Jump to content



Linux για διαδικτυακα μαθηματα/parental controls


Trooper

Recommended Posts

Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω το linux, πχ ubuntu, για να μπορει ο γιος μου να κανει τα διαδικτυακα μαθηματα που γινονται με teams. Δοκιμασα το teams για linux και δουλευε μια χαρα, το προβλημα ειναι οτι θελω να περιορισω το linux ωστε να μη μπορει να χρησιμοποιησει αλλα προγραμματα πχ firefox ή αλλο browser για να χαζευει στο ιντερνετ.

 

Ολη η σκεψη του linux ξεκινησε γιατι ο μικρος μου διελυσε τα parental προγραμματα στα windows 10 με αποτελεσμα να τρεχει οτι θελει πλεον. Δοκιμασα το qustodio και καλα το καλυτερο, αλλα δεν μπλοκαρε καποια παιχνιδια οποτε το εγκατελειψα. Τα parental της microsoft ειναι καλα και με ειχαν βολεψει αλλα βρηκε μια τρυπα μεσω του xbox game bar και απο εκει ανοιγει οτι θελει...

 

Οποτε παμε στο linux, το οποιο θελω να εχει μονο το teams αντε και καποιο open office για να ανοιγει τα αρχεια. Αλλα το σημαντικοτερο ειναι να μη μπορει να ανοιξει browser ή youtube κλπ. Ειναι εφικτο αυτο να γινει ? Πχ με password στα προγραμματα ή να τα απεγκαταστησω καπως?

 

Link to comment
Share on other sites

Oλα γινονται αλλα εξαρταται ποσο θες να ασχοληθεις.

Η πιο ευκολη λυση για να μη μπλεκεις με groups, permissions  κλπ ειναι αφου περασεις το λειτουργικο να κανεις unistall οτιδηποτε δε θες να τρεχει.

Πρακτικα θα αφησεις το libreoffice και το teams.

Στη συνεχεια εαν θελει να εγκαταστησει οτιδηποτε μεσω το package manager θα πρεπει να ξερει το κωδικο root που θα εχεις ορισει κατα την εγκατασταση.

edit

Eννοειτε οτι φτιαχνεις και ενα account για το παιδι ξεχωρο το δικο σου.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, panoc said:

Oλα γινονται αλλα εξαρταται ποσο θες να ασχοληθεις.

Η πιο ευκολη λυση για να μη μπλεκεις με groups, permissions  κλπ ειναι αφου περασεις το λειτουργικο να κανεις unistall οτιδηποτε δε θες να τρεχει.

Πρακτικα θα αφησεις το libreoffice και το teams.

Στη συνεχεια εαν θελει να εγκαταστησει οτιδηποτε μεσω το package manager θα πρεπει να ξερει το κωδικο root που θα εχεις ορισει κατα την εγκατασταση.

edit

Eννοειτε οτι φτιαχνεις και ενα account για το παιδι ξεχωρο το δικο σου.

 

Δεν μου αρέσει η λύση αυτή με τις απεγκαταστάσεις. 

 

1) Φτιάχνεις ένα account για το παιδί. (Εννοείται ότι δεν ξέρει τον κωδικό να μπει με το δικό σου account)

2) Από το δικό σου account, αναζητάς τις εφαρμογές που δεν θες να τρέχουν στον χρήστη

 

Έστω ότι αναζητάς τον firefox

 

which firefox

 

Θα σου εμφανίσει το path που υπάρχει το εκτελέσιμο αρχείο π.χ.

image.png

 

Μετά αφαιρείς το δικαίωμα εκτέλεσης από τους λοιπούς χρήστες, χρησιμοποιώντας το παραπάνω path

 

sudo chmod o-x /usr/bin/firefox

 

Κάνεις επανεκκίνηση και πλέον οι υπόλοιποι χρήστες δεν μπορούν να εκτελέσουν τον firefox

 

Επαναλαμβάνεις για κάθε εφαρμογή που σε ενδιαφέρει.

 

ΥΓ  Εξήγηση παραμέτρων:

 

ο --> στους λοιπούς χρήστες (others)

-x --> αφαιρεί το δικαίωμα εκτέλεσης (execute)

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα μου αρεσει η λυση για απεγκαταστασεις αλλα ειναι πιο ευκολο απο το να το κανει για καθε μια εφαρμογη που μπορει να εχει μια default διανομη :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τον browser θέλει να κόψει. Δεν νομίζω να υπάρχουν άλλες "default" εφαρμογές που χρειάζονται "parental control"

 

Δεν δουλεύω το teams, αλλά έχω την εντύπωση ότι μέσω browser λειτουργεί, οπότε, αν έχω δίκιο, θα δημιουργήσει πρόβλημα στη λειτουργία του teams το "κόψιμο" του browser. Δεν είμαι σίγουρος. Ας μας πει ο @Trooper αν το δοκιμάσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εντάξει τον browser θέλει να κόψει. Δεν νομίζω να υπάρχουν άλλες "default" εφαρμογές που χρειάζονται "parental control"

 

Δεν δουλεύω το teams, αλλά έχω την εντύπωση ότι μέσω browser λειτουργεί, οπότε, αν έχω δίκιο, θα δημιουργήσει πρόβλημα στη λειτουργία του teams το "κόψιμο" του browser. Δεν είμαι σίγουρος. Ας μας πει ο @Trooper αν το δοκιμάσει.

 

To teams ειναι ξεχωριστή εφαρμογή, δουλευει και μεσω browser αλλα εχει και εφαρμογη. Οποτε θα την εγκαταστησω και θα κανω αυτο που ειπες για το firefox. Ευχαριστω, θα επανερθω

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Trooper said:

To teams ειναι ξεχωριστή εφαρμογή, δουλευει και μεσω browser αλλα εχει και εφαρμογη. Οποτε θα την εγκαταστησω και θα κανω αυτο που ειπες για το firefox. Ευχαριστω, θα επανερθω

 

Βέβαια να ξέρεις ότι για όλα υπάρχει παράκαμψη. Αν είναι εφευρετικός ο μικρός (ανάλογα και την ηλικία και με ποιους συναναστρέφεται) θα μπορεί από (άλλον υπολογιστή) να βάλει έναν browser portable σε στικάκι και να εκτελεί από το στικάκι τον browser. Εκτός αν θες να του κόψεις και τα USB χαχαχαχαχαχαχ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Πάντως μπορείς να κόψεις πολλά πράγματα και μέσω dns, είτε με κάποιο opendns ή και custom με ενα Pihole

 

Δηλαδή? Διαβασα για το open dns αλλα δε ξερω πως μπορω πχ να κοψω το Minecraft, ή το youtube

Link to comment
Share on other sites

Πόσα sites να κόψεις... Υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες επιλογές... Αξίζει να ασχοληθεί κανείς; Καλύτερα ο υπολογιστής να είναι σε σημείο με οπτική επαφή από κάποιον επιβλέποντα / κηδεμόνα. Ο καλύτερος "γονικός έλεγχος" είναι αυτός. Περιορισμός στο internet δεν γίνεται, πλην της περίπτωσης που αναφέραμε να μην είναι διαθέσιμος ο browser.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πόσα sites να κόψεις... Υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες επιλογές... Αξίζει να ασχοληθεί κανείς; Καλύτερα ο υπολογιστής να είναι σε σημείο με οπτική επαφή από κάποιον επιβλέποντα / κηδεμόνα. Ο καλύτερος "γονικός έλεγχος" είναι αυτός. Περιορισμός στο internet δεν γίνεται, πλην της περίπτωσης που αναφέραμε να μην είναι διαθέσιμος ο browser.

με pihole απλα κοβεις τα παντα και βαζεις μερικα whitelist οπου χρειαζεται, το θεμα ειναι οτι για να φτιαξεις τα whitelist σε προγραμματα οπως το teams θα θελει λιγο ψαξιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πόσα sites να κόψεις... Υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες επιλογές... Αξίζει να ασχοληθεί κανείς; Καλύτερα ο υπολογιστής να είναι σε σημείο με οπτική επαφή από κάποιον επιβλέποντα / κηδεμόνα. Ο καλύτερος "γονικός έλεγχος" είναι αυτός. Περιορισμός στο internet δεν γίνεται, πλην της περίπτωσης που αναφέραμε να μην είναι διαθέσιμος ο browser.

 

Το προβλημα ειναι οτι την ωρα που εχει διαδικτυακο μαθημα ανοιγει παράλληλα αλλα πράγματα. Αυτα θελω να περιορίσω. Τα υπολοιπα ειναι υπο έλεγχο

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Trooper said:

 

Το προβλημα ειναι οτι την ωρα που εχει διαδικτυακο μαθημα ανοιγει παράλληλα αλλα πράγματα. Αυτα θελω να περιορίσω. Τα υπολοιπα ειναι υπο έλεγχο

 

E τότε η λύση που σου πρότεινα είναι ιδανική.

 

H παραπάνω αφαίρεση δικαιωμάτων είναι εύκολα αναστρέψιμη, αν το χρειαστείς, με την ίδια εντολή, αλλά αντί για -x γράφεις +x

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

E τότε η λύση που σου πρότεινα είναι ιδανική.

 

H παραπάνω αφαίρεση δικαιωμάτων είναι εύκολα αναστρέψιμη, αν το χρειαστείς, με την ίδια εντολή, αλλά αντί για -x γράφεις +x

 

 

 

 

 

Υπαρχει κατι σαν play store στο linux σωστα? Απο κει θα μπορει να τσιμπησει πραγματα και να βαλει ? Του ειχα σβησει το firefox το εικονιδιο αλλα μεσα σε 2 λεπτα το ειχε ξαναβρει...?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Trooper said:

 

Υπαρχει κατι σαν play store στο linux σωστα? Απο κει θα μπορει να τσιμπησει πραγματα και να βαλει ? Του ειχα σβησει το firefox το εικονιδιο αλλα μεσα σε 2 λεπτα το ειχε ξαναβρει...?

 

Όχι χωρίς admin password, δηλαδή το δικό σου

Link to comment
Share on other sites

Τον βλέπω να σου αλλάζει τον root password από την πρώτη μέρα.

 

Τουλάχιστον θα μάθει να πειραματιζεται με Λίνουξ και όχι με Windows

On 2/19/2021 at 2:43 PM, gdp77 said:

 

Όχι χωρίς admin password, δηλαδή το δικό σου

Δεν χρειάζεται root password για να σεταρεις πρόγραμμα στον home folder :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.