Jump to content



Intel 10nm CPUs - LGA1700


GFFermari

Recommended Posts

On 29/10/2022 at 7:22 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

O 13600K είναι ο πιο ολοκληρωμένος επεξεργαστής που υπάρχει σήμερα στην αγορά. Δεν θα σου λείψει τίποτα από επιδόσεις (κορυφαίες σε gaming + productivity) χωρίς να σπάσεις τον κουμπαρά. Ξεφτιλίζει άνετα 7600Χ + 7700Χ και τα marketing golden boys της AMD.

Μονο εμενα μου φαινεται διλλημα για το ποιος αξιζει περισσοτερο  αναμεσα σε 13600κ vs 13700κ? Στο σκρουτζ βλεπω οτι η διαφορα τιμης τους ειναι περιπου στο 80αρι και με αυτα τα 80 ευρω o 13700k σου δινει εξτρα 2 native performane cores και 4 threads. Νομιζω οτι αν κλοκαρεις τον 13700κ στο ρολοι του 13900κ θα παρεις πολυ κοντινο performance αλλα αισθητα πιο φθηνα. Προσωπικα ο αδιαφορος της υποθεσης σε αυτο το round μου φαινεται 13900Κ, οι 13600κ-13700κ μου φαινονται ενδιαφερον.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2022-12-23-ts3_thumbs-bec.jpg
WWW.TECHSPOT.COM

A trusted leaker has posted a retailer screenshot with the release dates, core counts, and tentative...

500 ευρώ για τον κλειδωμένο 13700; 

What Incredulous GIF by MOODMAN

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
2021-11-23-ts3_thumbs-ac8.jpg
WWW.TECHSPOT.COM

November rumors stated Intel wasn't planning to release any Meteor Lake CPUs in 2023. Instead, the...

 

Οπότε μάλλον συμβαίνει:

ή οι meteor έχουν κάποιο θέμα και δεν "τους βγαίνει" όπως θέλουν και προχωράνε σε Raptor refresh για να κερδίσουν χρόνο (σαν τα 10nm που καθυστέρησαν).

ή δεν "βλέπουν" την AMD να μπορεί να τους "στριμώξει" με αυτά που θα φέρει και επαναπαύονται (σαν τα χρόνια πριν τους Ryzen).

 

Υ.Γ. Δεν έχω ψάξει/ενημερωθεί, το παραπάνω είναι ένα αυθαίρετο συμπέρασμα μου από τον τίτλο της είδησης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηγα να γραψω στα νεα για τους 3d. αλλα θα εβγαινε πολυ off topic

 

Εχει κανει κανεις undervolt τον 13900k χωρις πειραγμα στη συχνοτητα για να δουμε θερμοκρασιες?

Με παραξενευει κιολας που δεν τον προμοταρει η ιντελ με 7200 ddr5, αφου φανηκε στο review των hardware unboxed οτι κανει την διαφορα. Αυτος που θα δωσει 2000 για καρτα 1000 για cpu-mobo μπορει θεωρητικα να δωσει λιγα παραπανω για ραμ, αν καιγεται και για το τελευταιο frame.

 

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Πηγα να γραψω στα νεα για τους 3d. αλλα θα εβγαινε πολυ off topic

 

Εχει κανει κανεις undervolt τον 13900k χωρις πειραγμα στη συχνοτητα για να δουμε θερμοκρασιες?

Με παραξενευει κιολας που δεν τον προμοταρει η ιντελ με 7200 ddr5, αφου φανηκε στο review των hardware unboxed οτι κανει την διαφορα. Αυτος που θα δωσει 2000 για καρτα 1000 για cpu-mobo μπορει θεωρητικα να δωσει λιγα παραπανω για ραμ, αν καιγεται και για το τελευταιο frame.

 

To 7200xmp φαντάσου δεν είναι κάτι τρελό..tuned ddr4 στα 4000+ το ισοφαρίζουν.. οι ddr5 παίρνουν πολύ από sub timming tuning..τα 7200xmp είναι το ελάχιστο για κάποιον που πάει σε i9..6400 ηταν alderlake era..που ακόμη και οι alder παίζουν σε 7000+ εαν το επιτρέπει η mobo..(θες 2 dim z690 η 4dim z790)

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

To 7200xmp φαντάσου δεν είναι κάτι τρελό..tuned ddr4 στα 4000+ το ισοφαρίζουν.. οι ddr5 παίρνουν πολύ από sub timming tuning..τα 7200xmp είναι το ελάχιστο για κάποιον που πάει σε i9..6400 ηταν alderlake era..που ακόμη και οι alder παίζουν σε 7000+ εαν το επιτρέπει η mobo..(θες 2 dim z690 η 4dim z790)

Για 13700 σκέτο, ποιες ddr5 επιλέγω; Αν η ονομαστική τους ταχύτητα είναι 6400 (2x16gb, mini itx mobo), πάνε παραπάνω με xmp profile;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Για 13700 σκέτο, ποιες ddr5 επιλέγω; Αν η ονομαστική τους ταχύτητα είναι 6400 (2x16gb, mini itx mobo), πάνε παραπάνω με xmp profile;

Με xmp όχι.. θέλει tuning κ είναι πιο δύσκολο από ότι στις ddr4 αν μπλέξεις.. επίσης θέλουν κ καλή ψύξη από ένα σημείο κ μετά..

Αν δεν θες να μπλέξεις παίρνεις το kit με το μεγαλύτερο xmp out of the box(που <αντέχει> η τσέπη σου).. βλέπεις επίσης το clearance από το cooler κτλ επειδή είπες για mitx..

Τα νεα κιτ 6400+ κατά 99% είναι με Sk hynix Adie που σηκώνουν πολύ tune αν ψάχνεις κατι τέτοιο..

Για ποιο mobo λες?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Με xmp όχι.. θέλει tuning κ είναι πιο δύσκολο από ότι στις ddr4 αν μπλέξεις.. επίσης θέλουν κ καλή ψύξη από ένα σημείο κ μετά..

Αν δεν θες να μπλέξεις παίρνεις το kit με το μεγαλύτερο xmp out of the box(που <αντέχει> η τσέπη σου).. βλέπεις επίσης το clearance από το cooler κτλ επειδή είπες για mitx..

Τα νεα κιτ 6400+ κατά 99% είναι με Sk hynix Adie που σηκώνουν πολύ tune αν ψάχνεις κατι τέτοιο..

Για ποιο mobo λες?

Asus b760i. Κοίτα, μέχρι 200 δίνω για μνήμες. Σ' αυτά τα λεφτά παίζουν οι 6400 (ονομαστική ταχύτητα).

Δεν θα έλεγα ότι μπορώ ή μ' ενδιαφέρει ν' ασχοληθώ με ram tuning. Out of the box απόδοση ψάχνω, χωρίς πολλά πολλά. Αν οι 6400 ddr5 είναι χειρότερες από τις 4000+ ddr4, κάθομαι στ' αβγά μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ερώτηση

Το ReBAR υπάρχει λόγος να το ενεργοποιήσω με το current setup? Αν θυμάμαι καλά υποστηρίζεται από 3ΧΧΧ GPUs και 10th gen CPUs αλλά ενώ έχω την 1080Ti η επιλογή υπάρχει στο bios. 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Asus b760i. Κοίτα, μέχρι 200 δίνω για μνήμες. Σ' αυτά τα λεφτά παίζουν οι 6400 (ονομαστική ταχύτητα).

Δεν θα έλεγα ότι μπορώ ή μ' ενδιαφέρει ν' ασχοληθώ με ram tuning. Out of the box απόδοση ψάχνω, χωρίς πολλά πολλά. Αν οι 6400 ddr5 είναι χειρότερες από τις 4000+ ddr4, κάθομαι στ' αβγά μου.

Και οι bdie ddr4  δεν είναι φτηνές..

xmp κοιτάς(out of the box) οπότε πας σε ddr5..

Η asus που βλέπεις με το latest bios 7600 max εχει στο mem support..

6400 κ εάν μπορείς ανέβα θα έλεγα οσο σε παίρνει..6600-6800-7200

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Παιδες ερώτηση

Το ReBAR υπάρχει λόγος να το ενεργοποιήσω με το current setup? Αν θυμάμαι καλά υποστηρίζεται από 3ΧΧΧ GPUs και 10th gen CPUs αλλά ενώ έχω την 1080Ti η επιλογή υπάρχει στο bios. 

 

 

Δεν χάνεις κάτι να το ενεργοποιήσεις στο BIOS/UEFI, αλλά δεν θα κάνει κάτι εάν δεν το υποστηρίζει και η GPU.  Εν γένει και το τελευταίο δεν είναι απαγορευτικό, αλλά δεν θα τρέξει κανείς να βγάλει νεό GPU BIOS για κάρτα πενταετίας, που θα καθυστερήσει ακόμη περισσότερο την αγορά νέας ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

 

Δεν χάνεις κάτι να το ενεργοποιήσεις στο BIOS/UEFI, αλλά δεν θα κάνει κάτι εάν δεν το υποστηρίζει και η GPU.  Εν γένει και το τελευταίο δεν είναι απαγορευτικό, αλλά δεν θα τρέξει κανείς να βγάλει νεό GPU BIOS για κάρτα πενταετίας, που θα καθυστερήσει ακόμη περισσότερο την αγορά νέας ;)

Ναι, το γνωρίζω ότι δεν το υποστηρίζει, το κατάλαβα και ότι δεν έχει νόημα, αφού στα nvidia settings δεν εμφανίζεται καν είτε το'χω ενεργό τελικά, είτε όχι. Άρα το αφήνω off μέχρι να αλλάξω :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ναι, το γνωρίζω ότι δεν το υποστηρίζει, το κατάλαβα και ότι δεν έχει νόημα, αφού στα nvidia settings δεν εμφανίζεται καν είτε το'χω ενεργό τελικά, είτε όχι. Άρα το αφήνω off μέχρι να αλλάξω :) 

Εγώ το έχω on με 1070 😛

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

δλδ σου φαίνεται στο nvidia control panel και έχεις κάποιο benefit? Αν όχι, τι νόημα έχει ; :p 

Κανένα, αυτό λέμε... Απλά όταν με το καλό σύντομα™ αλλάξω την GPU δεν θα χρειαστεί να θυμηθώ να πειράξω το ReBAR.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.