Jump to content



R̶t̶x̶ 3̶0̶8̶0̶ T̶i̶ v̶s̶ Rtx 4080


Recommended Posts

 

Πρόκειται για δίλημμα, αλλα οι γνώμες είναι δέκτες εννοείται! 

 

Προσπαθήστε βέβαια αν θέλετε να περιορίσουμε τις προτάσεις μας στις 2 παραπάνω κάρτες.

 

Θα συνεχίσω να παίζω σε 1440p . Ενδεχόμενο αλλαγής οθόνης , υπαρκτό, ανάλυσης μάλλον όχι.

 

Βρίσκω 3080 Ti (zotac / inno3d) ,στα 700-750 μεταχειρες.

Η 4080 δεν υπάρχει κάτω από 1300.

 

Τι θα προτείνατε μεταξύ αυτών; Ξέρω ότι είναι μια χαρά πχ και η 3070ti αλλά όσο σκέφτομαι ότι είναι υπερβολικά τα χρήματα για 80sku , άλλο τόσο σκέφτομαι ότι είναι τραγικά για 70. 

Και η 3080ti φαντάζει "deal" ,στην παρούσα φάση. 

 

Μπορώ να πάρω την 4080 , ξέρω ότι δεν αξίζει, ξέρω όμως ότι κρατάω χρόνια τις κάρτες μου. 

Με αυτά τα δεδομένα, τι θα παίρνατε και γιατί

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω πιο πολυ για 3080 θα σου ελεγα. βρισκεις με 600-650ε καλες περιπτωσεις. μπορει να βρεις και με 580 αν ψαξεις πολυ και εχεις υπομονη

στα 1440p νομιζω ειναι οτι πιο vfm

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σε κάλυπτε τόσο καιρό η 1080ti τότε δεν χρειάζεται να ασχοληθείς παραπάνω από την 3080 ti. Θα σου βγάλει σίγουρα ανάλογα χρόνια. Η 4080 θα άξιζε αν έκανες κάθε χρόνο αλλαγή για να μην χάνει αξία.  Αν μπεις σε τρυπάκι να περιμένεις και να ψάχνεις όλη μέρα μήπως και πέσει 50€ η 3080ti, τότε περιμένεις να πέσει στο χιλιάρικο σε κανα 4μηνο η 4080 και την τσιμπάς. 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος Dr_Nikiforos έγραψε:

Αν σε κάλυπτε τόσο καιρό η 1080ti τότε δεν χρειάζεται να ασχοληθείς παραπάνω από την 3080 ti. Θα σου βγάλει σίγουρα ανάλογα χρόνια. Η 4080 θα άξιζε αν έκανες κάθε χρόνο αλλαγή για να μην χάνει αξία.  Αν μπεις σε τρυπάκι να περιμένεις και να ψάχνεις όλη μέρα μήπως και πέσει 50€ η 3080ti, τότε περιμένεις να πέσει στο χιλιάρικο σε κανα 4μηνο η 4080 και την τσιμπάς. 

Πιο πολύ αυτό σκέφτομαι, κυρίως επειδή πραγματικά μένω σε αυτό που παίρνω. Με κάλυπτε η 1080Ti αλλά μιλάμε για one of a kind GPU. 

 

Η 3080 δεν ξέρω αν αξίζει με τη λογική ότι , δεν είναι πολύ πιο φτηνή από 3080ti, δε βρίσκω το 12gb variant. 

Θα κοιτάξω μήπως περιμένω λίγο. Αλλά όσο περιμένω πέφτει και η τιμή που μπορώ να δώσω την 1080ti :p

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, το μέλος Lamogio έγραψε:

Είναι και το θέμα άμα σε νοιάζει το RT, που μας τα έχουν κάνει τσουρέκια. Αν ναι πας σε 4080, αν όχι στην πιο φθηνή. 😝

Με νοιάζει ελάχιστα. 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι θα κρατήσω περισσότερο τη κάρτα :)

 

Θα σκεφτώ τι θα κάνω αλλά μέχρι τότε, μπορεί να δείτε και καμιά αγγελία της 1080 τι :p

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω οτι η κεντρικη οθονη σου υποστηριζει αναλυση ως 1440p κατα την γνωμη μου ΔΕΝ χρειαζεσαι την 4080 αυτο το GPU ειναι περισσοτερο για οσους ενδιαφερονται για 4K gaming....Με καρτα επιπεδου 4070Τι η 3090Ti η 7900ΧΤ (αμα δεν σε ενδιαφερει το raytracing η τελευταια λυση) εισαι ενταξει

Έγινε επεξεργασία από SOTOS V
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Με νοιάζει ελάχιστα. 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι θα κρατήσω περισσότερο τη κάρτα :)

 

Θα σκεφτώ τι θα κάνω αλλά μέχρι τότε, μπορεί να δείτε και καμιά αγγελία της 1080 τι :p

 

 

Περίμενε μέχρι το καλοκαίρι, τότε θα βρεις καλές τιμές για τις 40χχ
Όταν κάνω την μετάβαση σε 40χχ σε κανα 5μηνο σου δίνω την 12αρα 3080 :whistling:🤣

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος SOTOS V έγραψε:

Oi τιμες της 4080 ειδικα εδω στο Ελλαδισταν κυμαινονται απο 1500 Ευρω ως 2000 Ευρω (κατι Asus ειδικα) ισως αμα περιμενεις κανενα χρονο να πεσουν λιγο οι τιμες...Αλλα αμα σου περισσευουν και εχεις λεφτα για πεταμα κανε οτι νομιζιεις

Για πέταμα όχι. Βρίσκω 1300 της gainward , όχι ότι είναι καλή τιμή φυσικά... 

 

8 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

Περίμενε μέχρι το καλοκαίρι, τότε θα βρεις καλές τιμές για τις 40χχ
Όταν κάνω την μετάβαση σε 40χχ σε κανα 5μηνο σου δίνω την 12αρα 3080 :whistling:🤣

Κάτσε φρόνιμα 😂😂

  • meow 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος SOTOS V έγραψε:

 

Εκανα edit το σχολιο μου και γραφω διαφορετικα....

Ναι, το είδα μόλις. 

Το γνωρίζω ότι είναι "overkill" στην παρούσα φάση. Ωστόσο κρατάω πολύ καιρό τις κάρτες. Κατά συνέπεια, η 4080 σε 2 χρόνια θα είναι για την ανάλυση, ότι είναι τώρα η 3080 Ti πχ. Οπότε πάω με την λογική ότι θέλω κάτι για βάθος χρόνου. Όσο και αν αυτό είναι δύσκολο στον κόσμο του hardware. 

Μάλλον θα περιμένω λίγο και μάλλον θα μείνω και χωρίς κάρτα, γιατί όσο περνάει ο καιρός , τόσο φτηνότερη θα είναι η τωρινή μου κάρτα. 

Είμαι απαισιόδοξος σχετικά με τις τιμές πάντως. 

Btw ίσως και να μείνω στην ίδια ανάλυση με μεγαλύτερο refresh rate μελλοντικά (αν η οθόνη μου τα φτύσει ας πούμε). 

Το υπόλοιπο σύστημα μου φαίνεται στo signature. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδέχεται να μπορώ να πάρω την 4080 της gainward (Phenix gs) , χωρίς τον ΦΠΑ, και βγαίνει λίγο πάνω από 1000 (νέο δεδομένο ), την κάνω πολύ σοβαρά consider. Καμία ένσταση για την υλοποίηση; 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Επειδή ενδέχεται να μπορώ να πάρω την 4080 της gainward (Phenix gs) , χωρίς τον ΦΠΑ, και βγαίνει λίγο πάνω από 1000 (νέο δεδομένο ), την κάνω πολύ σοβαρά consider. Καμία ένσταση για την υλοποίηση; 

 

4080 μονο με 1000 Ευρω απο που ρε μεγαλε απο εξωτερικο ;;

Αμα υπαρχει τοσο φτηνα τετοια καρτα ναι

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος SOTOS V έγραψε:

 

4080 μονο με 1000 Ευρω απο που ρε μεγαλε απο εξωτερικο ;;

Αμα υπαρχει τοσο φτηνα τετοια καρτα ναι

χωρίς ΦΠΑ. Υπάρχει η κάρτα που αναφέρω με 1360. Βγάλε τον ΦΠΑ και θα δεις πόσο βγαίνει :)

αν τώρα ο φίλος μου (μου το έχει ξανακάνει με το συνθεσάιζερ το οποίο κόστιζε 1300 και το πήρα 1000), λέει παπατζες, θα κάνω reconsider. 

 

 

Η πάω για 5080 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.