Jump to content


R̶t̶x̶ 3̶0̶8̶0̶ T̶i̶ v̶s̶ Rtx 4080


Recommended Posts

9 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Αν είναι οπως η σειρα 3000 με το undervolt σου δινει οχι μονο καλυτερα temps και καταναλωση αλλα σου επιτρεπει να υπερχρονίσεις και περισσότερο

Ναι οσο περιεργο και αν ακουγεται

 

Οντως οι θερμοκρασίες σου είναι υπερβολικά καλες (ειδικα για out of the box), αλλα αν εχεις free performance με καλυτερες θερμοκρασιες και λιγοτερη καταναλωση, why not 😛

Καλά , ναι , αλλα το case όπως είδα  για σωστό undervolt ,είναι ένα 5% Μαξ κάτω σε επιδόσεις. Δες αυτόν τον Αυστραλό τον tech yes city. ,

 

Εμένα είναι με custom curve οι θερμοκρασίες. Στο oc bios το curve που δίνει η zotac είναι παρόμοιο, άντε να πάει 2-3 βαθμούς πιο πάνω. 

 

Το hotspot είναι 7 με 8 βαθμούς πάνω, σταθερά. Και παρά πολύ σταθερά ρολόγια (game dependent αυτό βέβαια)... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Καλά , ναι , αλλα το case όπως είδα  για σωστό undervolt ,είναι ένα 5% Μαξ κάτω σε επιδόσεις. Δες αυτόν τον Αυστραλό τον tech yes city. ,

 

Εμένα είναι με custom curve οι θερμοκρασίες. Στο oc bios το curve που δίνει η zotac είναι παρόμοιο, άντε να πάει 2-3 βαθμούς πιο πάνω. 

 

Το hotspot είναι 7 με 8 βαθμούς πάνω, σταθερά. Και παρά πολύ σταθερά ρολόγια (game dependent αυτό βέβαια)... 

 

 

τοτε μαλλον δεν αξιζει. Δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα οπως στους 3000

εμενα φαντασου η 3070 απο 1700 μαμα πυρηνα παιζει με uv στο 0.9Volt στα 2100Mhz. Τεραστια διαφορα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

τοτε μαλλον δεν αξιζει. Δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα οπως στους 3000

εμενα φαντασου η 3070 απο 1700 μαμα πυρηνα παιζει με uv στο 0.9Volt στα 2100Mhz. Τεραστια διαφορα

Θα κάνω τις δοκιμές μου σύντομα, και θα αναφέρω εδώ τα αποτελέσματα. 

Μιας και όλοι για 4080 πήγαμε, άλλαξα και τον τίτλο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Τι γινεται εδω ρε?

Ακομα δε τις πηρατε, αρχισατε τα βιτσια?

 

Μονο εγω την εχω πριγκιπισσα με vsync k frame limiter on κ πλαινο κουτιου off?

 

Ρε έβαλα στο PLAGUE TALE REQUIEM την κάρτα +120 και +1200 και τέσταρα.

Σε συγκεκριμένες σκηνές με σταθερό Framerate (πχ 141 fps) , με το OC , πήγαινε 150 fps). Αυτό είναι καλό boost για μερικά χρόνια μετά, οπότε τώρα που ήδη το framerate είναι υψηλό και το frame generation κάνει δουλίτσα (τουλάχιστον στο plague tale), θα την αφήσω στοκ. 

Το Frame limiter είναι καλή ιδέα , πχ στα 120 , όταν μπορεί και έχει τόσα και πάνω, σταθερά! 

 

 

ΥΓ: Εξαρτάται πολύ από τη συμπεριφορά του εκάστοτε παιχνιδιού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Μονο εγω την εχω πριγκιπισσα με vsync k frame limiter on κ πλαινο κουτιου off?

 

Τα ίδια! Η μόνη κάρτα μου μέχρι τώρα που δεν ασχολήθηκα με overclock, undervolt, fan curves κτλ... 

Αυτό λέει πολλά 😀

 

Πλαϊνο του κουτιού όμως κλειστό...ααα και gsync 🤣

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με vsync on (100Hz ειναι η οθονη μου) η καρτα ισα που ξυπναει στα περισσοτερα παιχνιδια. Ειχα 48-50 βαθμους μετα απο 2 ωρες στο (εμετικο) Metro Exodus EE.

Μονο CP77, A Plague Tale Requiem τη βαζουν να δουλεψει....

 

Το DLSS3 δε μου κανει διαφορα στο A Plague Tale Requiem. Νομιζω κ στο RDR2, αν υπηρχε, θα ηταν μια χαρα.

Στο CP77 ομως με πιανει ναυτια. Γενικα δε μ'ενοχλει το lag αλλα δε ξερω πως να περιγραψω την αισθηση του gameplay. Δε μ'αρεσει.

 

Πρεπει να βγαλουν επιπεδα DLSS3, αν ειναι δυνατο. Δε θελω απο τα 80fps να με παει στα 150+. Θελω 100-110.

 

ΥΓ. 5800X3D+4080 με vsync on ειναι οτι πιο efficient σε gaming υπαρχει. Το τροφοδοτικο μου ειναι μονιμα σε 0 rpm mode...

ΥΓ2. Το πλαινο του κουτιου δε κλεινει λογω του 12VHPWR καλωδιου. Σκεφτομαι το παρακατω:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλή καλή η Asus αλλά στη δική μου κάρτα τουλάχιστον έπεσε η ποιότητα...

Μετά από 3 μήνες χρήσης παρατήρησα θερμοκρασίες κοντά 80 βαθμους και χοτ σποτ πάνω από 100.

Ε δεν αντεξα, την ανοιξα και τι να δω...

Η πάστα ήταν άστα....

Καθάρισμα της παλιάς, τοποθέτηση καινούργιας (ΜΧ4) και μετά πολικες θερμοκρασίες... 😅

 

Το αφήνω εδώ σε περίπτωση που κάποιος πάθει τα ίδια...

 

PXL_20230709_143522103.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τεράστια διαφορά θα δείτε και με αλλαγή των thermal pads για τις μνήμες κτλ.

Εγώ στην 3090 που έχω, με αλλαγή των thermal pads είδα 26 βαθμούς κάτω. Πήρα της GELID που είναι πολύ καλά (όχι top)!

Εν τω μεταξύ επειδή την κάρτα της ανοίγω κάθε 4-6 μήνες για καθαρισμό, πλέον δεν βλέπω αυτά τα υγρά που αφήνουν τα thermal pads της πλάκας.

Έγινε επεξεργασία από gkatsogr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.