαι μα δεν είναι.. 

τι θερμοκρασιες/κατανάλωση εχεις σε παιχνιδια? 

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, το μέλος goku_dbz έγραψε:

τι θερμοκρασιες/κατανάλωση εχεις σε παιχνιδια? 

Εμένα το αρχικό πρόβλημα ξεκινάει από την μητρική. Β660 με 13700Κ, δουλεύουν IN THEORY. Β660 της Asus με 13700Κ, είναι ένα πιάτο που ΔΕΝ τρώγεται..κρύο.

Η Asus Tuf είχε ένα αρχικό bios που έδινε κάτι ρεύματα που θα ζήλευε και ο Raiden του Mortal Kombat.

Με bios update βελτιώθηκε και για να καταφέρω να έχω ~1.37vcore (still a hell lot ), έκανα όσο undervolt μπορούσα. Σε bios που θα δω changelog που σχετίζεται με το power delivery, θα προχωρήσω σε update..

Οπότε αυτά τα ρεύματα δεν είναι viable για benchmarks καθώς φτάνεις στο όριο των 100c για πλάκα και δεν δουλεύουν σωστά ρυθμίσεις για να μειώσω την κατανάλωση.  Υπόψη πως δουλεύω Windows 11 κι έχω το power plan στο balanced (δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχω το performance).

Έχω την ΑΙΟ της υπογραφής την οποία και δεν πολυπροτείνω εν τέλει, μέτρια και με αρκετά ευαίσθητα parts (τις προάλλες μου'κανε θορύβους απ'το pump και ήθελε κούνημα για να στρώσει - αν το ξανακάνει θα φύγει RMA).

 

Όπως είχα πει , κρίμα που αποφάσισα να πάω σε Asus και έφυγα από ASRock που τόσα χρόνια με είχε βγάλει ασπροπρόσωπο. 

Σε gaming έχω μέχρι 70-75c σε ακραία κατάσταση, στα πιο πολλά αράζουμε στους ~60 (still είναι πολύ περισσότερο από αυτό που θα έπρεπε, αλλά είναι just ok). Κατανάλωση σίγουρα όχι το φουλ που έχει σε benchmarks. Δηλαδή στο gaming δεν έχω κανένα πρόβλημα που είναι το use case μου και τα ρολόγια δουλεύουν όπως θα έπρεπε, χωρίς throttling κλπ.

Νομίζω θα είσαι σε καλύτερη μοίρα με Ζ690 chipset. 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η Asus Tuf είχε ένα αρχικό bios που έδινε κάτι ρεύματα που θα ζήλευε και ο Raiden του Mortal Kombat.

 

 

🤣

 

Η αγορά εγινε χθες απο ebay...μεταχειρισμενος στα 315Ε, ε και παλιι δεν μπορουσα να αντισταθω!

 

αν βρω να δωσω και τον 12700 καπου 250Ε ειμαι κομπλε. 

 

Θα ενημερωσω απο Απρίλη ομως καθως την ερχόμενη εβδομάδα δεν εχω χρονο για την αλλαγή.

Screenshot_20230325-134454.thumb.png.72c0c991eaf78736acf30830f8888622.png

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

μπηκε και ο καινουργιος! 

ειναι ζεστουλης ο ατιμος! αρχικα χωρις να πειραξω κατι σε bios: vcore under load 1,30-1,33, μετα απο λιγα λεπτα εφτανε τους 100 και εκανε throttle (σε αερα ειμαι...) 

Εβαλα offset core  -150 και ring -50 και εως τωρα ολα σταθερα (ελπιζω να μεινει ετσι) και καταναλωση μαξ στο cinebench 200-210w, vcore 1,18, θερμοκρασιες μετα απο μιση ωρα στους 95 χωρις throttling...

 

στα μετροπρογραμματα ναι βλεπεις νουμερα και χαιρεσαι, στα παιχνιδια meh...μικροπραγματα...οποτε αν καποιος σκεφτεται να κανει την ιδια μεταβαση για παιχνιδια μονο, συμβουλη μου... δεν αξιζει! 😅  

 

υγ: στο σπιτι τωρα 22 βαθμους...νομιζω το καλοκαιρι θα ερθει και νερακι! 

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2023 at 2:45 ΜΜ, το μέλος goku_dbz έγραψε:

🤣

 

Η αγορά εγινε χθες απο ebay...μεταχειρισμενος στα 315Ε, ε και παλιι δεν μπορουσα να αντισταθω!

 

αν βρω να δωσω και τον 12700 καπου 250Ε ειμαι κομπλε. 

 

Θα ενημερωσω απο Απρίλη ομως καθως την ερχόμενη εβδομάδα δεν εχω χρονο για την αλλαγή.

Screenshot_20230325-134454.thumb.png.72c0c991eaf78736acf30830f8888622.png

 

 

 

Δεν ειναι πολλα για επεξεργαστη χωρις εγγυηση;

1 ώρα πριν, το μέλος goku_dbz έγραψε:

μπηκε και ο καινουργιος! 

ειναι ζεστουλης ο ατιμος! αρχικα χωρις να πειραξω κατι σε bios: vcore under load 1,30-1,33, μετα απο λιγα λεπτα εφτανε τους 100 και εκανε throttle (σε αερα ειμαι...) 

Εβαλα offset core  -150 και ring -50 και εως τωρα ολα σταθερα (ελπιζω να μεινει ετσι) και καταναλωση μαξ στο cinebench 200-210w, vcore 1,18, θερμοκρασιες μετα απο μιση ωρα στους 95 χωρις throttling...

 

στα μετροπρογραμματα ναι βλεπεις νουμερα και χαιρεσαι, στα παιχνιδια meh...μικροπραγματα...οποτε αν καποιος σκεφτεται να κανει την ιδια μεταβαση για παιχνιδια μονο, συμβουλη μου... δεν αξιζει! 😅  

 

υγ: στο σπιτι τωρα 22 βαθμους...νομιζω το καλοκαιρι θα ερθει και νερακι! 

Επισης τι εννοεις δεν αξιζει για παιχνιδια να κανει καποιος τη μεταβαση; Ειναι απο τους πιο καλους gaming cpus...

Επισης αν εισαι με αερα καλη τυχη. Παει ο επεξεργαστης χαραμι.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.