Jump to content



Αναβάθμιση SSD λειτουργικού συστήματος. Προτάσεις;


Recommended Posts

Λοιπόν, τελευταίος και καταϊδρωμένος σκέφτομαι να περάσω και εγώ σε nvme δίσκο για OS. Σημειωτέον, ο δίσκος χωρίζεται σε 2 partitions Linux/Windows, οπότε θα στηθούν δύο λειτουργικά πάνω του με full εφαρμογές. Παιχνίδια + data δεν πρόκειται να μπουν στον δίσκο, μια που αυτή την ανάγκη την εξυπηρετεί ένας κλασικός και τίμιος SSD Crucial MX 500 1TB. Τώρα, για boot δίσκο χρησιμοποιώ έναν Samsung 860 evo 500GB. Προς το παρόν επαρκεί ως προς τη χωρητικότητα, αλλά με κάποια πράγματα που έχω κατά νου για το άμεσο μέλλον θα ήθελα τον "αέρα" του 1TB + ευπρόσδεκτη η διαφορά από τις μεγαλύτερες ταχύτητες του nvme (λιγότερο ή περισσότερο αισθητή).

 

Βρίσκω στα 99€ + ~5-6€ μεταφορικά από Amazon τον Crucial P5 1TB που πιστεύω ότι αποτελεί και την καλύτερη επιλογή, σε αυτή την κατηγορία τιμής 100-120€

 

Σε αυτά τα χρήματα, υπάρχει κάτι καλύτερο να κοιτάξω;

Link to comment
Share on other sites

Samsung or GTFO. ?

 

1 hour ago, gdp77 said:

Βρίσκω στα 99€ + ~5-6€ μεταφορικά από Amazon τον Crucial P5 1TB

 

Σ' αυτήν τη τιμή είναι μια χαρά. Δεν τον βλέπω τόσο με μια γρήγορη ματιά, αλλά δεν κοίταξα επιμελώς. Link;

 

Πάντως, οποιοσδήποτε NVMe με τουλάχιστον 5ετή εγγύηση σε αυτά τα λεφτά είναι πολύ τίμια επιλογή.

 

Με μεγαλύτερο προϋπολογισμό έχεις την επιλογή να πας σε PCIe 4.0 (πχ Crucial P5 Plus ή τους πιο διάσημους Samsung 980 Pro, WD Black SN850), αλλά στο 95% των περιτπώσεων καθημερινής χρήσης δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά σε απόδοση που να δικαιολογεί το επιπλέον κόστος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, f117 said:

Τι mobo έχεις? 

 

Της υπογραφής

 

2 hours ago, jax7480 said:

Αν δεν έχεις κρίσιμα πράγματα μέσα και τα εχεις κάπου μπακαπ, πάρε ότι πιο vfm βρεις. Διάφορες δεν θα καταλάβεις. 

 

Το πιο αξιόπιστο δίσκο του κόσμου να μου δώσεις, το backup (στο linux που με ενδιαφέρει) είναι καθημερινό με timeshift σε εσωτερικό storage δίσκο και μετά σε εξωτερικό (backup του backup). Στα win και πάλι γίνεται backup αλλά είναι πιο αραιό.

 

Ο Crucial P5 είναι στο επίπεδο του WD SN750 δεν είναι και "φτηνιάρικος". 

 

2 hours ago, acct said:

Σ' αυτήν τη τιμή είναι μια χαρά. Δεν τον βλέπω τόσο με μια γρήγορη ματιά, αλλά δεν κοίταξα επιμελώς. Link;

 

https://www.amazon.de/-/en/Crucial-CT1000P5SSD8-Solid-State-2280SS/dp/B087QRVVVH/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=crucial+p5+1tb&qid=1632693576&sr=8-3

 

2 hours ago, acct said:

Με μεγαλύτερο προϋπολογισμό έχεις την επιλογή να πας σε PCIe 4.0 (πχ Crucial P5 Plus ή τους πιο διάσημους Samsung 980 Pro, WD Black SN850), αλλά στο 95% των περιτπώσεων καθημερινής χρήσης δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά σε απόδοση που να δικαιολογεί το επιπλέον κόστος.

 

Είμαι με PCIe 3.0 mobo και δεν προβλέπεται σύντομα αναβάθμιση... (εκτός αν γκρεμιστούν οι 5800Χ, τώρα που οι Alder Lake θα δώσουν πόνο).

 

 

3 hours ago, Γιάννης_84 said:

Samsung ή WD από άποψη αξιοπιστίας. Τουλάχιστον με βάση αυτά που εγώ έχω δει.

 

Σε αυτή την κατηγορία παίζουν οι "επώνυμοι" με 5ετή εγγύηση και ~600ΤΒW. Δεν βλέπω καμία διαφορά στην αξιοπιστία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σε αυτή την κατηγορία παίζουν οι "επώνυμοι" με 5ετή εγγύηση και ~600ΤΒW. Δεν βλέπω καμία διαφορά στην αξιοπιστία.

Εμπειρικά μιλούσα, όχι με βάση TBW που δίνουν οι κατασκευαστές. Ότι nvme έχω βάλει σε πελάτες που δεν ήταν wd ή samsung τους έχω φάει όλους πίσω RMA. Μπορεί να έτυχε δεν λέω, αλλά αυτή είναι η εμπειρία μου. Kingston, Crucial, Corsair, Teamgroup σε nvme τους έχω μαύρη λίστα και όλους τους υπόλοιπους εκτός Samsung/WD απλώς δεν τους έχω δοκιμάσει και ούτε σκοπεύω. Σε απλούς sata οι kingston έχουν αντίθετη εικόνα μηδενικών επιστροφών, ακόμα και οι σκουπιδοΑ400 που δεν είναι και από τους πιο γρήγουρους.

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω πάντως ότι Samsung και WD έχουν συλληφθεί και οι δύο μέσα στον τελευταίο μήνα να αλλάζουν μνήμες ή ελεγκτές σε κάποιους από τους πιο δημοφιλείς δίσκους τους (970 EVO Plus, SN550).

 

 

Παλιότερα κι εμένα το πρώτο μου ένστικτο θα ήταν για 5€ να πάω σε WD, αλλά πλέον κι ο P5 μου ακούγεται μια χαρά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

WD SSD για τα μπάζα ταχύτητες στο δικό μου σύστημα (έχω κάνει RMA - ταχύτατο από Πολωνία αν θυμάμαι σε 7 ημέρες αλλά ουδέν βελτίωση). Samsung όσο λέει ακριβώς η συσκευασια. Μπορεί η διαφορά να μην είναι αισθητή αλλά τουλάχιστον πήρα αυτό που πλήρωσα από Samsung. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, paxman said:

Αν δεν κάνω λάθος στον 550 έχουν κάνει λαδιές όχι στον 750.

Καλά εγώ θεωρώ σίγουρο ότι "λαδιές" έχουν κάνει όλοι, άντε να δεχτώ πλην κορυφαίων μοντέλων. Τα "budget" μοντέλα θα είναι ζαριά....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να κάνω μια υπέρβαση και να αγοράσω τον samsung 970 evo plus 1TB. Για τα σενάρια χρήσης που τον θέλω φαίνεται πιο γρήγορος από τους Crucial P5, WD SN750 και Samsung 980, αν και δύσκολα θα το καταλάβω στην πράξη. Στα 122€ τον βρήκα και τα νεότερα το επόμενο ΣΚ που θα βρω χρόνο να τον εγκαταστήσω και να στήσω ΟS (μεσοβδόμαδα λογικά παραλαμβάνω). Ελπίζω να μην έκανα λάθος και να μου σκάσει καμιά πατάτα (π.χ. γιατί η samsung έχει αλλάξει specs)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.