Jump to content



Φαινομενο scamming τωρα και στη χωρα μας


Recommended Posts

Σημερα δεχτηκα κλησεις στο σταθερο απο αγγλικα νουμερα

Οπου μου μιλησαν σε απταιστα αγγλικα αλλα οχι με αγγλικη προφορα λεγοντας μου οτι και καλα εγινε γνωστο οτι το πισι μου συμμετειχε

σε παρανομες ενεργειες και οτι ειναι απο την MS και θελουν να το ελεγξουν. Φυσικα τους ειπα οτι ειναι scammers και οτι εαν με ξανα ενοχλησουν θα καλεσω την αστυνομια. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν ειχαμε παλιοτερα τετοιου ειδους κρουσματα απο scammers στην χωρα μας. Τουλαχιστον δε μου ειχε τυχει ξανα στο παρελθον. τα τηλεφωνικα νουμερα ειναι τα εξης:

Παράθεση

00441765676225
00442035613326
00441443835504

Εχετε το νου σας καμια εταιρια δεν παρακολουθει μεμονωμενους υπολογιστες ουτε τη νοιαζει αν σας χακαραν

Προσοχη!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, giorgos2187 said:

Κι εγώ δέχτηκα κλήσεις στις 8 Δεκεμβρίου από αγγλικά νούμερα. Δεν σήκωσα καν το τηλεφωνο!


το καλύτερο. Δεν είναι πρακτικό να το τηρήσει κάποιος αν έχει επικοινωνία με αριθμούς από ΗΒ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Τι τηλέφωνα έχετε και δεν σας τα μαρκάρουν σαν σπαμ όλα αυτα? 

λατρεμένη ερώτηση!
 

Spoiler

Είμαι εχθρός των κινητών (ελπίζω να μην νομίσεις κι εσύ για ακτινοβολίες κι άλλα αστρολαβικά). Μου είχαν χαρίσει ένα αφον 3G στο τέλος της ζωής του, πριν κάτι χρόνια, υπολειτουργεί, δεν συνδέεται καν με το σάιτ της αππλ γιατί είχαν ξεχάσει τους κωδικούς, δεν ασχολήθηκα, κάποια στιγμή του άλλαξα μπαταρία, δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου, τώρα ο κοσμοτές μού στέλνει μηνύματα να πάω ν' αλλάξω sim γιατί οσονούπω δεν θα υποστηρίζονται τα δίκτυα με την υπάρχουσα sim (αμφιβάλλω αν υποστηρίζει σύγχρονη sim, δεν το ψάχνω καν).
Μέσα σε όλα που δεν κάνει είναι κι αυτό που ρωτάς: δεν μπορώ να μπλοκάρω αριθμούς ανεπιθύμητων, ευτυχώς επειδή το χρησιμοποιώ ελάχιστα δεν έχω σοβαρό πρόβλημα με ανεπιθύμητα που μπορώ να μπλοκάρω, δυστυχώς έχω πρόβλημα με ανεπιθύμητα που δεν θα βόλευε να μπλοκάρω (π.χ. κοσμοτές, φορθνετ, ο #$%^& που μου το χάρισε).
Γενικώς έχω πρόβλημα που μας σπρώχνουν σε υποχρεωτική χρήση κινητών. Κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον μάλλον θα υποχρεωθώ να αγοράσω το πρώτο μου σμαρτφον, θα είναι μια θλιβερή ήττα για εμένα, σε πολλά επίπεδα. Εκείνη την μέρα θα θυμάμαι να βάλω κι εσένα στη λίστα στόχων για τις βρισιές μου, δίπλα στους κολλητούς μου που με έχουν πρήξει για το θέμα, τον αρχηγούλη που δεν θα μπορούσε να λείπει από μια τέτοια λίστα, όποιους τρώνε κόλιανδρο, όσους πίνουν κανονική άμστελ, όσους προτιμούν ανδρόιδ. Όπως αντιλαμβάνεσαι θα έχω νευράκια εκείνη την ημέρα, μην ανησυχήσεις θα είστε εκεί για 24 ώρες μόνο.

Το κουιζ της ημέρας: πόσα χρήματα έχω πληρώσει για αγορά συσκευών κινητής, συνολικά, τον 21ο αιώνα. Πρόσθεσε και το 15ευρο-20ευρο της μπαταρίας του άφον κι ένα 20ευρο για πάουερμπανκ επειδή το άφον δεν φόρτιζε με τίποτα αλλιώς.



Παρεμπιπτόντως ο OP αναφέρεται σε σταθερό τηλέφωνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Τι τηλέφωνα έχετε και δεν σας τα μαρκάρουν σαν σπαμ όλα αυτα? ?

 

 

Τι να μαρκάρεις σαν σπαμ; Όποιον δεν είναι στον τηλεφωνικό κατάλογο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογη κλησεων που εχει το κινητο μου, τραβαει απο το ιντερνετ στοιχεια σε real time. Εαν πχ με καλέσουν από κάποιο μαγαζί, φαίνεται η επωνυμία του. Όταν δέχομαι κλήσεις από άγνωστα νούμερα, κάποιες φορές εμφανίζει προειδοποίηση ότι μπορεί η κλήση να είναι κακόβουλη. Μία φορά που απάντησα μια τέτοια κλήση, όταν τελειώσα, με ρώτησε εάν ήταν όντως κακόβουλη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Εαν πχ με καλέσουν από κάποιο μαγαζί, φαίνεται η επωνυμία του.

Πρόσεχε, αυτό το έχουν χρησιμοποιήσει τα σκαμερόνια προς όφελός τους. Στέλνουν ψεύτικο νούμερο που αντιστοιχεί σε μπλοκ αριθμών της Apple για παράδειγμα και εσένα σου δείχνει ότι σε πήρε η Apple.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Η εφαρμογη κλησεων που εχει το κινητο μου, τραβαει απο το ιντερνετ στοιχεια σε real time. Εαν πχ με καλέσουν από κάποιο μαγαζί, φαίνεται η επωνυμία του. Όταν δέχομαι κλήσεις από άγνωστα νούμερα, κάποιες φορές εμφανίζει προειδοποίηση ότι μπορεί η κλήση να είναι κακόβουλη. Μία φορά που απάντησα μια τέτοια κλήση, όταν τελειώσα, με ρώτησε εάν ήταν όντως κακόβουλη.

Δε νομίζω να υπάρχει τέτοια εφαρμογή για iOS. Παλιά ήταν η εφαρμογή του 11888 αλλά το κόψανε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Τι να μαρκάρεις σαν σπαμ; Όποιον δεν είναι στον τηλεφωνικό κατάλογο;

 

Σε κινητό,

Install google dialer που το κάνει αυτόματα. 

Hell, ακόμα και ο dialer στο S10 μου πλέον κάνει αυτή τη δουλειά.

 

Σε dummy σταθερό ναι δεν έχεις και πολλά να κάνεις...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.