Jump to content



Περί λογοκρισίας στο thelab...


Sbeetle

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Chosen

Αλλά αν θέλω να συζητήσω για κάτι πιο σοβαρό ή "λεπτό" θα το κάνω με τους κολλητούς μου, με την γυναίκα μου, με την οικογένεια μου. Όχι στο Off Topic, .......

Aπλά και όμορφα...και καταπολεμάμε και την αποχαύνωση.........

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 23:29]

Ναι αλλά astro....για κλείδωμα ΦΩΝΑΖΕ κάποιος από την ομάδα του lab αν δεν κάνω λάθος...έ?

ναι εγω το φωναζα γιατι ηξερα τι τροπη θα παρει ακομα και εαν δεν ποσταρα.......μετα τις 2-3 σελιδες θα ειχαμε εντονες λογομαχιες περι πιστεως πατριδας και αλλα πολλα.

δεν ειμαι στο λαμπ 1 μηνα.

μπηκα φλεβαρη 2004 και ξερω πολυ καλα τι γινεται οταν εχουμε τετοια θεματα ''ευαισθητα'' για μερικους.ολα καταληγουν κλειδωμενα ή οδηγουν σε μεγαλες κοντρες τα μελη με καποια ΒΑΝαρισματα λογω ακραιας εκφρασης μεσω των απαντησεων τους.

η μονη ΜΑΛΑΚΙΑ(και παρακαλω να μην πεσουν αστερακια γιατι θελω να το βλεπω) ειναι οτι αν και εδω και λιγο καιρο εχω ενα διακριτικο σημα κατω απο το ονομα μου εντουτοις εχω παραμεινει ιδιος στον τροπο γραφης μου και καποιες φορες τα λεω καπως χυμα(οπως και στην προκειμενη περιπτωση).

αυτο το ξεκαθαριζω αναλαμβανοντας την ευθυνη της γραφης μου γιατι ετσι νιωθω ετσι γραφω.΄

προσπαθω πολυ σκληρα να κρατιεμαι και να μιλαω οπως αρμοζει στα ατομα που φερουν τα ''διακριτικα'' και ζητω συγγνωμη εαν καποιες φορες ξεχνιεμαι και ποσταρω σαν απλος χρηστης.

αυτα απο μενα και κλεινω με την αποψη μου για το γενικοτερο θεμα του οφφτοπικ στο λαμπ

@@@@@@@@@

για ΜΕΝΑ το λαμπ ειναι ενα φορουμ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ και ΣΑΦΩΣ η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφια των θεματων ΠΡΕΠΕΙ να περιστρεφεται γυρω απο τους ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ

εγω δεν θελω να φυγει ΚΑΝΕΝΑ μελος απο εδω μεσα αλλα να ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ σαν κοινοτητα.

ΟΜΩΣ

αν καποιος εχει την ταση να ανοιγει θεματα τα οποια γνωριζει οτι ΔΕΝ εχουν να κανουν με ενα τεχνολογικο φορουμ μπορει να ΓΡΑΦΤΕΙ και σε ΑΛΛΑ φορουμ ΑΝΑΛΟΓΑ του ΘΕΜΑΤΟΣ.ΚΑΝΕΙΣ δεν του απαγορεψε να ΓΡΑΦΤΕΙ ΚΑΙ σε ΑΛΛΑ φορουμ.

π.χ. ΕΓΩ ειμαι μελος ΚΑΙ ΣΤΟ MYPHONE.GR και ΕΚΕΙ ΡΩΤΑΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ

@@@@@@@@@

αυτα ειχα να πω και ευχαριστω για το χρονο σας:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 21:47]

Πάω έξω τώρα να πιω μια μπύρα με τους συναδέλφους. Θα έπινα εδώ στο Off Topic του TheLab, αλλά δεν έχουνε κρύα Guinness...

...που εχει Guinness ρε γμτ και ψαχνω σαν τρελος... ????? !

:alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 23:54]

greek...δεν το είπα για κακό.....καλά έκανες...και γώ την ίδια άποψη είχα... Απλώς δεν έπρεπε τόσο αποτομούτσικα βρε....;)

ενας λογος παραπανω ειναι τα διακριτικα μου.

λογοι που μιλαω καπως αποτομα καποιες φορες ειναι η αγαπη μου για το φορουμ και ο χαρακτηρας μου που θελω να πιστευω οτι ξηγιεμαι σωστα και δεν κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου.

σνιπς δεν εχω τιποτα εναντιον σου αλλα ουτε και σε κανεναν εδω μεσα(αλλο αν διαφωνω με καποιες αποψεις.σαν ατομα δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα:)

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που κλειδώθηκε το θέμα (πιστεύω) είναι γιατί θα οδηγούσε σε flamewar και εφ όσον δεν είναι θέμα υπολογιστών -όπου χρειάζεται να συζητηθεί και αν αρχίσουν τα φλάμες πέφτουν ban και τέλος - κλειδώνεται από την αρχή και ησυχάζουμε. Πιστεύω ότι οι admins πονάνε το φόρουμ και θέλουν να το διατηρήσουν σε ένα επίπεδο.

Αν οι άνθρωποι ήταν ώριμοι και μπορούσαν να κάνουν σωστό διάλογο δεν θα υπήρχαν καν moderators. Φαντάζεστε ένα φόρουμ με 3000 μέλη χωρίς moderating? Είμαι σίγουρος ότι το 50% από αυτά που θα γράφονταν θα πήραν ηλίθια βρισίδια , και το άλλο 50% θα είχε φωτογραφίές με άλογα να απολαμβάνουν αχαλίνωτο ανοιξιάτικο σεξ.

Από την άλλη σαν λαός έχουμε την υψηλό-θεσομανία και πολλοί εκσπερματώνουν μόνο με την σκέψη ότι κάποτε θα είναι mod ίσως γιατί νομίζουν ότι κάτι πέτυχαν στην ζωή τους, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. ( Προς θεού δεν αναφέρομαι σε κανέναν συγκεκριμένα στον Λάμπη απλά καταθέτω μία κατάσταση που επικρατεί γενικά.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 23:47]

.....αλλά μην περιμένεις τους υπόλοιπους να υποδεχτούν μετά βαϊων και κλάδων το thread σου για το ποδόσφαιρο ... και τις μηχανές

ωωω αυτο το τελευταιο πονεσε λεμε! :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Byron

...που εχει Guinness ρε γμτ και ψαχνω σαν τρελος... ????? !

α) Sussex In απεναντι απο το Μπλανος στην Γλυφαδα

β) Moly Malone's Irish pub (απεναντι απο τα Queen Burger, παλι Γλύφαδα)

Προτεινω την δευτερη που ειναι σοβαρη Pub γιατι η πρωτη ειναι γ@μησε τα! Και φυσικα παντα σε ποτηρι ενος pint ;)

ΥΓ

Σορυ για το :OT:, αλλα Guiness πανω απ'ολα !

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειχα πει και παλιοτερα , το φορουμ δεν επρεπε να εχει πανω απο 150 ατομα.Εκεινοι οι αρχικοι μια χαρα ειμασταν.Ενας λογος που εχω σπαστει και δεν ποσταρω ειναι οτι γεμισαμε με οφ τοπικ , με ξερολες,με ανθρωπους που πρεπει να προωθησουν το δικο τους και με παιδακια που δεν εχουν αισθηση της πραγματικοτητας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 22:01]

α) Sussex In απεναντι απο το Μπλανος στην Γλυφαδα

β) Moly Malone's Irish pub (απεναντι απο τα Queen Burger, παλι Γλύφαδα)

Προτεινω την δευτερη που ειναι σοβαρη Pub γιατι η πρωτη ειναι γ@μησε τα! Και φυσικα παντα σε ποτηρι ενος pint ;)

ΥΓ

Σορυ για το :OT:, αλλα Guiness πανω απ'ολα !

Ευχαριστω, τιποτα σε Βορεια Προαστια? :...:

κατα προτιμηση κοντα στο γερμανικο νεκροταφειο οπου συχναζω τα ζεστα βραδια... :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sbeetle [Σήμερα, στις 23:50]

Ή θα υπάρχουν οφ τόπικ ή δε θα υπάρχουν. δύο μέτρα και δύο σταθμά δε γίνεται.

Η δουλειά των 5 admins και 10 moderators είναι (μεταξύ άλλων) και να γυρνοβολάνε στα διάφορα subs και να καθαρίζουν το τοπίο, έτσι ώστε ο χρήστης που θα ενδιαφερθεί π.χ. για την ψηφιακή φωτογραφική μηχανή, να μπει στο εν λόγω thread και να βρει 10-20 σχετικά posts, αντί για 40-50 posts, εκ των οποίων θα πρέπει να σκάψει να βρει τα σχετικά. Όταν λοιπόν κάθεσαι και ξεσκαρτάρεις 5-10 threads από δω κι από κει, το τελευταίο πράγμα που θες είναι να πρέπει να κάνεις και το ίδιο πράγμα για να επαναφέρεις στο αρχικό θέμα, ένα thread για την Παπαρίζου...

Καλώς λοιπόν το σαβούριασε ο RootX το εν λόγω thread, και ελπίζω τώρα που θα είμαι ο 3ος που θα στο εξηγείσει, θα το καταλάβεις: ΔΕΝ έχει να κάνει με ελευθερία λόγου, γιατί ΔΕΝ πήγε στη Μαύρη Τρύπα λόγω της θεματολογίας του, αλλά λόγω της κατάληξής του.

Αρχική απάντηση από Sbeetle [Σήμερα, στις 23:50]

κανένας μον/αντμιν δεν έχει δικαίωμα να κρίνει κατά βούληση τι του αρέσει και τι όχι, και αναλόγως να διαγράφει.

Συμφωνώ, και παράλληλα συμπληρώνω "και κανένας χρήστης δεν έχει δικαίωμα να καταδικάσει/χλευάσει άλλον χρήστη για το περιεχόμενο των posts του".

Αλλά ρε αδερφέ, μιας και αναφέρεις την ελευθερία λόγου τόσο συχνά, ας το δούμε και με real life συνθήκες:

Έχει ή δεν έχει το δικαίωμα ο εκάστοτε οπαδός του Ολυμπιακού να ανέβει στην Θεσσαλονίκη, να πάει στην Τούμπα, στο ντέρμπυ ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός και να φωνάξει "Θρύλε ολέ" μέσα στην κερκίδα; Σαφώς και έχει. Συνταγματικότατον το δικαίωμα του.

Τι θα συμβεί πραγματικά όμως; Στην καλύτερη των περιπτώσεων να τον γιουχάρουν τρελά. Στην χειρότερη να τον ξεβράσει μετά από κανα δίμηνο η θάλασσα στην Κρήτη...

Εμείς εδώ ούτε λυντσάρουμε, ούτε "καθαρίζουμε". Αλλά το γιουχάρισμα δυστυχώς δεν το γλιτώνεις. Και οι admins/mods θα το περιορίσουν όσο το δυνατόν περισσότερο, αλλά για να είμαι ειλικρινής, δεν θα το ψάξω και πολύ όταν το topic έχει να κάνει με τον Ρουβά, τις θρησκείες, τα βουνά και τις ραχούλες. Αν συμβεί μέσα στο thread του παλικαριού που δεν ανάβει ο Η/Υ του, τους πήρε και τους σήκωσε. Αν συμβεί μέσα στο thread με τις θρησκείες, σιγά μην κάθομαι να κάνω split και τα Off Topic.

Σορρυ, αλλά έτσι είναι η ζωή, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σε πει μ@λ@κ@, αλλά άμα πας με 20Km/h στην αριστερή λωρίδα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000

Ο λόγος που κλειδώθηκε το θέμα (πιστεύω) είναι γιατί θα οδηγούσε σε flamewar και εφ όσον δεν είναι θέμα υπολογιστών -όπου χρειάζεται να συζητηθεί και αν αρχίσουν τα φλάμες πέφτουν ban και τέλος - κλειδώνεται από την αρχή και ησυχάζουμε. Πιστεύω ότι οι admins πονάνε το φόρουμ και θέλουν να το διατηρήσουν σε ένα επίπεδο.

Αν οι άνθρωποι ήταν ώριμοι και μπορούσαν να κάνουν σωστό διάλογο δεν θα υπήρχαν καν moderators. Φαντάζεστε ένα φόρουμ με 3000 μέλη χωρίς moderating? Είμαι σίγουρος ότι το 50% από αυτά που θα γράφονταν θα πήραν ηλίθια βρισίδια , και το άλλο 50% θα είχε φωτογραφίές με άλογα να απολαμβάνουν αχαλίνωτο ανοιξιάτικο σεξ.

Από την άλλη σαν λαός έχουμε την υψηλό-θεσομανία και πολλοί εκσπερματώνουν μόνο με την σκέψη ότι κάποτε θα είναι mod ίσως γιατί νομίζουν ότι κάτι πέτυχαν στην ζωή τους, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. ( Προς θεού δεν αναφέρομαι σε κανέναν συγκεκριμένα στον Λάμπη απλά καταθέτω μία κατάσταση που επικρατεί γενικά.)

Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα από τον Alex. Ειλικρινά, δεν είναι ότι βαριέμαι να απαντήσω, απλά το παλικάρι τα εξήγησε καλύτερα από ότι θα μπορούσα εγώ.

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι, ότι δεν κλείδωσα το θέμα επειδή το ζήτησε κάποιος(όποιος και αν είναι αυτός), το κλείδωσα για τους λόγους που ανέφερε ο alex.

Χώρια που, επειδή το κλείδωσα εγώ δεν σημαίνει ότι ήταν αποκλειστικά δική μου απόφαση. Το συζητήσαμε με admins και mods και το κλείδωσα. Έτυχε να είμαι εγώ που το έκανα, θα μπορούσε να είναι κάποιος άλλος.

Αν θες την δική μου γνώμη, δεν με ενόχλησε το περιεχόμενο του thread, αλλά η εξέλιξή του. Θα μου πεις, έπρεπε να κλειδωθεί το thread από το να απομακρυνθούν τα άσχετα posts?

Με τον ρυθμό που έβλεπες να γίνονται οι καραofftopic απαντήσεις, σου έδωσε την εντύπωση ότι το thread είχε καμία ελπίδα να εξελιχθεί σε κάτι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Καλώς λοιπόν το σαβούριασε ο RootX το εν λόγω thread, και ελπίζω τώρα που θα είμαι ο 3ος που θα στο εξηγείσει, θα το καταλάβεις: ΔΕΝ έχει να κάνει με ελευθερία λόγου, γιατί ΔΕΝ πήγε στη Μαύρη Τρύπα λόγω της θεματολογίας του, αλλά λόγω της κατάληξής του.

Mε το λίγο μυαλό που διαθέτω, σου λέω το εξής. Δε με ενδιαφέρει αν πήγε στη μαύρη τρύπα λόγω θεματολογίας ή κατάληξης. Το θέμα είναι πως φάνηκε...

Ο RootX θεωρώ ότι έκανε λάθος και που δεν συνέτισε τους άλλους (όχι ότι κάποιος άλλος μπήκε στον κόπο) και που απλά το πέταξε στη μαύρη τρύπα.

Αρχική απάντηση από Chosen

Συμφωνώ, και παράλληλα συμπληρώνω "και κανένας χρήστης δεν έχει δικαίωμα να καταδικάσει/χλευάσει άλλον χρήστη για το περιεχόμενο των posts του".

Αλλά ρε αδερφέ, μιας και αναφέρεις την ελευθερία λόγου τόσο συχνά, ας το δούμε και με real life συνθήκες:

Έχει ή δεν έχει το δικαίωμα ο εκάστοτε οπαδός του Ολυμπιακού να ανέβει στην Θεσσαλονίκη, να πάει στην Τούμπα, στο ντέρμπυ ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός και να φωνάξει "Θρύλε ολέ" μέσα στην κερκίδα; Σαφώς και έχει. Συνταγματικότατον το δικαίωμα του.

Τι θα συμβεί πραγματικά όμως; Στην καλύτερη των περιπτώσεων να τον γιουχάρουν τρελά. Στην χειρότερη να τον ξεβράσει μετά από κανα δίμηνο η θάλασσα στην Κρήτη...

Εμείς εδώ ούτε λυντσάρουμε, ούτε "καθαρίζουμε". Αλλά το γιουχάρισμα δυστυχώς δεν το γλιτώνεις. Και οι admins/mods θα το περιορίσουν όσο το δυνατόν περισσότερο, αλλά για να είμαι ειλικρινής, δεν θα το ψάξω και πολύ όταν το topic έχει να κάνει με τον Ρουβά, τις θρησκείες, τα βουνά και τις ραχούλες. Αν συμβεί μέσα στο thread του παλικαριού που δεν ανάβει ο Η/Υ του, τους πήρε και τους σήκωσε. Αν συμβεί μέσα στο thread με τις θρησκείες, σιγά μην κάθομαι να κάνω split και τα Off Topic.

Σορρυ, αλλά έτσι είναι η ζωή, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σε πει μ@λ@κ@, αλλά άμα πας με 20Km/h στην αριστερή λωρίδα...

Βασικά συμφωνούμε. Όπως είπα και πριν «αρκεί να μην προσβάλλει τους άλλους».

Το λαμπ όμως δεν είναι Τούμπα και καλό θα ήταν να μη γίνει. Ο καθένας κρίνεται από αυτά που λέει και από αυτά που γράφει.

Σε θρεντ τεχνολογικά είναι αυτονόητο αυτό που λες.................

Σε οφ τόπικ όμως.........;

Ας πει ο καθένας ό,τι θέλει, σεβόμενος τους άλλους και τελείωσε......

Όταν όμως δε συμβαίνει αυτό, πρέπει να γίνεται μια παρατήρηση. ¨Οχι κλείδωμα....

Και σε αυτό έχουν ευθύνη ΟΛΟΙ........

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειχα πει και παλιοτερα , το φορουμ δεν επρεπε να εχει πανω απο 150 ατομα.Εκεινοι οι αρχικοι μια χαρα ειμασταν.Ενας λογος που εχω σπαστει και δεν ποσταρω ειναι οτι γεμισαμε με οφ τοπικ , με ξερολες,με ανθρωπους που πρεπει να προωθησουν το δικο τους και με παιδακια που δεν εχουν αισθηση της πραγματικοτητας

Δεν είχα σκοπό να εκφράσω την άποψή μου γιατί με κάλυψαν άλλα μέλη. Πιστεύω ότι το thelab.gr είναι ένα forum τεχνολογίας και θα πρέπει να ασχολείται με την τεχνολογία, αλλά να έχει και ένα χαλαρό OffTopic. Στο Offtopic γράφουμε για θέματα που δεν ταιριάζουν σε άλλες κατηγορίες. Όχι όμως να ασχολούμαστε με ακραία πράγματα και με τρελές απόψεις και πολλές φορές να θίγουμε πράγματα και καταστάσεις και ιδανικά. Υπάρχουν άλλα forum πολύ πιο κατάλληλα για να πούμε εκεί την άποψή μας ή τον προβληματισμό μας και να μας δώσουν πολύ πιο κατατοπιστικές απαντήσεις. Δεν μας απαγορεύει κανείς να γραφτούμε και σε άλλα forum.

Βρίσκω την απάντηση σου άκρως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!! Τι θα πει το «εμείς οι αρχικοί οι 150 μια χαρά είμασταν»? Δηλαδή τρεχάτε και όποιος προλάβει? Τι είμαστε διαγωνισμός από τα BODYLINE που λένε τηλεφωνήστε τώρα και οι πρώτοι 150 κερδίζουν 10 επισκέψεις και αποτρίχωση δωρεάν??

Και με ποια κριτήρια θα επέλεγαν τους 150?? Θα τους περνούσαν από ακρόαση??

Θα ήθελες να είχαν γεμίσει οι 150 θέσεις που λες και εσύ να ήσουν ο 151 και να μην μπορούσες να συμμετάσχεις σε συζητήσεις για θέματα που αγαπάς και σε ενδιαφέρουν και μπορείς να προσφέρεις με τις πολύτιμες γνώσεις σου??

Τέτοια άποψη δεν την περίμενα με τίποτα.

Απλά κι εγώ πιστεύω ότι κάποια θέματα θα έπρεπε να εξεταστούν περισσότερο πριν τα ρίξουν στη μαύρη τρύπα. Και όταν θα τα ρίχνουν να γράφουν και τον λόγο!

Γιατί εύκολο είναι να πατάμε όλοι ένα κουμπί! Αυτός που γράφει το θέμα περιμένει και μία εξήγηση. Ας την στέλνετε με pm στο κάτω κάτω. Σε πολλά θέματα εξηγείτε το λόγο, σε άλλα όμως όχι.. Δεν αρκεί ένα Black Holed!!! Έτσι τον προσβάλεις τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι, ότι δεν κλείδωσα το θέμα επειδή το ζήτησε κάποιος(όποιος και αν είναι αυτός), το κλείδωσα για τους λόγους που ανέφερε ο alex.

Χώρια που, επειδή το κλείδωσα εγώ δεν σημαίνει ότι ήταν αποκλειστικά δική μου απόφαση. Το συζητήσαμε με admins και mods και το κλείδωσα. Έτυχε να είμαι εγώ που το έκανα, θα μπορούσε να είναι κάποιος άλλος.

Αν θες την δική μου γνώμη, δεν με ενόχλησε το περιεχόμενο του thread, αλλά η εξέλιξή του. Θα μου πεις, έπρεπε να κλειδωθεί το thread από το να απομακρυνθούν τα άσχετα posts?

Με τον ρυθμό που έβλεπες να γίνονται οι καραofftopic απαντήσεις, σου έδωσε την εντύπωση ότι το thread είχε καμία ελπίδα να εξελιχθεί σε κάτι καλύτερο?

Νομίζω ότι απάντησα σε αυτό και στον τσόζεν και παραπάνω.

Ποιός έχει την ευθύνη για αυτό; Μα φυσικά οι χρήστες.

Γιατί όμως δεν έγινε μία παρατήρηση και απλά ...λουκέτο;

Και αν εξελισσόταν;

Υ.Γ. Δε μου αρέσει να κάνω υποδείξεις, ειδικά σε κάποιον που έφτιαξε το φόρουμ, στο οποίο συμμετέχουμε ΟΛΟΙ, και το τονίζω γιατί είδα και κάτι παραφωνίες.......

Απλά μερικά θέματα (και δεν εννοώ τις θρησκείες) είναι λίγο ευαίσθητα, τουλάχιστον για μένα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.