Jump to content



Περί λογοκρισίας στο thelab...


Sbeetle

Recommended Posts

Περί λογοκρισίας στο λαμπ

Με αφορμή το πρόσφατο θρεντ του def για κάποιο εκκλησιαστικό site και το όσα ακολούθησαν με το τελικό κλείδωμα και τη μαύρη τρύπα, θεωρώ ότι έχει ανακύψει ένα μείζον θέμα στο φόρουμ.

Και για να μην παρεξηγηθώ ΤΟΝΙΖΩ ότι δεν γνωρίζω προσωπικά ούτε τον def ούτε τον RootX. Δεν υπερασπίζομαι και δεν κατηγορώ κανέναν.Το θέμα δεν είναι προσωπικό.

Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής : Ποιος και με ποια κριτήρια αποφασίζει τι θα συζητηθεί στο φόρουμ;

Το θρέντ του def, καλώς ή κακώς, έδινε αφορμή για μια γενικότερη συζήτηση, περί θρησκείας επί το ειδικότερον. Προσωπικά, θα διαφωνούσα με τον def σχεδόν σε όλα και μπορεί να γινόμουν και εξαιρετικά εριστικός, όμως δεν πρόλαβα να ποστάρω γιατί ΕΠΕΣΕ ΛΟΥΚΕΤΟ. Έχω συγκεκριμένη άποψη για αυτά τα ζητήματα, ΑΛΛΑ πάντα είμαι πρόθυμος να συζητήσω για το οτιδήποτε με τον οποιονδήποτε, δηλαδή να κάνω διάλογο, αλλά δυστυχώς ΕΠΕΣΕ ΛΟΥΚΕΤΟ.

Επειδή ο RootX θα έχει ενοχληθεί και είναι φυσιολογικό, επισημαίνω και το εξής. Όταν έχεις καμιά δεκαριά μέλη (και δη ενεργά μέλη) να φωνάζουν περί λουκέτων, μαύρης τρύπας κλπ, τότε λογικό είναι να παρασύρεσαι. Μπορεί και εγώ στη θέση του να πάθαινα το ίδιο και δεν τον κατηγορώ σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

ΟΜΩΣ: Το θέμα είναι ποιος έχει το δικαίωμα να σαμποτάρει το διάλογο και να κρίνει τι θα συζητηθεί και τι όχι, τι είναι σωστό και τι λάθος κ.ο.κ.

Κακά τα ψέμματα, ο λάμπης έχει πάνω από 3.000 μέλη. Λογικό είναι να υπάρχουν πάρα πολλές απόψεις και κάθε λογής χρήστες. Γνώστες, πωρωμένοι, απατεώνες, ψώνια και λοιπά. Δηλαδή θα πρέπει να ελέγχουμε και τις πεποιθήσεις των χρηστών που γράφονται; Ή αν έχουν φάκελο στην ασφάλεια; Και όταν ο λάμπης φτάσει τα 50.000 μέλη τι θα γίνει; Θα έχουμε 100 άντμιν και 500 μοντ για να κάνουν τους «μπάτσους»;

Είναι σημαντικότερο δηλαδή το θρέντ κάποιου που γουστάρει μια γκόμενα ή οτιδήποτε άλλο από π.χ. τη θρησκεία;

Για όποιον δεν το έχει παρατηρήσει τα ποστ στο οφ τόπικ είναι σχεδόν τα μισά του φόρουμ ή έστω ένα πολύ μεγάλο μέρος. Γιατί γίνεται αυτό; Δεν έχει αναρωτηθεί κανένας;

Γιατί όπως πολύ σωστά έχει ειπωθεί κάπου στο φόρουμ, «η ζωή μας δεν είναι μόνο υπολογιστές». Οι περισσότεροι χρήστες νιώθουν την ανάγκη και το κάνουν πράξη να επικοινωνούν μέσω μιας ον λάιν κοινότητας και να εκφράζουν τις απόψεις τους για πολλά θέματα, όχι μόνο πόσο ανεβαίνει ο πέντιουμ. Και αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό και είναι πρωτόγνωρο για τα ελληνικά δεδομένα. Και όπως αποδεικνύεται ,μια ημι-ανώνυμη ταυτότητα σε μια δικτυακή κοινότητα δίνει τη δυνατότητα έκφρασης σε πάρα πολύ κόσμο να συζητά ό,τι θέλει, κάτι το οποίο ίσως δε μπορεί να κάνει στην καθημερινότητά του.

Το λαμπ είναι φόρουμ για υπολογιστές, όμως πρώτα απ όλα είναι ΦΟΡΟΥΜ. Και αυτό από μόνο του είναι το σημαντικότερο.

Είμαι σίγουρος ότι και ο RootX που τον «έχω βάλει στο απόσπασμα και τον πυροβολώ» προβληματίζεται από του θέματος και αυτό φαίνεται και από το ποστ του στο συγκεκριμένο θρεντ. Και είναι εύλογη η απορία του

Όμως, όταν παίρνεις μια απόφαση να σταματήσεις μια συζήτηση, που ίσως ξεκινήσει, με το έτσι θέλω, είναι άτοπο και πέρα για πέρα λανθασμένο.

Το θέμα βέβαια φαντάζομαι δεν αφορά μόνο το λαμπ, αφορά όλα τα φόρα. Ας κάνουμε εμείς την αρχή του προβληματισμού.

Υ.Γ. Αφιέρωσα αρκετή ώρα για να σκεφτώ και να γράψω αυτά τα πράγματα γυρνώντας από τη δουλειά και απλά ελπίζω να ξεκινήσει ένας προβληματισμός που να οδηγήσει σε ένα σωστό αποτέλεσμα.

Πάντα φιλικά και με σεβασμό στο thelab.gr και όλους τους χρήστες του.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

To ειχα πει και παλιοτερα και για ακομη μια φορα θα το ξαναπω! Ας γινει επιτελους ενα καναλι chat σε καποιο ριμαδοσερβερ με ενα bot ωστε να σταματησουν τα offtopic και οτι μ@λακια μας κατεβει να την λεμε εκει... Τα φορουμ κατα την γνωμη μου ειναι μονο για πληροφοριες και οχι για οτι μας κατεβει στο κεφαλι.

Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

To ειχα πει και παλιοτερα και για ακομη μια φορα θα το ξαναπω! Ας γινει επιτελους ενα καναλι chat σε καποιο ριμαδοσερβερ με ενα bot ωστε να σταματησουν τα offtopic και οτι μ@λακια μας κατεβει να την λεμε εκει... Τα φορουμ κατα την γνωμη μου ειναι μονο για πληροφοριες και οχι για οτι μας κατεβει στο κεφαλι.

Αυτα!

έχω άλλη αντίληψη για τα φόρουμ.........

Αν το λαμπ είναι μόνο για πληροφορίες, τότε να σταματήσουν ΟΛΑ τα οφ τόπικ.

Όμως, οι αριθμοί δείχνουν άλλα.........

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον unseen. Δεν είναι γενικό forum. Είναι τεχνικό για τον κόσμο των υπολογιστών. Για τα υπόλοιπα υπάρχουν άλλοι-πιο ειδικοί-χώροι.

Ακόμα και το offtopic θα το καταργούσα, ετσι και αλλιώς αν θέλουμε να πούμε κάτι εκτός θέματος το λέμε αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Sbeetle...έχεις δίκιο. Αλλά για να συμφωνήσω και με τον unseen εγώ θα έλεγα ότι όλα τα offtopic θέματα θα ήταν καλύτερο να τα συζητάμε ΕΞΩ στον κόσμο χωρίς BOTS με την παρέα μας.

Και οντως για άντληση πληροφοριών σε ένα συγκεκριμένο θέμα υπάρχουν και τα ανάλογα forums σε όλο το διαδύκτιο...

ΥΓ. Όχι ότι δεν έχω "ξεφύγει" και γω.

Και γω αυτό είχα προτείνει κάποτε σε ένα thread σχετικό....με την καλυτέρευση του Lab.

Αρχική απάντηση από Snips

1. Συμφωνώ....

2. Να καταργηθεί η OFF TOPIC ενότητα.... Αν ο ένας θέλει να γράφει για φαγητά να πάει στο φορουμ του www.tinekanataratsa.gr

Aν θέλει να βρίζει την μια ομάδα η την άλλη να πάει στο www.houliganoi.org.

Aν θέλει να κατηγορήσει μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων να παέι στον Τριανταφυλλόπουλο. Και αν θέλει να μιλήσει για μια εμπειρία "ΖΩΗΣ" που έιχε ας το κάνει με κανονικούς ανθρώπους LIVE......

Προσφέρει κάτι στην τελική;;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα απο οτι φαινετε θα συζητηθει πολυ....

Το Thelab ειναι ενα καθαρα τεχνολογικο φορουμ,ομως η ζωη μας επειδη δεν ειναι μονο ο υπολογιστες υπαρχουν και τα οφτοπικ....

Το προβλημα (οσο καιρο ειμαι εδω) ειναι κατα την γνωμη μου οτι δημιουργουνται καποια ακραια τοπικ που αλλοι τα χλευαζουν και αλλοι τα περνουν σοβαρα.....

Η λυση κατα την γνωμη μου να σταματησει η δημιουργια ακραιων τοπικ,δηλαδη να μην μειραζονται τα παντα οι χρηστες μεταξυ τους...θελοντας να πω με αυτο οτι παντου πρεπει να υπαρχει ενα μετρο....

Η προταση του unseen δεν ειναι ασχημη...αλλα ειναι σχεδον ανεφικτη αφου θα δημιουργειθει μπαχαλο....

Με ολη την εκτιμιση μου..

Γιωργος:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή το θέμα είναι σοβαρό και ενδιαφέρον, να πω και τα εξής:

O unseen kai o tristeno είναι δύο διακεκριμένα μέλη του φόρουμ και οι γνώσεις και η προσφορά τους τεράστια και ΜΠΡΑΒΟ τους που μας ξεστραβώνουν και εμάς τους υπόλοιπους. Τα παιδιά είναι της άποψης ότι ο λάμπης είναι αυστηρά τεχνολογικό φόρουμ.

ΟΜΩΣ

Τα οφ τόπικ όπως προείπα είναι τεράστια και όπως φαίνεται πολύ δημοφιλή.

Είμαι της άποψης ότι στο φόρουμ χωράνε όλοι και όλα. Και τα κλόκια και τα άλλα....

Το θέμα είναι αφ' ενός η κατά καιρούς λογοκρισία και ποιός έχει δικαίωμα να την κάνει. Απάντηση : ΚΑΝΕΝΑΣ.

Το πρόβλημα Γιώργο είναι αυτό το μέτρο που λες. Ποιός θα καθορίσει αν αυτό που λες ή πιστεύεις πρέπει να διαγραφεί;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sbeetle [Σήμερα, στις 22:58]

...... Ποιός θα καθορίσει αν αυτό που λες ή πιστεύεις πρέπει να διαγραφεί;.....

Κοιταξε πρεπει να υπαρχουν καπιοι πανω απο το κεφαλι των χρηστων για να βγενει σωστη εικονα προς τα εξω και μονο....:whistling ...γιατι αυτο το φορουμ δεν ειναι της πλακας.....;)

Το μετρο καθοριζεται μονο απο τους χρηστες .....

Απλα ο καθε χρηστης θα βουταει λιγο το χερι του μεσα στο μυαλο του πριν πατησει το κουμπακι καταχωριση νεου θεματος ...χωρις να θελω να θιξω κανεναν.....

:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 23:14]

@Frost to με ''αλλα'' αναφαιρεσαι στα οφφτοπικ?????

Ναι. Γενικά άσχετα θέματα με το αντικείμενο του foum.

Δεν είναι κακό να υπάρχει και το off topic αλλά με κάποιο μέτρο...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ο Λάμπης είναι όντως ένα αμιγώς τεχνολογικό φόρουμ. Το off-topic δε μπορούμε να το απορρίψουμε, γιατί καλώς ή κακώς είναι μέρος της καθημερινότητάς μας. Πιστεύω ότι ο λόγος που κλειδώθηκε το thread δεν είναι τόσο για το τί δημοσίευσε αρχικά ο def, όσο για την τροπή που πήραν τα πράγματα. Και σε αυτό το σημείο θα υπερβώ ευατόν και θα σας πώ τα εξής. Δεν είναι δυνατόν να κρίνουμε οποιονδήποτε εδω μέσα και δεν γίνεται να έχουμε λόγο για ενέργιες και πράξεις για τις οποίες έχουν εξουσιοδοτηθεί κάποιοι άλλοι. Δε γίνεται παιδιά μου, να φωνάζετε "ριχτε το στη μαύρη τρύπα" και να χαλάτε έτσι τη ροή του διαλόγου σε κάποιο θέμα. Έχετε πρόβλημα με το θέμα, αναφορά στο διαχειριστή. Διαφωνείτε με αυτά που λέει κάποιο μέλος του TheLab; Ανοίξτε διάλογο και άν δείτε ότι αυτό πάει σε διαμάχη 1 vs 1 συνεχίστε το με προσωπικά μηνύματα. Το γεγονός ότι εδώ τα παιδιά είναι χαλαρά και δεν κάνουν παρατηρήσεις, ούτε υπάρχει warn level όπως υπάρχει σε άλλα φόρα δε σας δίνει το δικαίωμα σε καμμία περίπτωση να δράτε ανεξέλεγκτα. Και για να τελειώσω, μην ξεχνάτε ότι το γεγονός ότι είμαστε μέλη στο TheLab δεν είναι δεδομένο, αλλά προνόμιο που μας έχει δωθεί από την ομάδα διαχείρησης αυτού του δικτυακού τόπου. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

και φώναζα εγώ ΚΛΕΙΔΩΣΤΕ ΤΟ? Αυτό που λέω είναι ότι το 1 vs 1 ή τα pm's δεν είναι μόνο για τα απλά μέλη. Θα μπορούσε κάλλιστα να ειδοποιηθεί ο def με PM από κάποιον.....

@ea6gka...όχι πάλι ...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς, το TheLab α) είναι ένας εξειδικευμένος χώρος και β) δεν είναι το μοναδικό φόρουμ.

Μην πιάνετε πολύ βολικά τις άκρες. Δηλαδή ή θα έχουμε off topic "μπάτε σκύλοι αλέστε" ή δεν θα έχουμε καθόλου;

Πριν λίγο καιρό μου είχε κακοφανεί κάπως η παρουσιά ενός (ή καλύτερα "μιας") χρήστη στο φόρουμ. Ουδεμία σχέση με το άθλημα και ουδεμία πρόθεση να ασχολειθεί μ'αυτό. Χαρακτηριστικό μάλιστα, όταν πάρθηκε η απόφαση να μην μετράνε στο postcount τα posts του Off topic, ο συγκεκριμένος χρήστης πήγε από τα 1200 posts στα 300...

Όλα καλά εώς εδώ, δεν κλείνουμε τις πόρτες σε κανέναν κι άμα δε σ'ενδιαφέρει το overclocking και η τεχνολογία δε θα σε κάνουμε "ντα".

Αλλά για στάσου ρε αδερφέ, μήπως τελικά το TheLab δεν είναι ο χώρος σου; ΟΚ, συμπαθείς τα παιδιά εδώ και τα λοιπά, αλλά αφού μπορείς να βρεις συμπαθητικά προς εσένα άτομα, σε έναν άλλο χώρο, που συν τοις άλλοις θα μοιραζόσαστε την αγάπη σας και στο ξεχωριστό σας hobby, τι το παλεύεις;

Ο RootX λοιπόν, δεν είναι ούτε προκατηλλειμένος, ούτε μπάτσος, ούτε κορόιδο όταν πριν από 3 χρόνια καθότανε και έφτιαχνε 50 υποκατηγορίες στο φόρουμ, σχετικές με την τεχνολογία και τα όρια της και μόνο μία υποκατηγορία για οτιδήποτε δεν έχει σχέση με αυτήν. Αν εσύ λοιπόν έχεις όρεξη απλώς να βρεις φίλους και να μιλήσετε, δόξα τον Αλάχ, υπάρχουν πολλά φόρα και ακόμα πιο πολλές καφετέριες για να το κάνεις αυτό, και χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να υποστείς τα fsb, το Vtt και τις λοιπές βλακείες των άλλων εδώ μέσα. Όχι ότι θα σε φιμώσει κανείς, αλλά μην περιμένεις τους υπόλοιπους να υποδεχτούν μετά βαϊων και κλάδων το 12 thread σου για το ποδόσφαιρο και τις μηχανές...

Με λίγα λόγια, και για το Animeplanet.gr είναι free το registration, και ξέρω και 4-5 άτομα από κει μέσα (πριν το φόρουμ), αλλά ρε γαμώτο δεν θα κάνω εγγραφή μόνο και μόνο για να τα πω με τους υπόλοιπους 2.000 χρήστες... Να είστε σίγουροι ότι σχεδόν όλοι μας έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε από το να πουσάρουμε τους επεξεργαστές, και αυτό το κάτι άλλο, το κάνουμε ρε γαμώτο! Δεν περιμένουμε το Off topic του ΤheLab για αυτό!

Υπάρχουν τα πισιά, και υπάρχουν κι όλα τ'άλλα. Αν θέλω να δείξω τι μπορεί να κάνει ο καινούριος Ρ4 μου, θα ρθω εδώ για να το κάνω. Αλλά αν θέλω να συζητήσω για κάτι πιο σοβαρό ή "λεπτό" θα το κάνω με τους κολλητούς μου, με την γυναίκα μου, με την οικογένεια μου. Όχι στο Off Topic, αυτή είναι μια υποκατηγορία του TheLab, που είναι εδώ για ένα ευχάριστο διάλλειμα, ανάμεσα στα 20 τελευταία posts του esdee και του Βασίλη που δοκιμάζουν τους νέους επεξεργαστές τους στο "Benchmarking" φόρουμ, να μπω μετά κι εκεί να δω και μια αστεία φωτογραφία, να κάνω κι ένα ελαφρύ σχόλιο για τον Intelάκια κολλητό μου, να δώσω και μια συμβουλή στον συμφορουμίτη που θέλει να πάρει καινούριο αυτοκίνητο.

Πάω έξω τώρα να πιω μια μπύρα με τους συναδέλφους. Θα έπινα εδώ στο Off Topic του TheLab, αλλά δεν έχουνε κρύα Guinness...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το θέμα δεν το έκανα ούτε για να τσακωθούμε ούτε για να δούμε ποιος ειρωνεύτηκε πρώτος και ποιος χλεύασε δεύτερος.

Το συγκεκριμένο ήταν απλά η αφορμή για ένα θέμα που άπτεται της ελευθερίας της έκφρασης, η οποία υπενθυμίζω είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη.....

Το θέμα δεν είναι ούτε ποιος έκανε το θέμα, ούτε ποιος το ξεφτίλισε ούτε ποιος το κλείδωσε, από πλευράς προσώπων εννοώ.

Ή θα υπάρχουν οφ τόπικ ή δε θα υπάρχουν. δύο μέτρα και δύο σταθμά δε γίνεται.

Από τη στιγμή που υπάρχουν και συμμετέχουν πολλοί και μάλιστα ενεργά, πράγμα με το οποίο συμφωνώ άσχετα αν δεν ποστάρω συχνά στα οφ τόπικ, τότε θα υπάρχουν ΟΛΑ.

Ο καθένας έχει δικαίωμα να ποστάρει ό,τι θέλει, αρκεί να μην προσβάλλει τους άλλους.

Κανένας δεν έχει δικαίωμα να κάνει τον μοντ/άντμιν.

κανένας μον/αντμιν δεν έχει δικαίωμα να κρίνει κατά βούληση τι του αρέσει και τι όχι, και αναλόγως να διαγράφει.

Αυτό μου φαίνεται δεν έχει γίνει κατανοητό, αλλά δεν είναι και απλό ζήτημα.

Ποιός θα κρίνει και με ποιά κριτήρια τα ποστ του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.