Jump to content


πρώτη φορά δεν διαβάζεται κάτι


serpico75

Recommended Posts

Είναι η πρώτη φορά που συνδέω συσκευή με usb, και το ubuntu δεν διαβάζει το περιεχόμενο-αρχεία.

Πρόκειται για το tablet Chuwi Hi9Air.

Ubuntu 15.10

Το αναγνωρίζει σαν συσκευή, αλλά όταν κάνω click επάνω, δεν βγάζει τα αρχεία.

 

Το δοκίμασα καί σε w10, και τα ίδια. Το αναγνωρίζουν σαν συσκευή, αλλά δεν διαβάζουν το περιεχόμενο-αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέουμε ένα κινητό/ταμπλετ στον υπολογιστή, συνήθως (ανάλογα με το android) εμγανίζονται επιλογές charging mode, storage/usb mode, κτλ ανάλογα πώς τα έχει ονομάσει ο κάθε κατασκευαστής. Αν δεν σου εμφανίζεται μια τέτοια επιλογή, ψάξε να τη βρεις στα settings της συσκευής.

 

11 hours ago, schumifer said:

Άρα έχεις μια συσκευή usb που ούτε το λίνουξ ούτε τα παραθύρια διαβάζουν; Ελπίζω να μην τα χρειαζόσουν πολύ τα αρχεία. Δοκίμασε επιδιόρθωση από παραθύρια.

 

Εντάξει μπορεί να τα ανεβάσει και στο cloud  και να τα πάρει από εκεί. Για ταμπλετ μιλάμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν δεν σου εμφανίζεται μια τέτοια επιλογή, ψάξε να τη βρεις στα settings της συσκευής.

 

Αν δεν υπάρχει καθόλου, μπορεί να είναι στα developer settings.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

chuwi.png
WWW.ANDROIDUSBDRIVERS.COM

Trouble connecting Chuwi Hi9 Air to Computer? Download and Install Official Chuwi Hi9 Air USB Driver for Windows 7, 10, 8, 8.1 or XP PC. Also, download Chuwi Hi9 Air ADB Driver & Fastboot Driver...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, schumifer said:

Πρέπει να ζητήσω συγγνώμη, κατάλαβα ότι η συσκευή ήταν κάποιο φλασάκι που συνέδεες στο τσούβι.

το ίδιο είχα καταλάβει αρχικώς. Για προβλημα με κάποιο στικάκι.

Link to comment
Share on other sites

On 12/25/2020 at 11:03 AM, Rusty_Cookie said:

Μήπως δεν έχεις επιλέξει USB mode στο ταμπλετ?

 

 

Σωστό αυτό. Δεν είχα επιλέξει USB debugging (USB mode) στο tablet. Αλλά όταν το κάνω enable, γίνεται κάτι άλλο πολύ παράξενο (σε ubuntu & w10 το ίδιο).

Το κάνω enable, και όταν το συνδέω, δεν το αναγνωρίζει καν το ubuntu σαν συσκευή.

Το κάνω disable, αναγνωρίζεται σαν συσκευή, αλλά και πάλι δεν εμφανίζονται τα αρχεία.

Με enable, παλι δεν αναγνωρίζεται σαν συσκευή, κ.ο.κ.

Θα βάλω σε w10 manually τους drivers, και θα σας πω σε λιγο.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, gdp77 said:

To USB debugging mode θέλει specific drivers και δεν αφορά στην απλή μεταφορά αρχείων. Είναι για άλλη χρήση. 

 

Απ' όσο έχω ψάξει αρκετά στα options, δεν υπάρχει σκέτο "USB mode". Το USB mode είναι το USB debugging.

 

Όταν το ενεργοποιώ, βγάζει ακριβώς το ίδιο μήνυμα που βγάζει κι εδώ:

 

WWW.MOBILEWITHDRIVERS.COM

In this post, you will learn, how to enable USB debugging mode on your Chuwi Hi9 Air?/> <meta itemprop=

 

Το ίδιο με του τηλεφώνου που είναι στην σελίδα. Το μήνυμα λέει μέσα ότι ενεργοποιείς το USB debugging εάν θέλεις να κάνεις μεταφορά αρχείων μεταξύ tablet-pc.

Άλλωστε, εάν κάνεις ένα google search με θέμα

chewi hi9air enable usb mode

 

η πρώτη σελίδα στα αποτελέσματα έχει να κάνει με το USB debugging (είναι αυτή που δίνω παραπάνω). Ταυτοποιεί το google search το USB mode με το USB debugging.

 

yianni, πολύ με μπέρδεψε η σελίδα. Εσύ σωστά τη δίνεις, αλλά πρώτη φορά έχουν τόσο ανακατεμένους τους drivers, και πρώτη φορά δυσκολεύομαι να βρω τι πρέπει να κατεβάσω.

Τους έβαλα manually, αλλά βγαίνουν με θαυμαστικό, και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο:η συσκευή ή δεν διαβάζεται (USB on) ή διαβάζεται χωρίς τα αρχεία (USB off).

Μάλλον δεν κατεβάζω σωστά.

Εάν μπορείς να μου δώσεις το απευθείας link για download (χωρίς ads που έχουν πολλά links).

AMD64

W10 x64

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω την συσκευή. Η σελίδα φαινόταν να παρέχει μια λύση, αλλά φαντάζομαι δεν σε βοήθησε τελικά. Εμένα δεν μου πέταξε διαφημίσεις. Αλλά εντάξει έχω και δύο ad block extensions.

Download Google Android Drivers

ΟΚ, πήγα να κατεβάσω μέσω Google Chrome στο οποίο δεν έχω ad blockers και όντως κολλάει και δεν ξέρεις τι και πως να το κατεβάσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.