Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Όπως ίσως γίνεται εύκολα αντιληπτό, σκέφτομαι να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών με μία 5700x. Έχω ψάξει και βρει ότι σίγουρα παίζει bottleneck στα 1920x1200 που υποστηρίζει η οθόνη μου αλλά αν πχ η κάρτα θα έτρεχε στα 140 fps και ο επεξεργαστης την "καθηλώνει" στα 99, δεν αποτελεί πρόβλημα (για μένα). Για τους νέους τίτλους, πχ νέο Assasins ή watch dogs κλπ και γενικά για τα παιχνίδια από δω και πέρα, έχει νόημα αυτή η αναβάθμιση ή είναι λίγο "κουλή"; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα άραζα με την 970 για 2-3 μήνες ακόμα και θα περίμενα τις νέες μεσαίες κάρτες, 6700, 3060. Εξάλλου με τον 2600Κ που έχεις, δεν ξέρω πόσο μεγάλη διαφορά θα δεις πηγαίνοντας από την 970 σε μια από αυτές που λες. Θα έβλεπες διαφορές, απλά πιθανόν όχι τις αναμενόμενες. Που για μένα θα ήταν ικανός λόγος να κάνω 2-3 μήνες ακόμα υπομονή ώστε να πάρω μια καλή και σύγχρονο μοντέλο κάρτας γραφικών, έτσι ώστε αν αργότερα αλλάξω και μητρική επεξεργαστή να μην ξανά μπω στο δίλημμα αναβάθμισης ξανά της κάρτας.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, kaRAmeLA said:

Καλησπέρα σε όλους.

Όπως ίσως γίνεται εύκολα αντιληπτό, σκέφτομαι να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών με μία 5700x. Έχω ψάξει και βρει ότι σίγουρα παίζει bottleneck στα 1920x1200 που υποστηρίζει η οθόνη μου αλλά αν πχ η κάρτα θα έτρεχε στα 140 fps και ο επεξεργαστης την "καθηλώνει" στα 99, δεν αποτελεί πρόβλημα (για μένα). Για τους νέους τίτλους, πχ νέο Assasins ή watch dogs κλπ και γενικά για τα παιχνίδια από δω και πέρα, έχει νόημα αυτή η αναβάθμιση ή είναι λίγο "κουλή"; Ευχαριστώ!

 

Εξαρτάται τον τίτλο. Κάποιοι θέλουν πολύ πιο δυνατό επεξεργαστή από τον δικό σου και δεν θα δεις καμία σοβαρή διαφορά από αναβάθμιση κάρτας. (π.χ. το assasins creed θέλει επεξεργαστή τελευταίας γενιάς). Σε άλλους τίτλους θα δεις διαφορές. Γενικά δες ποιους τίτλους παίζεις (ή θες να παίξεις) και ψάξε στο youtube να δεις gameplay με τον 2600Κ, για να έχεις μια εικόνα. Για συγκεκριμένους τίτλους ίσως αξίζει πρώτα να δεις σοβαρά το ενδεχόμενο αναβάθμισης πλατφόρμας και στο προσεχές μέλλον να αναβαθμίσεις και κάρτα.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο άποψη cpu κάνε ένα καλό OC 4.5 με 4.8 και θα είσαι μια χαρά πιστεύω, με εξαίρεση ίσως το Assasin C.

 

2500K @4.5ΜHz , offset + 0.020v To multicore score για game μην το κοιτάς, πρώτα δεν θες παραπάνω από 6 πυρήνες για game ακόμα και σήμερα με τα περισσότερα να θέλουν 4 και επίσης έχεις τον 2600Κ, στα1080p θα έχεις ένα μικρό bottleneck δεν λέω αλλά όχι τραγικά πράγματα, επίσης εξαρτάτε και από τον κάθε τίτλο ξεχωριστά.

 

image.png.089f0a752c6bbd393c2dad3c784d5ea4.pngimage.png.e5ab7802d6abd4bfe6bc167ebee661e8.pngimage.png.9015775646bb4ab2892b891c4e9bee1d.png

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Havic έγραψε:

Απο άποψη cpu κάνε ένα καλό OC 4.5 με 4.8 και θα είσαι μια χαρά πιστεύω, με εξαίρεση ίσως το Assasin C.

 

2500K @4.5ΜHz , offset + 0.020v To multicore score για game μην το κοιτάς, πρώτα δεν θες παραπάνω από 6 πυρήνες για game ακόμα και σήμερα με τα περισσότερα να θέλουν 4 και επίσης έχεις τον 2600Κ, στα1080p θα έχεις ένα μικρό bottleneck δεν λέω αλλά όχι τραγικά πράγματα, επίσης εξαρτάτε και από τον κάθε τίτλο ξεχωριστά.

 

Εχω και μία xigmateg aegir ψύκτρα κουμπωμένη, νομίζω δεν θα έχω πρόβλημα να ανεβάσω ρολόγια. Έχω δει ήδη κάποια βίντεο με αυτό το setup (όπως έστειλε και ο φίλος gtp77 πιο πάνω) για πιθανά bottleneck, όντως υπάρχουν αλλά αφού έχεις κερδίσει ήδη αρκετά fps, δηλ από κει και πάνω υπάρχει φρένο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.