Jump to content



Καλή καρέκλα για πολλές ώρες καθησιό !


Recommended Posts

Χαίρεται παιδιά λόγο πλέον της κατάστασης έγινα καρέκλας και περνάω πολλές ώρες σε μια καρέκλα την ημέρα τουλάχιστον 12 και βάλε ώρες! Θέλω να πάρω μια καλή όσο πιο ξεκούραστη γίνεται για την μέση και να με κρατάει σωστά.

Ύψος είμαι 1.80 και 80 κιλά !

Ταβάνι έχω μέχρι 300€ και για άμεση αγορά. Ήδη ένα καμπανάκι χτύπησε έπαθα μέση και είμαι με voltaren

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καμία καρέκλα δε θα αναιρέσει τις αρνητικές επιδράσεις της καθιστικής εργασίας, ή τέλος πάντων του πολύωρου καθισιού. Αν έχεις μία καρέκλα που είναι ήδη άνετη και σου αρέσει, καλύτερα να βάλεις στο πισί σου (αν η δουλειά σου είναι στον υπολογιστή) κάποιο πρόγραμμα που θα σου θυμίζει κάθε μισάωρο να σηκώνεσαι και θα σου δείχνει και ποιες ασκήσεις πρέπει να κάνεις

Την οσφυοϊσχιαλγία δε θα την νικήσεις με καλύτερη καρέκλα αλλά με πιο καλές συνήθειες.

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σε αυτά που γράφεις ! 

Αλλά άλλο να έχεις μία πιο άνετη καρέκλα με μικρότερη καταπόνηση και άλλο να έχεις μια καρέκλα με αρκετή μεγαλύτερη καταπόνηση 

 

Εχουμ καμιά δοκιμασμένη καρέκλα ή να ψάξω μόνος μου και ότι βρω να πάρω !

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορο περπάτημα κάθε μέρα 1-2 φορές από 15-20 λεπτά, αλλιώς πας για δισκοκήλη με μαθηματική ακρίβεια..

μετά καρέκλα στα λεφτά αυτά μόνο αυτή παρακάτω νομίζω αξίζει.

reflex-d.jpg
ESHOP.DROMEAS.GR

Πρωτοποριακό κάθισμα γραφείου με εργονομικά σχεδιασμένη πλάτη που ακολουθεί την φυσική κίνηση της πλάτης του χρήστη, μπρος - πίσω - δεξιά - αριστερά, χάρη στον καινοτόμο μηχανισμό...

 

Αλλιώς με λίγα παραπάνω πάς εδώ, 399 με free shipping. Εγώ αυτήν πήρα πρίν κανα 2 χρόνια για τον ίδιο λόγο με σένα, αλλά αφού πρώτα άρχισα περπάτημα και λίγο άσκηση, αλλιώς προκοπή δεν...

collection-titan-series_grande.png?v=158
SECRETLAB.EU

Sit incredibly easily with the Secretlab TITAN—the large, spacious gaming chair with an integrated lumbar support. Upgrade your sitting experience now.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ θα κοιτάξω την reflex και θα προσπαθήσω να γίνω πιο ενεργητικός όσο γίνεται τώρα που φτιάχνει ο καιρός έχουμε και την αηδία τον ιό άστα να πάνε

 

από τεχνικός πεδίου έγινα καρεκλάς IP/VOICE προς το παρών και βλέπουμε ...

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/20109937/Anda-Seat-Bat-Black.html

 

Αν και έχω την kaiser II που είναι ανώτερη, εγώ θα σου προτείνω την BAT. Ο λόγος είναι ότι έχει ίσιο κάθισμα χωρίς bucket προεξοχες που σίγουρα κάποια στιγμή θα ενοχλήσουν τα πόδια σου όταν κάθεσαι τόσες ώρες. Με το ισιο κάθισμα θα κινείσαι πιο άνετα μαζί με την καρέκλα, και θα μπορείς να βγάζεις πόδια δεξιά αριστερά πιο εύκολα εάν χρειάζεται. Όταν αγόραζα καρέκλα εγώ, δεν υπήρχε σε αυτή την τιμή και δεν ήθελα να περιμένω.... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, θα σου πω δυο πράγματα:

1) Η δοκιμή της καρέκλας που θα επιλέξεις είναι άκρως απαραίτητη. Προσωπικά, πήρα καρέκλα χωρίς να τη δοκιμάσω, αλλά δεν γινόταν αλλιώς (μένω στη Μυτιλήνη).

Πήγαινε, δοκίμασε, κάτσε. Και πάλι δεν θα είσαι σίγουρος, καθώς, αν δεν δοκιμάσεις την καρέκλα επί μακρόν, δεν μπορείς να είσαι βέβαιος για την ποιότητα και την άνεση που σου προσφέρει.

2) Κοίταξε στο γειτονικό forum, στην ενότητα των προσφορών, το σχετικό με την reflex d νήμα. Αρχικά, σκόπευα να αγοράσω την εν λόγω καρέκλα, αλλά κάτι δεν μου άρεσε. Θα δεις ότι πολλοί είχαν θέματα με την καρέκλα. Δεν λέω, μπορεί η καρέκλα να είναι εξαιρετική, αλλά καλό θα ήταν να έχεις μια σφαιρική άποψη, διαβάζοντας τα καλά και τα κακά της.

Bonus 1: θεωρώ πως (προσωπική άποψη) εργονομική (όχι gaming ή ολίγον gaming) καρέκλα στο ποσό που είσαι διατεθειμένος να δώσεις, δεν θα βρεις. Υπάρχουν αρκετές καρέκλες, αλλά καμιά δεν γεμίζει το μάτι. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως, εάν θέλεις άνεση και εμφάνιση (και χλιδή:bleh:), πρέπει να ανέβεις χρηματικά.

Αν μιλάμε για gaming καρέκλα, δες τις anda seat.

Αν μιλάμε για εργονομική καρέκλα, ναι, υπάρχουν επιλογές (reflex d, markus, ergochair 2 κτλ κτλ), αλλά, αν κοιτάξεις καλύτερα, θα δεις πως καθεμιά εξ αυτών έχει τα θέματά της.

Bonus 2: στο γειτονικό forum, θα βρεις, στην ενότητα του hardware γενικά, και το νήμα σχετικά με τις εργονομικές καρέκλες. Κοίταξέ το, έχει κάποιες εργονομικές καρέκλες που ίσως θελήσεις να τις δοκιμάσεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, ARMAGEDDON said:

Χαίρεται παιδιά λόγο πλέον της κατάστασης έγινα καρέκλας και περνάω πολλές ώρες σε μια καρέκλα την ημέρα τουλάχιστον 12 και βάλε ώρες! Θέλω να πάρω μια καλή όσο πιο ξεκούραστη γίνεται για την μέση και να με κρατάει σωστά.

Ύψος είμαι 1.80 και 80 κιλά !

Ταβάνι έχω μέχρι 300€ και για άμεση αγορά. Ήδη ένα καμπανάκι χτύπησε έπαθα μέση και είμαι με voltaren

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εδώ στη Δανία έχουμε στη δουλειά γραφεία με ηλεκτρική ρύθμιση ύψους.

Αυτό σε αφήνει να μπορεις να δουλέψεις όρθιος. Πρότασή μου, βρες κάτι ανάλογο και να σηκώνεσαι τουλάχιστον 1-2 ώρες από το 8ωρο.

Η μέση δεν σε αφήνει και μόνο χειροτερεύει, εγώ πλέον με το ζόρι σηκώνω τα ψώνια του σουπερμάρκετ.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες όπως και να κάθεστε, όσο είστε ακίνητοι το βάρος κατανέμεται με συγκεκριμένο και στατικό τρόπο στη σπονδυλική στήλη. Ακόμη και το όρθιο που είναι σύνηθες στο βορρά, όταν είναι στατικό δε βοηθάει. Καταπονείς καρδιαγγειακό και σκελετικό περισσότερο. Βέβαια το όρθιο έχει το πλεονέκτημα ότι δε θα είσαι στατικός, και αν το χρησιμοποιήσεις για να κινείσαι περισσότερο τότε κερδίζεις.

Θα ήθελα κάποιον να κάνει ένα double blind study για τις πανάκριβες καρέκλες να δω τι θα βγει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πάμε να περάσουμε το μνμ ότι η καρέκλα δε βοηθάει... Αυτό ΔΕΝ ισχύει. Από την πρώτη μέρα αγοράς της δικής μου έχουν εξαφανιστεί αρκετοί πονοι που με ταλαιπωρούσαν  και γνώριζα ότι οφείλονταν στην καθιστική ζωή. Φυσικά, δεν ισχυρίζομαι ότι τώρα μπορώ να καθίσω σε μια καρέκλα πολλές ώρες σερί χωρίς την παραμικρή ενόχληση... Αλλά,  καθιμενος τις ίδιες ακριβώς ώρες με πριν την αγορά της, κάνοντας ακριβώς τα ίδια διαλείμματα, και κινούμενος ακριβώς το ίδιο με πριν, η διαφορά είναι τεράστια προς το καλυτερο. Εχω ξεχάσει τι σημαίνει να τελειώνεις τη δουλειά και να θέλεις 2-3 λεπτά να συνέλθει η μέση από τους πόνους. Η καρέκλα σίγουρα κάνει διαφορά, χωρίς καμία αμφιβολία.

Βέβαια σίγουρα, δεν υπάρχει καρέκλα που θα κάτσεις πάνω της 10 ώρες και θα σηκωθείς ατσαλακωτος. Αλλο το ενα αλλο τ'αλλο...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εννοοείται οτι βοηθάει, απλά αν δεν αρχίσεις την άσκηση, έστω περπάτημα όσο συχνά γίνεται, όλο και χειρότερα θα γίνονται τα πράγματα.

Εμένα προσωπικά η Titan της SecretLab με βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ σε σχέση με την Markus που είχα πρίν. Επίσης η Ergohuman στα 550 που έχει τώρα είναι νομίζω η καλύτερη και πιο σοβαρή λύση, δοκιμασμένη σε φίλο πολύ συχνά, ένα κλίκ καλύτερη νομίζω από αυτήν που έχω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν υπάρχει μελέτη απηλλαγμένη από το κλασικό BIAS (πλήρωσα άρα είναι καλή) τότε μπορεί η διαφορά που αναφέρεις να είναι απλά η διαφορά της κακής με την αξιοπρεπή καρέκλα. Έτσι αισθανόμουν κι εγώ όταν πήρα την ακριβή του ΙΚΕΑ σε σχέση με αυτή που είχα πριν, αλλά εκτός από πιο μαλακά μαξιλάρια δεν πιστεύω τελικά ότι μου έδωσε κάτι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Όσο δεν υπάρχει μελέτη απηλλαγμένη από το κλασικό BIAS (πλήρωσα άρα είναι καλή) τότε μπορεί η διαφορά που αναφέρεις να είναι απλά η διαφορά της κακής με την αξιοπρεπή καρέκλα. Έτσι αισθανόμουν κι εγώ όταν πήρα την ακριβή του ΙΚΕΑ σε σχέση με αυτή που είχα πριν, αλλά εκτός από πιο μαλακά μαξιλάρια δεν πιστεύω τελικά ότι μου έδωσε κάτι

 

 

Εαν αναφερεσαι στην δικη μου απαντηση τοτε να σου πω οτι δεν ισχυει αυτο. Εχω πολυ ταλαιπωρημενη μεση γενικα. Οι δουλειες που κανω ειναι και οι 2 καθιστικες. Την μια τη σταματησα προσφατα. Ξερω τι σημαινει πονος στη μεση λογω καθισιου. Και δεν εχω το κολλημα του να βγαζω ως καλυτερο αυτο το οποιο πληρωσα. Συνηθως οταν πληρωνω κατι τοτε γιγαντωνω ακομα και το παραμικρο του ελαττωμα και γι' αυτο το λογο του προτεινα καρεκλα διαφορετικη απο τη δικη μου.

Αλλα, το οτι σταματησα να εχω την παραμικρη ενοχληση απο τοτε που την πηρα την δικη μου ειναι 100% γεγονος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδια!
Να ξαναζωντανεψω παλι το thread... Θέλουμε με την κοπελα μου να παρουμε απο μια καινουρια καρεκλα, μιας και οι τρέχουσες (απλες του ΙΚΕΑ, με την δικτυωτη πλατη) εχουν αρχισει και δε μας καλυπτουν...

Εγώ είμαι 1,75 - 72kg και αυτή 1,65 - 55 kg.

Έχω δει να προτείνεται η Anda Seat AD12XL Kaiser II, αλλά αναρωτιέμαι αν θα είναι μεγάλη για το σωματότυπό μας.

Από την άλλη, ζαχαρώνω τις SecretLab Omega και Titan, αλλά θα αγοραστούν με τιμολόγιο και δεν ξέρω τί ισχύει ακριβώς με τις αγορές από το εξωτερικό.

 

Κάθε σχόλιο και ιδέα ευπρόσδεκτα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα σας φανεί λίγο ψηλή. Αλλά αυτό φτιάχνεται πανεύκολα με την αγορά ενός υποποδιου. Εγώ στο 1,70 το χρειάστηκα το υποποδιο....

Από την άλλη υπάρχει η anda seat bat Η οποία είναι λίγο πιο χαμηλή, και δεν έχει κάθισμα τύπου bucket αλλα ισιο. Και ίσως να φανεί λίγο πιο βολική και στους δύο σας. Ωραίες και οι secretlab αλλά πιο ακριβές.... Και δε νομίζω ότι θα σας λείψει κάτι αν διαλέξετε μια anda seat.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δε μας καίει το bucket κάθισμα. Να χρειαζόμαστε όσο το δυνατόν λιγότερες διατάσεις μετά μας νοιάζει. ?

Έχω υποπόδιο, και σκοπεύουμε να πάρουμε και ένα δεύτερο.

Anda Seat Bat στα υπ'όψιν λοιπον....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ronin13 έγραψε:

Καλά, δε μας καίει το bucket κάθισμα.

 

Δεν το ανεφερα ως κάτι το αρνητικό. Πιο πολύ θετικό το θεωρώ εγώ. Θα μπορείς να κινεις τα πόδια σου λίγο πιο ελεύθερα.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρες

επαναφέρω το θέμα μιας και θα τα σκάσω για καρέκλα xD (γύρω στα 200€ υπολόγιζα, μέχρι τα 300€ στα άκρα).
χρήση για 1.90 / 100kg
μπορεί να κάτω για ώρες στο PC  μπορεί και όχι,
να είναι άνετη, μπορεί να ρίξω την  πλάτη για να αράξω να δω ταινία αλλά μπορεί να πάρω και κανά υπνάκο ? απ'την κούραση
έχω κι εγώ θέμα με την μέση,

απ'τις παραπάνω που έχουν αναφερθεί

-AD12XL Kaiser II,
διαβάζω στα σκρουτζοσχόλια  για ενοχλήσεις που έχουνόταν κάθονται  ή ότι έχουν θέμα με τα πόδια (λογικά δεν τους βολεύει τα πλαϊνά)

-Anda seat bat που έχει και ψιλό ίσιο κάθισμα (δεν εξέχουν πολύ τα πλαϊνά) νομίζω καλή είναι 
απλά δεν ξέρω για το ύψος μου αν είναι οκ

Anda Seat Gaming Chair T-Compact (που δεν είναι από δερματίνη) ?
- Ad18 T Pro (το ίδιο)

κάποια άλλη καρέκλα?

για την Τ-compact θα πήγαινα

Ακούω προτάσεις, ευχαριστώ και καλημέρες

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.