Jump to content



Intel 10nm CPUs - LGA1700


GFFermari

Recommended Posts

Οι θερμοκρασίες σου δε λένε κάτι μιας και είσαι στα 80W μόλις.

Αν θές να έχεις κανονικές επιδόσεις με τον επεξεργαστή σου θα πρέπει να παίζεις στα 120-130W και εκεί θα πιάνεις 80άρια/90άρια όπως όλος ο κόσμος.

 

Ο 5800 εμένα είναι σε ιδανικές συνθήκες με AC Freezer 3 360mm ως intake με τίποτα μπροστά της και 2Χ140mm ΑC P14 να βγάζουν.

Αλλά έχω κάνει δοκιμές και με ανοιχτό κουτί και είναι ακριβώς ίδιες οι θερμοκρασίες του cpu.

O δε ιντελ είναι με u12a σε μικρό κουτάκι με μόλις ένα 120μμ φανάκι να βγάζει αέρα έξω.

 

Θα μπορούσα να τα λύσω όλα και να περάσω το intel σεταπ στο κουτί που είναι τώρα ο 5800x3d απλά για το hard proof αλλά αμφβάλλω οτι θα έχει διαφορά το αποτέλεσμα.

Νομίζω μάλιστα πως θα έχει ακόμα χαμηλότερες θερμοκρασίες ο 13500.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Εμενα που κρασαρει με οτιδιποτε πανω απο -10?? τοσο χαλια κομματι εχω?

 

o 7600X εννοεις?

σχεδον ολοι οι 5800X3D ακουν στο -30.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Ο 5800 εμένα είναι σε ιδανικές συνθήκες με AC Freezer 3 360mm ως intake με τίποτα μπροστά της και 2Χ140mm ΑC P14 να βγάζουν.

Αλλά έχω κάνει δοκιμές και με ανοιχτό κουτί και είναι ακριβώς ίδιες οι θερμοκρασίες του cpu.

O δε ιντελ είναι με u12a σε μικρό κουτάκι με μόλις ένα 120μμ φανάκι να βγάζει αέρα έξω.

Θα μπορούσα να τα λύσω όλα και να περάσω το intel σεταπ στο κουτί που είναι τώρα ο 5800x3d απλά για το hard proof αλλά αμφβάλλω οτι θα έχει διαφορά το αποτέλεσμα.

Νομίζω μάλιστα πως θα έχει ακόμα χαμηλότερες θερμοκρασίες ο 13500.

Κάνε και καμιά άλλη ρύθμιση στι bios, με μόνο το CO δεν θα κάνεις κάτι, βάλε και PPT δεν θα χάσεις σε επιδόσεις, θα έχεις και χαμηλότερες θερμοκρασίς;.

Αν έχεις βάλε καμιά gt710-30 για να το τσεκάρεις, δεν χρειάζεται να τα λύσεις όλα  😆

 

Παράθεση

Οι θερμοκρασίες σου δε λένε κάτι μιας και είσαι στα 80W μόλις.

Αν θές να έχεις κανονικές επιδόσεις με τον επεξεργαστή σου θα πρέπει να παίζεις στα 120-130W και εκεί θα πιάνεις 80άρια/90άρια όπως όλος ο κόσμος.

χωρίς να κάνω ρυθμίσεις με μόνες αλλαγές το vsoc και το CO (αλλά και χωρίς να ρυθμίσω το CO) και τα υπόλοιπα στο auto
στο cb23 έχω γύρω στους 77C (στα 92W) και στο OCCT έχει γύρω στους 64-65C .
Με CO, PPT είμαι 8-9c κάτω.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι intel lga 1700 για debug σε AMD υπάρχει άλλο thread.

 

AΛΛΑ,

 

2 hours ago, idonthave said:

Κάνε και καμιά άλλη ρύθμιση στι bios, με μόνο το CO δεν θα κάνεις κάτι, βάλε και PPT δεν θα χάσεις σε επιδόσεις, θα έχεις και χαμηλότερες θερμοκρασίς;.

Αν έχεις βάλε καμιά gt710-30 για να το τσεκάρεις, δεν χρειάζεται να τα λύσεις όλα  😆

 

χωρίς να κάνω ρυθμίσεις με μόνες αλλαγές το vsoc και το CO (αλλά και χωρίς να ρυθμίσω το CO) και τα υπόλοιπα στο auto
στο cb23 έχω γύρω στους 77C (στα 92W) και στο OCCT έχει γύρω στους 64-65C .
Με CO, PPT είμαι 8-9c κάτω.

 

 

Κάθε ρυθμιση που έχω κάνει είναι backed με benches. Προφανώς και χάνεις σε επιδόσεις γιατί χάνεις σε boost clocks.

Mε τις ρυθμίσεις που έχω τώρα έχω 4550 boost σε light threaded loads όπως τα moba games.

Αυτό στον 5800x3D δε το πετυχαίνεις με ευνουχισμένο PPT.

 

Aλλά νομίζω χάνεις λίγο το point. 

Eδώ λέμε οτι παρατηρούμε πως στα ίδια watt το ryzen (και ειδικά το 3D) τσιπάκι θα είναι πιο ζεστό.

Δε μιλάμε για επιδόσεις αλλά για θερμική συμπεριφορά. Αν λασκάρεις και το δικό σου και το αφήσεις να τραβήξει τα στοκ watt μάλλον θα 90αρίσει. Aν θες κάνε μια δοκιμή να δουμε.

 

Edit:

 

image.jpeg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1.5 χρόνο τώρα, I'm in the clear.

Αν είχα να υποθέσω, το πρόβλημα είναι οι μητρικές σε συνδυασμό με την Intel (δεν ξέρουμε τι μητρικές χρησιμοποιούν όσοι παρατήρησαν τα προβλήματα). Στις mid range ones, είναι ενεργά όλα τα turbo boost και intel turbo boost με το ζόρι. Ρεύματα ότι να'ναι. 

 

Παίρνεις ένα fairly high-end chip και θες να κόψεις κόστος απ'την μητρική; ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΣ ( τα λέω να τα ακούω). Όμως συμβαίνει. Μητρικές όπως αυτή που'χω , σε συνδυασμό με το CPU μου, είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ. Αν δεν έκανα ο,τι tweaks μπορούν να γίνουν σε μια τόσο limited μητρική, θα έδινε ακόμη 1.6vcore και θα είχε ψήσει ήδη το socket. Δεν είμαι ευχαριστημένος με το 1.39 φυσικά, καθώς με λιγότερο απ'αυτό θα μπορούσε να'χω μέχρι και OC, για αυτό και άλλαξα μητρική (αύριο-μεθαύριο ελπίζω να κάνω το transplant και να επανέλθω με εντυπώσεις). 

 

Αυτή είναι η γνώμη μου, είναι ένας συνδυασμός. 

Τώρα, το ότι σε πολλούς συμβαίνουν προβλήματα (είχα ένα περίεργο προχτές  όπου ξαφνικά ήταν λες και έκαναν restart οι οθόνες μου, out of the blue κυριολεκτικά - θεωρώ driver related problem) με συγκεκριμένους drivers... Ύποπτο, αλλά ίσως αυτοί να έκαναν trigger κάποιο βαθύτερο θέμα. 

 

Είμαι περίεργος να δω την συνέχεια.

Ένα microcode update ας πούμε, που θα ρίχνει τις επιδόσεις στο μισό :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.GURU3D.COM

ASUS has introduced a BIOS update designed to address game stability issues observed in Intel’s 13th and...

@tommybertsen Βιάστηκες να την αλλάξεις τη μητρική σου😛.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Λάθος κατασκευής ή λάθος χρήστη;

Θα μπορούσε κανείς να το απορρίψει ως κακό overclocking, αλλά πλέον οι γραμμές δεν είναι τόσο ξεκάθαρες...

 

Παράθεση

This feature resets the CPU to Intel's factory default settings, thereby reducing power consumption limits and enhancing game stability

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
WWW.GURU3D.COM

ASUS has introduced a BIOS update designed to address game stability issues observed in Intel’s 13th and...

@tommybertsen Βιάστηκες να την αλλάξεις τη μητρική σου😛.

Δλδ δε μπορούσαν να το σκεφτούν νωρίτερα;

Στην δική μου, δεν αναβάθμιζα το bios γιατί στα επόμενα κλείδωναν ακόμη κι αυτά τα λίγα που'χα καταφέρει... Και την έχω και κάθεται και δεν ξέρω αν θα την πουλήσω ή αν θα βάλω ένα i3 να κάνω ένα htpc, που μάλλον αυτό θα γίνει. HTPC με 32GB Ram έχετε δει ? (εκτός απ'του Ζάχου ) :hehe: 

Επίσης όλα αυτά δεν κάνουν apply σε B chipset. Οπότε...

 

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Λάθος κατασκευής ή λάθος χρήστη;

Θα μπορούσε κανείς να το απορρίψει ως κακό overclocking, αλλά πλέον οι γραμμές δεν είναι τόσο ξεκάθαρες...

 

 

Αυτά τα settings μπορείς να τα πειράξεις ένα προς ένα στην ASRock , τι περίεμενε η ASUS, απορίας άξιο είναι. Αλλά το είπα, ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ASUS

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

intel να ειναι μονο!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.