Jump to content



Δημιουργείται πρόβλημα στον H.D. αν τοποθετηθεί κάθετα?


jpavly

Recommended Posts

Έτσι διάβασα σε ένα περιοδικό σήμερα... :...:

Συνήθως γράφουν μπούρδες, αλλά ο Maxtor S-ATA 200άρης είναι φρέσκος και δεν θέλω να τον χάσω και αυτόν :bye:

Με χαλάει να πω την αλήθεια αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, γιατί μετά θα πρέπει να φαίνεται ο δίσκος και μου χαλάει το case mod (κλικ στην εικόνα της υπογραφής), αλλά άμα είναι να πάθουμε καμμιά ζημιά θα βρω κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Πολλά κουτιά μάλιστα έχουν κάθετα τις θέσεις για τους σκληρούς.

Ούτε εγώ το νομίζω, αλλά μετά από τη πίττα που έφαγα με τον 120άρη που έκαψα, φυσάω και το γιαούρτι!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω στο μυαλό μου ότι κάθετα πρέπει να είναι μόνο από την μια πλευρά...?

Δηλαδή έτσι / και όχι έτσι \. Θεωρητικά μπορεί να έχει σχέση με την θέση της βελώνας στον χώρο.

Υ.Γ Δεν λέω να είναι κάθετο το μήκος...

Link to comment
Share on other sites

Μα σε τι περιοδικά γράφουν τέτοιες λακαμίες...

Ο δίσκος δεν πειράζει να είναι σε οριζόντια ή κάθετη θέση. Αυτό που πειράζει είναι οι ενδιάμεσες γιατί .... http://www.awmn.net/forum/viewtopic.php?t=8317&highlight=%EA%DC%E8%E5%F4%E1

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα δεν ενδεικνυται η χρηση του σκληρου σε καθετη θεση και μεχρι προτεινως ηταν στις fail safe οδηγιες των σκληρων δισκων.

Πρακτικα, εχεις εγγυηση καμποσα χρονακια οποτε χαλαρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

οι δικοι μου εβρασαν, οταν τους εβαλα καθετα. ισως να εχει να κανει με τις δυναμεις που ασκουνται στο μοτερ.

η λογική λέει ότι απο τη στιγμή που ξεκινάει ο δίσκος, το μοτέρ ασκεί το ίδιο έργο είτε είναι οριζόντια είτε είναι κάθετα ο δίσκος.

ίσως κατα την εκκίνηση να ζορίζεται λίγο περισσότερο βέβαια με τα platter κάθετα.

άρα πρέπει να ζεσταίνεται το ίδιο.

το πρόβλημα δεν νομίζω να είναι στο μοτέρ,

αλλά στις κεφαλές. όπως λέει και το link, όταν ο δίσκος δεν είναι κάθετα αλλά με γωνία π.χ. 45.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ένα δίσκο κάθετα ή μόνη διαφορά είναι οτι προσθέτεις τη δύναμη της βαρύτητας των κεφαλών και των μπράτζων τους, στο μοτέρ που τις κινεί. Επειδή το βάρος όμως είναι μικρό δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εγώ πάντως είχα 2 δίσκους κάθετα για αρκετό καιρό 24/7 και δε πάθανε τίποτα, μάλιστα ο ένας δεν ήταν και εντελως κάθετα, ήταν υπο γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13

παντως εγω οταν τον βαζω καθετα δεν κανει τοσο θορυβο,αυτο εχω παρατηρησει

Αυτό το παρατήρησα κι εγω. Ησύχασε το κεφάλι μου από τότε..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ίσως παίζει ρόλο, ίσως να ήταν και τύχη.

Έβαλα ένα δίσκο κάθετα και μου χτύπησε κεφαλές σε 3 ημέρες από την αλλαγή.

Θυμάμαι βεβαια αρκετά μηχανάκια IBM που είχαν κάθετα τους δίσκους.

Τώρα.... τι να πω...

Ευτυχώς χάσαμε δεδομένα μόνο 5 ωρών, οπότε η απώλεια ήταν μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.