Jump to content


Chromebook για συγκεκριμένες εργασίες. Αξίζει; Ποια η εμπειρία σας?


Recommended Posts

Λοιπόν, χρειάζομαι μια συσκευή με πληκτρολόγιο, όσο πιο ελαφριά και compact γίνεται (max 14") για τις εξής χρήσεις (δεδομένου ότι έχω απεριόριστα data στο κινητό και μπορώ να έχω wifi hotspot παντού):

 

1) βασική office χρήση (google docs ή office online επαρκούν).

2) πρόσβαση σε pdf που είναι αποθηκευμένα στο cloud

3) κάποιες εφαρμογές π.χ. scientific calculator και άλλες web based apps

4) βασική χρήση image manipulation (κόψιμο ράψιμο και βασική επεξεργασία)

5) δυνατότητα παρακολούθησης video

6) μέγιστη δυνατή αυτονομία

 

Το ερώτημα είναι αν ένα chromebook με κόστος έως 300€ θα μου κάνει τη δουλειά με ικανοποιητική αποκρισιμότητα ή θα είναι της υπομονής?

 

Έχει δουλέψει κάποιος chromebook και γενικά ποια είναι η εμπειρία χρήσης για τις παραπάνω εργασίες που θέλω?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Με ένα καλό tablet android κ ένα πληκτρολόγιο κάνεις περισσότερα. Από εφαρμογές το  chromebook ότι έχει το chrome web store. Επιπλέον υστερούν αρκετά σε γραφικά. Με 100€ παραπάνω βρίσκεις ωραιότατο λαπτοπακι κ αρκετά δυνατό για βάθος χρόνου. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Με ένα καλό tablet android κ ένα πληκτρολόγιο κάνεις περισσότερα. Από εφαρμογές το  chromebook ότι έχει το chrome web store. Επιπλέον υστερούν αρκετά σε γραφικά. Με 100€ παραπάνω βρίσκεις ωραιότατο λαπτοπακι κ αρκετά δυνατό για βάθος χρόνου. 

 

Με βάρος 1,20 kg και 12 ώρες αυτονομία? Δεν νομίζω.

 

Είναι πολύ συγκεκριμένη χρήση που θέλω + με ~400€ που λες ό,τι laptop και να πάρω θα είναι ΧΩΜΑ και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για χρήση με Windows/Linux. Ξέρω γιατί έχω κληθεί να βοηθήσω πολύ κόσμο με τόσο φτηνά laptop και απλά είναι απαράδεκτη η αποκρισιμότητα και οι δυνατότητες. Και αυτονομία 12 ορών δεν πρόκειται να έχω.

 

Για tablet + πληκτρολόγιο τι θα πρότεινες? Δεν είναι καλύτερο ένα chrome-book που είναι φτιαγμένο με πληκτρολόγιο build-in από tablet+εξωτερικό πληκτρολόγιο που θα έχεις να αντιμετωπίσεις και πιθανές ασυμβατότητες?

Link to comment
Share on other sites

9,5 ώρες πραγματική αυτονομία έχουν κατά μέσο όρο τα chromebooks με εξαίρεση το HP x360 14 G1 που κόστιζε 500€ όταν βγήκε. Από κει και πέρα είναι γούστο του καθενός που θέλει να διαθέσει τα χρήματα του. Απλά είναι λίγο fail να έχει δώσει κάποιος 300€ κ να μην μπορεί να ανοίξει πχ ένα excel με πολλά κελιά σε κανονική προβολή. Όσο για τα λαπτοπακια των 400€ θα διαφωνήσω. Ένας Ryzen 3 ή i3 με τα γραφικά του είναι μια χαρά για απλές εφαρμογές κ πάνε σφαίρα. Μην ξεχνάς κ το s mode σε windows αν θες μπαταρία κ σου αρέσει το κλειστό περιβάλλον. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει μέχρι στιγμής 2 Chromebooks, το πρώτο που είχε βγάλει η Samsung στις 11 ιντσες (το 2013?) με arm επεξεργαστή και τώρα το 314 της Acer με ένα Celeron μέσα και 4gb ram.

 

Και τα 2 τα έχω πάρει για την μάνα μου και για αυτό το σκοπό έχουν βγει αστέρια. Ξενοιασιά από το tech support, updates, antivirus etc, χώρια που και σαν κόστος βγήκαν χαμηλότερα από αντίστοιχα με windows.

 

Πλέον που τρέχουν Android εφαρμογές μπορείς να κάνεις ακόμα περισσότερα χωρίς να σπας τα νεύρα σου.

 

Είναι αποκρισιμα αλλά μην περιμένεις επιδόσεις ενός τυπικού pc με 4-8c και διπλάσια threads, τουλάχιστον 16gb ram και nvme ssds.

 

Να προσέξεις αν πάρεις κάτι, να πάρεις με πραγματικό ssd και όχι emmc.

 

Σε αυτό το budget βρίσκεις πιο performant μηχανήματα, αλλά για battery life και γενικώς care free ease of use δεν παίζονται.

Η ποιότητα της οθόνης είναι πάντως meh αν δεν ανέβεις σε μοντέλο και ποσό, αλλά έτσι είναι και σε οποιοδήποτε laptop κάτω των 500€ (ίσως και μέχρι τα 800€)

 

Υπάρχουν ακόμα θέματα , π.χ. θες να σκαναρεις ή να εκτυπώσεις well tough luck αν δεν έχεις συμβατό printer ή κάποιο network cups server.

 

Ο file manager του είναι βασικός  στην καλύτερη , οικτρός στην πραγματικότητα. Προσωπικά ανοίγω terminal window και ότι είναι να κάνω το κάνω από εκεί.

 

Αλλά αν η ζωή σου είναι μέσα στο browser ή σε κάποιο terminal και ξέρεις ότι δεν θα χρειαστείς κάτι πιο εξεζητημένο, από μένα παίρνουν έγκριση.

Θα βρεθείς πάντως σε καταστάσεις που σε windows και Linux κάτι είναι 2 λεπτά υπόθεση και στο Chromebook από 30 λεπτά (μέχρι να βρεις την λύση) έως αδύνατο να γίνει 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Γιατί υπάρχει μια τάση γενικά, αν το αφήσεις στοκ, αρκεί το arm, αν υπάρχει το ενδεχόμενο να βάλεις καθαρό linux, προτιμότερο είναι το x86.

 

Όχι δεν με απασχολεί να βάλω linux. Η απόδοση δεν θα είναι καλή. Θα ενδιαφερόμουν όμως να αξιοποιήσω τη δυνατότητα να περάσω gimp μέσω του linux container που υποτίθεται ότι υποστηρίζουν αυτά τα μηχανάκια που κυκλοφόρησαν από 2019 και μετά.

 

Το θέλω για πολύ συγκεκριμένη χρήση και τίποτα παραπάνω. Προβληματίζομαι όμως με την απόδοση και δεν υπάρχει κανείς να μου πεις πώς αποδίδει για τη χρήση που το θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.