Jump to content



Έρευνα αγοράς για τηλεόραση 75"


Recommended Posts

13 hours ago, minast said:

Για τις τηλεοράσεις έχω πει ήδη τη γνώμη μου. Για το Dolby Vision, εξαρτάται πόσο θα το αξιοποιήσεις.

Δεν έχω δει το ίδιο περιεχέμενο σε Dolby Vision και HDR10+ για να μπορώ να κάνω ευθεία σύγκριση, αλλά ότι έχω δει σε Dolby Vision είναι καλύτερο απ' ότι έχω δει σε HDR10+. Και στα χαρτιά είναι ελαφρώς προτιμότερο, αν και το HDR10+ είναι ανοιχτό πρότυπο, το οποίο για εμένα του δίνει πόντους.

Το Netflix υποστηρίζει Dolby Vision.

Συμφωνώ, αλλά διαβάζω ότι το dolby vision κάνει διαφορά. Είμαι μεταξύ Q70T και XH90 στις 65 inches. έχουν 200 ευρώ διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Bonito έγραψε:

Συμφωνώ, αλλά διαβάζω ότι το dolby vision κάνει διαφορά. Είμαι μεταξύ Q70T και XH90 στις 65 inches. έχουν 200 ευρώ διαφορά.

Μάλλον εγώ το έγραψα περίπλοκα, προσπαθώντας να είμαι αντικειμενικός. Το ίδιο λέμε ;).

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, minast said:

Για τις τηλεοράσεις έχω πει ήδη τη γνώμη μου. Για το Dolby Vision, εξαρτάται πόσο θα το αξιοποιήσεις.

Δεν έχω δει το ίδιο περιεχέμενο σε Dolby Vision και HDR10+ για να μπορώ να κάνω ευθεία σύγκριση, αλλά ότι έχω δει σε Dolby Vision είναι καλύτερο απ' ότι έχω δει σε HDR10+. Και στα χαρτιά είναι ελαφρώς προτιμότερο, αν και το HDR10+ είναι ανοιχτό πρότυπο, το οποίο για εμένα του δίνει πόντους.

Το Netflix υποστηρίζει Dolby Vision.

Το Dolby Vision είναι το πιο "defined" HDR πρότυπο. Το κακό του είναι ότι η Dolby είχε την φαεινή ιδέα να ορίσει το MaxCLL ( Max Content Luminance Level ) στα 1000 με 10000 nits :D Τουλάχιστον έχουν δώσει ως οδηγία το mastering να γίνεται στα 4k nits.

Εντελώς unrealistic target για consumer και μη ( ακόμα και οι επαγγελματικές broadcast reference οθόνες μετά δυσκολίας πιάνουν 4500-5000nits ) τηλεοράσεις.
Το HDR10/HDR10+ είναι σχεδόν φλού ως πρότυπα. Εδώ δεν έχουμε τίποτα πέραν του ότι θέλουμε 1000nits minimum... το που είναι το limit δεν... ούτε ένας μέσος όρος.

 

Τα ίδια λάθη με το παρελθόν στο Rec.709.

Δεν μπορούνε να συνενοηθούνε να βάλουνε ένα λογικό και standard MaxCLL και EOTF ώστε να μην έχουμε με κάθε παραγωγή διαφορετική συμπεριφορά στην ίδια TV & settings.

 

Για αυτό... Tone Mapping και ησυχάζεις.
Ούτε ξεπλυμένα χρώματα. Ούτε να παίζεις το OLED light στο τέρμα με κίνδυνο για μόνιμο αποτύπωμα (burn in) ούτε να ψάχνεις κάθε φορά για κάθε έργο πιο profile εικόνας παίζει καλύτερα ( και κανένα από όλα τους, είτε εργοστασιακά είτε calibrated, να μην παίζει τέλεια γιατί... δεν μας φτάνει η παρούσα τεχνολογία πάνελ ).

 

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ακουω παντως το profile της Panasonic ειναι οτι καλυτερο αν δεν υπαρχει η δυνατοτητα του pro calibrator.

Αυτο που με ''βασανιζει'' ειναι:

1) να παω για το aio Lg cx και να βλεπω ξεθωριασμενα στο game mode και ειδικα με vrr on.

2) να παω για τις ανωτερες Sony Panasonic και να εχω τα σωστα χρωματα χωρις το vrr.

 

Φισικα μιλαμε και για ταινιες Bluray και remux.

Link to comment
Share on other sites

Αν προτεραιότητα είναι οι ταινίες/σειρές/αθλητική => Panasonic HZ2000 = best > Sony A8 => LG CX/GX

Αν προτεραιότητα έχεις τα παιχνίδια, παίρνεις κάποια με VRR ( όχι ότι θα υπάρξουν και πολλά παιχνίδια που η κονσόλα θα πιάνει αυτά τα fps αλλά whatever :D )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Αν προτεραιότητα είναι οι ταινίες/σειρές/αθλητική => Panasonic HZ2000 = best > Sony A8 => LG CX/GX

Αν προτεραιότητα έχεις τα παιχνίδια, παίρνεις κάποια με VRR ( όχι ότι θα υπάρξουν και πολλά παιχνίδια που η κονσόλα θα πιάνει αυτά τα fps αλλά whatever :D )

Αυτο ακριβως. Εδω και στο pc ακομα ειμαι με gsync off.

Εχουν σκοτωσει και την τιμη στην Α8... Στις panasonic δεν εχουν καμια εκπτωση γιατι μολις πατησαν ελλαδα και τις εχουν και καλα για καινουργιες... HZ1000 ελεγα η Α8 στις 65.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Bonito said:

πιστεύετε αξίζει τα 200 παραπάνω η xh90 από q70t ? netflix + ps4. Μόνο βράδυ με ενδιαφέρει

Ούτε 1€ δεν αξίζει.

Κατ' αρχάς για το gaming δεν έχει FreeSync, G-Sync, VRR, ALLM.

Έχει υψηλότερο input lag.

Με local dimming που αφήνει μέχρι και ghosting... και σχεδόν 45% χαμηλότερο contrast από την Q70T ?

 

Αν δεν είσαι Sony fanboy, το να επιλέξεις την XH αντί της Q70T δεν έχει λογική ( άντε, αν βλέπεις μέρα με τέρμα φώτα, οπότε έχει ένα πλεονέκτημα λόγω του υψηλότερου brightness )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/21/2020 at 2:00 AM, billpeppas said:

Ούτε 1€ δεν αξίζει.

Κατ' αρχάς για το gaming δεν έχει FreeSync, G-Sync, VRR, ALLM.

Έχει υψηλότερο input lag.

Με local dimming που αφήνει μέχρι και ghosting... και σχεδόν 45% χαμηλότερο contrast από την Q70T ?

 

Αν δεν είσαι Sony fanboy, το να επιλέξεις την XH αντί της Q70T δεν έχει λογική ( άντε, αν βλέπεις μέρα με τέρμα φώτα, οπότε έχει ένα πλεονέκτημα λόγω του υψηλότερου brightness )

Περιμένω την 65Q70t. Την πήρα 960 απο you.gr

 

Ένας φίλος ψάχνει 75 inch ίδιες ανάγκες με εμένα. Στις 75 'ομως η 9096  με την q70t είναι  ίδια τιμή. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2020 at 2:00 ΠΜ, το μέλος billpeppas έγραψε:

Ούτε 1€ δεν αξίζει.

Κατ' αρχάς για το gaming δεν έχει FreeSync, G-Sync, VRR, ALLM.

Έχει υψηλότερο input lag.

Με local dimming που αφήνει μέχρι και ghosting... και σχεδόν 45% χαμηλότερο contrast από την Q70T ?

 

Αν δεν είσαι Sony fanboy, το να επιλέξεις την XH αντί της Q70T δεν έχει λογική ( άντε, αν βλέπεις μέρα με τέρμα φώτα, οπότε έχει ένα πλεονέκτημα λόγω του υψηλότερου brightness )

Εισαι σιγουρος? Η xh95 ειναι αυτη που λες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.