Jump to content



Κουφώματα PVC - ποια η γνώμη σας;


Recommended Posts

Θα βάλω κουφώματα σε ένα παλιό διαμέρισμα που έχω (είμαι στη διαδικασία ανακαίνισής του).

Σκέφτομαι να βάλω PVC, επειδή:

-είναι από τη φύση του υλικού τους θερμομονωτικά, ενώ στα αλουμινίου βάζουν θερμοδιακοπές για να πετύχουν το ίδιο αποτέλεσμα

-είναι λίγο οικονομικότερα από τα αλουμινίου

 

π.χ. κάτι τέτοιο.

Ποια η άποψή σας; Έχετε κάποια εμπειρία; Κάποια μάρκα προτείνετε;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αντοχή:

-ένας μάστορας (αλουμινάς, εγκαταστάσεις κουφωμάτων) μου είπε ότι τα PVC στην Ελλάδα δεν ταιριάζουν γιατί λόγω μεγάλων θερμοκρασιών το καλοκαίτι 'πετσικάρουν'

-πωλητής στο πράκτικερ μου είπε ότι αν καθαρίσεις το PVC με πιεστικό χαλάς την επιφάνειά του

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις! 20+ χρονια κατοχος και τα μονα σημαντικα θεματα που ειχα-εχω ειναι πως οι μηχανισμοι (GU) αρχισαν να εχουν ενα ελαφρυ τζογο στο ερμητικο σφραγισμα που εχουν τα νεοτερα. Αυτο λυνεται εν μερει με τη ρυθμιση τους. Επισης τα  ρολα στορια, καποια με τη χρηση αρχισαν να κινουνται δυσκολα, που και αυττο εχω λυσει βαζοντας μερικες νεες-επιπλεον βιδες μεταξυ μηχανισμου και άξονα (μεσα στο κουτι). Επισης εχω αντικαταστησει αρκετους ιμαντες.

Προβληματα λογω χρησης ανεξαρτητα απο το βασικο υλικο των κουφωματων φυσικα :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως ειμαι Β.Ελλαδα. Επισης τα κουφωματα μου ειναι εν μερει σκιασμενα απο μπαλκονι και αμεση ηλιακη ακτινοβολια δεχονται το χειμωνα και ανατολη-δυση τα αναλογα προσανατολισμενα κουφωματα. Επισης ειμαι εκτος επιδρασης θαλασσινης  αλμύρας και αυρας. 

Link to comment
Share on other sites

Αν σου τα χτυπαει ο ηλιος, αναλογα την ωρα βεβαια, δεν βαζεις pvc. Ειδικα αν εισαι σε περιοχη που κανει σεισμους.

Αν καταφερεις με καποιο τροπο να μειωσεις την εκθεση στον ηλιο παιζει να ειναι και καλυτερα απο τα αλουμινιου, με την σωστη εταιρια.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Αν σου τα χτυπαει ο ηλιος, αναλογα την ωρα βεβαια, δεν βαζεις pvc. Ειδικα αν εισαι σε περιοχη που κανει σεισμους.

Αν καταφερεις με καποιο τροπο να μειωσεις την εκθεση στον ηλιο παιζει να ειναι και καλυτερα απο τα αλουμινιου, με την σωστη εταιρια.

 

Και ο ήλιος τα χτυπάει και η βροχή και ο αέρας από βουνό και θάλασσα και ρολά έβαλα τα τελευταία 2 χρόνια και από σεισμούς πάνω στο ρήγμα του Ρίου είμαι ...😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, το μέλος osa έγραψε:

Και ο ήλιος τα χτυπάει και η βροχή και ο αέρας από βουνό και θάλασσα και ρολά έβαλα τα τελευταία 2 χρόνια και από σεισμούς πάνω στο ρήγμα του Ρίου είμαι ...😄

Μονο ο ηλιος τα πειραζει, σε ολα τα αλλα ειναι ισως καλυτερα. Για να σου εχουν κρατησει τοσο δεν τα χτυπαει ο ηλιος. Θα επρεπε ηδη να ησουν στα δευτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα κρατάω:

-Kömmerling, Rehau, Coplam, Salamander

-δεν τα πειράζει ο ήλιος

-βρήκα στο google maps ότι τις περισσότερες & καλύτερες κριτικές έχουν τα Eco Bau pvc κουφώματα, οπότε θα τα δω κι αυτά

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα πειράζει ο ήλιος.

Κοίτα μόνο πόσες ώρες είναι εκτεθειμένα και πότε. Σε όλα τα άλλα είναι καλύτερα όπως σου λένε πιο πάνω.

Αν θες και με χρώμα είναι αρκετά πιο φθηνά.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, ο osa λέει ότι δεν τα πειράζει, ο vaslag λέει ότι μόνο ρύθμιση έχει κάνει (άρα δεν τα πειράζει ο ήλιος), ο minast λέει δεν τα πειράζει..

Τώρα τι να διαλέξω κι εγώ, αυτό που λες εσύ ή ότι λένε οι υπόλοιποι;

Δεν ξέρω. Πάω να ρωτήσω και τη google.

 

  

1 ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Αν θες και με χρώμα είναι αρκετά πιο φθηνά.

Υποθέτω σε σχέση με τα αλουμινίου.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Να τι λέει και η google:

"Ένα υψηλής ποιότητας βαμμένο φινίρισμα θα προστατεύσει τα νέα σας UPVC παράθυρα και πόρτες από την #1 αιτία ζημιάς από UPVC – το φως UV από τον ήλιο. Το σύγχρονο UPVC είναι ανθεκτικό στην υπεριώδη ακτινοβολία, ωστόσο τα λιπαντικά εντός του UPVC διασπώνται με την πάροδο του χρόνου. Αυτή η χημική διαδικασία προκαλεί αποχρωματισμό."

 

Και αυτό από το chatGPT:

"Ο ήλιος μπορεί να βλάψει τα κουφώματα PVC αν εκτίθενται σε έντονη ηλιακή ακτινοβολία για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Η UV ακτινοβολία του ηλίου μπορεί να προκαλέσει αποχρωματισμό, επιφανειακές αλλαγές και ακόμη και αποδόραμα σε μακροπρόθεσμη βάση. Ωστόσο, τα κουφώματα PVC συνήθως έχουν ειδική επίστρωση UV που τα προστατεύει από τη βλαβερή επίδραση του ηλίου και των καιρικών συνθηκών. Επίσης, η συχνότητα και η ένταση του ήλιου επηρεάζουν το επίπεδο της βλάβης που μπορεί να προκληθεί στα κουφώματα PVC."

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που μπορείς να βάλεις είναι κουφώματα απο ανοδιωμένο αλουμίνιο. Το αλουμίνιο στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν βάφεται, αλλα "ψήνεται", οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να ξεβάψει ποτέ. Τα έχω βάλει σε κτίριο που βρεχεται απο τη θάλασσα σε πολύ νότια περιοχή και δεν έχει καταλάβει τίποτα εδω και 10 χρόνια, είναι όπως ήταν την πρώτη ημέρα. Αυτή είναι όμως και η πιο ακριβή λύση.

 

Ενα κούφωμα με κανονική βαφή (καλύτερα ζήτα structura που είναι πιο δυνατή-είναι ελάχιστα ματ-"ανάγλυφη") θα κρατήσει πάρα μα πάρα πολλά χρόνια και το μόνο που μπορεί να πάθει είναι να ξεβάψει το χρώμα ή να φύγει αν το βλέπει συνεχώς ο ήλιος. Πλέον όμως με τις καλές βαφές (όπως τη structura που σου ανέφερα), χρειάζονται πάρα πολλά χρόνια (θα έλεγα 20-30+) για να δεις τέτοιο φαινόμενο, εφόσον πάντα έχεις έκθεση σε ήλιο συνεχώς.

 

Τα PVC είναι δυνατόν να μην υποφέρουν και αυτά, τη στιγμή που ακόμα και του αλουμινίου υποφέρουν? Η απάντηση είναι φυσικά πως και αυτά υποφέρουν. Οι βαφές τους μετά απο κάποια χρόνια θα αρχίσουν να ξεβάφουν, αναλόγως της ποιότητας, και αναλόγως την έκθεση στον ήλιο.

Επίσης το πλαστικό όσο καλό και να είναι δεν μπορεί να έχει τη δομική αντοχή ενος μετάλλου. Ακόμα και το αλουμίνιο σκευρώνει σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες, πχ έχω δει εξώπορτα αλουμινίου που επειδή ήταν όλη μαύρη και την έπαιρνε συνεχώς ο ήλιος, το καλοκαίρι σκεύρωνε τόσο πολύ που πλέον έμπαζε νερό! Όμως το αλουμίνιο επανέρχεται και όταν πλέον δεν το βλέπει ο ήλιος θα γίνει ακριβώς όπως ήταν πριν. Η ερώτηση είναι το PVC επανέρχεται? Κατα την άποψή μου όχι 100%, γιαυτο και ακούς συνέχεια (όπως και απο παιδιά του forum) οτι συνεχώς χρειάζεται ρυθμίσεις προκειμένου να έρθει στη σωστή του θέση και να κλείνουν σωστά τα παράθυρα, να μονώνει σωστά κτλ. 

 

Συμπερασματικά θα έλεγα οτι αν είσαι σε νότιο μέρος με μεγάλες θερμοκρασίες και μεγάλη ηλιοφάνεια και δε μπορείς να σκιάσεις τα παράθυρα, ρισκάρεις με το PVC. Αν όμως οι τιμές του είναι πολύ πιο χαμηλές (εχω να ασχοληθώ χρόνια με τιμές) και αν δεν το θες για μόνιμη κατοικία αλλα για κάτι πιο πρόχειρο, εκει το ζυγίσεις εσυ αν αξίζει.

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.