Jump to content



Intel 10nm CPUs - LGA1700


GFFermari

Recommended Posts

1 λεπτό πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

@tommybertsen

δε καταλαβα πως κατεληξες σε Ιντελ Κ επεξεργαστη κ Β μητρικη.

 

(κ πως καταληξαμε κ οι τρεις με διαφορετικες 4080 😛 )

Από τα νεύρα μου που οι Ζ μητρικές (οι mid to high end ας πούμε) , κόστιζαν τα μαλλιά της κεφαλής (και θα μου πεις τώρα, εδώ πήρες 4080, αυτό σε πείραξε - ναι, ΔΕΝ είχα την 4080 τότε :hehe: ). Σκεφτόμουν που η Ζ370 Taichi είχε κοστίζει 215€ , και η Tuf B660 230 και κουτουλούσα στον τοίχο.

 

Το θέμα είναι πως, δεν υπήρχε έτσι κι αλλιώς non-K επεξεργαστής (πλην του 13400F), οπότε με Ιντελ Κ θα κατέληγα όπως κι αν είχε.

 

Την 4080 την έψηνα πάντως, παρόλο που ακόμη τους βρίζω για τις τιμές τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Από τα νεύρα μου που οι Ζ μητρικές (οι mid to high end ας πούμε) , κόστιζαν τα μαλλιά της κεφαλής (και θα μου πεις τώρα, εδώ πήρες 4080, αυτό σε πείραξε - ναι, ΔΕΝ είχα την 4080 τότε :hehe: ). Σκεφτόμουν που η Ζ370 Taichi είχε κοστίζει 215€ , και η Tuf B660 230 και κουτουλούσα στον τοίχο.

 

Το θέμα είναι πως, δεν υπήρχε έτσι κι αλλιώς non-K επεξεργαστής (πλην του 13400F), οπότε με Ιντελ Κ θα κατέληγα όπως κι αν είχε.

 

Την 4080 την έψηνα πάντως, παρόλο που ακόμη τους βρίζω για τις τιμές τους.

Δωσε την Β, βαλε τα υπολοιπα και παρε Ζ!:) 

 

Οταν εβαλα τον 13700 και ειδα θερμοκρασιες και throttle ηθελα να τον βγαλω και να γυρισω στον 12700. Αν δεν ειχα τις επιλογες και τη δυνατοτητα να του ριξω τα ρευματα και μαζι την καταναλωση και τις θερμοκρασιες, πιστεψε με θα εμενα με τον 12700. 

 

edit: ο 13700 θελει πειραγμα, ερχεται με default ρευματα στα υψη... 

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος goku_dbz έγραψε:

edit: ο 13700 θελει πειραγμα, ερχεται με default ρευματα στα υψη... 

Για να καταλάβεις , όταν λέω ρεύματα που θα ζήλευε ο Raiden, εννοώ ... 1.63 vcore :o Το είδα και μου'φυγαν αυτόματα 163 τρίχες. 

Έψαξα αρκετά και κατάλαβα ότι το bios version είναι για τα σκυλιά. Μετά το update από μόνο του ήταν στα 1.45 και με αυτό που πείραξα , στα 1.38. Το όπτιμαλ θα ήταν το 1.25-1.28, ώστε να παίξει τα ρολόγια όπως πρέπει χωρίς throttling. Ωστόσο, τα παίζει άνετα σε gaming, αλλά θα μπορούσα να γλιτώσω τουλάχιστον άλλους 10 βαθμούς με σωστό uv. 

Αν τα δω σκούρα, σύντομα (το καλοκαίρι δλδ) , φεύγει η B660 και έρχεται κάποια σωστή Ζ690/790. To problem είναι, ότι δεν βρίσκω εύκολα για DDR4, οπότε το να πάω ΚΑΙ σε μνήμες, είναι λίγο δύσκολο.. 

Ίδωμεν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψησου και για μνημες 😅

 

Πεσανε πολυ οι τιμες παντως...σκεψου το! 😇

 

  

11 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για να καταλάβεις , όταν λέω ρεύματα που θα ζήλευε ο Raiden, εννοώ ... 1.63 vcore :o Το είδα και μου'φυγαν αυτόματα 163 τρίχες. 

1,63!? ? 🙀   Με τοσο ρευμα λιωνει σοκετ και κουτι μαζι και ο επεξεργαστης βγαζει τρυπα μεχρι το κεντρο της γης!... αν δεν γινει μια μικρη μαυρη τρυπα δηλαδη 😅 

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος goku_dbz έγραψε:

Ψησου και για μνημες 😅

 

Πεσανε πολυ οι τιμες παντως...σκεψου το! 😇

 

  

 

Z790 Steel Legend η πιο προσιτή all around ή Ζ690 Extreme. Η πρώτη με κερδίζει στα σημεία (η extreme έχει better looks).

Z5 RGB Gskill 5600 για μνήμες.

Πόσο να δώσω βέβαια Β660 Tuf gaming wifi d4 με 32GB gskill ripjaws V (3200), αυτό είναι ερωτηματικό καθώς χάνω πολύ σε value μιας και ούτε 3 μήνες πριν, η μητρική μου κόστιζε 220-230, και τώρα κάτω από 200. Οι μνήμες είναι 100 κ κατι καινούριες (4Χ8GB). 

Όλα μαζί δηλαδή τα δίνω βία βία 230-240. Τόσο κοστίζει η μητρική και 150 οι μνήμες, οπότε κάνω "upgrade" με 150€. 

Θα το σκεφτώ σοβαρά , το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ πριν το καλοκαίρι 😕 

 

 

24 λεπτά πριν, το μέλος goku_dbz έγραψε:

1,63!? ? 🙀   Με τοσο ρευμα λιωνει σοκετ και κουτι μαζι και ο επεξεργαστης βγαζει τρυπα μεχρι το κεντρο της γης!... αν δεν γινει μια μικρη μαυρη τρυπα δηλαδη 😅 

Το κατάλαβα με το που έβαλα το hwinfo

Στην αρχή έλεγα "δε μπορεί, τα win 10 φταίνε". Μετά έβαλα τα 11, δεν έφταιγαν τα 10. Δηλαδή έμεινε 2 good days like this το PC. Δεν έλιωσε κάτι απλά είχε κάτι τρελά spikes στις πιο απλές εργασίες :hehe: 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Το performance/watt μου φαινεται πολυ κακο, σε σχεση με αυτα που εχουμε ακουσει. Εκτος και αν εχει σχεδον ιδια αποδοση και πολυ χαμηλοτερα και δεν κερδιζει σχεδον τπτ στα watt του 13900k

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Το performance/watt μου φαινεται πολυ κακο, σε σχεση με αυτα που εχουμε ακουσει. Εκτος και αν εχει σχεδον ιδια αποδοση και πολυ χαμηλοτερα και δεν κερδιζει σχεδον τπτ στα watt του 13900k

ειναι οντως κακο και δεν το βλεπω να αλλαζει στην 14η σειρα.

αν δεν το φτιαξει αυτο η ιντελ θα χαντακωθεί big time 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.