Jump to content



Αναβάθμιση SSD λειτουργικού συστήματος. Προτάσεις;


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Τελικά αποφάσισα να κάνω μια υπέρβαση και να αγοράσω τον samsung 970 evo plus 1TB. Για τα σενάρια χρήσης που τον θέλω φαίνεται πιο γρήγορος από τους Crucial P5, WD SN750 και Samsung 980, αν και δύσκολα θα το καταλάβω στην πράξη. Στα 122€ τον βρήκα και τα νεότερα το επόμενο ΣΚ που θα βρω χρόνο να τον εγκαταστήσω και να στήσω ΟS (μεσοβδόμαδα λογικά παραλαμβάνω). Ελπίζω να μην έκανα λάθος και να μου σκάσει καμιά πατάτα (π.χ. γιατί η samsung έχει αλλάξει specs)

παρήγγειλα αυτόν WD sn850 1Tb Με μεταφορικά (ετοιμοπαράδοτο 149€+4€ μεταφορικά ) τον βλέπω στα +4€ τώρα

σε περίπτωση που κάνεις αναβάθμιση μελλοντικά (cpu-mb) να  έχεις και το gen4

κι αντί για  dual boot να έχεις στον ένα δίσκο το linux και στον άλλο τα win, δες κι αυτή τη περίπτωση αν σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

κι αντί για  dual boot να έχεις στον ένα δίσκο το linux και στον άλλο τα win, δες κι αυτή τη περίπτωση αν σε βολεύει.

Όσα multiboot έχω κάνει, πάντα προτιμώ ένα os ανά drive και μόνο ένα bootloader ανά drive και boot priority αποκλειστικά από bios. Τη θεωρώ πιο 《καθαρή》 λύση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, idonthave said:

παρήγγειλα αυτόν WD sn850 1Tb Με μεταφορικά (ετοιμοπαράδοτο 149€+4€ μεταφορικά ) τον βλέπω στα +4€ τώρα

σε περίπτωση που κάνεις αναβάθμιση μελλοντικά (cpu-mb) να  έχεις και το gen4

 

Πολύ δυνατός ο sn850!

 

Είμαι με gen3 και δεν προβλέπεται αναβάθμιση στο κοντινό μέλλον. Σε 1-2 χρόνια ίσως, αλλά μέχρι τότε σίγουρα θα υπάρχουν πολύ καλύτερα προϊόντα. Το σκέφτηκα, αλλά και τα 122€ που έδωσα ήταν ήδη υπέρβαση (για το budget που ήθελα να δώσω). Ο 970 evo plus, όταν ολοκληρώσει την παρουσία του στο desktop μου, θα μπει σε μελλοντικό laptop σαν upgrade ή αν πάρω μητρική με 2 nvme slots, θα μπει δεύτερος σαν "data" δίσκος, με μελλοντικό boot σίγουρα κάποιον gen4

 

1 hour ago, idonthave said:

κι αντί για  dual boot να έχεις στον ένα δίσκο το linux και στον άλλο τα win, δες κι αυτή τη περίπτωση αν σε βολεύει.

 

1 hour ago, Γιάννης_84 said:

Όσα multiboot έχω κάνει, πάντα προτιμώ ένα os ανά drive και μόνο ένα bootloader ανά drive και boot priority αποκλειστικά από bios. Τη θεωρώ πιο 《καθαρή》 λύση.

 

Επειδή χρησιμοποιώ τακτικά τα λειτουργικά εναλλάξ η λύση αυτή έχει 2 μειονεκτήματα:

 

1) Κάθε φορά θέλει να πατάς f(something) για να επιλέγεις boot δίσκο. 

2) Δεν έχω δύο ισάξιους δίσκους και θα υποβάθμιζα την εμπειρία χρήσης στο ένα OS vs το άλλο.

 

Σίγουρα είναι πιο "καθαρή" λύση που λέτε, αλλά για τη χρήση που κάνω, επιλέγω dual boot στον έναν δίσκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gdp77 said:

Ελπίζω να μην έκανα λάθος και να μου σκάσει καμιά πατάτα (π.χ. γιατί η samsung έχει αλλάξει specs)

 

Εχμ...?

On 9/27/2021 at 9:45 AM, acct said:

Θυμίζω πάντως ότι Samsung και WD έχουν συλληφθεί και οι δύο μέσα στον τελευταίο μήνα να αλλάζουν μνήμες ή ελεγκτές σε κάποιους από τους πιο δημοφιλείς δίσκους τους (970 EVO Plus, SN550).

 

Αυτές είναι οι διαφορές:

Samsung-970-Evo-1TB-NVMe-SSD-640x360.jpg
WWW.EXTREMETECH.COM

Samsung has joined the ranks of companies found shipping faster SSDs to reviewers than to consumers without telling anyone about it.

 

Εξακολουθεί να είναι καλός και αξιόπιστος δίσκος, ίσως να είναι και ελάχιστα καλύτερος για τη χρήση που τον θες. Αλλά μην πεις ότι δεν το 'παμε κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, acct said:

Εξακολουθεί να είναι καλός και αξιόπιστος δίσκος, ίσως να είναι και ελάχιστα καλύτερος για τη χρήση που τον θες. Αλλά μην πεις ότι δεν το 'παμε κιόλας!

Ναι τα ξέρω αυτά. Ακόμα και με τις αλλαγές αυτές είναι OK για το σενάριο χρήσης μου και ίσως και καλύτερος. Το πρόβλημα είναι, έκτοτε, μην έχουν κάνει και άλλες αλλαγές προς το χειρότερο... Το ξέρω ότι όλοι λίγο-πολύ αλλάζουν specs. Εμένα με ενδιαφέρει η χρήση για λειτουργικό και εφαρμογές, δηλαδή γράψιμο/ανάγνωση μικρών αρχείων, όπου και ελπίζω να αποδειχτεί ταχύτερος από τις άλλες επιλογές που σκεφτόμουν wd sn750 και crucial p5.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/27/2021 at 10:31 AM, trib said:

WD SSD για τα μπάζα ταχύτητες στο δικό μου σύστημα (έχω κάνει RMA - ταχύτατο από Πολωνία αν θυμάμαι σε 7 ημέρες αλλά ουδέν βελτίωση). Samsung όσο λέει ακριβώς η συσκευασια. Μπορεί η διαφορά να μην είναι αισθητή αλλά τουλάχιστον πήρα αυτό που πλήρωσα από Samsung. 

Σε ποιο μοντελο αναφερεσαι, γιατι οι SN750 και SN850 ειναι απο τους πιο καλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλά που έλεγα ότι θα έκανα το migration το ΣΚ... Δεν κρατήθηκα. Σήμερα παρέλαβα, γύρισα σπίτι στις ~22.00 από δουλειές, μου βγήκε η πίστη με τις τοσοδούλες βιδίτσες για το installation, έγινε το clone, έπαιξα μπαλίτσα με grub στο Linux (και repair boot στα Win) και ίδού:

 

image.png.6f15236f901d0a79d849d7db950665be.png

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.