Jump to content



Εύρεση ελαττωματικού εξαρτήματος στο σύστημα μου


Recommended Posts

Καλημέρα σας και καλή χρονιά!

 

νέο έτος και είπα να ασχοληθώ επιτέλους με κάτι που όλο αναβάλλω. Να βρω το ελαττωματικό εξάρτημα του PC μου της υπογραφής (7 ετίας) το οποίο έχω και σκονίζεται. Τουλάχιστον αν βρω τι φταίει, μπορεί να το κάνω πάλι λειτουργικό να το δώσω σε κάναν συγγενή ή εδώ στον Λάμπη αντί να το πετάξω όπως είναι στην ανακύκλωση. Αυτό γιατί έτσι κι αλλιώς φέτος σκοπεύω να κάνω μία πλήρη ανανέωση.

 

Λοιπόν περιγράφω το πρόβλημα όπως το είχα γράψει παλιότερα εδώ, κατηγορώντας τότε το τροφοδοτικό το οποίο και άλλαξα.

Παράθεση

Συμβαίνουν τυχαία και άτακτα τα εξής (χωρίς να έχω συνδεμένη κάρτα γραφικών, μόνο με την ενσωματωμένη):

  • Ανοίγω τον υπολογιστή και δεν παίρνω εικόνα και δεν ακούγεται να postάρει μάλλον καν
  • Ανοίγω τον υπολογιστή και δεν παίρνω εικόνα, αλλά φαίνεται να postάρει
  • Ανοίγω τον υπολογιστή και ενώ μπαίνει στα windows, ακόμα και σε idle παγώνουν τα πάντα ενώ συνεχίζω να έχω εικόνα
  • Ανοίγω τον υπολογιστή και μπορεί να δω εικόνα στο post, αλλά να κλείσει πάλι μόνος του και μετά από λίγο να ξανανοίξει μόνος του

 

Συνδέοντας την 7970 τα παραπάνω γίνονται πιο συχνά και προστίθενται τo εξής:

  • Ανοίγω τον υπολογιστή και χωρίς να έχω εικόνα φαίνεται να φορτώνουν τα Windows γιατί από το laptop βλέπω τον υπολογιστή στις συσκευές μου στο teamviewer (μπορεί να ισχύει και χωρίς την κάρτα απλά δεν το έχω προσέξει)

 

Υπάρχουν και φορές που μπορώ να παίξω παιχνίδι για αρκετή ώρα και να μην γίνει τίποτα και να λειτουργούν όλα κανονικά. Μνήμες έχω δύο DIMMs και έχω δοκιμάσει να παίξω μόνο με το ένα ή μόνο με το άλλο σε διάφορα slots χωρίς κάποια διαφορά.

 

Το αποτέλεσμα μετά την αλλαγή τροφοδοτικού τότε ήταν το εξής:

On 6/4/2021 at 7:25 ΜΜ, το μέλος tragikos έγραψε:

Λοιπόν έχω ευχάριστα νέα! Έβαλα το νέο τροφοδοτικό πάνω και ως τώρα δε φαίνεται να έχει κάνει κάποια από αυτά που περιγράφω στο αρχικό post, με και χωρίς την κάρτα! Θα δούμε τις επόμενες μέρες για επιβεβαίωση, αλλά όπως φαίνεται μάλλον κάποιο θέμα είχε το προηγούμενο τροφοδοτικό...

 

Τελικώς μετά από κάποιες μέρες παρουσίασε ξανά πρόβλημα, απελπίστηκα και το παράτησα, οπότε τζίφος με το τροφοδοτικό. Παλιότερα είχα αλλάξει και κουτί γιατί είχαν πέσει στις USB του κουτιού υγρά και θεωρούσα ότι μπορεί να συμβαίνει κάποιο βραχυκύκλωμα, αλλά ούτε αυτό άλλαξε κάτι.

 

Οπότε οι υπαίτιοι μπορεί να είναι οι εξής:

  • Μητρική Asus Z97-C 
  • Επεξεργαστής Intel Core i7-4790K
  • Μνήμες 2 DIMM σύνολο 16GB 1866MHz DDR3

 

Ιδανικά θα ήθελα να είχα παρόμοια εξαρτήματα να δοκιμάζω ξεχωριστά. 

 

Οπότε από εσάς ζητάω τα εξής:

  • Την άποψη σας στο τι μπορεί να φταίει
  • Τι δοκιμές μπορώ να κάνω για να περιορίσω το πρόβλημα σε κάποιο εξάρτημα; Ιδανικά θέλω διαδικασίες που μπορώ να επαναλάβω και να κάνω στο σύστημα να "σκάσει" γιατί ως τώρα η συμπεριφορά αυτή είναι τυχαία.

 

Ευχαριστώ και μόνο που διαβάσατε ως εδώ.

 

 

TL;DR

Έχω ένα μηχάνημα που συμπεριφέρεται περίεργα και θέλω βοήθεια στο να εντοπίσω ποιο εξάρτημα έχει το πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από tragikos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Benches και stress tests θα τρέξεις αλλά:

  • Δοκίμασε με άλλο δίσκο, άλλο καλώδιο sata, άλλη θύρα sata.
  • Κανε ένα visual checκ για leaked caps, καμένες αντιστάσεις.
  • Βγάλε οτιδήποτε έξτρα υπάρχει απο fp audio/ usb κλπ ή ακόμα καλύτερα δοκίμασε τελείως εκτός case. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη δοκιμαστική έκδοση του AIDA64 και τρέχω ένα stability test με stress τα πάντα εκτός από δίσκους. Τι θα γίνει αν δεν καταφέρω να το κάνω reproduce; Πόση ώρα να το αφήσω να τρέχει;

 

btw: Με άλλο πρωτεύων δίσκο το είχα δοκιμάσει και το πρόβλημα εμφανίστηκε και τότε.

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Έβαλα τη δοκιμαστική έκδοση του AIDA64 και τρέχω ένα stability test με stress τα πάντα εκτός από δίσκους. Τι θα γίνει αν δεν καταφέρω να το κάνω reproduce; Πόση ώρα να το αφήσω να τρέχει;

 

btw: Με άλλο πρωτεύων δίσκο το είχα δοκιμάσει και το πρόβλημα εμφανίστηκε και τότε.

 

🤔

Αν τρέχει ώρα και δε το κάνει μπορεί να είναι κάποιο "δευτερεύον" υποσύστημα. Πχ καμιά usb.

 

 

Y.Γ.

Δοκίμασε και αυτή τη μέθοδο του @gdp77 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα αυτό που έκανε και ο @gdp77 σε live USB Linux Mint με την εντολή:

stressapptest -W -s 3600 -m 6 -M 10240

και δε βρήκε τίποτα:

Παράθεση

Stats: Found 0 hardware incidents
Stats: Completed: 56261328.00M in 3601.38s 15622.15MB/s, with 0 hardware incidents, 0 errors
Stats: Memory Copy: 56261328.00M at 15624.97MB/s
Stats: File Copy: 0.00M at 0.00MB/s
Stats: Net Copy: 0.00M at 0.00MB/s
Stats: Data Check: 0.00M at 0.00MB/s
Stats: Invert Data: 0.00M at 0.00MB/s
Stats: Disk: 0.00M at 0.00MB/s

Status: PASS - please verify no corrected errors

Υποθέτω ότι έτσι αποκλείουμε να φταίνε οι μνήμες;

 

 

Έχω το μηχάνημα με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, δεν έχω συνδέσει για πολύ καιρό τώρα την discreet GPU που είχα. Έκανα και ένα format σήμερα να το έχω με καθαρά Win10, αλλά πραγματικά αν δε βρω έναν τρόπο να το κάνω να παρουσιάζει το πρόβλημα δεν ξέρω πως θα συνεχίσω.

 

Θα αρχίσω να το δουλεύω καθημερινά τουλάχιστον πλέον, να δω μήπως συμβεί.

Έγινε επεξεργασία από tragikos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2023 at 11:55 ΠΜ, το μέλος tragikos έγραψε:

Παλιότερα είχα αλλάξει και κουτί γιατί είχαν πέσει στις USB του κουτιού υγρά και θεωρούσα ότι μπορεί να συμβαίνει κάποιο βραχυκύκλωμα, αλλά ούτε αυτό άλλαξε κάτι.

 

Τα προβλήματα, να υποθέσω, ξεκίνησαν χρονικά μετά το "υγρά" που είχαν πέσει στις usb του κουτιού? Αποκλείεται τα υγρά αυτά να κύλησαν στο εσωτερικό και να ήρθαν σε επαφή με τη μητρική?

 

Εφόσον τροφοδοτικό άλλαξες, μνήμες τσέκαρες, τότε σου απομένει μητρική και επεξεργαστής. Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει να βρεις το πρόβλημα ίσως να κοιτάξεις να βρεις κάποια ευκαιρία σε μεταχειρισμένη μητρική Ζ97.

 

ΥΓ Δοκίμασε και prime95, small FFT, ένα δίωρο.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι γιατί πάνε πάνω από 3 χρόνια. Το κουτί ήταν το Corsair 600T όπου οι μπροστινές θύρες USB ήταν στην πάνω και μπροστά μεριά. Όταν λέω υγρά δεν ήταν να πέσει ένα ποτήρι πχ, ήταν σταγόνες από τις τρίχες του γάτου μου, αφού είχε πιει νερό και έκατσε πάνω από το κουτί :p

Οπότε θεωρώ δύσκολο και λόγω θέσης και λόγω ποσότητας να έφτασε υγρό στο κουτί. Απλά θυμάμαι τότε να δοκιμάζω πχ την USB στην οποία έπεσε υγρό και να κάνει restart το PC. Έκτοτε δεν την ξαναχρησιμοποίησα ποτέ τη θύρα και έβαζα USB drives μόνο από την πίσω μεριά.

 

Ναι, κοιτάζω για μεταχειρισμένη μητρική για το socket 1150, αλλά είχα την ελπίδα μετά από τόσο καιρό να μπορώ να κάνω reproduce το πρόβλημα και τουλάχιστον να το βλέπω να λύνεται με τη νέα μητρική.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, το μέλος Oric έγραψε:

Είναι αυτό το board ενημερωμένο με το τελευταίο bios; Ο 4790 δεν είναι και ό,τι καλύτερο σε ένα motherboard με πρώιμο bios...

Καλή σκέψη, θα το κοιτάξω. Αυτό που σκέφτομαι σε αυτή την περίπτωση όμως είναι ότι δεν είχε πάντα αυτή τη συμπεριφορά, για αρκετό διάστημα 3+ χρόνια δεν είχα τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 To πιο απλο και οικονομικο στην περιπτωση σου, πλεον ειναι να πας τον επεξεργαστη σε καποιον φιλο η τεχνικο να τον δοκιμασει σε αλλη μητρικη. Αν ειναι ΟΚ τοτε εισαι κατα 99% σηγουρος οτι ειναι θεμα μητρικης και πρατεις αναλογα. Ο σκληρος σου ειναι ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

@chris2756 ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά αφού δεν κατάφερα να το κάνω να εμφανίσει ξανά το πρόβλημα, αγόρασα μία μεταχειρισμένη μητρική και σύνδεσα αυτήν για να νιώθω πιο σίγουρος. Προς το παρόν χαίρομαι το καινούριο μου PC οπότε αυτό είναι στον πάγο. Κάποια στιγμή θα το βάλω στη γυναίκα μου όμως που θα το χρησιμοποιεί καθημερινά, οπότε θα δούμε αν προκύψει ξανά θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.