Jump to content



Αγορά νέου πολυμηχανήματος inkjet/laser


Trooper

Recommended Posts

Μιας και ο hp 8600 που ειχα τα παιξε (και πολύ αντεξε εδω που τα λεμε), πρεπει να παρω εναν αλλο μιας και χρειαζεται για το σπιτι.

Το θεμα ειναι οτι ναι μεν κανουμε καποιες εκτυπωσεις αλλα μπορει να περασει και λιγος καιρος απο εκτυπωση σε εκτυπωση και στο παρελθον οι inkjet χαλαγανε. 

 

Τι προτείνετε ? Να παω σε laser? Δε τυπωνω φωτογραφιες, οποτε η σουπερ ποιοτητα δε με ενδιαφερει. 

 

Κυριως για σχολικες εργασιες, καθημερινα εγγραφα κλπ.

 

Πολυμηχανημα οπωσδηποτε μιας και θελω και σαρωση.

Link to comment
Share on other sites

Οι laser πλέον στην πλειοψηφία τους βγαίνουν με ξεχωριστό το drum, οπότε για λίγες σελίδες μηνιαίο κύκλο εκτυπώσεων δεν αξίζει τον κόπο μιας κ δεν θα κάνει απόσβεση. Από την άλλη οι  Inkjet εκτός του ότι το έγχρωμο μελάνι δεν φτουράει, μια βδομάδα να μην τυπώσεις ειδικά χειμώνα, ξεραινονται τα μελανοδοχεία. Για μένα δες τους inktank από την στιγμή που θες κ έγχρωμη εκτύπωση. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Οι laser πλέον στην πλειοψηφία τους βγαίνουν με ξεχωριστό το drum, οπότε για λίγες σελίδες μηνιαίο κύκλο εκτυπώσεων δεν αξίζει τον κόπο μιας κ δεν θα κάνει απόσβεση. Από την άλλη οι  Inkjet εκτός του ότι το έγχρωμο μελάνι δεν φτουράει, μια βδομάδα να μην τυπώσεις ειδικά χειμώνα, ξεραινονται τα μελανοδοχεία. Για μένα δες τους inktank από την στιγμή που θες κ έγχρωμη εκτύπωση. 

 

Εννοεις φανταζομαι τους Epson Ecotank ? 

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον epson L386 εδώ και χρόνια και πραγματικά ειναι φανταστικός με μεγάλη οικονομία σε μελάνια,τα οποία γεμίζεις εσύ το tank του.Λόγω δουλειάς ειδικά της συζύγου μου εκτυπώνονται καθημερινά πολλές σελίδες και πραγματικά το κόστος μένει μικρό στα μελάνια.

Έχει scanner,έχρωμος,wifi κτλ.Το μόνο αρνητικό οτι δεν έιναι "plug and play" για έναν αρχάριο,αλλά υπάρχει οδηγός στο Youtube για να το κάνεις άνετα.Ψάξε το αντίστοιχο καινούριο μοντέλο γιατί ο L386 δεν βγαίνει πια και ρίξτο μια ματιά!

 

*Να προσθέσω οτι σε εκτυπώσεις φωτογραφιών με ειδικά φωτογραφικά χαρτιά και το πρόγραμμα που έχει έμεινα με το στόμα ανοιχτό με το αποτέλεσμα.

 

**Όσον αφορά το gap που θα έχεις άμα δεν εκτυπώσεις για λίγο καιρό έχει ένα πρόγραμμα καθαρισμού κεφαλών που διορθώνει οποιδήποτε θέμα.

Έγινε επεξεργασία από etien4
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μόνο πρόβλημα που έχω με τον ink tank 510 της HP είναι ότι αργεί πολύ να βγάλει την πρώτη σελίδα. Όταν στείλεις κάτι κάνει αυτόματα καθαρισμό κεφαλών, και μπορεί να κάνει 1 λεπτό να βγάλει κάτι. Δεν μου χει μπουκώσει ποτέ, τυπώνει πραγματικά τζάμπα, αλλά τό χουν παρακάνει λίγο με τους καθαρισμούς!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ξεπερνά με τους inkjet είναι ότι τόσα χρόνια τεχνολογία και δεν έχουν καταφέρει να την κάνουν ακόμα αξιόπιστη. Πέρα από το εξωφρενικό κόστος μελανιών, την απίστευτη σπατάλη με τους καθαρισμούς κεφαλών κτλ. και πάλι αργά ή γρήγορα θα βουλώσουν οι κεφαλές, θα χαλάσουν οι μηχανισμοί και το κόστος επισκευής θα είναι συνήθως ασύμφορο.

 

Οι inkjet με ink tanks φαίνεται ότι είναι πολύ οικονομικοί αλλά, κοιτώντας π.χ. κριτικές στο skroutz, χαλάνε μέρα παρά μέρα που λέει ο λόγος.... Για τους HP που λέει ο @sotiris βλέπω στις κριτικές ότι χαλάνε απίστευτα συχνά και εντός και εκτός εγγύησης. Οπότε δώρο άδωρο η οικονομία.

 

Προσωπικά βλέπω τη μόνη αξιόπιστη και υπό συνθήκες οικονομική λύση τους laser. Τους μονόχρωμους όμως, γιατί αν κοιτάξουμε για χρώμα στους laser, το επίπεδο της οικονομικής αιμοραγίας παίζει να ξεπερνά και τους inkjet...

 

Τα γράφω όλα αυτά γιατί πρόσφατα με ρώτησε συνάδελφος για inkjet με φθηνά μελάνια και μηνιαίο όγκο εκτυπώσεων ~ 50 σελίδες, αλλά τι να της προτείνω? Ναι υπάρχουν πολλοί οικονομικοί με πακετάκι μελάνια 50€ με προδιαγραφές ~ 200 σελίδες που στην πράξη με τους καθαρισμούς κεφαλών θα της βγάζουν 50 σελίδες. Τι να της πω? "Πάρε αυτόν και θα πληρώνεις 50€ τον μήνα για 50 σελίδες" ?

 

  

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Οι ink/smart/eco κλπ tank εκτυπωτές όλων των κατασκευαστών βγάζουν τα λεφτά τους παρά την αναξιοπιστία τους. Έχω επαγγελματία πελάτη που τους αγοράζει 2-3 τη φορά και τους πετάει με ήσυχη τη συνείδησή του όταν χαλάνε εκτός της εγγύησης* έχοντας υπολογίσει το πόση οικονομία του έχουν κάνει σε σχέση με κάτι officejet που δούλευε προηγουμένως αλλά και σε σχέση με μεγάλα επαγγελματικά πανάκριβα μηχανήματα. Καμιά φορά χαλάνε και εντός εγγύησης βέβαια αλλά ευτυχώς όχι τόσο συχνά και παίζει να έχουν ήδη βγάλει τα λεφτά τους ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση. *Πλέον παίζουν 3τείς εγγυήσεις σε τέτοια μηχανήματα οπότε τουλάχιστον για αυτά τα 3 χρόνια έχεις μόνο το πιθανό προσωρινό downtime να φοβηθείς και όχι το να ξεμείνεις οριστικά και να πρέπει να ξαναπληρώσεις καινούριο μηχάνημα. Τώρα βέβαια για τους οικιακούς με τις λίγες εκτυπώσεις δεν έχω καταλήξει στο τι είναι καταλληλότερο να προτείνεις για έγχρωμη εκτύπωση αλλά πάλι στην ίδια κατηγορία τείνω.

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Οι ink/smart/eco κλπ tank εκτυπωτές όλων των κατασκευαστών βγάζουν τα λεφτά τους παρά την αναξιοπιστία τους. Έχω επαγγελματία πελάτη που τους αγοράζει 2-3 τη φορά και τους πετάει με ήσυχη τη συνείδησή του όταν χαλάνε εκτός της εγγύησης* έχοντας υπολογίσει το πόση οικονομία του έχουν κάνει σε σχέση με κάτι officejet που δούλευε προηγουμένως αλλά και σε σχέση με μεγάλα επαγγελματικά πανάκριβα μηχανήματα. Καμιά φορά χαλάνε και εντός εγγύησης βέβαια αλλά ευτυχώς όχι τόσο συχνά και παίζει να έχουν ήδη βγάλει τα λεφτά τους ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση. *Πλέον παίζουν 3τείς εγγυήσεις σε τέτοια μηχανήματα οπότε τουλάχιστον για αυτά τα 3 χρόνια έχεις μόνο το πιθανό προσωρινό downtime να φοβηθείς και όχι το να ξεμείνεις οριστικά και να πρέπει να ξαναπληρώσεις καινούριο μηχάνημα. Τώρα βέβαια για τους οικιακούς με τις λίγες εκτυπώσεις δεν έχω καταλήξει στο τι είναι καταλληλότερο να προτείνεις για έγχρωμη εκτύπωση αλλά πάλι στην ίδια κατηγορία τείνω.

 

ψάχνοντας λίγο παραπάνω, βλέπω ότι για οικιακή χρήση με μικρό όγκο εκτυπώσεων ίσως συμφέρει το instant ink συνδρομητικό μοντέλο.

 

image.thumb.png.575cd7ac07f957e4289071d6426904ca.png

 

Το καλό με αυτό το μοντέλο (έχοντας βέβαια συμβατό εκτυπωτή που το υποστηρίζει) είναι ότι χρεώνεσαι ΣΕΛΙΔΕΣ και είναι αδιάφορ το πόσο μελάνι καταναλώνει ο εκτυπωτής για καθαρισμούς κεφαλών και επίσης αδιάφορο το ποσοστό επικάλυψης της σελίδας. Σημειώνουμε εδώ ότι οι αναγραφόμενες σελίδες σε όλα τα cartridges είναι με 5% επικάλυψη (τραγικά μικρό ποσοστό δηλαδή) + δεν υπολογίζουν τους καθαρισμούς κεφαλών.

 

π.χ. με 3,99€ τον μήνα μπορείς να έχεις έως 50 σελίδες τον μήνα ή με 5,99€ έως 100 σελίδες τον μήνα. Στην πρώτη περίτπωση πληρώνεις 50€ τον χρόνο για 600 σελίδες (αδιάφορο και αν έχουν 100% κάλυψη) και στη δεύτερη 71,88€ τον χρόνο για 1200 σελίδες. Νομίζω ότι για κάποιον που έχει ΣΤΑΘΕΡΟ μηνιαίο όγκο εκτυπώσεων δεν είναι κακή επιλογή το πρόγραμμα αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ενδιαφέρον φαίνεται, αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς, ας μας πει τη γνώμη του για το πως είναι στην πράξη.

Διαπίστωσα ότι ο εκτυπωτής μου είναι συμβατός με instant ink. Θα εγγραφόμουν άμεσα, αλλά μόλις αγόρασα ένα σετ μελανιών 70 ευρώ (είχα μια δωτοεπιταγή από media market), οπότε δεν έχει νόημα να εγγραφώ από τώρα. Νομίζω ότι μόλις πέσει η στάθμη τους θα εγγραφώ στο πρόγραμμα των 50 σελίδων ανά μήνα με δυνατότητα μεταφοράς έως 150 σελίδες. Θα μου κοστίσει περίπου 50€ τον χρόνο , ενώ είναι σίγουρο ότι ξοδεύω για μελάνια τα διπλάσια περίπου. Λογικά πάντως, αν δεν είναι συνδεδεμένος ο εκτυπωτής στο internet , δεν θα εκτυπώνει. Νομίζω ότι σε κάθε εκτύπωση "phones home" οπότε έτσι υπολογίζονται και οι σελίδες. Ελπίζω να γίνεται αυτόματα από το firmware του εκτυπωτή η διαδικασία , γιατί αν γίνεται από software στον υπολογιστή, τότε δεν νομίζω ότι θα υποστηρίζεται linux

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ σιχαμερό το μοντέλο συνδρομητικών εκτυπώσεων της HP, και την λογική ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις τον εκτυπωτή σου μέσω δικτύου για να σου επιτρέψει να ξεκινήσει (και να συνεχίσει) να τυπώνει.

Όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.