Jump to content



Νέο ΤΡΑΓΙΚΟ windows 10 bug κάνει τους browsers να ξεχνάνε όλα τα στοιχεία login


Recommended Posts

Εντάξει τι να πω....

 

Κάθε φορά που εκκινώ τον chrome όλα τα login για τα δεκάδες accounts που έχω σε sites είναι ξεχασμένα και πρέπει να κάνω χειροκίνητο sign in. Ναι έχω password manager, αλλά είναι σπαστικό κάθε φορά να πρέπει να πατάω κλικ στο login.

 

Στην αρχή πίστευα ότι έφταιγε ο chrome και αφού έψαχνα για ώρα στις ρυθμίσεις να δω τι έχω κάνει λάθος, δοκίμασα με firefox και υπήρχε η ίδια συμπεριφορά.

 

Στο Linux δεν υπήρχε κανένα θέμα.

 

Τελικά το γκούγκλαρα και ανακάλυψα ότι πρόκειται για bug των Windows (πώς το κατάφεραν, πραγματικά δεν γνωρίζω. Τι δουλειά έχει το λειτουργικό με τα passwords του browser οέο? )

 

1321727.jpg
WWW.EXPRESS.CO.UK

THERE'S a new Windows 10 password bug and this one could cause users a serious headache if they can't remember all of their login credentials.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα επηρεάζει τον edge chromium αλλά όχι τον IE, ούτε firefox chrome τουλάχιστον σε μένα. Ξεκίνησε με 2004 και έχω την εντύπωση ότι συνεχίζεται σε 20H2. Αν κάποιος βρει κάποια λύση ας τη μοιραστεί

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Γιάννης_84 said:

Το θέμα επηρεάζει τον edge chromium αλλά όχι τον IE, ούτε firefox chrome τουλάχιστον σε μένα. Ξεκίνησε με 2004 και έχω την εντύπωση ότι συνεχίζεται σε 20H2. Αν κάποιος βρει κάποια λύση ας τη μοιραστεί

 

Σε εμένα επηρεάζει και chrome και firefox

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, GoMaR said:

μολις το τσεκαρα.
2004 εχω και εγω.

Δλδ να καταλαβω. Καθε φορα πχ που ανοιγεις το thelab, δε σε εχει συνδεδεμενο ;

 

Μετά από εκκίνηση του browser ναι. Κάνω login και για όσο διάστημα ο browser παραμένει ανοικτός, κανένα πρόβλημα. Αν τερματίσω τον browser και τον ξανανοίξω φτου και από την αρχή. Το ίδιο συμβαίνει βεβαίως και μετά από επανεκκίνηση του υπολογιστή.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Στο γραφείο που έχουμε όλοι 2004, πάλι δεν έχουμε θέμα πάντως.

Μήπως την κάνει κάποιο πρόγραμμα την ζημιά;

 

Όχι είναι επιβεβαιωμένο bug της Microsoft, που για άγνωστους λόγους σε κάποιους συμβαίνει και σε κάποιους όχι.

Γκούγκλαρε "windows 2004 break password credentials forgets passwords" ή κάτι τέτοιο και θα βρεις πολλά

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, gdp77 said:

Μάλιστα το πρόβλημα δεν αφορά μόνο στους browsers αλλά π.χ. και στα login των game clients


στους browsers είσαι logged με google, microsoft, etc accounts; Μήπως ο γκομαρ μπαίνει ανωνύμως κι εκεί δεν επηρρεάζεται;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, salde said:


στους browsers είσαι logged με google, microsoft, etc accounts; Μήπως ο γκομαρ μπαίνει ανωνύμως κι εκεί δεν επηρρεάζεται;

 

Όχι. Σε μένα π.χ. και με firefox που δοκίμασα, με τον οποίο ΔΕΝ είμαι logged στη google, πάλι έπρεπε να κάνω login σε κάθε site ξεχωριστά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δαίμων ο Γρίγας.

Προχθές μου φόρτωσε νέα έκδοση, 20Η2, είχα την 2004 χωρίς το πρόβλημα τζιντι, αν σε ενδιαφέρει κοίτα μήπως η 20Η2 σου διορθώνει το πρόβλημα, αν κι ο Γιάννης_84 πιο πάνω γράφει ότι συνεχίζεται.
 

On 10/27/2020 at 9:56 PM, Γιάννης_84 said:

Αν κάποιος βρει κάποια λύση ας τη μοιραστεί

έχεις δοκιμάσει τα παρακάτω χωρίς επιτυχία;
 

How to fix issues with Windows Credentials

A lot of users have reported that reconnecting the Microsoft account to Windows could resolve the problem. In order to fix issues with Windows Credentials, follow these steps:

  • Open Windows Search.
  • Search for ‘Your account info’.
  • Click on ‘Sign-in with a local account instead’.
  • Once you’re signed in with a local account, reboot Windows.
  • Go back to the ‘Your accounts info’ settings and reconnect your Microsoft account.

You can also try these steps:

  • Windows Search.
  • Search for ‘Command Prompt’ and run it with administrator privilege.
  • Run the following command and enter:
    sfc /scannow
    DismOnline /Cleanup-Image /RestoreHealth
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα για 2 μήνες (με το που μπήκε το 2004 στις 10/8).

 

Στη δική μου περίπτωση ήταν εξαιρετικά εκνευριστικό, γιατί πέρα από τα browser passwords (το λιγότερο, αφού έχω Lastpass και έκανα άμεσα login), ξεχνούσε και το εταιρικό account που χρησιμοποιώ στον υπολογιστή (Teams, OneDrive, Skype, Skype for Business etc.).

Ειδικά στο Teams μπορεί να χρειαζόταν να κάνω και login 5-6 φορές την ημέρα (χωρίς να έχω κάνει log off από το PC, απλά μετά από inactivity της εφαρμογής για κάποια ώρα!), με αποτέλεσμα να μη μπορώ να δουλέψω με την ησυχία μου.

 

Δοκίμασα διάφορα και τίποτα δεν δούλεψε. Περίμενα να βρω το κατάλληλο timing για format, αλλά τελικά φαίνεται να λύθηκε "μόνο του" με τα τελευταία update που πέρασαν στις 14/10.

 

Ενδεικτικά 2 σχετικά threads που είχα βρει:

 

icon_fb_answers3.png
ANSWERS.MICROSOFT.COM

After an upgrade to Build 2004, my computer continues to request both the Microsoft account password and the email account password. Reviewed setting and made sure I set for saving.

 

icon_fb_answers3.png
ANSWERS.MICROSOFT.COM

***moved on english forum*** Hi. I have to enter my Microsoft password every other day because Microsoft keeps forgetting it. I get a pop-up msg telling me something about my credentials being out of

 

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.