Jump to content



Case για μητρική SSI-EEB + HTPC Case


billpeppas

Recommended Posts

Δεν το πιστεύω αυτό που γράφω, αλλά όντως, ήρθε ο καιρός να ξαναβάλω δικούς μου υπολογιστές σε κουτί :D

Μετά από 10; ίσως και βάλε χρόνια, με τα PC μου να είναι όλα χύμα πάνω σε μεγάλα γραφεία/πάγκους, ήρθε η ώρα 3 από αυτά να μπούνε σε κουτιά :D

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα έχει να κάνει με τα 2 servers τα οποία έχουν μεγάλες μητρικής του φορμά SSI-EEB ( θέλει υποστήριξη από το κουτί, δεν μπαίνουν σε οποιοδήποτε απλά μεγάλο κουτί ).

 

Πρός το παρόν το μόνο που έχω δει που κάνει και για τα παρελκόμενα ( αρκετοί 3.5αρηδες δίσκοι ανά PC ) είναι το Fractal Design 7 XL.
 

Δεν ξέρω όμως καθόλου τι λέει από ποιότητα κατασκευής η Fractal Design. Κάτι πήραν τα αυτιά μου πως δεν έχουν καλή βαφή και με τον καιρό ξεβάφουν τα πλαστικά μέρη κυρίως. Ισχύει ή είναι ράδιο αρβύλα ?

 

Κάποια εναλλακτική λύση για SSI-EEB motherboard και τουλ. 8 δίσκους HDD ? ( θα έλεγα minimum 10, αλλά σίγουρα θα αποκλείω σχεδόν τα πάντα έτσι ).

 

Και τέλος, πιο εύκολο, ένα κουτάκι για Micro-ATX μητρική που συνοδεύεται από μια RTX 2080 Ti Strix για HTPC.
Ψάχνω για... RGB-less κουτί ( αν έχει θα τα βγάλω :D ) που να ταιριάζει με την αισθητική audio/video components του στυλ ενισχυτής Marantz SR8015, Rotel RB-1590, κλπ.

Κοίταγα για το Silverstone Grandia GD-09B.

Καμμιά άλλη ιδέα?

 

Thank you guys!

Link to comment
Share on other sites

Το Corsair 750D κάνει σίγουρα, όπως επίσης και το Enthoo primo. Κάνει και το Enthoo pro, αλλά το primo έχει 5 εξωφερή φατνία 5,25 ιντσών (και όχι τρία), στα οποία μπορούν να τοποθετηθούν άνω του ενός back plane, ας πούμε ένα τέτοιο και ένα τέτοιο, σύνολο 14 δίσκοι. Καλύτερης ποιότητας, Supermicro (τσέκαρε αριστερά το check box 4U). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://pcpartpicker.com/products/case/?compatible_with=zwBv6h#sort=-int_350&page=1&J=3,20

https://geizhals.eu/?cat=gehatx&xf=9691_AeTX+(SSI+EEB,+12"x13")

https://geizhals.eu/?cat=gehatx&xf=550_6+-+Server-Tower~550_9+-+Sonderform~9691_bis+AeTX



ρίξε μια ματιά στις παραπάνω λίστες να δεις τι περίπου εμφανίζεται στα ψαχτήρια που μπορεί να σου κάνει. Δεν είναι μονο το Fractal Design. Ρύθμισε τα φίλτρα αναλόγως των απαιτήσεων σου σε εσωτερικά/εξωτ. φατνία κι ότι άλλο.
 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Oric said:

Επίσης, για htpc, το Node 804 είναι ό,τι πρέπει. 

Προτιμώ κουτιά στο στυλ του GD09B, δηλαδή όχι cube διαστάσεις.

4 hours ago, Oric said:

Το Corsair 750D κάνει σίγουρα, όπως επίσης και το Enthoo primo. Κάνει και το Enthoo pro, αλλά το primo έχει 5 εξωφερή φατνία 5,25 ιντσών (και όχι τρία), στα οποία μπορούν να τοποθετηθούν άνω του ενός back plane, ας πούμε ένα τέτοιο και ένα τέτοιο, σύνολο 14 δίσκοι. Καλύτερης ποιότητας, Supermicro (τσέκαρε αριστερά το check box 4U). 

Το 750D δεν κάνει, δεν παίρνει SSI-EEB ( δεν είναι μόνο το μέγεθος της μητρικής, είναι αλλού και οι mounting holes, δεν φτάνει δηλαδή το κουτί να παίρνει XL-ATX μητρικές ).

 

Τα Phanteks δεν τα έχω και σε καλή υπόληψη, το design του Enthoo/Primo δεν με τραβάει, όπως επίσης δεν θέλω να μπλέξω με HDD cages / backplanes, ειδικά αυτά που πετάνε τα καλώδια του HDD πρός την μεριά της κάρτας γραφικών/μητρικής, προτιμώ δηλαδή να βγαίνουν πρός το πίσω πλαϊνό καπάκι του κουτιού για να μην γίνει πάλι μακαρονάδα στην μεριά που αν έχει window θα φαίνεται.

 

Το Supermicro θα το έπαιρνα αν ήταν να θαφτούν τα μηχανήματα σε κάποια αποθήκη ή ντουλάπα :)

Pure rack mount κουτιά δεν θέλω κυρίως γιατί... δεν χωράνε οι μεγάλες Noctua που έχω στους επεξεργαστές :D

 

Thanks πάντως!

3 hours ago, salde said:

https://pcpartpicker.com/products/case/?compatible_with=zwBv6h#sort=-int_350&page=1&J=3,20

https://geizhals.eu/?cat=gehatx&xf=9691_AeTX+(SSI+EEB,+12"x13")

https://geizhals.eu/?cat=gehatx&xf=550_6+-+Server-Tower~550_9+-+Sonderform~9691_bis+AeTX



ρίξε μια ματιά στις παραπάνω λίστες να δεις τι περίπου εμφανίζεται στα ψαχτήρια που μπορεί να σου κάνει. Δεν είναι μονο το Fractal Design. Ρύθμισε τα φίλτρα αναλόγως των απαιτήσεων σου σε εσωτερικά/εξωτ. φατνία κι ότι άλλο.
 

 

Κοίταγα για από Ελλάδα για να γίνει και άμεσα η παραλαβή.

Τα e-ATX/XL-ATX κουτιά δεν κάνουν man, θέλει ειδικά για SSI-EEB υποστήριξη, πέραν του μεγάλου μεγέθους της μητρικής, έχουν διαφορετικές mounting holes από τις xx-ATX μητρικές.

 

Στο geizhals δεν βρίσκω και κάτι που να με συγκινεί.

Θα ήθελα κάποιο κουτί ποιότητας του στυλ Corsair high end line, Silverstone, Lian-Li, αλλά από ότι φαίνεται το έχουν παρατήσει το παιχνίδι... κάτι αρπακτικά ( cougar ), κάτι Phanteks, Sharkoon ( LOL ) και λοιπά παιχνιδάκια βλέπω βγάζει στο EEB search :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, billpeppas said:

Τα e-ATX/XL-ATX κουτιά δεν κάνουν man, θέλει ειδικά για SSI-EEB υποστήριξη, πέραν του μεγάλου μεγέθους της μητρικής, έχουν διαφορετικές mounting holes από τις xx-ATX μητρικές.

το κατάλαβα βρε. Στα δύο πρώτα λινκς υποτίθεται το SSI-EEB είναι στο φίλτρο αναζήτησης. Στο τρίτο δεν είναι στο φίλτρο αλλά στο έδωσα επειδή δεν δείχνει στο geizhals τα κουτιά τύπου supermicro με τέτοιο φίλτρο. Τα βάζει σε ξεχωριστή κατηγορία, «διάφορα κουτιά» «servers» κάτι τέτοιο, τα δείχνει ξεχωριστά, σίγουρα ένα ή περισσότερα από αυτή τη λίστα είναι συμβατά με την προδιαγραφή αλλά πρέπει να κοιτάς αν θες τέτοιο στο σάιτ του κατασκευαστή να επιβεβαιώνεις αν έχει όντως την προδιαγραφή.
Δεν κοίταξα στο ψαχτήρι του idealo.de -ανάλογο με το geizhals είναι- μήπως έδειχνε εκεί περισσότερα.
Η Silverstone πρέπει να έχει κάποιο όπως κι η Corsair.
Από Ελλάδα ετοιμοπαράδοτο δύσκολο μου φαίνεται, συνήθως δεν φαίνονται στο σκρουτζ αυτά. Αν δεις ότι δεν βρίσκεις κι επείγεσαι μάλλον πρέπει να πλακώσεις τα τηλεφωνήματα σε msystems, mgmanager κι αντίστοιχα μήπως φέρνουν κάποιο που δεν το βάζουν στην λίστα του σκρουτζ.

Για την ποιότητα που λες, χωρίς rgb κλπ (δεν στο ΄χα ότι είσαι κι εσύ στην αντι-rgb ομάδα! ενθουσιάστηκα που το διάβασα) το ίδιο συμπέρασμα με σένα βγάζω. Για παιχνιδάκια μου φαίνονται τα άλλα, πλαστικούρα κι άγιος ο θεός, αλλά μπορεί να είναι προκατάληψη δική μας και να μπορούν να κάνουν φθηνά τη δουλειά.
Στα silverstone της σειράς Temjin Tj που κοίταξα έχει μόνο ένα SSI-CEB όχι EEB.

Για το HTPC το grandia μου αρέσει με ίδιο γούστο με σένα, ένα μόνο μου έρχεται στο νου να μου αρέσει περισσότερο (από streacom) αλλά δεν στο ανάφερα γιατί δε νομίζω να χωράει την 2080. Εμφανισιακά τουλάχιστον μια χαρά δείχνει το grandia. Σε γήινα λεφτά. Μετά πας σε πιο custom καταστάσεις $$$$$
Όταν με το καλό φτιάξεις το HTPC ρίξε καμιά φωτογραφία αν θες.





 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jax7480 said:

Εχω ενα 7 XL στη δουλεια για στησιμο απο Δευτέρα.  Αν θελεις περιμενε να σου πω 2 λογακια οταν το στησω.

Αναμένω σε αναμένα... κάρβουνα ( όχι εντάξει, πλάκα κάνω, δεν καίγομαι για τόσο άμεσα, και Τρίτη Τετάρτη να το στήσεις δεν θα πάθω κάτι ).
Αναμένω εντυπώσεις Ζάχο! thanks!

 

@salde thanks και εσένα bro :)

Custom θα έσπερνε, αλλά δεν έχω τόσο χρόνο να κάτσω να βρω κάποιον με CNC να υλοποιήσει design που επίσης δεν θα προλάβαινα να κάνω :D

Το Grandia το βλέπω να κάθεται σούπερ ( τα Streacom τα είχα κατά νου, αλλά από αυτά που βρίσκω δεν μου κάνει κλικ κάποιο ).

 

p.s. RGB must die!  ( ευτυχώς το μόνο RGB περιφερειακό που έχω είναι ένα mouse της Logitech που ευτυχώς σβήνουν :D ) [ ειδικά στο home cinema δεν θέλω όχι RGB, ούτε power led... ακόμα και τα LED της κάρτας δικτύου κάνουν μπαμ στο μαύρο δωμάτιο... έπεσε μονωτική ταινία και εκεί :D ]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

Χρόνια πολλά για την γιορτή σου Βασίλη,

έχεις κοιτάξει στη σελίδα της silverstone; Δίνει αυτά  ως SSI-EEB, μεταξύ των οποίων και το GD-08 με οκτώ 3,5" εσωτερικα. 

Thank you! Καλή χρονιά να έχουμε!

Τα είδα, το Raven δεν μου κάνει λόγω ότι τα HDDs θα πετάνε τα καλώδια ακριβώς πάνω στα CPU coolers της Noctua.
Στο GD-08/07 δεν χωράνει οι ψύκτρες λόγω περιορισμού ύψους.
Στα υπόλοιπα που υποστηρίζουν SSI-EEB αν δείς έχουν αστεράκι πως πρέπει να βγεί το κλουβί για τους 3.5αρηδες δίσκους :D

 

Αχ ρε SilverStone που έπεσες...

 

Θα κάνω σε λίγο μια βόλτα από το site της Lian-Li... κρατάω άδειο καλάθι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα σου έλεγα να δεις και αυτό. Χρειάζεται βέβαια accessory αλλά είναι και πολύ καλό με airflow etc.

Επίσης είναι χωρίς τζαμπι/ακρυλικο στο πλάι όπου και θα είσαι stealth για τυχόν rgb.

Από το δικό μου Enthoo Primo (το πρώτο) έχω μείνει ευχαριστημένος από την ποιότητα του κουτιού.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από yog-sothoth
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jax7480 said:

Αν σου πω πως λογω τρελιτιδας αυτο τον καιρο ουτε καν το αγγιξα το κουτι... χιλια συγγνωμη. Το εχω στο προγραμμα αλλα βγαινουν συνέχεια άλλα.

Δεν πειράζει Ζάχο, απλά είπα μήπως ξέχασες απλά να γράψεις τις εντυπώσεις σου.
Όποτε το πιάσεις, no pressure! Καλά ξεμπερδέματα εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάρτο. Οποιος σου ειπε πως ξεβαφουν τα πλαστικα μαλλον δεν εχει δει το κουτι ούτε στο ενα μετρο.

Τα κομματια που ειναι πλαστικα πανω στο κουτι ειναι:

1) οι 3 14αρηδες ανεμιστηρες

2) Οι πλαϊνές γριλιες ανάμεσα στο πλαϊνό και μπροστινό πάνελ

3) τα grommets

4) τα φιλτρα για την σκονη

5) Τα εσωτερικα καλυμματα για το πλαινό ψυγριο.

 

Ολο το υπολοιπο κουτι ειναι αλουμινιο. Στιβαρο, καλη ποιότητα,  καλη μονωση, καλη βαφη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.