Jump to content



Μηχανή καφέ / άμεση αγορά


tommybertsen

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες.

Μιας και φαίνεται να μας αφήνει χρόνους η μηχανή του εσπρέσο, σκέφτομαι, πλέον, για μια αυτόματη. 

Ψάχνοντας, έχω δει τις κλασικές της Delonghi, Gaggia, Saeco , να υπάρχουν μεν αλλά να είναι άφαντες και κατόπιν παραγγελίας πολλών ημερών. Συνεχίζοντας, έπεσε το μάτι μου εδώ. Μιας και μιλάμε για άμεσα διαθέσιμο προϊόν, επώνυμο και σε προσφορά (και κυρίως με άτοκες δόσεις σε ποσό που μπορώ να διαθέσω καθώς τα 350-400 είναι καρατόπς), το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. 

Οι ενδιασμοί μου, έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι η Philips βγάζει πολλά μοντέλα και δεν ξέρω τι εξυπηρετεί και που.

Η παραπάνω, έχει και την "αυτόματη" παρασκευή για αφρόγαλα, κάτι που θα βοηθούσε πολύ την κοπέλα μου να την χρησιμοποιεί για καπουτσίνο (με τα ακροφύσια δεν το έχει, neither do I για να ακριβολογώ). 

Μιας και δεν υπάρχουν τα βαλάντια για κάτι πολύ καλύτερο ή συνδυασμούς καλού μύλου κοπής συν μηχανή, η All in one λύση είναι μονόδρομος (δεν θα ήταν καν αν η μηχανούλα που με υπηρέτησε τα 2 τελευταία χρόνια δεν έκανε "νερά"). 

 

Οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις, δεκτές, ωστόσο το να τα διαθέσω "ντούκου" τα χρήματα, είναι κάπως δύσκολο. Ακατόρθωτο όχι, αλλά θα προτιμούσα δόσεις. 

Ευχαριστώ! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, GoMaR said:

για καφετερια;

:p Γκόμαρ, δεν πάει για καφετζής. Και να πήγαινε, βρες μου μια καφετέρια =χωρίς χρέη, με εξοπλισμό- με 400ευρώ να την πάρουμε. 

Στο σοβαρό, δεν ξέρω να τον βοηθήσω τον τόμμυ. Όμως: αν έχεις δοκιμάσει τον καφέ της συγκεκριμένης μηχανής και σας αρέσει, έχει καλώς. Αν όμως πας στα τυφλά, θα σε απέτρεπα. Νόμιζα είχες κάποια με κάψουλες και σε ικανοποιούσε, αγορασμένη πολύ φθηνότερα. Γιατί σκέφτεστε να αναβαθμίσετε αντί να κοιτάξετε για κάτι παρόμοιο με αυτό που είχατε; Μπας και γλυτώσεις το χρήμα λέω κι εφόσον δεν θες να πας σε κανονική εσπρεσσοπαρασκευή (σίγουρα ξεπερνά τον προϋπολογισμό σου αλλά και την ευκολία που αναζητάτε).

Στην τελική θα έβραζα νερό είτε για ελληνικό είτε για νες/γαλλικό/μόκα ποτ/αμερικάνικο/pour over. Σκεφτείτε το πάλι imho. Το δε αφρόγαλα -το λέω γενικώς- το πετυχημένο που κάνουν με ακροφύσια κλπ είναι πιο ζόρικο από ότι θα σου δώσει τέτοια μηχανή. Κι αυτό που θα σου δώσει τέτοια μηχανή μάλλον μπορείς να το ψιλοπετύχεις και μόνος σου (μόνη της) ανακατεύοντας λιγο το γάλα με μικρό μιξεράκι χειρός. Νομίζω έχει και κάτι συσκευέςστη σφαίρα του 50ευρου ή και χαμηλότερα που υποτίθεται φτιάχνουν κι αφρόγαλα. 

Pour over έχετε δοκιμάσει ποτέ; Αν σας αρέσει θα σου βγει πολύ φθηνότερα το μαλλί. Αν πάλι είσαι αμετακίνητος, εσπρεσσοειδές και τίποτα άλλο, απλά αγνόησε τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε τον Σεπτέμβριο μια Delonghi Magnifica S ECAM 22.110.B, θέλαμε να χρησιμοποιούμε φρέσκο καφέ και όχι κάψουλες. Έτυχε και δοκιμάσαμε σε ένα beachομπαρο από αυτήν και μας άρεσε ο καφές που έβγαλε, οπότε και την πήραμε.

Έχουμε δοκιμάσει πολλά σπυριά και μας άρεσε του starbucks, του lindl και του μαρτ, με σειρά προτεραιότητας. Από τιμές το κιλό 20-25€, <10€ και ~11€.

 

Στο οικονομικό του θέματος, μπορεί να δίνεις αρχικά 300+€ για μια υπεραυτόματη μηχανή καφέ αλλά τα κάνεις πολύ γρήγορα απόσβεση + τον φρέσκο καφέ με την δυνατή μυρωδιά.

Αν θυμάμαι καλά είχα μετρήσει και με τις δικές μας ρυθμίσεις στην ποσότητα καφέ θα κάνουμε απόσβεση την μηχανή στα περίπου 15 κιλα που για την κατανάλωση μας είναι περίπου 10 μήνες. Οπότε και στα 2 χρόνια να χαλάσει και να μην επισκευάζεται αξίζει πάλι να την αγοράσουμε σε σχέση με κάποια με κάψουλες + το κόστος της κάθε μιας κάψουλας που είναι 0,285€ , σε τρελή προσφορά του mymarket, συνήθως 0,4+ € οι κάψουλες που μας άρεσαν (starbucks και nespresso).

Οπότε περίπου στοιχίζει 0,2€ λιγότερο ο καφές... Τώρα αν θέλει κάποιος να παίρνει καφέ με τιμή 30+€ το κιλό τότε του βγαίνει το ίδιο αλλά για να τον καταλάβεις θέλεις πιο ακριβά μηχανήματα...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@salde, καταλαβαίνεις ότι δεν είναι δυνατόν από τις 20 καφετιέρες που είδα, να έχω άποψη και να έχω πιει καφέ από όλες. Οπότε ναι, θα πάω στα τυφλά , και ο λόγος που έκανα το θέμα είναι η άποψη όσων την έχουν ή έχουν άποψη για την εταιρεία. 

Αυτή που είχα ήταν στην σφαίρα του 50ρικου και όχι, δεν ξαναπάω σε τέτοια. 2 χρόνια κράτησε η προηγούμενη. Οι κάψουλες είναι κάτι που μοιάζει με καφές. Οκ καφές είναι αλλά φέρνει σε στιγμιαίο περισσότερο από ότι σε εσπρέσσο. Τα λεφτά τα δίνω, το θέμα είναι να μην πεταχτούν. :) Ωστοσο αν δεν λάβω απόψεις , δεν θα διστάσω. Όσα έχω δει , λένε καλά λόγια. 

Btw δεν είναι το ίδιο να πίνεις καφέ από κόκκους και ήδη αλεσμένο από το σούπερ μάρκετ. Προφανώς ..

 

@filarhos, αυτή της delonghi έλεγα ότι έχω δει. Δεν είναι πουθενά διαθέσιμες και δεν είμαι διατεθειμένος να περιμένω 1 μήνα για να πάρω καφετιέρα :p

Θα πήγαινα σε saeco lirika ή αυτή της ντελοννγκι αλλά από διαθεσιμότητα είναι για κλάματα. Επίσης να προσθέσω πως η συγκεκριμένη delonghi που παραθέτεις, είναι 80€ πάνω από αυτά που διαθέτω και είναι μόνο στον Κωτσόβολο

πριν 5 ώρες, το μέλος filarhos έγραψε:

0,285€

Αυτες οι κάψουλες είναι ότι περίσσεψε από το καράβι :hehe: έπαιρνα κάτι Lor. ?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

@salde, καταλαβαίνεις ότι δεν είναι δυνατόν από τις 20 καφετιέρες που είδα, να έχω άποψη και να έχω πιει καφέ από όλες. Οπότε ναι, θα πάω στα τυφλά , και ο λόγος που έκανα το θέμα είναι η άποψη όσων την έχουν ή έχουν άποψη για την εταιρεία. 

Αυτή που είχα ήταν στην σφαίρα του 50ρικου και όχι, δεν ξαναπάω σε τέτοια. 2 χρόνια κράτησε η προηγούμενη. Οι κάψουλες είναι κάτι που μοιάζει με καφές. Οκ καφές είναι αλλά φέρνει σε στιγμιαίο περισσότερο από ότι σε εσπρέσσο. Τα λεφτά τα δίνω, το θέμα είναι να μην πεταχτούν. :) Ωστοσο αν δεν λάβω απόψεις , δεν θα διστάσω. Όσα έχω δει , λένε καλά λόγια. 

Btw δεν είναι το ίδιο να πίνεις καφέ από κόκκους και ήδη αλεσμένο από το σούπερ μάρκετ. Προφανώς ..

 

@filarhos, αυτή της delonghi έλεγα ότι έχω δει. Δεν είναι πουθενά διαθέσιμες και δεν είμαι διατεθειμένος να περιμένω 1 μήνα για να πάρω καφετιέρα :p

Θα πήγαινα σε saeco lirika ή αυτή της ντελοννγκι αλλά από διαθεσιμότητα είναι για κλάματα. 

Αυτες οι κάψουλες είναι ότι περίσσεψε από το καράβι :hehe: έπαιρνα κάτι Lor. ?

 

 

Αν έχεις δοκιμάσει κάποια και δεν είναι διαθέσιμη περίμενε να γίνει... Κι εγώ περίμενα 20 μέρες αλλά ήμουν σίγουρος για την επιλογή μου.

 

2,85 έχει το mymarket την 10άδα σε starbucks (από nespresso). 

 

Γενικά οι υπεραυτόματες δεν πιάνουν μια καλή χειροκίνητη με μύλο (συνολικού κόστους 400+€) και τέτοια, αλλά σε 1-2 λεπτά παίρνεις το 75% (αυθαίρετο αλλά κοντά στη λογική). Όταν με την κάψουλα είσαι στο 50% και τη διαφορά την κάνει το φρέσκο κόψιμο... 

 

Σημείωση: Για να κάνεις σε χειροκίνητη θέλεις κανένα μισάωρο και εκτός του ότι θέλει να κάψεις μια δυο μερίδες, εγώ δεν πετυχαίνω το ίδιο αποτέλεσμα...

 

Υ.Γ. 1 Κάποια στιγμή λέω να δώσω την delonghi και να πάω στο επόμενο μοντέλο που τα ρυθμίζει όλα ηλεκτρονικά...

Υ.Γ. 2 Δεν αλλάζω τις κάψουλες των starbucks και nespresso με καμία άλλη... Πρέπει να τις έχω δοκιμάσει όλες, έκανα ανταλλαγές με τους συναδέλφους για να δοκιμάσω, και τις επέστρεφα.

Έγινε επεξεργασία από filarhos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα σκεφτεί χειροκίνητα και με μύλο αλλά σκοπός μου είναι καλύτερος καφές από αυτόν που πίνω, και ταχύτερα, μιας και παίρνει χρόνο στο καθάρισμα αυτή που έχω και το πρωί είναι πόνος :p 

Το σκέφτομαι πολύ αλλά δεν ξέρω τι να κάνω σε ότι αφορά το ποια μηχανή να επιλέξω. Ελπίζω να αποφασίσω γρήγορα. 

πριν 5 ώρες, το μέλος filarhos έγραψε:

 

πριν 5 ώρες, το μέλος filarhos έγραψε:

Στο οικονομικό του θέματος, μπορεί να δίνεις αρχικά 300+€ για μια υπεραυτόματη μηχανή καφέ αλλά τα κάνεις πολύ γρήγορα απόσβεση + τον φρέσκο καφέ με την δυνατή μυρωδιά.

Όπως βλέπεις , αν το ψάξεις, η τιμή της μηχανής είναι 300-320€ και ο κωτσος την έχει 439. Δηλαδή αν είναι δυνατόν ρε κώτσε :hehe: Ήταν η πρώτη που κοιτούσα μιας και έχει όλα όσα θέλω, αλλά ρε γμτ... έλεος... Αν θέλω δόσεις είναι μονόδρομος να δώσω 140€ παραπάνω; Δεν υπάρχει περίπτωση ? 

πριν 25 λεπτά, το μέλος filarhos έγραψε:

Αν έχεις δοκιμάσει κάποια και δεν είναι διαθέσιμη περίμενε να γίνει... Κι εγώ περίμενα 20 μέρες αλλά ήμουν σίγουρος για την επιλογή μου.

 

Δυστυχώς , δεν έχω δοκιμάσει καμία και μου είναι αρκετά δύσκολο να περιμένω μιας και πιάστηκα εξ'απροόπτου με την μηχανή. Και να είχα κάποιον να δοκιμάσω, δεν θα μπορούσα να πάω με την κατάσταση που επικρατεί...

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Είχα σκεφτεί χειροκίνητα και με μύλο αλλά σκοπός μου είναι καλύτερος καφές από αυτόν που πίνω, και ταχύτερα, μιας και παίρνει χρόνο στο καθάρισμα αυτή που έχω και το πρωί είναι πόνος :p 

Το σκέφτομαι πολύ αλλά δεν ξέρω τι να κάνω σε ότι αφορά το ποια μηχανή να επιλέξω. Ελπίζω να αποφασίσω γρήγορα. 

 

Όπως βλέπεις , αν το ψάξεις, η τιμή της μηχανής είναι 300-320€ και ο κωτσος την έχει 439. Δηλαδή αν είναι δυνατόν ρε κώτσε :hehe: Ήταν η πρώτη που κοιτούσα μιας και έχει όλα όσα θέλω, αλλά ρε γμτ... έλεος... Αν θέλω δόσεις είναι μονόδρομος να δώσω 140€ παραπάνω; Δεν υπάρχει περίπτωση ? 

Δυστυχώς , δεν έχω δοκιμάσει καμία και μου είναι αρκετά δύσκολο να περιμένω μιας και πιάστηκα εξ'απροόπτου με την μηχανή. Και να είχα κάποιον να δοκιμάσω, δεν θα μπορούσα να πάω με την κατάσταση που επικρατεί...

 

Δεν είσαι και κοντά να σε κέρναγα ένα στο πεζοδρόμιο...

 

Πάντως τα δύο μαγαζιά shop66 και vnp σε 24 δόσεις πάει 355 και 377 αντίστοιχα, γλιτώνει το "άτοκο" του κώτσου.

Χωρίς να έχω δοκιμάσει από άλλη, αξίζει...

Πάντως στον αδερφό μου που τον θέλει βαρύ δεν τον ικανοποιεί απόλυτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά πάρα πάνω βέβαια αλλά είναι άλλη κατηγορία, που την αποκτάς και με δόσεις. Ό τύπος είναι Ιταλός που γνωρίζει ελληνικά και αξίζει να πας στη Καστέλα μόνο για το μάθημα που θα σου κάνει

 

https://www.solino.gr/products/οικιακά/αυτόματες-μηχανές-καφέ/1247/jura-a1-piano-white-αυτόματη-μηχανή-καφέ-detail.html

 

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα με πείτε αιρετικό, αλλά τόσο χρήμα για καφετιέρα; Για καφέ; Όταν υπάρχουν οικονομικότερες θεωρώ ότι οι ακριβές είναι όπως τα αμάξια με τα παραπάνω άλογα. Γουστάρω κι έχω τα λεφτά και τα κάνω ό,τι θέλω. Άσχετα αν τα 300 άλογα θα να νιώσω 2 φορές για την ναύλα μου και δε θα έχουν καμία ουσία.

Ή παίρνω τον i7 για πασιέτζα και φέησμπουκ.

Αν όμως το χρήμα είναι παράγων τότε ίσως να χρήζει άλλης προσέγγισης το θέμα.

Και διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με το ότι κάνεις απόσβεση. Πώς; Χρεώνεις τον καφέ στους φίλους; Ή χρεώνεις 1 ευρώ το κάθε ''αααχχχχχ'' απόλαυσης όταν πίνεις;

  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

μην πετατε λεφτα για ερασιτεχνικες μηχανες,τον καφε τον κανει ο μυλος και η μαρκα που αγοραζεις.Παρε μια απλη και χωριστα μυλο και βρες καλο καφε πραγματικα καλο καφε.Αν βρεις πως παιζει σωστα ο μυλος και εναν τοπ καφε τοτε θα παιρνεις τελειο αποτελεσμα σε οτι σαπιλα μηχανη τον παρασκευασεις .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος steve_m έγραψε:

μην πετατε λεφτα για ερασιτεχνικες μηχανες,τον καφε τον κανει ο μυλος και η μαρκα που αγοραζεις.Παρε μια απλη και χωριστα μυλο και βρες καλο καφε πραγματικα καλο καφε.Αν βρεις πως παιζει σωστα ο μυλος και εναν τοπ καφε τοτε θα παιρνεις τελειο αποτελεσμα σε οτι σαπιλα μηχανη τον παρασκευασεις .

Θα στην χαλάσω :p 

Αρχικά θέλω αυτόματη για να γλιτώσω χρόνο (νόμιζα το ανέφερα αλλά αν όχι, σόρρυ, παράλειψή μου). Δεύτερον, χώρο και συσκευές για να συντηρώ.

Επειδή γνωρίζω πως αυτά πληρώνονται, ζητώ αποκλειστικά μηχανή αυτόματη.

 

Επίσης, η όποια συζήτηση για μύλο+μηχανή οδηγούσε σε τιμές 450+ (έχω κάνει τέτοιες, έχω διαβάσει και τέτοιες). Ο συνδυασμός αυτός δεν θα με κάνει επαγγελματία του καφέ (μιας και μιλάς για ερασιτεχνικές μηχανές και εγώ, ένας τέτοιος είμαι). Το θέμα του καλού και ποιοτικού καφέ είναι και κάπως υποκειμενικό. Και εφόσον ο καφές που παρασκευάζει η όποια μηχανή αγοράσω είναι οκ (αφού όπως λες και η σαπίλα is just fine - και το ξέρω μιας και με τέτοια ήμουν και - τον πρώτο χρόνο τουλάχιστον - έφτιαχνα αξιοπρεπέστατο καφέ, έστω και του σούπερ μάρκετ) και δω ότι σε 1-2 χρόνια θέλω μύλο γιατί απλά μου την βάρεσε, τον αποκτώ ;) 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος schumifer έγραψε:

Τώρα θα με πείτε αιρετικό, αλλά τόσο χρήμα για καφετιέρα; Για καφέ; Όταν υπάρχουν οικονομικότερες θεωρώ ότι οι ακριβές είναι όπως τα αμάξια με τα παραπάνω άλογα. Γουστάρω κι έχω τα λεφτά και τα κάνω ό,τι θέλω. Άσχετα αν τα 300 άλογα θα να νιώσω 2 φορές για την ναύλα μου και δε θα έχουν καμία ουσία.

Ή παίρνω τον i7 για πασιέτζα και φέησμπουκ.

Αν όμως το χρήμα είναι παράγων τότε ίσως να χρήζει άλλης προσέγγισης το θέμα.

Και διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με το ότι κάνεις απόσβεση. Πώς; Χρεώνεις τον καφέ στους φίλους; Ή χρεώνεις 1 ευρώ το κάθε ''αααχχχχχ'' απόλαυσης όταν πίνεις;

Τα βλέπεις ως κάποιος που απλά δεν πίνει καφέ, θεωρώ. Εκτιμώ τον καλό καφέ, ξέρω ότι θέλει χρήματα για να πετύχεις πραγματικά καλό καφέ, μπορώ να συμβιβαστώ με κάτι λιγότερο, αλλά επειδή ο καφές είναι γούστο και αυτό είναι υποκειμενικό, μπορώ να διαφωνώ/συμφωνώ για ώρες σχετικά με αυτόν.

 

Θα σου μιλήσω για 2 ειδών αποσβέσεις, για να το σκεφτείς λίγο διαφορετικά ;) 

1. Χρόνος. Δεν είναι λεφτά αλλά...για κάτσε... Ο χρόνος είναι χρήμα :p (είναι το ψυχικό του πράγματος).

2. Χρήμα. Ναι, καλά διαβάζεις. Ο καφές είναι κάτι που θα κάνω έτσι κι αλλιώς. Θα τον πιω (τον καφέ , έτσι ; :hehe: ). Δεν έχω ανάγκη να τον χρεώσω κάπου και δεν μιλάμε ότι θα πάρω τα λεφτά μου πίσω σταδιακά με κάποιο μαγικό τρόπο. But look...

Με περίπου 25-30€ θα φτιάξω 40 καφέδες (χοντρικά). Πόσους καφέδες παίρνω delivery με 30€; Να βάλω κατά μέσο όρο 1.5€ τον καφέ; Θα πάρω 20 καφέδες. Τους μισούς. Αλλά μεταξύ μας , 1.5€ θα τον πάρεις από τον Σκλαβενίτη και από καμιά προσφορά του efood. 1.70-1.80 είναι η συνηθισμένη χρέωση. Και αν είναι να βρεις και καφέ που να σου αρέσει, κλάφτα...

 

Με την λογική σου γενικότερα, μπορούσα να πάρω και μια φραπεδιέρα για φραπεδιά σαλλωνικιώτικια (μιας και από κεί είμαι :p )αλλά that's not the point :) 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Είναι αρκετά πάρα πάνω βέβαια αλλά είναι άλλη κατηγορία, που την αποκτάς και με δόσεις. Ό τύπος είναι Ιταλός που γνωρίζει ελληνικά και αξίζει να πας στη Καστέλα μόνο για το μάθημα που θα σου κάνει

 

https://www.solino.gr/products/οικιακά/αυτόματες-μηχανές-καφέ/1247/jura-a1-piano-white-αυτόματη-μηχανή-καφέ-detail.html

 

 

Γνωστές μηχανές, αλλά λόγω κόστους, δεν τις κοίταξα καν. Χτες μάλιστα μιλούσα για Jura με ένα παιδί στην δουλειά! 

Βρέθηκε άτομο να με ενημερώσει για την Phillips 2230/10! Έχω πρόσκληση να δοκιμάσω καφέ. Αυτός την αγόρασε στα 450€ και του είπα ότι υπάρχει στα 350. Μου είπε πως με κλειστά μάτια, αλλά θα του πάω καφέ της επιλογής μου και θα μου φτιάξει να δοκιμάσω. 

Θα επιστρέψω με εντυπώσεις και σε περίπτωση που η εντύπωση, είναι καλή, θα το σκεφτώ για την αγορά :) 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! 

 

Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους :) 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Το κολπο ειναι να πινεις γαλακτομπουρεκο και οχι καφε . Ετσι ολες οι μηχανες ειναι ξαφνικα τοπ 

Και όλοι οι καφέδες :p 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Για πόσους καφέδες το μήνα υπολογίζεις ότι τη χρειάζεσαι???

Γιατί  παίζει και το παρακάτω:

Background_1.png
WWW.NESPRESSO-PRO.GR

Αποκτήστε όλες τις μηχανές Nespresso Professional με χρησιδάνειο, βάση των αναγκών της επιχείρησής σας.

 

Είναι μεν κάψουλα αλλά από τη σειρά Pro. Έχουμε στη δουλειά και την πάμε πρέσσα εδώ και 4 χρόνια και δε μασάει μία.

 

Και δεν βλέπω τώρα αλλά κατά διαστήματα έχει και προσφορές του στυλ "με 500 κάψουλες δώρο η μηχανή"

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζω για περίπου 8 την βδομάδα κατά μέσο όρο. Άρα 30-35 τον μήνα. 

Κάψουλες, με τίποτα ξανά , για κανέναν λόγο. 

 

Για την ιστορία δοκίμασα από τη μηχανή και έμεινα έκπληκτος (ευχάριστα)! Οπότε έριξα παραγγελία την 2230/10  και σήμερα παρέλαβα. Θα κάνω πρώτα τις δικές μου δοκιμές και ύστερα θα δώσω το ανάλογο feedback. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.