Jump to content


Πρόβλημα μετά από καθαρισμα pc


Dionisis334

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια θέλω να τονίσω ότι έχω ξανά κάνει αυτή τη διαδικασία και δεν είχα προβλημα . Πήρα το κουτί έβγαλα τα πλαινα , έβγαλα το κουτί στο μπαλκόνι πήρα το φυσιτιρα φυσιξα κρατώντας τους ανεμιστήρες στην συνέχεια πηρα πηνελακι για τους ανεμιστήρες και τελος. Όταν έδωσα ρευμα δεν  είχα καμια ανταποκρίση. Τι μπορεί να εκανα λάθος?Θελω τη γνώμη σας πριν το παω σε μαστορα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dionisis334 said:

πήρα το φυσιτιρα

 

Τι είδους φυσητήρα και από ποια απόσταση?

 

1 hour ago, Dionisis334 said:

πηρα πηνελακι για τους ανεμιστήρες και τελος

 

Μόνο ανεμιστήρες έκανες με το πινελάκι; 

 

1 hour ago, Dionisis334 said:

Όταν έδωσα ρευμα δεν  είχα καμια ανταποκρίση.

Δεν ανάβει κάποιο led πάνω στη μητρική; Τίποτα; Σαν να μην το έχεις στο ρεύμα δηλαδή;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Τι είδους φυσητήρα και από ποια απόσταση?

 

 

Μόνο ανεμιστήρες έκανες με το πινελάκι; 

 

Δεν ανάβει κάποιο led πάνω στη μητρική; Τίποτα; Σαν να μην το έχεις στο ρεύμα δηλαδή;

 

 

Δεν ανάβει τίποτα σαν να μη το έχω στο ρευμα όταν βάζω πισω τι καλώδιο του ρευματος ανειγοκλινει στιγμιαία ένα φως άσπρο από τη μητρική φάση μισό δευτερο για να καταλαβεις

Μάγκες μου με το πηνελο έκανα μόνο ανεμιστήρες εννοείτε και ήταν καινουργια δεν είχαν καθόλου υγρασία 100 τα εκατό όσο για φυσιτιρα νμζ δεν χουν διαφορά ένας 500w δεν ακουμπησα τπτ εσωτερικά 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ξέρεις να βγάλεις το 24πινο και με έναν συνδετήρα να το βραχυκυκλώσεις να δεις αν ανάβει το τροφοδοτικό?

 

Image result for jumpstart psu

 

Για τροφοδοτικό καμένο σε βλέπω...

 

 

 

Δεν ξέρω εγώ ο ίδιος θα βάλω ένα φιλαράκι να τι τσεκαρουμε ευχαριστώ για τη συμβουλή γίνετε να καεί τόσο ευκολα σε καθαρισμό ρρ γαμωτο... 

πριν 25 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Η από το φύσημα μπορει το καλωδιακι του power button να ξεκουμπωσε από το  header της μητρικης... Το τσεκαρες αυτο;

 Αδερφέ μου νμζ είχα δοκιμάσει ολα τα καλώδια  αλλά θα το ξανά δω αν κι δεν έχω ξανά ακουσει τρτοιο περιστατικο

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dionisis334 said:

 

Δεν ξέρω εγώ ο ίδιος θα βάλω ένα φιλαράκι να τι τσεκαρουμε ευχαριστώ για τη συμβουλή γίνετε να καεί τόσο ευκολα σε καθαρισμό ρρ γαμωτο... 

 

Μπορεί απλά να ήταν συμπτωματικό. Έχω "φυσήξει" αρκετές φορές το PC και δεν είχα ποτέ θέμα. Μάλιστα με θηριώδη φυσητήρα κήπου (από απόσταση). Μπορεί κάτι μέσα στο τροφοδοτικό να είχε χαλαρώσει και με το φύσημα να έφυγε εντελώς. Όλα αυτά εάν απαληθευτεί η υπόθεσή μου ότι το τροφοδοτικό σου αποδήμησε. Αλλά το σύμπτωμα που περιγράφεις (για μισό δευτερόλεπτο πάνε να ανάψουν τα led-άκια και σβήνουν) δείχνει τροφοδοτικό. 

2 hours ago, giorgos2187 said:

Η από το φύσημα μπορει το καλωδιακι του power button να ξεκουμπωσε από το  header της μητρικης... Το τσεκαρες αυτο;

 

Μπα. Αν είχε ξεκουμπώσει το power button δεν θα συνέβαινε αυτό:

 

4 hours ago, Dionisis334 said:

Δεν ανάβει τίποτα σαν να μη το έχω στο ρευμα όταν βάζω πισω τι καλώδιο του ρευματος ανειγοκλινει στιγμιαία ένα φως άσπρο από τη μητρική φάση μισό δευτερο για να καταλαβεις

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες το έχτισα ξανά από την αρχή και όλα καλά δεν κατάλαβα τι παιχτηκε αλλά άνοιξε κανονικά αν και είχα τσεκάρει καλώδια... Πάλι καλά δεν το πηγα σε μάστορα σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μάλιστα με θηριώδη φυσητήρα κήπου

Εγω τα κανω με κομπρεσερ αερα,. πιστολι απο το δικτυο. Και τα ανεμιστηρια σφυριζουν τρελά

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, slalom said:

Εγω τα κανω με κομπρεσερ αερα,. πιστολι απο το δικτυο. Και τα ανεμιστηρια σφυριζουν τρελά

 

Ναι θα αγοράσω ένα τέτοιο. Είναι πολύ φτηνά και βολεύουν και για άλλες δουλειές

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slalom said:

Και τα ανεμιστηρια σφυριζουν τρελά


χρειάζεται μια μικρή προσοχή σε αυτό, αν είναι πολύ δυνατό. Θεωρητικά πρέπει να βγούν, να καθαριστούν ξεχωριστά κλπ. Ποιος κανει τέτοια... Δεν μου έχει τύχει ποτέ αν και δεν είμαι καλό δείγμα γιατί δεν καθαρίζω συχνά, υπάρχει ένα απόμακρο ενδεχόμενο αν στροφάρουν πολύ να το γυρίσουν σε φαινόμενο δυναμό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, salde said:

Δεν μου έχει τύχει ποτέ αν και δεν είμαι καλό δείγμα γιατί δεν καθαρίζω συχνά, υπάρχει ένα απόμακρο ενδεχόμενο αν στροφάρουν πολύ να το γυρίσουν σε φαινόμενο δυναμό.

 

 

μύθος μάλλον. Προσωπικά προσέχω και φυσάω από απόσταση, αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα σύμφωνα με το test εδώ:

 

 

Προσωπικά πιο πολύ ανησυχώ μην είναι δυνατός ο αέρας και πάρω κάνα πυκνωτή στο χέρι....

 

@Seafalco τι γνώμη έχεις για το θέμα?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gdp77 said:

Προσωπικά πιο πολύ ανησυχώ μην είναι δυνατός ο αέρας και πάρω κάνα πυκνωτή στο χέρι....

παρομοίως. Καθώς και να κουνηθεί αγρίως κάνα μηχανικό μέρος σε ανεμιστήρα, να μουγκρίζει από κει κι έπειτα. Ο διαφορετικός (ενοχλητικά ελαφρώς) θόρυβος μετά από καθαρισμό μου έχει τύχει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

Δεν μου έχει τύχει ποτέ αν και δεν είμαι καλό δείγμα γιατί δεν καθαρίζω συχνά, υπάρχει ένα απόμακρο ενδεχόμενο αν στροφάρουν πολύ να το γυρίσουν σε φαινόμενο δυναμό.

Καμία περιπτωση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω!

Όλοι οι ανεμιστήρες όταν τους στρέφεις με ρεύμα αέρα παράγουν μιά τάση.

Αυτή η τάση εξαρτάται από το κύκλωμα που τροφοδοτεί τα πηνία τους και την ακριβή του υλοποίηση.

Πρακτικά σε όλους τα πηνία βγάζουν τάση και αν η περιστροφή είναι πολύ γρήγορη αυτή μπορεί να είναι και πιο μεγάλη από την τάση που τους τροφοδοτεί φυσιολογικά.

Γι αυτό άλλωστε και οι ανεμιστήρες των PC μπορούν να γίνουν mini ανεμογεννήτριες, αλλά για να γίνει αυτό απαιτείται κατ' ευθείαν πρόσβαση στα άκρα των πηνίων τους (και κατάργηση των ηλεκτρονικών κυκλωμάτων τους)

Σε ένα ανεμιστήρα χωρίς παρέμβαση όμως,  αυτή η τάση δεν μπορεί να "βγει" στα καλώδια τροφοδοσίας τους γιατί ανάμεσα παρεμβάλλονται τα τρανζίστορ που ελέγχουν το ρεύμα στα πηνία αυτά.

Συνεπώς το τι ακριβώς τρανζίστορ έχουν και τι κύκλωμα οδήγησης και προστασίας έχει το κάθε ένα από αυτά παίζει σημαντικό ρόλο στο τι τάση θα φτάσει στο εξωτερικό περιβάλλον.

Έχω μετρήσει ανεμιστήρες διάφορους και με 3 και με 4 αγωγούς και έχω δει τάσεις από 0,1 Vdc  έως και 6,5 Vdc (πάντα μετρημένες εν κενώ χωρίς φορτίο και με απλό πολύμετρο όχι παλμογράφο)

Κανένας από αυτούς δεν έβγαλε τάση μεγαλύτερη από 12 Vdc.

Συνεπώς το θέμα θέλει διερεύνηση και μιας και συντρέχουν και λόγοι μηχανικής προστασίας, καλύτερα να τους φρενάρετε όταν τους φυσάτε να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο ! :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, minast said:

Η μηχανική καταπόνηση είναι πιο σημαντικό πρόβλημα από την αμφίβολη ηλεκτρική.

Λες δηλαδή ότι με φύσημα μπορεί να στροφάρουν οι ανεμιστήρες με πιο πολλές στροφές από όσες είναι οι προδιαγραφές τους και άρα να υποστούν ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Λες δηλαδή ότι με φύσημα μπορεί να στροφάρουν οι ανεμιστήρες με πιο πολλές στροφές από όσες είναι οι προδιαγραφές τους και άρα να υποστούν ζημιά;

Είναι εύκολο με το φύσημα να ασκηθεί δύναμη σε σημεία και με κατευθύνσεις που δεν έχουν σχεδιαστεί να δέχονται καταπόνηση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.