Jump to content



R̶t̶x̶ 3̶0̶8̶0̶ T̶i̶ v̶s̶ Rtx 4080


Recommended Posts

η 4080 ειναι σχεδον διπλασια τιμη απο 3080 αλλα δε προσφερει διπλασια αποδοση.
Για μενα παρε 3080 με τα μισα λεφτα και σε 2 χρονια παρε 4080.

οικονομικα αν το δεις, συμφερει. Αν ομως θες η μπορεις να διαθεσεις 1300Ε~ παρε 4080 για να την κρατησεις οσο πιο πολυ καιρο μπορεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα, μιας και αυτο εδω ειναι "παρόμοιο"...

 

εχω μια 3080τι, πολυ ευχαριστημενος, με undervolting ιδιες επιδοσεις σε σχεση με στοκ με 280-300 βατς...

βρηκα να την δωσω 750Ε και σκεφτομαι να βαλω αλλα 150-200 και να παρω μια 4070τι καινουργια (ειμαι Γερμανια), περισσοτερο για να εχω την "καινουργια" της παρεας...

Υπαρχει κανεις που εκανε την ιδια μεταβαση? Γνωμες/αποψεις?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dlss 3 κυριολεκτικά δεν με ενδιαφέρει😅

Παιζω σε 1440p, μεχρι τωρα δεν βρηκα παιχνιδι να παει κατω απο 60fps σε native αναλυση οποτε δεν χρησιμοποιησα dlss, το δοκιμασα στο control (Dlss 2) και για να πω την αληθεια: ετσι κι ετσι...

 

Το αλλο που σκεφτομαι ειναι η απωλεια αξιας της καρτας μου ιδιαίτερα οταν θα βγει σε 2 μηνες η 4070 (που λογικα θα ειναι στις ιδιες επιδοσεις/λιγο χειροτερη) και απο την αλλη η σχετικα "καλη" τιμη που βρηκα να την δωσω... 🤔

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
Link to comment
Share on other sites

Για μενα προσωπικα τα 60fps στα παιχνιδια που παιζω ειναι το μινιμουμ....Με την 1080 αν επεφτε κατω απο 50 το καταλαβαινα αμεσως, με την 3080τι δεν ετυχε να πεσει ακομα τοσο χαμηλα οποτε οτι επαιξα μεχρι τωρα για μενα ητανε smooth. Το πιο λιγο που ειχα μεχρι τωρα ηταν καπου 65-70 σε μερικα σημεια στο κοντρολ και στο metro exodus enhanced edition ολα maxed out και χωρις dlss... Δεν ξερω αλλα ισως να ειμαι "ευλογημενος" αλλα δεν μπορω να ξεχωρισω τα 80 απο τα 144fps... παραπάνω δεν παει η οθονη μου ετσι κι αλλιως...ισως να "φταιει" και το gsync, δεν ξερω 🤔

 

 

Παντως , ετσι για να μεινουμε και στο θέμα,  αποφασισα να κρατησω την 3080τι...😅

 

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
Link to comment
Share on other sites

Με καλο pc το gsync ειναι αχρηστο. Βγαλτο. Αλλωστε chances are οτι η οθονη σου δεν είναι με gsync module αλλα με ψευτο-gsync. Εγω οσες οθονες ειχα δει με τετοιο έκανες εμετο αν το ειχες ενεργοποιημενο

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Με καλο pc το gsync ειναι αχρηστο. Βγαλτο. Αλλωστε chances are οτι η οθονη σου δεν είναι με gsync module αλλα με ψευτο-gsync. Εγω οσες οθονες ειχα δει με τετοιο έκανες εμετο αν το ειχες ενεργοποιημενο

Θα δοκιμασω με και χωρις gsync και θα ενημερωσω...εδω και 5 χρονια που εχω την οθονη να σου πω την αληθεια το αφησα ενεργοποιημενο και δεν το ξαναπειραξα. 

Οθονη ειναι μια Acer Predator IPS XB271HU... 

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ότι παίζει, δουλεύει, και σε ικανοποιεί δεν το πειράζεις. Μην κάνεις τίποτα απολύτως.

Δεν ισχυει αν δεν εχεις δοκιμασει την αλλη πλευρα.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Δεν ισχυει αν δεν εχεις δοκιμασει την αλλη πλευρα.

 

Μια χαρα ισχυει. Δεν κυνηγανε ολοι τα ιδια πραγματα , ουτε ικανοποιουνται ολοι με τα ιδια. Ειδικα δε, οταν η αλλη πλευρα απαιτει και ενα τσουβαλι λεφτα, τοτε δε δοκιμαζεις καν. Ουτε το παθητικο σεξ εχω δοκιμασει, αλλα ξερω απο τωρα οτι δεν μ αρεσει  😛 😛 😛 😛 ... Αφηστε τον ανθρωπο στην ησυχια του.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

ισως να ειναι "νωρις" γιατι το δοκιμασα μονο για 1 ωρα και μονο σε 2 παιχνιδια, αλλα νομιζω θα μεινω με gsync. Στο Metro exodus για μενα gsync σιγουρα!

Horizon Zero Dawn δεν προσεξα διαφορα (ισως να φταιει που πολυ συχνα εχω πανω απο 144fps οποτε παιζω ετσι κι αλλιως χωρις gsync)...

οποτε μενω με gsync on, vsync off...  

 

end of off topic....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος goku_dbz έγραψε:

αλλα νομιζω θα μεινω με gsync

 

Να μεινεις. Ήμουν απλά σίγουρος ότι αυτό θα επέλεγες. Σε άνθρωπο που λέει ότι τα 60fps του φτάνουν και ότι παίζει με gsync με maxed out settings, είναι σίγουρο ότι η απενεργοποίηση του gsync, θα του κακοφανει με την παραμικρή υποψία stuttering που μοιραία κάποια στιγμή θα έρθει όταν τα fps μοιραία θα πέσουν. Παίξε όπως είσαι και το ευχαριστιεσαι.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατηρησα stuttering με  gsync off....σε γρηγορες εναλλαγες σκηνης/οπτικου πεδιου λιγο tearing, το οποίο "ενοχλει" επειδη ειναι αμεσα αντιληπτο...

 

Υγ: σηκωνει να ανοιξουμε νεο θεμα / poll....

Έγινε επεξεργασία από goku_dbz
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.