Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

5 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Συγγνώμη, ρε παιδιά, τι του λέτε του ανθρώπου; Δηλαδή, το να θέλουμε να ανοίγει σφαίρα το pc θεωρείται υπερβολή; Εν έτει 2023;

Προφανώς η asus (msi/asrock/gigabyte) θα μειώσει το boot time κάποια στιγμή, μέχρι τότε θα πρέπει να οπλιστεί με υπομονή. Παιδικές ασθένειες της πλατφόρμας...

ελα και εσυ να μην ειμαι ο μονος "περιεργος". Μαλλον η παραξενια αυτη παει μαζι με την αδυναμια μας στα itx builds 😅

1 λεπτό πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Για ποσο χρονο μιλαμε δηλαδη? Εχετε ακριβες νουμερο?

Ο συναδελφος εγραψε οτι θα πηγαινε σε Ιντελ αν το ηξερε. WTF? Τοσο πολυ?

 

Το παρον συστημα συστημα ανοιγει πολυ γρηγορα, δε μετρησα χρονο βεβαια.

Εχω την εντυπωση ομως πως το προηγουμενο με 4770Κ ηταν a tad γρηγοροτερο.

μιλαμε 30+ δευτερολεπτα μεχρι να δεις το post screen logo της asus. διπλα μου ακριβως εχω το συστημα της γυναικας με τον 4770 που θελει 5 δευτερα

56 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Οταν δεν εξαρταται η ζωη μου απο το να μπουταρει το pc ουτε που με ενδιαφερει. Μεχρι να κατσω στην καρεκλα να φερω τα συμπραγκαλα κτλ ειναι ηδη στο λειτουργικο. Κλαιν μαιν

αλιμονο αν εξαρτιοταν γενικα η ζωη μας με οτιδηποτε σχετιζεται με ενα pc, το θεμα ειναι το μαμοτο, ενα χαι εντ συστημα να failαρει τοσο ασχημα σε κατι τοσο απλο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

οντως ηταν ετσι ακριβως οπως εγραψες. ειχε και δευτερη ρυθμιση. βεβαια μολις την εκανα δεν μπορουσε να μπει καν στα windows και μια φορα κολλησε ακομα και μεσα στα bios. οποτε υπομονη μαλλον μεχρι να βρει λυση η asus με καποιο bios update

 

βάλε λίγο παρπάνω τάση αν δεν έχεις δώσει στις μνήμες απ'αυτό που δίνει το expo profile,

για παράδειγμα αν είναι 1,35V δοκίμασε 1,4V, αν είναι 1,4V βάλε 1,42-1,43V

 

επίσης κάνε και δοκιμές με enable disable εναλλάξ (ή και στα 2 enable 😆) στα σημεία που έχει για να κάνεις skip το training.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

 

βάλε λίγο παρπάνω τάση αν δεν έχεις δώσει στις μνήμες απ'αυτό που δίνει το expo profile,

για παράδειγμα αν είναι 1,35V δοκίμασε 1,4V, αν είναι 1,4V βάλε 1,42-1,43V

 

επίσης κάνε και δοκιμές με enable disable ενναλάξ (ή και στα 2 enable 😆) στα σημεία που έχει για να κάνεις skip το training.

Ωραιος! θα τα δοκιμασω και θα ενημερωσω. 

Εσυ τι εκανες τελικα? πηρες 7800X3D?

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

μιλαμε 30+ δευτερολεπτα μεχρι να δεις το post screen logo της asus. διπλα μου ακριβως εχω το συστημα της γυναικας με τον 4770 που θελει 5 δευτερα

 

δλδ 40-45δ. μεχρι το login screen των Windows?

(νομιζω 10-12 δευτερα ηθελε ο 4770Κ μεχρι το login screen ενω ο 5800Χ3D θελει 16 - μ'εκανες να κλεισω το pc κ να το χρονομετρησω)

 

Οκ, δεν ειναι ευχαριστο αλλα για μενα δεν ειναι critical.

Γιατι ανοιγω το pc το πρωι κ μενει ανοιχτο μεχρι το βραδυ ή για 2+ μερες σερι αν ασχοληθει πχ κ η γυναικα με κατι κ το ξεχασουμε.

''Ανοιχτο'' σε auto sleep mode, δλδ ολα σβηνουν (φανς, αντλιες κλπ) κ αναβουν με κλικ ή κουνημα το ποντικι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

μιλαμε 30+ δευτερολεπτα μεχρι να δεις το post screen logo της asus. διπλα μου ακριβως εχω το συστημα της γυναικας με τον 4770 που θελει 5 δευτερα

 

Ορίστε ???? 30+ μέχρι να δεις το post της ASUS ???? Κάτι δεν πάει καλά. Δεν μπορεί. Κάνει training τις μνήμες κάθε φορά που το ανοίγεις? WTF ?

 

EDIT: Μόλις το έψαξα και όντως έτσι είναι... LOL. Άλλος ένας λόγος για να κάνω totally skip αυτή τη γενιά ZEN. Ζητάνε 500+ € για μητρικές που κάνουν 1 λεπτό για post (όχι boot). Έλεος. Σκουπίδια.... AM4 και DDR4 μέχρι να σβήσει ο ήλιος....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Ορίστε ???? 30+ μέχρι να δεις το post της ASUS ???? Κάτι δεν πάει καλά. Δεν μπορεί. Κάνει training τις μνήμες κάθε φορά που το ανοίγεις? WTF ?

 

EDIT: Μόλις το έψαξα και όντως έτσι είναι... LOL. Άλλος ένας λόγος για να κάνω totally skip αυτή τη γενιά ZEN. Ζητάνε 500+ € για μητρικές που κάνουν 1 λεπτό για post (όχι boot). Έλεος. Σκουπίδια.... AM4 και DDR4 μέχρι να σβήσει ο ήλιος....

Καλά, και στον 5900Χ πάνω σε Asus Β550 έπαιζα λίγο με το UEFI και στο επόμενο boot έκανε +10" να ξεκινήσει.

Βέβαια πήρα την ευκαιρία να μπω στο UEFI ακριβώς επειδή ήταν το πρώτο reboot εδώ κι έναν μήνα, οπότε μικρό το κακό.

Τούτου λεχθέντος, το μεθεπόμενο boot ήταν γρήγορο 😛

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

δλδ 40-45δ. μεχρι το login screen των Windows?

(νομιζω 10-12 δευτερα ηθελε ο 4770Κ μεχρι το login screen ενω ο 5800Χ3D θελει 16 - μ'εκανες να κλεισω το pc κ να το χρονομετρησω)

 

Οκ, δεν ειναι ευχαριστο αλλα για μενα δεν ειναι critical.

Γιατι ανοιγω το pc το πρωι κ μενει ανοιχτο μεχρι το βραδυ ή για 2+ μερες σερι αν ασχοληθει πχ κ η γυναικα με κατι κ το ξεχασουμε.

''Ανοιχτο'' σε auto sleep mode, δλδ ολα σβηνουν (φανς, αντλιες κλπ) κ αναβουν με κλικ ή κουνημα το ποντικι.

ακριβως!!! 40-50δ μεχρι το login screen των Windows

1 ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

 

βάλε λίγο παρπάνω τάση αν δεν έχεις δώσει στις μνήμες απ'αυτό που δίνει το expo profile,

για παράδειγμα αν είναι 1,35V δοκίμασε 1,4V, αν είναι 1,4V βάλε 1,42-1,43V

 

επίσης κάνε και δοκιμές με enable disable εναλλάξ (ή και στα 2 enable 😆) στα σημεία που έχει για να κάνεις skip το training.

Τελικά δεν βοήθησε τίποτα δυστυχώς 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους, 

Είμαι σε ένα τελευταίο δίλημμα για το build. 

Ανάμεσα σε 7950x και 7900x με διαφορά στην τιμή 175 ευρώ ποιον θα περνάτε με την λογική ότι σε 3-4 χρόνια θα μπει σίγουρα καινούργιο CPU πάνω; 

Το PC θα γίνει χρήση κατά 90% για δουλειά (hyper v VMs). 

Σκέφτομαι ότι κατά πάτα πιθανότητα σε 3-4 χρόνια δεν θα πουλιέται ούτε ο 7950x ούτε ο 7900x οπότε η αγορά του δεύτερου θα έχει λιγότερη χασούρα. 

Από την άλλη σε θέμα gaming o 7900x είναι ουσιαστικά 2x6 cores. Οπότε αν βγουν games που θέλουν 8 cores θα έχει delay λόγο infinity fabric. 

Link to comment
Share on other sites

Σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα, δε θα εχει διαφορα στο gaming, οποιον κι αν παρεις.

Επισης ο εν λογω επεξεργαστης θα συνοδευεται απο αντιστοιχη καρτα, υποθετω. 7900ΧΤ/4070Ti και πανω.

 

Αν οι 12/24 πυρηνες επαρκουν για τη δουλεια, go for it.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα, δε θα εχει διαφορα στο gaming, οποιον κι αν παρεις.

Επισης ο εν λογω επεξεργαστης θα συνοδευεται απο αντιστοιχη καρτα, υποθετω. 7900ΧΤ/4070Ti και πανω.

 

Αν οι 12/24 πυρηνες επαρκουν για τη δουλεια, go for it.

 

Αυτή τη στιγμή έχω rx570, κάρτα του χρόνου. Πιστεύω ότι επαρκουν οι 12 γιατί τώρα είναι με 4. Στο 6+6 ανά ccd κολλάω. Δεν είναι native 8.

Link to comment
Share on other sites

Σε τετοιες περιπτωσεις μου φαινεται καλυτερο να εχεις 2 pc. πχ Κρατας το παλιο για τα vm και παιρνεις ενα 8πυρηνο για παιχνιδια. Παιρνεις ενα με ddr4 καινουριο πολυ φτηνο για τα vm για να χεις και φτηνη ραμ(130ευρω τα 64gb). Θες να κανεις ενα restart, θα κλεισεις τα vm; Πεταω τωρα οτι μου ρχετε στο μυαλο. Δεν ξερω τι αναγκες εχεις, αλλα το ενα πανακριβο για ολα, δεν μου φαινεται βολικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Strategos έγραψε:

Το PC θα γίνει χρήση κατά 90% για δουλειά (hyper v VMs). 

Αν τα χρήματα που κερδίζεις από τη δουλειά την οποία θα κάνεις με αυτό δικαιολογούν το κόστος, τότε πας για τον 7950Χ

 

2 ώρες πριν, το μέλος Strategos έγραψε:

Από την άλλη σε θέμα gaming o 7900x είναι ουσιαστικά 2x6 cores. Οπότε αν βγουν games που θέλουν 8 cores θα έχει delay λόγο infinity fabric. 

 

Αυτό δεν πρόκειται να γίνει στην επόμενη 5ετία -ίσως και 10 ετία. Ο παραλληλισμός στα παιχνίδια δεν μπορεί να επιτευχθεί διότι το rendering γίνεται από τη GPU και ο επεξεργαστής ασχολείται με άλλα θέματα όπως τα bots κτλ. Σε κάθε περίπτωση αποκλείεται να απασχοληθούν πάνω από 6 πυρήνες για το τι θα δεις στην οθόνη σου (που σε νοιάζει το latency). Αν απασχοληθούν πάνω από 6 πυρήνες αυτό θα γίνεται για background υπολογισμούς που δεν θα αφορούν ενδεχομένως το τι βλέπεις άμεσα, επομένως το όποιο latency δεν νομίζω να επηρεάζει. Βεβαίως μπορεί και να υπάρξουν κακογραμμένα παιχνίδια που δεν κάνουν σωστό scheduling και χρησιμοποιούν όποιους πυρήνες τους πασάρει το λειτουργικό (το οποίο επίσης sucks), αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

 

Πληροφοριακά το delay δεν είναι "λόγω infinity fabric". Το infinity fabric είναι ίσως η πιο εξελιγμένη αρχιτεκτονική διασύνδεσης chiplets που υπάρχει σήμερα. Δεν έχεις latency εξαιτίας του infinity fabric αλλά επειδή για να μιλήσουν τα chiplets μεταξύ τους θα υπάρχει αναγκαστικά κάποιο latency, λόγω των νόμων της φυσικής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος Strategos έγραψε:

για όσους έχουν θέμα στο boot time με Asus από οτι διαβάζω πρέπει απο το bios (το οποίο να έχει το latest update) να ενεργοποιηθούν τα παρακάτω:

  1. DRAM Power Down Mode
  2. Memory Context Restore
  3. Fast Boot

το 1 και το 3 τα εχω ενεργα μονημα αλλα χωρις διαφορα. μολις ενεργοποιησω το 2 εκει πλεον οχι απλα δεν ειναι σταθερο το συστημα, δεν μπορει να μπει καν στα windows, και για την ακρυβεια ειναι ασταθες ακομα και μεσα στα bios

επισης στην διακια μου μητρικη της υπογραφης εχει Memory Context Restore 2 διαφορετικα υπομενου

Εννοειται πως φοραω το τελευταιο bios (οχι beta ομως)

3 ώρες πριν, το μέλος Strategos έγραψε:

Χρόνια πολλά σε όλους, 

Είμαι σε ένα τελευταίο δίλημμα για το build. 

Ανάμεσα σε 7950x και 7900x με διαφορά στην τιμή 175 ευρώ ποιον θα περνάτε με την λογική ότι σε 3-4 χρόνια θα μπει σίγουρα καινούργιο CPU πάνω; 

Το PC θα γίνει χρήση κατά 90% για δουλειά (hyper v VMs). 

Σκέφτομαι ότι κατά πάτα πιθανότητα σε 3-4 χρόνια δεν θα πουλιέται ούτε ο 7950x ούτε ο 7900x οπότε η αγορά του δεύτερου θα έχει λιγότερη χασούρα. 

Από την άλλη σε θέμα gaming o 7900x είναι ουσιαστικά 2x6 cores. Οπότε αν βγουν games που θέλουν 8 cores θα έχει delay λόγο infinity fabric. 

7900χ απο εμενα

1 ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

 

πολυ respect αυτος ο ανθρωπος ρε παιδι μου

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Strategos έγραψε:

 

Αυτή τη στιγμή έχω rx570, κάρτα του χρόνου. Πιστεύω ότι επαρκουν οι 12 γιατί τώρα είναι με 4. Στο 6+6 ανά ccd κολλάω. Δεν είναι native 8.

 

...ρε ποιο delay ρε...

Ο 7900 θα γινει πιο αργος απο 7950Χ στα παιχνιδια σε 30 χρονια και παλι δεν ειναι σιγουρο.

 

Το native 8 εχει νοημα αν εισαι online competitive gamer, οποτε δε κοιτας καν 7900/7950. Κοιτας 7800Χ3D.

Επειδη δε νομιζω οτι κ το τελευταιο frame ειναι critical για σενα, ειδικα απο τη στιγμη που συνδυαζεις χρησεις σε ενα pc, δεν εχει καν νοημα να συζηταμε για latency.

 

Αν θελεις ενα bump απλα σε gaming σε σχεση με 7700/7900/7950, κοιτας 7900X3D.

 

Το ολο θεμα ειναι αν οι 16/32 πυρηνες βγαζουν τα λεφτα τους με τη δουλεια. Αν ναι, 7950Χ, αν οχι 7900.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβγαλα ακρη τελικα και πλεον εχω boot κατω απο 10δευτρα 😆

απλα εκανα reset bios και περασα ολες τις ρυθμισεις απο την αρχη. Άβυσσος η ψυχή μιας μητρικης 🤪

παει και αυτο......

αλλο με τρωει τωρα (η λαλακια μου). Να κανω delid τον 7600Χ 

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 3
  • Haha 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Λοιπον εβγαλα ακρη τελικα και πλεον εχω boot κατω απο 10δευτρα 😆

απλα εκανα reset bios και περασα ολες τις ρυθμισεις απο την αρχη. Άβυσσος η ψυχή μιας μητρικης 🤪

παει και αυτο......

αλλο με τρωει τωρα (η λαλακια μου). Να κανω delid τον 7600Χ 

 

χρόνια πολλά

 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.