Jump to content



Πόλεμος στην Ουκρανία


DEADLAZARUS

Recommended Posts

2 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

Ακόμα μπόμπες πέφτουν εκεί και αυτός ξεκίνησε συναυλία για αναστήλωση; Σε έδαφος που κατέχουν οι Ρώσοι; Δεν ζει ο Τζιμάκος δυστυχώς να τον κάνει παράσταση.

Μπροστινός της πρεσβείας μου μοιάζει που υποδαυλίζει τον διχασμό «ξεμπροστιάζοντας» τους αριστερούς της ορχήστρας – που θεωρούν τον Πούτιν κομουνιστή; ! - στην ανθρωποφαγία των πιστών της μόνης αποδεκτής άποψης

Βασική παράμετρος του πολιτισμού είναι να αντιμετωπίζεις με ευγένεια την άλλη άποψη. Αν δεν τα καταφέρνεις δεν φταίνε οι άλλοι

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

1) Ακόμα μπόμπες πέφτουν εκεί και αυτός ξεκίνησε συναυλία για αναστήλωση; Σε έδαφος που κατέχουν οι Ρώσοι; Δεν ζει ο Τζιμάκος δυστυχώς να τον κάνει παράσταση.

2) Μπροστινός της πρεσβείας μου μοιάζει που υποδαυλίζει τον διχασμό «ξεμπροστιάζοντας» τους αριστερούς της ορχήστρας – που θεωρούν τον Πούτιν κομουνιστή; ! - στην ανθρωποφαγία των πιστών της μόνης αποδεκτής άποψης

3) Βασική παράμετρος του πολιτισμού είναι να αντιμετωπίζεις με ευγένεια την άλλη άποψη. Αν δεν τα καταφέρνεις δεν φταίνε οι άλλοι

1) Και; Γιατί να μην ξεκινήσει συναυλία για αναστήλωση;

2) Προσωπικά, θεωρώ πως είναι αξιέπαινη η πρωτοβουλία του Καβάκου, απλά έπεσε πάνω στον τοίχο της αριστερίλας.

3) Δεν υπάρχει άλλη άποψη εδώ. Ακόμα κι αν στηρίζεις τον Βλαδίμηρο (δικαίωμά σου, δεν αναφέρομαι σ' εσένα προσωπικά), ο σκοπός είναι ιερός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

1) Και; Γιατί να μην ξεκινήσει συναυλία για αναστήλωση;

2) Προσωπικά, θεωρώ πως είναι αξιέπαινη η πρωτοβουλία του Καβάκου, απλά έπεσε πάνω στον τοίχο της αριστερίλας.

3) Δεν υπάρχει άλλη άποψη εδώ. Ακόμα κι αν στηρίζεις τον Βλαδίμηρο (δικαίωμά σου, δεν αναφέρομαι σ' εσένα προσωπικά), ο σκοπός είναι ιερός.

 

Κοίτα, έχουν άλλη άποψη και είναι σεβαστή. Εδώ είναι σεβαστή των άλλων που δεν είναι καλλιτέχνες αλλά δουλεύουν στα τρένα και έχουν άποψη για το φορτίο… επειδή είναι τανκ αρνούνται να φορτώσουν τα τραίνα : )

Η άποψη μου είναι ότι η πρωτοβουλία του Καβάκου είναι εκτός τόπου και χρόνου, αν υποθέσουμε ότι είναι αθώα. Για να χτιστεί το κτίριο πρέπει να συνεννοηθούμε με τους Ρώσους και εμείς δεν έχουμε καμία δουλειά να μπλέξουμε. Άσε να τελειώσει ο πόλεμος να δούμε που φυσάει...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Υπάρχει ένα μανιφέστο τελικής λύσης του ουκρανικού ζητήματος.

Λογικά αυτό.

 

2 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Για κάποιους είναι αποδεκτά αυτά, ας πούμε:

 

 

  Reveal hidden contents

 

Russian looter identified as "liberating" smartphones, money and jewelry in Ukraine

 

msg-1242446516-20774.jpg

 

msg-1242446516-21018.jpg

 

 

image.png

 

 

 

Με παρερμηνεύεις με πρόστυχο τρόπο ούτως ώστε να μου προσδώσεις σατανική υπόσταση έτσι να μην χρειαστεί να επιχειρηματολογήσεις για «την ευγένεια στην άλλη άποψη» την ανάγκη της οποίας προσπαθώ να εξηγήσω και η οποία σου διαφεύγει ολοσχερώς.

Παρότι σατανικός θλίβομαι που πεθαίνουν άνθρωποι, όμως δυστυχώς ή ευτυχώς δεν τους γνωρίζω και μόλις περάσει λίγη ώρα τους ξεχνάω και συνεχίζω τη ζωή μου.

Τη ζωή μου στη χώρα αυτή με τους ανθρώπους που την απαρτίζουν και των οποίων ή ζωή θα ήθελα να βελτιωθεί. Σίγουρα κάνω λάθη και κάποιες απόψεις μου μπορεί να είναι λανθασμένες. Οι απόψεις όμως δεν αλλάζουν με αφορισμούς βρισίδια ή ταπεινώσεις. Οι απόψεις φθείρονται σιγά σιγά με ευγένεια... και στο τέλος αλλάζουν

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Με παρερμηνεύεις με πρόστυχο τρόπο ούτως ώστε να μου προσδώσεις σατανική υπόσταση έτσι να μην χρειαστεί να επιχειρηματολογήσεις για «την ευγένεια στην άλλη άποψη» την ανάγκη της οποίας προσπαθώ να εξηγήσω και η οποία σου διαφεύγει ολοσχερώς.

 

Αν αναφερόμουν σε σένα συγκεκριμένα θα σε έκανα quote ή mention.

Δεν συμφωνώ απόλυτα με την προσέγγισή σου στο φιλορωσικό ζήτημα αλλά δεν έχω σκοπό να σου προσδώσω σατανική υπόσταση όπως λες. Δεν έχει κάποιο νόημα για μένα αυτό. 

Κουβέντα (προσπαθούμε, συνήθως, οι περισσότεροι) να κάνουμε όχι να βριστούμε και να πετάξουμε προσβολές κλπ.

 

Περι quotes,

Στο πρώτο απαντάω σε άλλον συμφορουμίτη και στο δευτερο αν δεις προς το τελος έχω μια εικόνα με την δημοτικότητα του Πούτιν στη Ρωσία.

O λαός που υπηρετεί στον στρατό και λεηλατεί/βιάζει και κλέβει μέχρι και μεταχειρισμένες μάσκαρες είναι ο ίδιος λαός που στηρίζει τον Πούτιν. 

Γι αυτούς μια τέτοια συμπεριφορά είναι αποδεκτή και δεν ξεφεύγει από το πλαίσιο του Ρωσικού μαξιμαλισμού με τον οποίο γαλουχήθηκαν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Ποιες είναι μη αποδεκτές παρακαλώ;


Δεν αναφέρθηκα εγώ σε αποδεκτές/μη αποδεκτές για να με ρωτάς. Αν δε μπορείς να απαντήσεις στην ερώτηση, δε πειράζει. Πιθανότατα παρανόησα την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Κοίτα, έχουν άλλη άποψη και είναι σεβαστή. Εδώ είναι σεβαστή των άλλων που δεν είναι καλλιτέχνες αλλά δουλεύουν στα τρένα και έχουν άποψη για το φορτίο… επειδή είναι τανκ αρνούνται να φορτώσουν τα τραίνα : )

Η άποψη μου είναι ότι η πρωτοβουλία του Καβάκου είναι εκτός τόπου και χρόνου, αν υποθέσουμε ότι είναι αθώα. Για να χτιστεί το κτίριο πρέπει να συνεννοηθούμε με τους Ρώσους και εμείς δεν έχουμε καμία δουλειά να μπλέξουμε. Άσε να τελειώσει ο πόλεμος να δούμε που φυσάει...

 

https://www.liberal.gr/news/leonidas-kabakos-zitisa-megalopsuchia-kai-eisepraxa-ochi/442148

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Για να χτιστεί το κτίριο πρέπει να συνεννοηθούμε με τους Ρώσους και εμείς δεν έχουμε καμία δουλειά να μπλέξουμε. Άσε να τελειώσει ο πόλεμος να δούμε που φυσάει...

Σιγά να μη τους ρωτήσουμε τώρα. Η Μαριούπολη από όσο θυμάμαι είναι στην Ουκρανία.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιο παράλληλο σύμπαν, ένας επιτιθέμενος "λεηλατεί/βιάζει και κλέβει", ενώ ένας αμυνόμενος που περνάει στην αντεπιθεση και ανήκει στην ίδια ΦΥΛΗ, δεν "λεηλατεί/βιάζει και κλέβει".

Δηλαδή ο ένας συμμετέχει σε πόλεμο και ο άλλος απλά σε γυρίσματα ταινίας.

Στα φιλο-ουκρανικά κλπ video στο youtube οι γεοπολιτικοί αναλυτές δεν λένε ποτέ ότι ο άνθρωπος ανεξαρτήτως χρώματος γίνεται κτήνος και αγρίμι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Σιγά να μη τους ρωτήσουμε τώρα. Η Μαριούπολη από όσο θυμάμαι είναι στην Ουκρανία.

 

 

Η μόνη χώρα στο πλανήτη που δεν έχουμε ανακηρύξει τα 12 μίλια. Μας βρίζει, μας κλέβει, μας σκοτώνει ο γείτονας και εμείς τρέχουμε να πιούμε τσάι μαζί του όποτε διαταχθούμε, αλλά θα την πέσουμε στους Ρώσους με μαγκιά…

Εγώ να σε ψηφήσω Αντώνη, αλλά με αυτά που γράφεις ούτε τις δικές μας δεν θα βρούμε στη κάλπη…

 

 

Για να ευθυμήσουμε: Ξεσπάθωσαν οι Νδμοκράτες πουτινάκια και Ρώσικα κόμματα, βάλανε τον ΣΥΡΙΖΑ τον έμπορα με τις κεραλοιφες και μετά τους ήρθε η φάπα : P

 

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Κι οι Κύπριοι ενθουσιασμένοι με την παρουσία του Ζελένσκι...

 

1649351560857202.jpg
DIALOGOS.COM.CY

Την ενόχλησή του για τη μη καταδίκη από πλευράς του Προέδρου της Ουκρανίας, Βολοντίμιρ Ζελένσκι, της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο κατά την ομιλία του ενώπιον

 

Quote

Όπως ανέφερε, «αυτό που σήμερα αναμέναμε ήταν να ακούσουμε αυτά που υποφέρει ο ουκρανικός λαός τώρα, αλλά τα ίδια που είχαμε υποφέρει το 1974».

«Μας ενοχλεί το γεγονός ότι δεν υπήρξε οποιαδήποτε αναφορά. Οι αρχές δικαίου δεν διακρίνουν μεταξύ κρατών και παραβιάζονται τα δικαιώματα των μεν αλλά αγνοούνται τα δικαιώματα των άλλων», είπε ο κ. Αναστασιάδης.

 

Ανέφερε επίσης πως «αυτό που εμείς πράξαμε είναι το προς τη διεθνή νομιμότητα καθήκον μας. Αν υπάρχουν άλλοι με ελαστικότερες συνειδήσεις ή που μπορεί να ανεχτούν ανάλογες πράξεις αρκεί να μην επηρεάζονται οι ίδιοι, αυτό είναι παντελώς ξένο από τις αρχές που διέπουν μια ευρωπαϊκή χώρα και ιδιαίτερα μια χώρα που βίωσε και βιώνει ακόμα μέχρι και σήμερα τα δεινά μιας εισβολής που στήθηκε ή αιτιολογήθηκε με τα ίδια ακριβώς επιχειρήματα και πάνω στα ίδια δυστυχώς ανύπαρκτα γεγονότα».

 

Και αυτό την ίδια στιγμή που η Κύπρος συναντιμετωπίζει με εμάς τη συνεχή επιμονή των Αμερικανών να αποτρέπουν την πρόοδο στον EastMed (αν και δεν είμαι οπαδός του, έχει αναχθεί σε εθνική στρατηγική) και τη νέα προθυμία τους να πουλήσουν φρέσκα F-16 στην Τουρκία και να αναβαθμίσουν τα παλιά της.

 

Quote

Σε ερώτηση σχετικά με τα σχόλια της Αμερικανίδας Βοηθού Υπουργού Εξωτερικών Βικτώρια Νούλαντ για τον East Med, ο Πρόεδρος επανέλαβε πως το μέλλον του αγωγού «θα κριθεί μετά τη μελέτη βιωσιμότητας»

[...]

Τέλος, σε ερώτηση για το αν συζητήθηκε με την κ. Νούλαντ η ετοιμότητα των ΗΠΑ να δώσουν μαχητικά F-16 στην Τουρκία, ο κ. Αναστασιάδης απάντησε αρνητικά, λέγοντας πως «εστίασα την προσοχή μου στο Κυπριακό, στο τι πρέπει να γίνει, στο τι δεν πρέπει να γίνει και όχι στις πολιτικές που η Αμερική ακολουθεί έναντι τρίτων χωρών.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.