Jump to content



Intel 10nm CPUs - LGA1700


GFFermari

Recommended Posts

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

 

Evil Laugh GIF

Nope...

7800x 3d. Αν τον αγόρασες (δεν σε προλαβαίνω στο νήμα των αγορών, όλα σου τα cryptoκέρδη στα τρώει ο θείος Jensen κι η θεία Λύσσα) είσαι μια χαρά. 


Δεν πρόκειται να ξαναπάρω AMD. Έχει bug που δε τυχαίνουν σε κανένα εκτός από μένα και τα λούζομαι. Καλύτερα ιντελες που είναι απλής και σίγουρης τεχνολογίας. 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:


Δεν πρόκειται να ξαναπάρω AMD. Έχει bug που δε τυχαίνουν σε κανένα εκτός από μένα και τα λούζομαι. Καλύτερα ιντελες που είναι απλής και σίγουρης τεχνολογίας. 

Its Been A Long Time Waiting GIF

Since fx series. Σοβαρέψου...😜

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:


Δεν πρόκειται να ξαναπάρω AMD. Έχει bug που δε τυχαίνουν σε κανένα εκτός από μένα και τα λούζομαι. Καλύτερα ιντελες που είναι απλής και σίγουρης τεχνολογίας. 

Εγω τι να πω που ανακαλυψα το bug με την igpu. 

Περα απο αυτο ομως, first time AMD και αποτι φαινεται εδω θα μεινω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Inteλα = ❤️ 

 

Πρώτες εντυπώσεις απ΄ το νέο μου build (13500, Αsrock B760, 32G Kingston Fury 3200 C16, Samsung Evo 970 nvme) : 

 

1) Δεν είναι οτι λειτουργεί καλά. Είναι οτι παίζει όμορφα 

2) Είχα ξεχάσει πόσο τιμιες είναι οι Asrock

3) Με βλέπω να το γυρνάω και το gaming pc σε ιντελα αν βγάλει κάτι ουσιαστικά καλύτερο απ τον 5800Χ3D που δε θα είναι φούρνος

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, BloodMage said:

Από σπιρτάδα? 

 

Σαν απόκριση σε σχεση με τον 13500 που έχει πιο αργές ραμ (3200 c16 Vs 3600 c16) και πιο αργό ssd (970 evo 512 vs 1TB KC3000) ο 5800x3D είναι σαν έχει κάποιο βαρύ τασκ να τρέχει απο πίσω. 

Τόσο σε windows όσο και σε Linux.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Σαν απόκριση σε σχεση με τον 13500 που έχει πιο αργές ραμ (3200 c16 Vs 3600 c16) και πιο αργό ssd (970 evo 512 vs 1TB KC3000) ο 5800x3D είναι σαν έχει κάποιο βαρύ τασκ να τρέχει απο πίσω. 

Τόσο σε windows όσο και σε Linux.

αρα κακος το γυρησα και γω απο ιντελ σε αμ5.......

 

ξερεις τι αλλο εχω παρατηρισει οσον αφορα αυτο που κραζουμε την ιντελ για την καταναλωση? οτι μπορει να τραβαει περισσοτερα βατ απο την αμδ αλλα ψυχονται ευκολοτερα!

και αποτι καταλαβαινω πρεπει να φταει ο σχεδιασμο της αμδ με τα chiplet. Γιαυτο βλεπουμε τοσο μεγαλη διαφορα εμεις που εχουμε am5 με το offset mount

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

αρα κακος το γυρησα και γω απο ιντελ σε αμ5.......

 

ξερεις τι αλλο εχω παρατηρισει οσον αφορα αυτο που κραζουμε την ιντελ για την καταναλωση? οτι μπορει να τραβαει περισσοτερα βατ απο την αμδ αλλα ψυχονται ευκολοτερα!

και αποτι καταλαβαινω πρεπει να φταει ο σχεδιασμο της αμδ με τα chiplet. Γιαυτο βλεπουμε τοσο μεγαλη διαφορα εμεις που εχουμε am5 με το offset mount

Αυτό σωστό, αλλά να δίνει και κάνα σωστό ρεύμα η μητρική (γκουχ γκουχ, Asus , I'm looking at you :p )

 

14 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

13500

The bottleneck is real με την 4080S :p  (kidding είδα γιατί το πήρες 😜 )

 

 

14 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

2) Είχα ξεχάσει πόσο τιμιες είναι οι Asrock

 

Είχα περισσότερο από 10 χρόνια Asrock. Τι το ήθελα να πάω σε ASUS? Και τώρα δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να αλλάξω MOBO/RAM.  Και btw ξέχασα, πήρες από τις πιο "απλές" Β τσιπσετ. 

Im Not Stupid Fran Healy GIF by Travis

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Inteλα = ❤️ 

 

3) Με βλέπω να το γυρνάω και το gaming pc σε ιντελα αν βγάλει κάτι ουσιαστικά καλύτερο απ τον 5800Χ3D που δε θα είναι φούρνος

 

11 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

αρα κακος το γυρησα και γω απο ιντελ σε αμ5.......

 

ξερεις τι αλλο εχω παρατηρισει οσον αφορα αυτο που κραζουμε την ιντελ για την καταναλωση? οτι μπορει να τραβαει περισσοτερα βατ απο την αμδ αλλα ψυχονται ευκολοτερα!

 

Greek Movie Slap GIF - Greek Movie Slap - Discover & Share GIFs

 

Μολις ερθει το LGA1851 και τα 2nm & 1.8nm ξανασυζηταμε για Ιντελ.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, BloodMage said:

αρα κακος το γυρησα και γω απο ιντελ σε αμ5.......

 

ξερεις τι αλλο εχω παρατηρισει οσον αφορα αυτο που κραζουμε την ιντελ για την καταναλωση? οτι μπορει να τραβαει περισσοτερα βατ απο την αμδ αλλα ψυχονται ευκολοτερα!

και αποτι καταλαβαινω πρεπει να φταει ο σχεδιασμο της αμδ με τα chiplet. Γιαυτο βλεπουμε τοσο μεγαλη διαφορα εμεις που εχουμε am5 με το offset mount

 

Σε απλή χρήση, χωρίς 100% φορτίο αλλά με 3 vscode, 3 node apps, postman, spotify, chrome με 15 tabs, discord, viber, skype, slack κλπ ο 13500 που κουβαλάει και 2 οθόνες με την igp έχει total package power 9-12W χωρίς να έχω κάνει undervolt, χωρίς να έχω ψαχτεί με ρευματα και ρυθμίσεις.

Ο 5800x3d είναι στα 32-38W χωρίς igp(προφανώς) και undervolted με -30CO και ένα σωρό άλλα optimazations. Φρεσκο install το ένα, φρέσκο και το άλλο. 

 

Πάμε τώρα στο my unpopular opinion: 

Το οτι κράζουμε την ιντελ για την κατανάλωση έρχεται από τους reviewers που βγάζουν γραφήματα με μέγιστη κατανάλωση. Και βγάζουν γραφήματα με διαφορές σε fps σε παιχνίδια από επεξεργαστή σε επεξεργαστή με 4090 και stripped down installations που φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με ένα os installation ενός νορμάλ ανθρώπου το 2024 που έχει ένα σωρό πράγματα να τρέχουν από πίσω. Τα οποία πράγματα που τρέχουν αλλάζουν δραστικά τα νούμερα και μειώνουν αρκετα το value της AMD. 

 

Αλλά κανάλια τύπου amd-unboxed τα βλέπουν μέσα από ένα Λιζοειδές πρίσμα που μάλλον το πρόβλημα της κατανάλωσης το εξαφανίζει. Kαι τρέχουμε και μεις σαν ουρακοτάγκοι και κοιτάμε μόνο το Avg FPS και 1% lows που είναι εντελώς θεωρητικό. 

Δε μπορεί τόσος κόσμος που προσπαθεί να κάνει verify τα νουμερα να μη μπορεί εκτός και αν κλείσει background tasks λες και τρέχουμε aquamark το 2004 με Win XP SP1.

Κάπου ώπα με τον φανμποϊσμό και το shady shit.

 

 

3 hours ago, tommybertsen said:

The bottleneck is real με την 4080S :p  (kidding είδα γιατί το πήρες 😜 )

 

 

Άντε μη την πετάξω πάνω και κάνω debunk όλο το αφήγημα της Λίζας/Lizard. 

 

 

3 hours ago, tommybertsen said:

Είχα περισσότερο από 10 χρόνια Asrock. Τι το ήθελα να πάω σε ASUS? Και τώρα δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να αλλάξω MOBO/RAM.  Και btw ξέχασα, πήρες από τις πιο "απλές" Β τσιπσετ. 

 

 

Αν ήξερα το πλήθος των ρυθμίσεων σχετικών με memory οβερκλοκ που έχει η asrock, και το πόσο απρόσκοπτα λειτουργούν όλα σε σχέση με την ROG Strix που έχω στο AMD μηχανάκι θα είχα πάρει πολύ πιο ψαγμένη ραμ.

 

35 minutes ago, GFFermari said:

Μολις ερθει το LGA1851 και τα 2nm & 1.8nm ξανασυζηταμε για Ιντελ.

 

Τότε δε θα συζητάμε απλά θα πετάξουμε τα peasant amd chips και θα γυρίσουμε στο dark side. 

 

Spoiler

 

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Σε απλή χρήση, χωρίς 100% φορτίο αλλά με 3 vscode, 3 node apps, postman, spotify, chrome με 15 tabs, discord, viber, skype, slack κλπ ο 13500 που κουβαλάει και 2 οθόνες με την igp έχει total package power 9-12W χωρίς να έχω κάνει undervolt, χωρίς να έχω ψαχτεί με ρευματα και ρυθμίσεις.

Δεν νομίζω πως μπορείς σε non-K και σε non-Z μητρική. Μόνο πολύ βασικά πράγματα όπως έκανα εγώ για να μην πάρω το socket στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/3/2024 at 12:57 AM, BloodMage said:

 

ξερεις τι αλλο εχω παρατηρισει οσον αφορα αυτο που κραζουμε την ιντελ για την καταναλωση? οτι μπορει να τραβαει περισσοτερα βατ απο την αμδ αλλα ψυχονται ευκολοτερα!

και αποτι καταλαβαινω πρεπει να φταει ο σχεδιασμο της αμδ με τα chiplet. Γιαυτο βλεπουμε τοσο μεγαλη διαφορα εμεις που εχουμε am5 με το offset mount

 

Μήλα με πορτοκάλια συγκρίνω εδώ αλλά μιας και σε non gaming χρήση είναι παρόμοιας δυναμικότητας τα 2 τσιπάκια:

Mε U12A ο 13500 (65W) με PL1=154W και παραμένει για πάντα στα ~140W και <65°C.

Mε AC LFIII 360mm front intake o 5800x3d (105W) με -30CO και παίζει στα ~130W και στους <85°C

 

image.jpeg

 

image.jpeg

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Μήλα με πορτοκάλια συγκρίνω εδώ αλλά μιας και σε non gaming χρήση είναι παρόμοιας δυναμικότητας τα 2 τσιπάκια:

Mε U12A ο 13500 (65W) με PL1=154W και παραμένει για πάντα στα ~140W και <65°C.

Mε AC LFIII 360mm front intake o 5800x3d (105W) με -30CO και παίζει στα ~130W και στους <85°C

 

image.jpeg

 

image.jpeg

Α να γεια σου!!!

Και προσφατα το ελεγε ο Der8auer στο τελευταιο βιντεο του με τον 14900ks. Οτι παρολο που τραβαει τοσα βατ (400) ψηχεται ευκολα σχετικα, αναλογικα για τα βατ που τραβαει δλδ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα ίδια watt, όσο ελαττώνεται η επιφάνεια, τόσο δυσκολεύει η ψύξη. Μπορεί ο AMD να έχει heat spreader όσο και ο Intel, αλλά τα τσιπάκια του είναι μόνο μέρος αυτής της επιφάνειας.

Η υστέρηση μεταφοράς θερμότητας από τα τσιπάκια στο μεταλλικό κάλυμμα, κάνει λίγο δυσκολότερη την ψύξη. Και η Intel συναντάει αντίστοιχα προβλήματα όσο ελαττώνει τα μεγέθη.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Για τα ίδια watt, όσο ελαττώνεται η επιφάνεια, τόσο δυσκολεύει η ψύξη. Μπορεί ο AMD να έχει heat spreader όσο και ο Intel, αλλά τα τσιπάκια του είναι μόνο μέρος αυτής της επιφάνειας.

Η υστέρηση μεταφοράς θερμότητας από τα τσιπάκια στο μεταλλικό κάλυμμα, κάνει λίγο δυσκολότερη την ψύξη. Και η Intel συναντάει αντίστοιχα προβλήματα όσο ελαττώνει τα μεγέθη.

αυτο το ξερουμε, δεν ειναι μονο αυτο το θεμα. η μεγαλυτερη διαφορα τους ειναι στην θερμικη συμπεριφορα του τσιπ. εκει ειναι ολη η μαγεια

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

αυτο το ξερουμε, δεν ειναι μονο αυτο το θεμα. η μεγαλυτερη διαφορα τους ειναι στην θερμικη συμπεριφορα του τσιπ. εκει ειναι ολη η μαγεια

Οι X3D έχουν και την ΗΒΜ από πάνω, που δυσκολεύει την ψύξη, δεν νομίζω ότι έχει κάτι "μαγικό" ο Intel...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2024 at 12:01 ΠΜ, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Μήλα με πορτοκάλια συγκρίνω εδώ αλλά μιας και σε non gaming χρήση είναι παρόμοιας δυναμικότητας τα 2 τσιπάκια:

Mε U12A ο 13500 (65W) με PL1=154W και παραμένει για πάντα στα ~140W και <65°C.

Mε AC LFIII 360mm front intake o 5800x3d (105W) με -30CO και παίζει στα ~130W και στους <85°C

 

image.jpeg

 

image.jpeg

 

καλησπέρες

Στο ιντελ σύστημα είναι με την igpu, ενω στο amd είναι με την 4080 όποου παίζει ρόλο στην παραγώμενη θερμότητα που έχεις στο εσωτερικό του κουτιού.
Αν βάλεις την 4080 στο ιντελ σύστημα και τρέξεις το αντιστοιχο τεστ λογικά θα έχεις παραπάνω θερμοκρασίες και σ'αυτό.

 

---

CO -25 / PPT 82W

Στο σύστημα με τον 7800x3d που είχα και την 3080 (στο phanteks) είχα idle 40C και όταν έτρεχα cb23 είχα θερμοκρασίες γύρω 73-74C με τα φανς στο 70% στην LT720 (χειμώνα).

Στο LianLi με τον 7800x3d και την 4080 έχω τώρα 38C σε idle και σε load 68-69C στο cb23 με τα φανς στο 55% στην LT720.

Και στα 2 συτήματα η AIO είναι στο πάνω μέρος.

 

έτρεξα το OCCT με CO-25 χωρίς PPT(στα auto) και με PPT 82w με την AIO στο 55%

Spoiler

cpu stress test

 

με CO-25 και ρυρθμίσεις στο AUTo χωρίς PPT στο cb23 είχα 78-79C

στο OCCT 51-52C

 

με PPT 82W / CO-25 ->68C

CB R23 test
cbr23.thumb.jpg.f0f6e78ebf4bb8e07877e2b9db90e972.jpg

 

OCCT stress

OCCTCO25.thumb.jpg.06175488d0f8a258c85d2a6eb32ccc1c.jpg

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Power draw test OCCT

 

CO-25 στα AUTO χωρις PPT

OCCTauto.thumb.jpg.2d3e7011347906557623faa7569ebd74.jpg

 

CO-25 με 82w PPT

OCCT82wPPT.thumb.jpg.1c353c47aaab6639d0126af181ff42bb.jpg

 


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.