Jump to content


Φλασαριστός τραβάς ντουγρού - Ποιά είναι η κάρτα;


Recommended Posts

*Πρόβλημα για δυνατούς λύτες, οι ευχαριστίες μου εκ των προτέρων σε όσους το διαβάσουν.*

 

Έχω στα χέρια μου μια κάρτα γραφικών που για αρχή θα υποθέσουμε αξιωματικά ότι είναι rtx 2060 super.

Γιατί να το υποθέσουμε; Δεν το ξέρουμε; Εδώ ξεκινάνε τα ζητήματα. Η ιστορία σε βήματα:

 

1. Με το που συνδέεται η κάρτα στο pc και μπουτάρει το μηχάνημα, πριν δω το σήμα της asrock (ο vendor του Mobo), βλέπω ένα RTX 2060 SUPER BIOS VERSION κτλ κτλ NVIDIA 1996-2019

Τέτοιο πράγμα είχα να δω από την geforce mx μου το μακρινό 1998. Εδώ να σημειωθεί ότι έχω ενεργοποιημένο το fast boot και το bios της Mobo είναι προφανώς uefi.

 

2. Tο μηχάνημα μπαίνει στα windows χωρίς drivers (αφού τους είχα αφαιρέσει σε safe mode με ddu). Ανοίγω το gpu-z και βλέπω 2060 super, 8gb vram κτλ κτλ. Subvendor αγνοείται. Στο lookup μου βγάζει 3 κάρτες: Μια pny, μια zotac και μια inno3d.

 

3. Μετά την εγκατάσταση των drivers (το ίδιο με όλους από απρίλιο μέχρι και αύγουστο) ξεκινάει το πανηγύρι: Μπουτάρει, αλλά κάθε 1 λεπτό περίπου πετάει μια κενή χρωματιστή οθόνη, άλλοτε γαλάζια, άλλοτε ροζ, άλλοτε σάπιο μηλο, άλλοτε λευκη, κολλάει το Pc, επανέρχεται μόνο του και όλα αυτά σε ατελειωτη λουπα.

 

4. Σε safe mode κανένα πρόβλημα. Άρα φταίει ο driver, σωστά; Όχι θα απαντήσω γιατί δοκίμασα αρκετούς.

 

5. Τι είχαμε, τι χάσαμε και επειδή real men do it at keyboard only, είπα να ξεσκονίσω τις γνώσεις μου σε dos. (Από δω ξεκινά η εκστρατεία του fail και πάμε στο επόμενο βήμα)

 

6. Δίνω nvflash64 index=0 -6 randombios.rom (ένα bios της zotac) και πατάω enter. Κάτι ψηλά μου είπε ότι το id δεν ταιριάζει, λες και ταίριαζε κανένα αλλα τεσπα, γενναίος ων, ξαναπατάω enter

 

7. Βουαλά: Η κάρτα φλασαρίστηκε, δίνει σήμα στην οθόνη (για να μπω στο setup πχ) αλλα όταν το μηχάνημα μπαίνει στα win, έχουμε no signal.

 

8. Καρφώνω στην πρώτη Pci e μια 1660 super που έχω και στην άλλη βάζω την κάρτα φάντασμα. Τα ίδια, no signal παρόλο που στην οθόνη είναι συνδεδεμένη η 1660.

 

9. Μπαίνω safe mode, απενεργοποιώ (χωρίς να καταργήσω) από το device manager των win την κάρτα φάντασμα και

 

10. Όλα οκ, δλδ δουλεύω με την 1660 super, δίνει σήμα, ο driver εγκαταστάθηκε κτλ. Βέβαια η jane doe κάρτα είναι ακόμα απενεργοποιημένη, αλλιώς δεν θα δούλευε.

 

Πάμε τώρα στο σήμερα:

 

11. Βρίσκω ένα καταλληλότερο bios (το μοναδικό για 2060 super με 1 dvi, 1 dp, 1 hdmi) από μια Pny που μοιάζει και εξωτερικά. Μοιάζει αλλά δεν είναι και απολύτως ίδια.

 

12. Δίνω πολύ προσεκτικά ένα nvflash64 --list Και μου δείχνει την 1660 super ως index=0 και μια general graphics adapter ως index=1. Ωραιότατα λέω πάμε να φλασάρουμε στην 1 το μαγικό bios.

 

13. Γράφω με αυτοπεποίθηση παλιού ντοσά nvflash64 index=1 -6 newbios.rom

 

14. Προφανώς το newbios.rom είναι στον ίδιο φάκελο με το nvflash

 

15. Και τρώω το μήνυμα ότι το firmware image δεν έχει τη σωστή επέκταση αρχείου, δλδ rom κτλ. Την έχει βέβαια, τη βλέπω, αλλά σκάλωσε.

 

ΤΕΛΟΣ

 

Τι κάνουμε; Άλλος τρόπος να φλασαριστεί;

 

ΥΓ. Το pc είναι στοκ, το τροφοδοτικό υπεραρκετό για 5 τέτοιες, οι μνήμες και οι δίσκοι άψογα.

 

 

front.jpg

back.jpg

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

ebay? Αξιόπιστος πωλητής;

 

Άνοιξε GPUZ και διάβασε το BIOS version.

Από ότι βλέπω οι 2060 πρέπει να έχουν κάτι σαν αυτό

gpuz-overclocking.gifgpuz-overclocking.gif

 

δηλαδή "90.κάτι". Αν γράφει κάτι διαφορετικό, π.χ. "80.κάτι", την πατήσατε. Είναι παλαιότερη κάρτα με πειραγμένο το firmware, ώστε να φαίνεται για νέα.

 

 

Υ.Γ. Πέρασες άλλος BIOS? Αν η κάρτα δεν έχει εγγύηση μόνη λύση να την λύσεις και να δεις το τσιπάκι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

Aυτό το αφήνω ως έσχατο.

Ως έσχατο προσωπικά θα άφηνα τα δοκιμαστικά flashαρίσματα σε άγνωστη κάρτα. Αν δεν γνωρίζεις ότι όντως φοράει το σωστό τσιπ, άδικα θα προσπαθείς.

 

Επίσης το GPU-Z πιθανόν να ανέγραφε αν η κάρτα ήταν legit ή fake πριν δοκιμάσεις να την flashαρεις. Θυμάσαι αν σου ανέγραφε κάποιο fake πριν το όνομα της κάρτας και αντί για το λογότυπο της Nvidia είχε αυτό το σήμα -> ⚠️ ;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7527-front.small.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

NVIDIA TU106, 1650 MHz, 2176 Cores, 136 TMUs, 64 ROPs, 8192 MB GDDR6, 1750 MHz, 256 bit

 

Πήρε κανονικά το bios αυτής της pny και πλεόν στο gpu-z βλέπω αυτά:

 

Κάποιος τρόπος να δω αν δουλεύει χωρίς να τη συνδέσω ακόμα στο μονιτορ; Κάποιο πρόγραμμα που θα τη ζορίσει εννοώ.

 

 

2g.jpg

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7527-front.small.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

NVIDIA TU106, 1650 MHz, 2176 Cores, 136 TMUs, 64 ROPs, 8192 MB GDDR6, 1750 MHz, 256 bit

 

Πήρε κανονικά το bios αυτής της pny και πλεόν στο gpu-z βλέπω αυτά:

 

 

ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ!!!!

 

https://tech.everyeye.it/schede/kfa2-rtx-2060-super-1-click-oc-recensione-overclock-facile/

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που έχεις στα χέρια σου είναι αυτή εδώ. Τουλάχιστον το cooler.

 

Απο κάτω πρέπει να την ανοίξεις να δεις τι κρύβεται

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Άφησε πάνω μόνο την 2060 Super και τρέξε ένα SuperPosition να δούμε τι αποτελέσματα θα σου βγάλει.

 

Δεν ανοίγει καν το superposition, κολλάει το μηχάνημα μόνο με την 2060 πάνω.

Παράθεση

3. Μετά την εγκατάσταση των drivers (το ίδιο με όλους από απρίλιο μέχρι και αύγουστο) ξεκινάει το πανηγύρι: Μπουτάρει, αλλά κάθε 1 λεπτό περίπου πετάει μια κενή χρωματιστή οθόνη, άλλοτε γαλάζια, άλλοτε ροζ, άλλοτε σάπιο μηλο, άλλοτε λευκη, κολλάει το Pc, επανέρχεται μόνο του και όλα αυτά σε ατελειωτη λουπα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

 

Δεν ανοίγει καν το superposition, κολλάει το μηχάνημα μόνο με την 2060 πάνω.

 

 

TU116 USB Type-C UCSI Controller αυτό είναι που δεν βρίσκει!!! και αυτό: TU106 USB Type-C UCSI Controller Είναι δυνατόν να κολλάει αυτό το μηχάνημα;

 

Εντωμεταξύ δεν έχω usb type c controller, καμία κάρτα δεν έχει τέτοια υποδοχή. Μήπως τελικά όντως κάτι παίζει με τους drivers?

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Το φλασάρισμα σε hardware που δεν γνωρίζεις τι είναι γενικά είναι λάθος κίνηση που απορώ πώς δεν έχεις ήδη μπρικάρει την κάρτα. Μάλλον το χουν κάνει πολύ straightforward το firm upgrade.

Τώρα αν θες να δεις τι παίζει, βάλε τους launch drivers της συγκεκριμένης γενιάς. Δοκίμασε να πειράξεις με το nvtool (ή ntune ή όπως λέγεται το 2020) τα ανεμιστηράκια να παίζουν φουλ. Το ότι κολάει, μπορεί να οφείλεται σε:

1. τροφοδοσία

2. ψύξη

3. drivers

Η πιθανότητα για μένα είναι με τη σειρά που τα γράφω, μιας και οι nvidia drivers δεν νομίζω ότι βγάζουν προβλήματα.

 

Τα firmware που έχεις περάσει δεν βοηθάνε την κατάσταση, γιατί αν απλώς έχουν άλλα timings στις μνήμες, έχασες. Πρέπει να τσεκάρεις GPU + μνήμες ότι ταιριάζουν με αυτά που φλάσαρες. 

 

Το μεγάλο ερώτημα είναι κολάει εκεί που κάθεσαι στο desktop, ή όταν φορτώσεις κάποιο παιχνίδι? Αν απενεργοποιήσεις το GPU support στο desktop, δεν κολάει? (όπως π.χ. κάνει το safe mode). 

 

Τώρα στα πιο δύσκολα, δοκίμασε να μπεις στο BIOS της μητρικής που έχεις και να αρχίσεις να κόβεις ό,τι μπορείς να κόψεις. Π.χ. κολάει με PCI-express δίαυλο 16x? Προσπάθησε να κατεβάσεις το δίαυλο στα 8x. κοκ. Αν τίποτα από αυτά δεν πιάσει, υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κάρτα. Ξεκινάς με μια ματιά στους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.