Jump to content


Με τρόμο μόλις διαπίστωσα ότι το πιο ακριβό κομμάτι του PC μου είναι η... 5600ΧT κάρτα γραφικών!


Recommended Posts

Ψάχνοντας στο skroutz τιμές για να αποφασίσω τιμολόγηση για 1-2 spare parts που θέλω να πουλήσω, διαπιστώνω ότι στον χώρο των καρτών γραφικών έχει γίνει ... ολοκαύτωμα!!!

 

Ξέρω και από τις ειδήσεις που ανεβάζω και τις συζητήσεις στο forum, ότι οι κάρτες νέας γενιάς έχουν απίστευτα καπέλα και είναι δυσεύρετες. Όμως κοιτώντας την προηγούμενη γενιά η κατάσταση είναι εξίσου ΤΡΑΓΙΚΗ!!!

 

Δείτε εδώ από σημερινή αναζήτηση:

 

image.png

 

Μιλάμε για middle range κάρτα που αγόρασα το καλοκαίρι ~280 αν θυμάμαι καλά, με αφθονία μοντέλων και τιμών! Τώρα στην αναζήτηση βγαίνουν μόνο 3 επιλογές σε 6 συνολικά καταστήματα και ΤΡΑΓΙΚΕΣ τιμές. Για διαθεσιμότητα δεν μπήκαν καν να τσεκάρω

 

Και αν κάποιος είναι πιο γαλαντόμος και θέλει κάτι καλύτερο και τολμήσει να ψάξει για 5700ΧΤ (στα επίπεδα της RTX 2070+ αν δεν κάνω λάθος):

 

image.png

 

XAXAXAXAXAXAXAXA

 

Και αν θες να πας προς Nvidia μεριά:

 

image.png

 

2070 δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ διαθέσιμη....

 

Αν κοιτάξουμε για νέα γενιά εκεί το πράγμα απαιτεί να έχεις 2 νεφρά (για να πουλήσεις το 1).

 

Μιλάμε για "ξαφνικό θάνατο" του DIY PC gaming, τουλάχιστον για την πλειονότητα του αγοραστικού κοινού....

Ξεκάθαρα το τοπίο εκεί έξω θυμίζει άγρια δύση και όποιος επιβιώσει....

 

Είμαι από τους τυχερούς που αγόρασα το καλοκαίρι και έχω ακόμα 1,5 χρόνο εγγύηση... Πραγματικά δεν ξέρω πότε και αν θα επανέλθει η κατάσταση σε μια κανονικότητα...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα έχουν πάει πάνω οι τιμές. Ακόμα και σε μεταχειρισμένες κάρτες δεκαετίας. Οι αγγελίες όπου ο πωλητής βάζει λογική τιμή σπανίζουν. Οι πιο πολλοί πουλάνε hardware που αγόρασαν για παράδειγμα πέρσι, σε υψηλότερες τιμές από ότι το αγόρασαν και όντως τυχαίως, έχουν χάσει και την απόδειξη η οποία ανέγραφε την τιμή στην οποία αγόρασαν.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, yanni said:

Οι αγγελίες όπου ο πωλητής βάζει λογική τιμή σπανίζουν.

 

To "λογική" τιμή διαμορφώνεται από το πόσο κοστίζει αυτή τη στιγμή σε καινούργιο η αντίστοιχη απόδοση και πόσα χρόνια έχει χρησιμοποιηθεί κάτι, σωστά;

 

5 minutes ago, yanni said:

και όντως τυχαίως, έχουν χάσει και την απόδειξη η οποία ανέγραφε την τιμή στην οποία αγόρασαν.

 

Έντάξει με μια αναζήτηση στο skroutz στο ιστορικό τιμών μπορείς να ξέρεις πόσο περίπου αγοράστηκε μια κάρτα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση είναι για κλάματα ή για γέλια αναλόγως αν καίγεται κάποιος να αγοράσει ή όχι.

Την 2080 την είχα παραγγείλει τον Φεβρουάριο του 2019 735€.

Σχεδόν δυο χρόνια μετά βάζοντας στο Σκρουτζ όριο 750€ βγαίνει μια 3070 και μετά 5700ΧΤ & 2060...

Ενός φίλου που κάναμε αναβάθμιση μέσα στις γιορτές έβαλε τον 2600 στα 155€ από ~120€ που είχε φτάσει.

Η αρχική πρόθεση ήταν να βάλουμε τον 3600 αλλά στα ~250€ που είχε φτάσει τότε τον πέταγε εκτός budget.

Σημειωτέον είχα πάρει πέρσι τον δικό μου 3600 204€...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πέρσι ισχυριζόμουν ότι "(πως το έλεγα?) Σε 2-3 χρόνια θα κάνεις πάρτι αν βρεις μια μεταχειρισμένη 2080 Ti στα 300€". Μετά ήρθε ο Jensen με το MSRP της σειράς 3000 και φάνηκε να βγαίνω εντελώς λάθος. Τώρα, έτσι όπως είναι η κατάσταση, ειλικρινά δεν θέλω να κάνω πρόβλεψη. Θα είναι άσχημη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για κλάματα πες καλύτερα!

Το φθινόπωρο αναβαθμίσαμε σε ξάδερφο σε Ryzen 5 2600 (από FX) με 124€ (ο οποίος παίζει παιχνίδια και είναι τυχερός εις διπλούν μιας και απέκτησε καινούρια RX 580 8GB Pulse στα 173€). Εγώ ήμουν με παραγγελία σε αναμονή για Ryzen 3 3300X στα 130€ (έχω ήδη Ryzen 3 1200).

Τον Δεκέμβριο έστησα σύστημα σε συνάδελφο με Ryzen 3 3100 στα 93€ (με το που παρέλαβα, ο 3100 τινάχτηκε στα 130€!). Η παραγγελία μου του 3300Χ ακυρώθηκε σχετικά πρόσφατα (λόγω μη διαθεσιμότητας) και πλέον δεν μου πάει η καρδιά να δώσω 140€ για 3100 όσο σκέφτομαι πως το φθινόπωρο θα μπορούσα να πάρω 3600 στα 165€ (ο οποίος ήταν και είναι πέρα από τις ανάγκες μου και το "ψυχολογικό" όριο των 130-140€).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος TopCLR έγραψε:

Ryzen 3 3100 στα 93€ (με το που παρέλαβα, ο 3100 τινάχτηκε στα 130€!)

Αυτός όσο οι άλλοι επεξεργαστές ανέβαιναν, έμενε σταθερός στα 92-95€. Τον παρακολουθούσα στο Skroutz. Μόλις τελείωσαν τα αποθέματα, μέσα σε λίγες μέρες εκτοξεύτηκε. Την είχε... γλυτώσει, επειδή όλοι ασχολούνταν με τον 3300 και κανένας με τον 3100, ενώ στην πραγματικότητα ο 3100 ήταν το καλύτερο VFM της 3000 σειράς. Αν διατηρούσε συμβατότητα με τα 7 θα τον είχα πάρει καιρό τώρα, δεν θα περίμενα να ελευθερωθεί ο 2600Χ που πήρα. Αλλά θα έπρεπε να υπομείνω τα Windows 10 με τον 3100 και δεν βιάζομαι για κάτι τέτοιο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό πριν κάνα δίμηνο όταν είδα αγγελία στη ΧΕ PC με Ryzen 3200G, Asrock B450M something (entry level), 8GB (2x4) @2400, Nvme 120GB, 320GB HDD, Antec Nine hundred κουτί & τροφοδοτικό FSP 300W (20πινο!!! και δούλευε!!!) στα 150€ το χτύπησα.

Μόνο η CPU έχει 185€ σήμερα και παράδοση 4-10 μέρες.

Έκανα τράμπα τα 16GB@3200 που είχα στο HTPC, το έστησα σε ένα SFF case με Seasonic SFX τροφοδοτικό, το κοτσάρισα και έναν 1TB HDD που είχα spare και έχω ένα κομπλέ δεύτερο σύστημα ως και για light gaming.

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με "πείραξε" που είχα (τρόπος του λέγειν) 2 τουλάχιστον ευκαιρίες να αναβαθμίσω τον επεξεργαστή και δεν το έκανα και ξέμεινα με τον 1200.

 

@yanni

Τα 10αρια έχω περίπου 2 χρόνια που τα πέρασα (είχα 7αρια 1+ χρόνο με τον 1200). Μια η λήξη της υποστήριξης αρχές του 20, μια η απαίτηση για 10αρια σε νεότερους επεξεργαστές (που είχα αρχίσει να γλυκοκοιτάζω) έκανα την μετάβαση. Με ~10€ κόστος για κλειδί και με μια μικρή (αυτο)εκπαίδευση και κατάλληλες ρυθμίσεις δεν με ενοχλούν καθόλου. Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα που να μην τρέχει (1-2 πανάρχαια παιχνίδια που παίζω παραδόξως τρέχουν!). Αν δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα που δεν τρέχει σε 10αρια ίσως πρέπει να τα δεις σαν μελλοντική αναβάθμιση! 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

σε λιγο θα "βγαλουμε" και λεφτα απο την καρτα

εγω με rtx 2080 βλεπω να την πουλαω και να αγοραζω αμαξι ???

τελικα το ps5 και το xbox με το hardware που εχουν μεσα ειναι τζαμπα στα λεφτα που παιζουν

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

τελικα το ps5 και το xbox με το hardware που εχουν μεσα ειναι τζαμπα στα λεφτα που παιζουν

ΑΝ τα βρεις όμως (στο εργοστάσιο που τα βγάζουν τα καθαρίζουν με ΑΖΑΧ και γίνονται αόρατα)!!! ?

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος TopCLR έγραψε:

ΑΝ τα βρεις όμως (στο εργοστάσιο που τα βγάζουν τα καθαρίζουν με ΑΖΑΧ και γίνονται αόρατα)!!!

 

 

Μπορεις να παρεις μτχ απο διπλα... Ξερεις μωρε απο καποιους που το πηραν κατα λαθος και αποφασισαν οτι δεν το θελουν. Ε, και για να μη μεινει το δινουν 800-900

  • Like 2
  • Agree 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου με ρώτησε ποια κάρτα να προτιμήσει ανάμεσα σε 1660 ti στα 219 και 3060 ti στα 360! Επέμενε ότι έχει βρει άκρη και οι τιμές ισχύουν. Του λέω πάρε την 3060 και πάρε μου και μένα μία! Αν μια στο εκαταμμύριο ισχύει, ακούω προσφορές! :hehe:

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

ακούω προσφορές!

Στα 2 παιχνίδια που παίζω η recommended κάρτα είναι η 8800GT 512MB. Η τωρινή μου κάρτα βγάζει 500fps στο ένα που δείχνει fps (το άλλο δεν δείχνει).

Λες να δείξει καλύτερα η 3060ti; Να τολμήσω προσφορά! :hehe:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Αν μια στο εκαταμμύριο ισχύει, ακούω προσφορές! :hehe:

 

Αν είναι άμεσα, μέσα στην επόμενη εβδομάδα από μένα 800 για να κλείσω το mining rig και μόνο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.