Jump to content



Αγορά κατσαρόλας


Γιώργος 1

Recommended Posts

Και η κατσαρόλες εργαλεία είναι. ?

Θέλω να αγοράσω δυο κατσαρόλες ανοξείδωτες χωρίς καμιά επίστρωση, και έχω κάποιες απορίες.

Πως γίνεται κατσαρόλες από το ίδιο μέταλλο, άλλες να κολλάνε εύκολα το φαγητό και άλλες όχι.

Πως γίνεται μια κατσαρόλα που δεν κολλάει στην αρχή το φαγητό, μετά από κάποια χρήση να το κολλάει.

Αυτά όλα κατά τα λεγόμενα διαφόρων χρηστών, εγώ δεν έχω γνώμη.

 

Αξίζει να πάρω τις πανάκριβες Fissler ή να δώσω το 1/4 - 1/3 που στοιχίζουν οι άλλες;

 
 
 
 
 
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

- Κατσαρόλα προφανώς και δεν παίρνεις με επίστρωση.

- Πήγαινε δες απο κοντά με χάρακα να είναι επίπεδος ο πάτος...εκτός αν έχεις αέριο ή επαγωγική.

- Τώρα για το κόλλημα, τι εννοείς; Ότι καίγονται οι φακές, επειδή τέλειωσε το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Κατσαρολα με επιστρωση παιρνεις αν τη θες και για φουρνο, τυπου dutch oven (γαστρα) δηλαδη.

 

Το οτι κολλαει μετα απο καποιο χρονικο διαστημα μπορει να οφειλεται σε πολλους παραγοντες, απο το υλικο, τα διαφορετικα κραματα του ιδιου υλικου, το παχος της βασης, την ποιοτητα συνθεσης των στρωσεων της βασης κτλ. Μια φθηνη κατσαρολα μπορει να παρουσιασει προβλημα εσωτερικα στη βαση και να μη γινεται σωστη διανομη θερμοτητας στο φαγητο και αρα να κολλαει.

 

Αν θες να δωσεις λεφτα για κατσαρολες παντως κοιτα και τις AMC οι οποιες πωλουνται μονο μεσω αντιπροσωπου (δε θα τις βρεις σε μαγαζια).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, με την σημείωση ότι μία φτηνή ημι-επώνυμη ανοξείδωτη δεν πάει ποτέ χαμένη και δεν θα κλάψεις ποτέ τα λεφτά της.

Αυτό προϋποθέτει να είναι σχετικά επίπεδη, να έχει λίγο ενισχυμένο πάτο και το όνομα να προδιαθέτει ότι έκαναν μία στοιχειώδη προσπάθεια για τη σύσταση του υλικού.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα ξεχνάτε όλα όσα είπαμε παραπάνω για φισσλερ κλπ. To IKEA στις κατσαρόλες της σειράς 365 δίνει 15 (ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ) χρόνια εγγύηση.

 

Έχω 2 αντικολλητικά τηγάνια αυτής της σειράς και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

Παράθεση

Η εγγύηση καλύπτει:
• Σταθερότητα βάσης. Με άλλα λόγια, η βάση του σκεύους παραμένει επίπεδη, ώστε
να διαχέει τη θερμότητα αποτελεσματικά.
• Πλύσιμο σε πλυντήριο πιάτων οικιακής χρήσης. Δεν προκαλείται φθορά στα
σκεύη από ανοξείδωτο ατσάλι. Παρόλα αυτά, όλα τα προϊόντα με αντικολλητική
επένδυση πρέπει πάντα να πλένονται στο χέρι.
• Αντικολλητικό υλικό. Αυτό σημαίνει ότι τα σκεύη IKEA 365+ με αντικολλητική
επένδυση καθαρίζονται εύκολα και μπορεί να χρησιμοποιούνται με τη μικρότερη
δυνατή ποσότητα λιπαρών ουσιών για μαγείρεμα για τουλάχιστον 15 χρόνια.

 

0.jpg
WWW.IKEA.GR

IKEA 365+ κατσαρόλα με καπάκι 3l. Δείτε περισσότερα

 

0.jpg
WWW.IKEA.GR

IKEA 365+ κατσαρόλα με καπάκι 5 l. Δείτε περισσότερα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, με την σημείωση ότι μία φτηνή ημι-επώνυμη ανοξείδωτη δεν πάει ποτέ χαμένη και δεν θα κλάψεις ποτέ τα λεφτά της.

Αυτό προϋποθέτει να είναι σχετικά επίπεδη, να έχει λίγο ενισχυμένο πάτο και το όνομα να προδιαθέτει ότι έκαναν μία στοιχειώδη προσπάθεια για τη σύσταση του υλικού.

 

Δες για παράδειγμα αυτές του IKEA ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 3/11/2021 at 12:52 ΠΜ, το μέλος l2phile έγραψε:

- Τώρα για το κόλλημα, τι εννοείς; Ότι καίγονται οι φακές, επειδή τέλειωσε το νερό;

 

Στις αξιολογήσεις κάποιοι-ες λένε για κάποιες ανοξείδωτες κατσαρόλες ότι κολλάνε εύκολα το φαΐ και εννοούν στις ίδιες συνθήκες που κάποιες άλλες δεν το κολλάνε.  Ή λένε ότι στην αρχή δεν κολλάνε το φαγητό και μετά από κάποια χρήση το κολλάνε.

Και δεν είναι μία περίπτωση χρήστη για να πεις ότι ονειρεύεται.

 

« Αν ειχε 0 αστερακια αυτο θα εβαζα ,η κατσαρολα μια φορα αν αρπαξει ειναι για πεταμα μετα οτι να και να μαγειρεψεισ κολλαει αν δεν εισαι πανω απο την καταρολα να ανακατευεισ συνεχεια . Ακομη και σε χαμηλη σκαλα στο ματι παλι αρπαζει την εχω 2 χρονια και τον τελευταιο χρονο ολο καιει το φαγητο πλεον θα την πεταξω και δυστηχωσ εχω παρει ολη την σειρα »

Link to comment
Share on other sites

Παρε φισλερ  η σιτραμ να τις εχουν κ τα παιδια σου...αλλοιως καλη τυχη!!!!!!!!!

Αλλωστε οπως ξερεις οτι ισχυει για τα εργαλεια ,ισχυει για τα παντα....

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση εφόρου ζωής μόνο μια μάρκα υπάρχει AMC.

 

Τις είχε πάρει η Μητέρα μου πριν σαράντα+ χρόνια και τις έχω εγώ τώρα. (ένα fissler της ίδιας εποχής δεν αντεξε ούτε τα μισά χρόνια των AMC)

 

Το υλικό είναι κράμα χάλυβα με χρώμιο και νικέλιο (AISI304 -X5CrNi18-10) ή απλά  Inox 18/10. Ο πάτος των AMC είναι οκταμερές κράμα χάλυβα πατέντα της AMC. Τα υπόλοιπα σκεύη της AMC (δίσκοι, μπολ κλπ) είναι από 18/8

 

Ακόμα και να αφήσεις το φαγητό να καεί (να σωθεί το νερό) τα σκεύη δεν παθαίνουν σχεδόν τίποτα και αναλόγως πόση ώρα πέρασε χωρίς νερό θέλει και ανάλογο τρίψιμο μετά για να γίνουν όπως πριν και ίσως να τα περάσεις με μια «κρέμα» για να γυαλίσουν σε περίπτωση που θαμπώσουν (σπάνιο φαινόμενο μετά από ώρα/ες πάνω στο μάτι).

 

Το μόνο πρόβλημα είναι το κόστος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καμία κατσαρόλα δεν είναι φτιαγμένη για να κολλάει το φαγητό.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν σου κολλήσει την πρώτη φορά με δική σου υπαιτιότητα.

Για να ξεκολλήσεις τα καμένα βάζεις από πράσινο σφουγγαράκι, συρμάτινο, μέχρι συρματόβουρτσα από το μαγαζί που έβαλα εγώ μια φορά Χαλάς την επιφάνεια του μετάλλου γεμίζοντάς το γραμμές με αποτέλεσμα να κολλάει ευκολότερα και όσο το τρίβεις χειροτερεύει. Βεβαίως όσο ποιο σκληρό είναι το μέταλλο αντέχει περισσότερο αλλά έχει περισσότερο άνθρακα και είναι λιγότερο ανοξείδωτο.

Μπορείς να τις γυαλίσεις με πανί αλοιφή και μεγάλη υπομονή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια καλη ανοξειδοτη κατσαρολα αν δεν κανεις μ****ια δεν χαλαει ποτε.

 

Στις καινουριες θεωρητικα ο πατος ειναι λιγο πιο ευαισθητος απο τις καλες παλιες σε θεμα οξειδωσης γιατι εχουν ατσαλι 18/0 αντι για 18/10 στο κατω μερος για να λειτουργει σε επαγωγικες εστιες, αλουμινιο για να διαχεεται η θερμοτητα σε ολη τη βαση και μετα 18/10 ανοξειδωτο για λιγοτερες πιθανοτητες σκουριας. Αν δεν μενεις σε κανα νησι και δεν την αφησεις πεταμενη σε αλατονερα η δεν ξερω τι δεν θα υπαρξει ποτε κανενα προβλημα.

 

Αν αρχισει να γρατζουνιεται(απο συρμα κτλ), θα κολλαει περισσοτερο αλλα δεν πιστευω να δεις διαφορα αναμεσα σε 2 καλες κατσαρολες. Ολες εχουν μαλακο ατσαλι. Το ανοξειδωτο δεν ειναι αντικολλητικο και θελει περισσοτερη προσοχη στη θερμοκρασια, στο λαδι, στα υγρα κτλ κατα το μαγειρεμα για να μην κολλησει.

 

ασχετο τιπ. Μη βαλεις ποτε σκευος που το χρησιμοποιεις σε ηλεκτρικη εστια στο γκαζι γιατι πολυ πιθανο να στραβωσει ελαφρα ο πατος.

 

Υπαρχουν αψογες κατσαρολες και με 30ευρω(vicko versus) και με 100ευρω(fissler) και με 500ευρω αλλα μην περιμενεις να δεις καμια διαφορα στην αντοχη και στη χρηση.

Τα βασικα ειναι 18/10 ατσαλι, καλος πατος και να κανει για επαγωγικη(γιατι μελλοντικα μπορει να το χρειαστεις) και θα προτεινα μεταλικα χερουλια που να μην καινε και μεταλλικο καπακι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

Με το συμπάθειο, αλλά από τις 27 Οκτ, ακόμα δεν έχεις αγοράσει; 

Κατσαρόλα είναι φίλε μου. Όχι σπίτι.

 

Αγόρασα δύο σχετικά φτηνές <Πυραμίς> για άμεσες ανάγκες, αλλά θέλω να αγοράσω και μιά ολόκληρη σειρά σκευών για την πρίκα μου.

Οι απορίες παραμένουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

AMC 32 χρονια ειναι σαν καινουριες τις ειχε η Μανα μου πηρα και εγω μερικες σαν πρικα ΛΟΛ.Μαγειρευεις σε χαμηλη φωτια και οικονομια και ολα γινονται ποιο νοστιμα.Τωρα δε ξερω πως τις πουλανε αλλα παλια ηταν μια τεραστια κουτα με αρκετες κατσαρολες μεσα.

Έγινε επεξεργασία από ThorLite
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.