Jump to content



εξαιρετικά πολύτιμη βοήθεια...!!!


serpico75

Recommended Posts

Πολυκατοικία 5 διαμερισμάτων, που πάθαμε "χοντρη" ζημιά στο κεντρικό φρεάτιο. Βούλωσε, και όλο το σβκ έτρεχα με αποφράξεις, Ε.ΥΔ.Α.Π., χαμός έγινε.
Τέλος πάντων, τώρα όλα είναι καλά. Η πολύτιμη βοήθεια που ήθελα από εσάς έχει ως εξής.

 

Τα διαμερίσματα:
Ισόγειο: 2 (στο ένα διαμένω + στο διπλανό, εσωτερικά, βρίσκεται το κεντρικό φρεάτιο που οδηγεί στο πεζοδρόμιο στο φρεάτιο της Ε.ΥΔ.Α.Π)
1ος: 1
2ος: 2

 

Τόσο ο άνθρωπος της εταιρείας που έκανε την απόφραξη-καθαρισμο, όσο και 4!!!! τεχνικοί τής Ε.ΥΔ.Α.Π. , είπαν ότι τη ζημιά την έκαναν μωρομαντηλα. Και όντως, το τί μωρομαντηλο έβγαλε ο άνθρωπος της εταιρείας, είναι απίστευτο!!! Δεν πίστευα στα μάτια μου, Που τα πετάνε στη λεκάνη, και καταλήγουν σε φραγμούς.

 

Εν πάση περιπτώσει, στο ισόγειο εγώ, και στον 1ο οι γονείς μου. Η πολύτιμη βοήθεια που ήθελα από εσάς είναι κάποιος τρόπος να στήσω μυστική παγίδα για τα άλλα τρία διαμερίσματα, ώστε, την επόμενη φορά που κάποιος χρησιμοποιήσει το μωρομαντηλο στο καζανάκι, να έχω την απόδειξη.

 

Καταλαβαίνω ότι κάτι τέτοιο είναι από δύσκολο έως αδύνατο, αλλά είπα να ανεβάσω ένα θέμα, διότι τα πράγματα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ!!!

 

Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν το έξοδο αλλα και ότι ζημιές έγιναν ακόμα και μεσα στα διαμερισμα πληρώνονται από την πολυκατοικία άσχετα σε ποιό διαμέρισμα έσκασε η βλάβη.

 

από εκεί και πέρα δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που μπορείς να βάλεις στη σωλήνα και να μην κάνει πιο εύκολη την επόμενη ζημιά..

 

απο 2 χρονών τα παιδιά σπιτι ξέρουν οτι δεν πετάμε στην λεκάνη τίποτα εκτός απο χαρτί υγείας! στην δική μας οταν ειχαμε θέματα δεν ήταν κάτι τόσο κραυγαλέο...

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, η απάντησή σου δεν είναι καθόλου της πλάκας. Όταν είσαι ιδιοκτήτης, και τρέχεις όσο έτρεχα εγώ τρεις ημέρες, με τίμημα και γω δεν ξέρω τι, (τα νερά θα μπορούσαν να έχουν μπει στα δύο ισόγεια και να τα καταστρέψουν όλα - ευτυχώς τα πρόλαβα ακριβώς στην αρχή στο μπάνιο), τότε μια απάντηση-αποψη σαν τη δική σου, δεν είναι καθόλου, μα καθόλου αστεία.

Βέβαια, κάτι που δεν μπορεί να υλοποιηθεί, αλλά αξίζει για μένα αυτό που ανέφερες!!

 

Τα πράγματα εδώ έχουν αρχίσει και σοβαρές όταν επικίνδυνα!!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος beastie έγραψε:

 από 2 χρονών τα παιδιά σπιτι ξέρουν οτι δεν πετάμε στην λεκάνη τίποτα εκτός απο χαρτί υγείας! στην δική μας οταν ειχαμε θέματα δεν ήταν κάτι τόσο κραυγαλέο...

 

Χαρτί στην λεκάνη;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω περάσει το σενάριο πολλές φορές δυστυχώς σε χάλια βαθμό να μου ξερνάνε τα πάντα όλα σε υπόγειο και να θέλω να βγάλω λαζάνια σαράντα ημερών  θα σου πω το εξής.

 

1. Δεν μπορεις να κάνεις κατι να βρεις τι και πως ετσι απλά.

2. Το μόνο που μπορεί να σώσει τη κατάσταση είναι ένα ΓΤΧΚΤΠΣ εκεί που υποπτεύεσαι ότι παίζει το δράμα.

3. Μωρομάντηλα και σερβιέτες ειναι ότι χειρότερο. Ακόμα και αυτά που λένε ότι διασπώνται @@@@ με τη ρίγανη κάνουν. Ειδικά οι σερβιέτες είναι ο κακός διάολος. Αυξάνουν τον όγκο τους και βεντουζάρουν. Καλύτερα να έχεις να κάνεις με ρίζα δέντρου ή τσιμέντο παρά με σερβιέτα/ες...

 

ο @tommybertsen είχε με κάποιο τρόπο ζήσει το δράμα μου. Ευτυχώς μετά από μερικές μαζώξεις και παρακάλια (@#%@!#$^!#$^) σταμάτησε. Σε καταλαβαίνω αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. 

Καλό θα είναι επίσης επειδή είμαστε σε χώρα που οι υδραυλικοί για οικονομία βάζουν μικρές διαμέτρους σε σωλήνες και χρησιμοποιούν πολλές 90αρες καμπύλες αντί για ανοικτές να αποφεύγετε όλοι ακομα και το απλό χαρτί στη λεκάνη.

Link to comment
Share on other sites

Χτυπας σε καθε ατομο στην πολυκατοικια και τους λες οτι ξεχασες τα κλειδια σου και οτι ειναι επειγον να κανεις το Νο.2 . 

Ιδανικο να ειχες κρατησει δειγμα για συγκριση  😛 

Περνας χειροπεδες σε οποιον εχει μωρομαντιλο αντι για κολοχαρτο 

 

 

20181020092412-sherlock.jpg

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Επειδή το έχω περάσει το σενάριο πολλές φορές δυστυχώς σε χάλια βαθμό να μου ξερνάνε τα πάντα όλα σε υπόγειο και να θέλω να βγάλω λαζάνια σαράντα ημερών  θα σου πω το εξής.

 

1. Δεν μπορεις να κάνεις κατι να βρεις τι και πως ετσι απλά.

2. Το μόνο που μπορεί να σώσει τη κατάσταση είναι ένα ΓΤΧΚΤΠΣ εκεί που υποπτεύεσαι ότι παίζει το δράμα.

3. Μωρομάντηλα και σερβιέτες ειναι ότι χειρότερο. Ακόμα και αυτά που λένε ότι διασπώνται @@@@ με τη ρίγανη κάνουν. Ειδικά οι σερβιέτες είναι ο κακός διάολος. Αυξάνουν τον όγκο τους και βεντουζάρουν. Καλύτερα να έχεις να κάνεις με ρίζα δέντρου ή τσιμέντο παρά με σερβιέτα/ες...

 

ο @tommybertsen είχε με κάποιο τρόπο ζήσει το δράμα μου. Ευτυχώς μετά από μερικές μαζώξεις και παρακάλια (@#%@!#$^!#$^) σταμάτησε. Σε καταλαβαίνω αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. 

Καλό θα είναι επίσης επειδή είμαστε σε χώρα που οι υδραυλικοί για οικονομία βάζουν μικρές διαμέτρους σε σωλήνες και χρησιμοποιούν πολλές 90αρες καμπύλες αντί για ανοικτές να αποφεύγετε όλοι ακομα και το απλό χαρτί στη λεκάνη.

Αμέ. 

Και έζησα και την μυρωδίτσα, αλλά και αυτήν της αποσμίνης μετά :p (απείρως καλύτερη βέβαια :p )

23 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Περνας χειροπεδες σε οποιον εχει μωρομαντιλο αντι για κολοχαρτο 

 

Σμαρτ γκάι.

Κι εγώ μωρομάντηλα χρησιμοποιώ, η ιδέα σου δεν βολεύει γαιτί τα μωρομάντηλα δεν είναι μόνο για...μωρά.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Σμαρτ γκάι.

Κι εγώ μωρομάντηλα χρησιμοποιώ, η ιδέα σου δεν βολεύει γαιτί τα μωρομάντηλα δεν είναι μόνο για...μωρά.

 

Το πολυ το παιρνεις με απλο κολοχαρτο , το μωρομαντιλο ειναι για την λεπτομερια ως βοηθητικο . Αν δεν υπαρχει καθολου κολοχαρτο , εχουμε βασικο υποπτο . 

 Ιδανικα ντουζακι αλλα ισως να μην υπαρχει χρονος 

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές αγαπητέ Watsontommybertsen. Όσοι χρησιμοποιούν μωρομάντηλα έχουν και το καλαθάκι που τα πετάνε. Αν πετύχεις κάποιον με μωρομάντηλα  χωρίς καλαθάκι ή καλαθάκι άνευ μωρομάντηλων κάτι βρωμάει...και δεν είναι το κοτόπουλο που ξέχασα προχτές στο μικροκυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε μη προβλεπόμενη παρέμβαση στην αποχέτευση κάνει τζιζ. Η ένδειξη δεν είναι απόδειξη κ το κάθε σπίτι είναι οικογενειακό άσυλο. Επομένως όλα τα παραπάνω σενάρια είναι περισσότερο "πάνω στα αίματα" που λέμε, χωρίς ρεαλιστική βάση. Η περισσότερο ρεαλιστική μέθοδος, δυστυχώς με κόστος, είναι η υποβολή μηνυτήριας αναφοράς κατά παντός υπεύθυνου κ μετέπειτα η αγωγή κ τα ασφαλιστικά μέτρα εφόσον βρεθεί ο υπαίτιος. Και όλα αυτά με την ελπίδα αυτός που το κάνει να φοβηθεί κ να μαζευτεί, αλλιώς κλαφτα. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται ψυχραιμία όσο δύσκολο κι αν ακούγεται αυτή την στιγμή. Δεν υιοθετώ την λογική της δικομανιας σε καμία περίπτωση (οι έξυπνοι άνθρωποι τα βρίσκουν εκτός δικαστικής αίθουσας), απλά έχει ένα ποσοστό αποτελέσματος σε αρκετές περιπτώσεις ανεγκεφαλων συγκατοικων, ο φόβος της νομικής οδού κ της οικονομικής επιβαρυνσης. 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Το πολυ το παιρνεις με απλο κολοχαρτο , το μωρομαντιλο ειναι για την λεπτομερια ως βοηθητικο . Αν δεν υπαρχει καθολου κολοχαρτο , εχουμε βασικο υποπτο . 

 Ιδανικα ντουζακι αλλα ισως να μην υπαρχει χρονος 

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν απλό χαρτί υγείας μπικοζ αςς ιζ ε γουιρντ θινγκ :bleh:. Και το ντουζακι είναι οκ , αρκεί να είναι εφικτό. Γελούσαμε με τους μπιντεδες ε; 😜

8 ώρες πριν, το μέλος Shadow KnighT έγραψε:

Είναι προφανές αγαπητέ Watsontommybertsen. Όσοι χρησιμοποιούν μωρομάντηλα έχουν και το καλαθάκι που τα πετάνε. Αν πετύχεις κάποιον με μωρομάντηλα  χωρίς καλαθάκι ή καλαθάκι άνευ μωρομάντηλων κάτι βρωμάει...και δεν είναι το κοτόπουλο που ξέχασα προχτές στο μικροκυμάτων.

Ο μικροκυμάτων ζει; 😜 

 

Μα μερικοί και καλαθάκι που έχουν τα πετάνε στη λεκάνη. Και τα χαρτιά και τα δόντια τους άμα λάχει.

Έχω δει και να μην έχουν καθόλου καλαθάκι (και  να έχουν μωρομαντηλα και χαρτί μαζί ) και τους έχω πει ότι οι ελληνικές αποχετεύσεις δεν έχουν αυτές τις προδιαγραφές , συνήθως (ειδικά σε ένα κτίριο 4

50 ετών που ήταν αυτοί :p ) . Ξέρεις που με έγραψαν :hehe:

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν απλό χαρτί υγείας μπικοζ αςς ιζ ε γουιρντ θινγκ :bleh:. Και το ντουζακι είναι οκ , αρκεί να είναι εφικτό. Γελούσαμε με τους μπιντεδες ε; 😜

 

 

Μπιντες και τουρκικη χεστρα ειναι οτι καλυτερο ..... 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Χτυπας σε καθε ατομο στην πολυκατοικια και τους λες οτι ξεχασες τα κλειδια σου και οτι ειναι επειγον να κανεις το Νο.2 . 

Ιδανικο να ειχες κρατησει δειγμα για συγκριση  😛 

Περνας χειροπεδες σε οποιον εχει μωρομαντιλο αντι για κολοχαρτο 

 

 

20181020092412-sherlock.jpg

Πριν έρθει ο άνθρωπος της εταιρίας για την απόφραξη κατά τις 21:00, απ' τις 19:30 έως 20:30 περίπου το πάλευα μόνος μου με ένα σίδερο σαν αγκίστρι, τραβώντας/βγάζοντας απ' τη βουλωμενη κεντρική αποχέτευση αυτά τα μωρομαντηλα. Εγώ έχω βγάλει περίπου 80-90, τα οποία και έχω κρατήσει. Δεν τα έχω πετάξει. Είναι το δείγμα που λες ότι θα ήταν ιδανικό. Αυτό το δείγμα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

όπως λέει και ο unseen !
 

τους μιλάς καθαρά !
τους αναφέρεις το κόστος ξεβουλώματος !
και αναφέρεις ότι την επόμενη φορά κάθε ένοικος θα καταβάλει αυτό το το ποσό (δεν έχει δια 3 , δια 15  διια όσοι είστε  τέλος πάντων το ποσό) όλοι θα την πληρώσουν σαν το στρατό  !
 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.