Jump to content



R̶t̶x̶ 3̶0̶8̶0̶ T̶i̶ v̶s̶ Rtx 4080


Recommended Posts

Fps cap εχω μεσω Nvidia Control panel στα 120...το εβαλα ετσι πριν χρονια και το αφησα, σε ορισμενα παιχνιδια δοκιμασα και πιο λιγο, περισσότερο για αποφόρτιση της καρτας αλλα για να πω και την αμαρτία μου.: Βαριέμαι να το ψαχνω καθε φορα ιδιαίτερα αν εξ αρχής ολα δουλευουν οπως μου αρέσει... competitive games δεν παιζω εδω και μια δεκαετια, τωρα παππους πλεον μου αρεσουν παιχνιδια με καλη ιστορια και καλα γραφικα/ατμόσφαιρα...και ναι προτιμω παιχνιδια που παιζονται με controller 🎮  😅

 

Υγ: επομενο παιχνιδι μπηκε το returnal στη λιστα και ισως και το Hogwarts (γι'αυτο και οι σκεψεις περι αναβαθμισης της καρτας...)

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η κάρτα έφτασε μαξ 58 βαθμούς, καταστροφή 😜 (δίνει ευκαιρία για πειράματα).

Το peak που βλέπω είναι 275W. Τουλάχιστον software-ικά. Είναι rated για πάνω από 300, οπότε νομίζω πως μπορώ να παίξω με το power limit αρκετά αλλά και με το voltage. Τι στην ευχή τα χρειάζεται τα 3 Χ8πιν διαφορετικά, δεν έχω ιδέα. 

 

Να σημειώσω πως μου κάνει θετική εντύπωση το software της Zotac. Δουλεύει σωστά, χωρίς να είναι πάναργο (όπως της Gigabyte ή της ASus ας πούμε - αυτό το τελευταίο όσο ωραίο interface έχει, τόσο τα ζα μου αργά είναι) και έχει όλα τα settings που κάποιος χρειάζεται. 

Να πω επίσης πως η κάρτα έχει ένα ARGB Header και αντίστοιχο καλώδιο συμπεριλαμβάνεται, μάλλον για κοντρόλ RGB Led Strips μέσω του Software της κάρτας. Δεν το χρησιμοποίησα αλλά βλέποντας το software, είναι καλύτερο από πολλών μητρικών :p 

 

Αυτά τα ολίγα. Τώρα από gaming benchmarks κλπ, ό,τι έχετε δει παιδιά, πάνω κάτω, ισχύει. Το Frame Generation αν δουλευτεί (να μειωθεί το input lag που γίνεται introduce σε κάποια games περισσότερο από κάποια άλλα), είναι μεγάλη υπόθεση. 

----------

Αναφορικά με την οθόνη, παίζει μέσω DP στα 165Hz (ΚΑΙ με το HDR400 το οποίο όμως σε desktop και general use είναι πολύ δυνατή φάση, σε games απλά οκ-ish αλλά δεν έιναι πραγματικό HDR προφανώς), μέσω HDMI στα 144 και έχει και console mode για 1080-120Hz. Έχει περισσότερες ρυθμίσεις από όσες εγώ χρειάζομαι πάντως :hehe: 

 

Στην απόσταση που κάθομαι οι 32 ίντσες είναι κομπλέ, δεν χάνω "FOV" και δεν βλέπω pixels παρότι το ppi είναι μικρότερο από τις 27 ίντσες. Η οθόνη έχει εντυπωσιακά καλό calibration out of the box. Η δική μου ήρθε με ελάχιστο light bleeding και μηδενικό ips glow. Κανένα καμμένο πίξελ. 

Κάτι άσχετο αλλά την πήρα μέσω Dell Exclusive Store, παρήγγειλα Πέμπτη 9 το βράδυ και χτες 2 το μεσημέρι την είχα :lol: 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η κάρτα έφτασε μαξ 58 βαθμούς, καταστροφή 😜 (δίνει ευκαιρία για πειράματα).

Το peak που βλέπω είναι 275W. Τουλάχιστον software-ικά. Είναι rated για πάνω από 300, οπότε νομίζω πως μπορώ να παίξω με το power limit αρκετά αλλά και με το voltage. Τι στην ευχή τα χρειάζεται τα 3 Χ8πιν διαφορετικά, δεν έχω ιδέα.

 

Που τη δοκιμασες τη καρτα?

275W?

 

Δες η δικη μου:

image.png.d0a4c928764a6b53a789d2558f0ea579.png

 

Η Palit δεν εχει δικο της software! THANK GOD!!!

Την αναβοσβηνεις μεσω μητρικης ή οτι software για RGB εχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Που τη δοκιμασες τη καρτα?

275W?

 

Δες η δικη μου:

image.png.d0a4c928764a6b53a789d2558f0ea579.png

 

Η Palit δεν εχει δικο της software! THANK GOD!!!

Την αναβοσβηνεις μεσω μητρικης ή οτι software για RGB εχεις.

Σε games. Μπορεί αν βάλω Furmark να φτάσει το peak αλλά δεν με ενδιαφέρει να κάνω κάτι τέτοιο :p Σε Gaming με νοιάζει η κάρτα :D 

 

Καλοδούλευτη! Από θερμοκρασίες πως τα πας;

Btw ίσως το 5v ARGB που'χει να είναι για να τη λειτουργείς μέσω μητρικής, αλλά με κάλυψε το δικό της Software :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι οση νομιζεις παντως. 100W σιγουρα ειναι παντως. κατι 450W κτλ τα πιανει σε games με 4Κ ολα ultra και uncapped fps του στυλ 300+ που πιανει το assetto corsa competizione που παιζω. Αν καπαρεις στα 120 εχει πολυ λιγα watt καταναλωση. Αν καποιος παιζει 2κ κτλ εχει πολυ μικρες καταναλωσεις.

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικά μικρά tests με τα in-game benchmarks ορισμένων παιχνιδιών. Η κάρτα σε stock settings με max core clock 2775 Mhz

Σημείωση: 

Σε 1440p στα περισσότερα με DLSS , γίνεται introduction bottleneck , σε certain cases. Πέρα από CP77, RDR2, τα υπόλοιπα είχαν λίγο ή πολύ, με το Horizon Zero Dawn να έχει το περισσότερο απ'όλα και το FSR να είναι μάλλον FSR1 όπου το visual fidelity έπεσε αρκετά. Το ίδιο και στο FH5, όπου φαίνεται πως DLSS/FSR είναι χρήσιμα για κάρτες ~3060 ας πούμε. 

Τα τεστ όλα έχουν σκοπό να δείξουν τι συμβαίνει με όλα  τα settings όσο πιο maxed out γίνεται (κάπου δεν έβαλα τέρμα το MSAA αλλά δεν ξέρω πόσα θα άλλαζαν), και με Ray Tracing Max , όπου αυτό υπάρχει. Κάποιοι συνδυασμοί μπορεί να παραλήφθηκαν, για καλό σκοπό ήταν :p 

Σημείωση 2:

Τα τεστ διεξήχθησαν σε PC που'χει να "καθαριστεί" 2 χρόνια. Από 8700Κ/1080ti , αλλαγή σε 13700Κ/4080, κανένα φορμάτ, καμία αλλαγή, και η Resizable BAR, ήταν ενεργή. 

 

Για να πω την αλήθεια βαρέθηκα να κάνω τα τεστ πριν και μετά, αλλά θα κάνω τα ίδια ακριβώς σε καθαρή εγκατάσταση (περιμένει ένας Gen4 nvme) , χωρίς crap και με εντελώς φρέσκους οδηγούς (τώρα σκεφτείτε πως δεν έκανα καν DDU - αν και νομίζω δεν είναι ανάγκη). Ενδιαφέρουν θα είχαν παρόμοια τεστ με DDR5 για να δούμε τα Performance Gains. 

Επίσης θα μπορούσα να διεξάγω τα τεστ και χωρίς RT, αλλά σκοπός μου είναι να δούμε τι γίνεται ΜΕ αυτό. Ξέρουμε ότι έχει δυνατά peformance hits. 

ΥΓ: Δυστυχώς δεν υπάρχουν built-in Benchmarks σε Spiderman, Hogwarts Legacy κλπ και για αυτό δεν έκανα "κύκλους" στα συγκεκριμένα ώστε να τα τεστάρω. 

ΥΓ2: Στο FH5, το Benchmark λαμβάνει χώρα στο πιο intensive σενάριο, αυτό του αγώνα μέσα στην πόλη.

 

Spoiler

image.png

image.png

image.png

 

 

 

Θα έκανα και δοκιμές σε 4Κ (με DSR) αλλά δεν βρίσκω νόημα, έχει πάρα πολλές εκεί όξω. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση (και κατά τα benchmarks και κατά το real gameplay), είναι ότι παρόλο που το DLSS σε σημεία κάνει το game CPU Bound, τα 1% lows δεν πέφτουν και το framerate ανεβαίνει (όχι πάντα, κάποιες φορές και ανάλογα το game είναι παντελώς αχρείαστο όπως βλέπουμε - όμως in-game η πραγματικότητα είναι διαφορετική κάπως).

Αν δούμε δε και το Frame Generation, κάνει πιο smooth το monitor graph , αλλά κάνει introduce input lag. Το οποίο όμως πχ στο Plague Tale Requiem είναι ανεπαίσθητο, στο Hogwarts ανεκτό αλλά στο CP77 αντιληπτό. Αν δουλευτεί αυτό το Feature μιλάμε για τρελά πράγματα. Τα έβλεπα στα videos αλλά είναι αλλιώς από...κοντά! 

 

Καλοδούλευτες οι κάρτες μας guyz :D 

ΥΓ: Εδώ είναι η στιγμή που μετανιώνω που δεν πήγα σε Ζ690/790 τσίπσετ, αλλά ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ (προς το παρόν :hehe: ) 

ΥΓ2: Μην πω πώς δε φτάνει ούτε 50c η κάρτα όταν βάζεις DLSS :hehe: 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, οι 4080 σας κλοκάρονται; Αν ναι, πόσο και τι performance gains έχετε; Είδα από 3-6 fps πάνω με 150 στον πυρήνα και 300 στις μνήμες, αλλά νομίζω παίρνει κι άλλο (είδα 2925Μhz στον πυρήνα). @GFFermari μόνο έτσι πλησίασα τα 315W

*Προφανώς και δεν αξίζει το performance gain αυτό, σε καμία περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Παίδες, οι 4080 σας κλοκάρονται; Αν ναι, πόσο και τι performance gains έχετε; Είδα από 3-6 fps πάνω με 150 στον πυρήνα και 300 στις μνήμες, αλλά νομίζω παίρνει κι άλλο (είδα 2925Μhz στον πυρήνα). @GFFermari μόνο έτσι πλησίασα τα 315W

*Προφανώς και δεν αξίζει το performance gain αυτό, σε καμία περίπτωση. 

150+ core?? Παράξενο μου φαίνεται..οι μνήμες παίρνουν πολύ..

Τρεξε ενα Superposition να δουμε..

1080p extreme με oc αν θυμαμαι +80core,+1750mem 

Superposition_Benchmark_v1.1_17211_1674599453.thumb.png.019b642662d9bd3b27fba3b41be01eca.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

150+ core?? Παράξενο μου φαίνεται..οι μνήμες παίρνουν πολύ..

Τρεξε ενα Superposition να δουμε..

1080p extreme με oc αν θυμαμαι +80core,+1750mem 

Superposition_Benchmark_v1.1_17211_1674599453.thumb.png.019b642662d9bd3b27fba3b41be01eca.png

Τυχαία κουνούσα το slider :p Δεν ήξερα καν ότι παίρνουν τόσο πάνω! :p 

 

Πήγαν όσο και εσένα, με το σκορ να είναι 60 πόντους κάτω (17156) και όσο έριχνα μνήμη, έπεφτε. Άφησα τη μνήμη 1750 κι εγώ και έβαλα 150 τον πυρήνα, ανέβηκα 10 πόντους :lol: 

 Όμως πρέπει να αναφέρω πως έχεις πολύ πιο stable drivers γενικά. Τα 'κανε μαντάρα η πράσινη εδώ και λίγο καιρό (αν ψάξεις θα δεις για random crashes σε παιχνίδια όπως AC Origins, Fenyx, Forza Horizon 4) και τα'χει κάνει σκατά και με αυτό το nvcontainer και το cpu usage στην έναρξη/έξοδο σε κάθε μα κάθε game. Το'χω παρατηρήσει και σε μένα και ΔΕΝ διορθώθηκε με τους latest (531.29). 

Τα νούμερα των benchmarks ποσώς με ενδιαφέρουν, σε real life συνθήκες, το gain είναι μικρό. Λες με την μνήμη τόσο ψηλά να αλλάξει αυτό; Θα ρίξω μια ματιά.

 

Έκανα τα δικά μου benchmark και θα τα ξανακάνω μόλις αξιωθώ να κάνω καθαρή εγκατάσταση, για να δούμε αν αυτό παίζει κάποιον ρόλο.  

 

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

νομιζω πρεπει να ακουνε και αυτες σε undervolt και oc με το Curve ?

Ακούνε απλά δεν έχει νόημα νομίζω, η κάρτα με το superposition πάνω από 62c (20c ambient temp) δεν πήγε και αυτές τις θερμοκρασίες δεν τις πλησιάζει καν στο gaming. Δίνει αρκετό headroom για το καλοκαίρι δηλαδή 😜 ΑΝ τώρα δω ότι το performance έιναι παρόμοιο με uv, θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ακούνε απλά δεν έχει νόημα νομίζω, η κάρτα με το superposition πάνω από 62c (20c ambient temp) δεν πήγε και αυτές τις θερμοκρασίες δεν τις πλησιάζει καν στο gaming. Δίνει αρκετό headroom για το καλοκαίρι δηλαδή 😜 ΑΝ τώρα δω ότι το performance έιναι παρόμοιο με uv, θα το δοκιμάσω.

Αν είναι οπως η σειρα 3000 με το undervolt σου δινει οχι μονο καλυτερα temps και καταναλωση αλλα σου επιτρεπει να υπερχρονίσεις και περισσότερο

Ναι οσο περιεργο και αν ακουγεται

 

Οντως οι θερμοκρασίες σου είναι υπερβολικά καλες (ειδικα για out of the box), αλλα αν εχεις free performance με καλυτερες θερμοκρασιες και λιγοτερη καταναλωση, why not 😛

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.