Jump to content



Νέο Κουτί για το pc ευάερο ευήλιο...


sstav

Recommended Posts

Είμαι σε φάση αναζήτησης νέου κουτιού που θα στεγάσει το pc.

H ιστορία έχει ως εξής...το 1ο σοβαρό κουτί που ειχα ήταν το Silverstone ΤJ09 που μας κράτησε για 12+ χρόνια και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος...

Άλλαξα για αν εξυγχρονιστούμε και πήγα σε Phantecs evolv ATX windowed από το οποίο η εντύπωση που μου αφησε ειναι μέτρια... Oμορφο μεν αλλά πολύ πλαστικούρα και κακιστο airflow με το μπροστινό κάλυμμα το οποίο έβγαλα και ειναι μονίμως με την σιτα. Διαθέτω μια AIO Kraken x63 με τους ανεμιστήρες μπροστά και το ψυγειο. Εκτιμώ ότι η εισαγωγή αερα στο κουτί ειναι εξαιρετικά περιορισμένη και ειδικά το καλοκαιρι το νιωθω να βράζει.

το κουτί το έχω κατω από το γραφείο στα δεξιά Διασάσεις Evolv ATX .235 mm x 495 mm x 510 mm (W x H x D)

Σκέπτομαι λοιπόν να το αλλάξω για κάτι πιο ευάερο, καλαίσθητο με ευκολίες χωρίς ομως να περιορίσω χωρό σε πλάτος και βάθος...Στο ύψος ας ειναι ψηλοτάβανο ..δεν με πειράζει.

Κοιτούσα λοιπόν και δεν βλέπω μα εχει βγει κάτι συνταρακτικά πιο ομορφο που λες παμε σε αυτό ...

τα πολυλιβανισμένο O11 ειναι πλατύ (285mm) ...

PHANTECS Eclipse G500A

LIANLI LANCOOL III

FRACTAL NORTH (αυτό που μου κάνει κλικ...)

FRACTAL H7 FLOW

Corsair iCUE 4000X

 

ΑΛΛΟ από κάποια εταιρεία που ίσως δεν γνωρίζω ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

τι κριμα να βρισκεται το κουτι κατω απο το γραφειο

 

προσφατα εστησα pc φιλου μεσα στο LIANLI LANCOOL III. Παρα πολυ θετικες εντυπωσεις σε ολους τους τομεις αν και δεν ειμαι των μεγαλων κουτιων. Ειδικα με το mesh μπροστα εχει τρελο airflow

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο το γραφειο ειναι μονιμα για καθαρισμα το pc. Μην το κανετε αυτο το πραγμα. Το 4000Χ να το αποκλεισεις ειναι ολα τσιμα τσιμα μεσα. Το τι μπινελικι εριχνα για να βαλω μεσα πραγματα τις προαλλες δεν λεγεται. Το νορθ πρεπει να ειναι ακομα μικροτερο. Οχι οτι δεν θα εχουν ροη αερα απλα δεν εχουν πολυ χωρο να δουλεψεις. επρεπε να βγαζω πραγματα για να μπορεσω να χωρεσω αλλα και μετα να τα ξαναβαλω.

 

BTW NZXT ειναι το Η7 flow

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Το evolv atx δεν έχει πλαστικό πουθενά.

Τα άλλα κουτιά είναι όλα κομπλέ. Παίρνεις ότι σου αρέσει.

εχεις δίκιο (λάθος εκφραση) αλλά μου εσπασαν τα πλαστικά σημεία συγκράτησης του πάνω μέρους με τις βίδες σε ατσαλο τράβηγμα (καθαρα δική μου βλακεία ...

195 το phanteks

175 το lianli lancool

215 το fractal north (!!)

150 NZXT H7 flow χωρίς RGB / 200 με RGB

Οπως και ναχει... υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει; 

 

(σκεπτόμουν να εμπαινε επανω το ψυγείο γιατί μπροστά φραζει  την είσοδο αέρα )...

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Και? Εσενα σε νοιαζει να πεφτει ο αερας πανω στο ψυγειο, αφου μπορεις να το βαλεις μπροστα γιατι να μπει πανω? Η καρτα απο εκει δεν παιρνει αερα και τα υπολοιπα χρειαζονται απλα μια ροη για να φευγει η ζεστη. Αφου θα βαλεις ανεμιστηρες και πανω μια χαρα εισαι.

Εγω θα κοιτουσα ποιο εχει το μαγαλυτερο χωρο για καλωδια και βαθος για καρτα γιατι οπως βλεπεις ολα μεγαλωνουν.

Για airflow βλεπεις review στο youtube και κοιτας μονος σου αν οι διαφορες αξιζουν να αχοληθεις η οχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ, Σπύρο, με βάζεις και ψάχνω mid tower cases και δεν θυμάμαι τίποτα😜..

 

Ναι στο nzxt h7 flow, ναι στο Lancool iii.

Κοίταξε και το Lian Li Lancool 216.

 

 

Spoiler

Ξέρω τι θέλεις. Ένα sff pc case. Έλα στην οργάνωσή μας και δεν θα το μετανιώσεις.

image.jpeg.6b4a5889298fdfac81cd6f559517d35b.jpeg

 

  • Like 1
  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ είμαι εδώ και καιρό σε ψάξιμο, ήμουν μεταξύ του Corsair 5000d Airflow και του LianLi Lancool III. Αν δεν είχα δωροεπιταγή από το Πλαίσιο θα έπαιρνα το Lancool αλλά, δυστυχώς δεν το φέρνει το Πλαίσιο και περιμένω ακόμα να φέρουν το Corsair (υποτίθεται τέλος αυτού του μήνα). 

 

υ.γ. έχουν το 5000d RGB αλλά είναι μεγάλη η διαφορά στην τιμή και έχω ήδη RGB fans της Corsair.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος sstav έγραψε:

 

PHANTECS Eclipse G500A

LIANLI LANCOOL III

FRACTAL NORTH (αυτό που μου κάνει κλικ...)

ΝΖΧΤ H7 FLOW

Corsair iCUE 4000X

 

ΑΛΛΟ από κάποια εταιρεία που ίσως δεν γνωρίζω ?

αυτά που έβαλες είναι κομπλέ,
north και corsair nope (για μένα)

 

άντε να σε μπερδέψω λίγο ακόμα 🤣
Montech Sky Two

Antec Performance 1 (αλλά δεν το βλέπω διαθέσιμο)

 

απ'όλα αυτά θα επέλεγα κάποιο απ'τα nzxt, phanteks και lian li

-----------------------------------------------------------------

1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

  Reveal hidden contents

Ξέρω τι θέλεις. Ένα sff pc case. Έλα στην οργάνωσή μας και δεν θα το μετανιώσεις.

image.jpeg.6b4a5889298fdfac81cd6f559517d35b.jpeg

 

εσύ να πάρεις το κουβαδάκι σου και να το συνδυάσεις με το κουτί του @icy20 

έχει χώρο στο κουτί του 🤣

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι το SFF το βλεπω σαν μονοδρομο στην περιπτωση του topic starter...... δεν εχει χωρο στο γραφείο ο άνθρωπος και αναγκαστικά το εχει στο πάτωμα να σκονίζεται. Αν παει σε SFF θα το εχει πανω στο γραφειο θα το καμαρώνει, καθαρο ωραιο και νοικοκυρεμένο 

as simple as that.... 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος sstav έγραψε:

γιατί κανεις δεν λεειγια το north καλά λόγια; 


Εγω είμαι φουλ για νορθ. Αλλά δεν είναι διαθέσιμο.

 

Το μόνο κακό του νορθ είναι ότι με χοντρό ψυγείο μπροστά σε κόβει πολύ από την gpu.

Πχ η δίκη μου δε μπαίνει με νορμαλ 30αρι ψυγείο κ 25αρια φανς.

Τραγικο για τα 5000 λίτρα που είναι αλλά τι α κανς.

Τα ξύλα είναι σεξι κ άσε τον Μάριο να λέει. 😛 

  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Η φυσική ροή του θερμού αέρα είναι κατακόρυφα, από κάτω προς τα επάνω. Αν σε ενδιαφέρει το βέλτιστο air flow, η καλύτερη λύση είναι ένα κουτί ανοικτό κάτω και επάνω, και με τρύπιο psu shroud (αν έχει κάτι τέτοιο), ώστε να επιτρέπει τη διέλευση του αέρα και να μην ασφυκτιά η κάρτα γραφικών. Ο,τιδήποτε άλλο είναι κατάλοιπο του παρελθόντος, μούρη και εφέ. Τέτοια κουτιά είναι τα Corsair 4000 και 5000, όπως επίσης και τα Be Quiet pure base 500 και 500DX, τουλάχιστον αυτά έχω υπ' όψιν. Τα Be quiet, όμως, αν δεν με απατά η μνήμη μου, στερούνται hdd led, αν σου είναι χρήσιμο. Επίσης, η βαφή του pure base 500, από το οποίο έχω ιδίαν άποψη, θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη. Αυτά τα κουτιά έχουν βέβαια το μειονέκτημα, πως πρέπει να είναι ανοικτά από επάνω, για να φεύγει ο αέρας. Επίσης, μιας που δηλαδή κινείσαι και στην κατηγορία των 200 ευρώ, τουλάχιστον όσον αφορά το air flow, πολύ καλά σχόλια έχει αποσπάσει το Fractal Torrent

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.