Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

H φωτογραφια ειναι crop για να χωρεσει εδω!Δυστηχως ακομα στα 550 Pixels ειναι 110 κβ οποτε χρειαστηκε και αλλο κοψιμο!!Αν ειμαι σπιτι το απογευμα θα τραβηξω και με λιγο ψηφιακο ζοομ -μεχρι 2 δεν φαινεται και με 3 ειναι δυσδιακριτο!!Με 4 αν και φτανει 48χ ζοομ .........!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply

Oλες οι φωτο ειναι μονο resized sta 550χ οσο βγηκε!Ολες ειναι ολοφρεσκες (πριν καμμια ωρα τις τραβηξα) σε ISO 50 , 1/f4,5 ,1/80sec και ζοομ ειναι ολες 12 οπτικο χ καμποσο ψηφιακο θα το γραφω!Καντε και ενα πολλαπλασιασμο και βρηκατε το ολικο!!

Αυτη ειναι μονο 12Χ χωρις digital!!

post-699-1416071935,1077_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε μη μου συγκρίνεις τώρα την ευκρίνεια του ψηφιακού ζουμ με το τηλεσκόπιο... Στη δικιά μου φαίνονται ολοκάθαρα οι κρατήρες. ’σε που το 45x είναι το μικρότερο ζουμ που μπορώ να χρησιμοποιήσω. Βέβαια έχω μια δυσκολία να προσαρμόσω τον φακό της κάμερας πάνω στο τηλεσκόπιο, ειδικά με μεγαλύτερους φακούς που μικραίνει η διάμετρος.

Πάντως μου φαίνεται παράξενο που ενώ χρησιμοποιείς ψηφιακό ζουμ, δεν πιξελιάζει η εικόνα. Εχώ Τράβηξα μία με ζουμ και ήταν πιξελομένη. Ίσως χρειάζεται χειροκίνητες ρυθμίσεις. Θα το ψάξω παραπάνω. Καλή προσπάθεια πάντως. Σε πόρωσα ε;

Ορίστε και ένα λουλουδάκι για να μην ξεχνιόμαστε. Αυτή η σκιά στη μέση του λουλουδιού φαίνεται ύποπτη πάντως.

ΥΓ: Ευχαριστώ πάντως για την αφιέρωση.:p

post-1166-1416071935,2348_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πως να πιξελιάσει όταν είναι όλη μάυρη και πληροφορία μηδέν τριγύρω....

@ntg δείξε μικρέ και τον παππού στο σχολείο με ολα τα Χ ζοομ η τον μπαρμπα που τον ψάχναμε με το φακό στο χωριο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλό και το φεγγάρι άλλα και στη γη έχουμε ωραία θέματα για φωτογράφηση.

Από SONY V3 ISO 100, F/4 ,1/100 χωρίς φλας,.με επεξεργασία έχουν "φύγει"κάποια σεντόνια που ήταν απλωμένα απέναντι.

post-2519-1416071935,3726_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο planetman για το πιξελιασμα!!Δεν ειναι θεμα iso μονο!!Και μενα παλιοτερα μου εκανε πιξελιασμα στο 48χ!Το μονο που αλλαξε ειναι οτι βρηκα καλη πατεντα να μην κουνιεται καθολου η μηχανη στη διαρκεια της φωτογραφισης!Εβαλα και τιμερ ωστε να μην κουνηθει και απο το πατημα!

Η αληθεια ειναι οτι η δικια σου ειναι πιο καθαρη ισως οφειλεται σε μεγαλο χρονο που εβαλα στο διαφραγμα και χαθηκαν καποιες μικρολεπτομερειες!

(για την ιστορια τραβηξα και μια που βγηκα πιξελιασμενη!Θα την ανεβασω την δευτερα!

μαζι με τον παππου)

Υ.Γ

Planetman τι επαθε το λουλουδακι??Μηπως πηγε καμμια μελισσουλα πριν και κ@υλ..σε???

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στο αστεροσκοπείο στον Σκίνακα. Πάρτε λοιπόν 2 φωτογραφιούλες μέσω του 130cm πλάτους τηλεσκοπίου.

1. Δίας με 3 από τους μεγαλύτερούς του δορυφόρους.:banging:

post-1166-1416071942,7801_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεσκόπιο του σκίνακα (ενα απο τα τηλεσκόπια..) .. έχει 1.30m διάμετρο. Βρίσκεται στο Αστεροσκοπέιο του Σκίνακα πάνω στον Ψηλορείτη σε υψόμετρο1750μ. Φανταζομαι οτι θα έχει μεγάλο φακο οπότε προσαρμόζεις πολύ εύκολα τη μηχανή απο κάτω...

telescope130verybig_small.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.