Jump to content



Περί λογοκρισίας στο thelab...


Sbeetle

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από RootX

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Το forum δεν το έφτιαξα εγώ ούτε είναι ιδιοκτησία μου.

Την απόφαση για το κλείδωμα δεν την πήρα μόνο εγώ, αλλά και admin και mod που ήταν online εκείνη την ώρα. Το αν ήταν ΛΑΘΟΣ όπως λες, είναι δική σου άποψη.

Συγγνώμη, τότε το λάθος βαρύνει και άλλους. Φυσικά είναι δική μου άποψη, αλλά και όχι μόνο δική μου... Μην κάνω και άλλα quote τώρα.Το γιατί το έχω εξηγήσει νομίζω επαρκώς.

Αρχική απάντηση από RootX

Δεν νομίζω ότι η απάντηση είναι διπλωματική, αλλά ξεκάθαρη. Τι θα πει "διαβάζει τέτοιες γνώμες"?

Υποτίθεται ότι το thread σου έχει σκοπό να ακούγονται όλες οι γνώμες.

Φυσικά αυτό το σκοπό έχει. Με είδες να βρίζω (ενώ εκείνος έβριζε), με είδες να φωνάζω να μπει λουκέτο κλπ; Εγώ απλά είδα ότι μερικοί συμφώνησαν. Το ότι ακούγονται όλες οι γνώμες, δε σημαίνει ότι συμφωνούμε και με αυτές...Ούτε τις χλευάζουμε όμως, ούτε τις κλειδώνουμε.....απλά απαντάμε καταλλήλως και από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει και κρίνεται...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Vagouridis

Αρα καταληγουμε οτι ατομα σαν και εμενα ειναι αιρετικα , ρατσιστικα και ακοινωνητα.Καθε ενεργεια -αποτελεσμα εχει και την αιτια του-αφορμη του.Εαν καποια πραγματα ειχαν εξελειχθει διαφορετικα ισως και ειχα διαφορετικη γνωμη .Οποτε καταληγουμε οτι δεν ειναι λαθος το ΟΤ ειναι λαθος χρηστες σαν και εμενα με την "περιεργη " συμπεριφορα τους που κατακρινουν τετοιες ενεργειες.Αρα πρεπει να απομακρυνθουν αμεσα-εμμεσα χρηστες σαν και εμενα τα οποια βεβαιως βεβαιως δεν εχουν βαλει κανενα λιθαρακι.

Πάρη, νομίζω ότι έχεις μία τάση να παρερμηνέυεις τα πράγματα.

Αν το ότι διαφωνώ με κάτι που είπες ταυτόχρονα σε κάνει αιρετικό, ρατσιστή και ακοινώνητο και σημαίνει την απομάκρυνσή σου, τότε ή έχω ικανότητες που δεν γνωρίζω ή κάτι δεν κατάλαβες καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sbeetle [Σήμερα, στις 19:16]

..................Επίσης θα ήθελα να μου πει ένας άντμιν και ειδικά ο RootX (εκτός από τον .38-.45 που ήταν σαφής εξ' αρχής) αν συμμερίζεται την άποψη που εξέφρασε ο vaggoyridis και πολλοί συμφώνησαν: ότι δηλαδή το λαμπ ήταν πολύ ωραίο παλιά με τους λίγους, τους κολλητούς και τους εκλεκτούς και τώρα πλακώσανε οι ...άσχετοι και οι ...βλάκες και ενοχλούν τους θεούς του oc.

Απλά προσπαθώ να γίνει κατανοητό το εξής απλό: Το λαμπ έχει χώρο για ΟΛΟΥΣ και για ΟΛΑ. ....

Φτανεις στο αλλο ακρο, αλλα ναι δεν θελω να συζηταω με βλακες και ασχετους(οπως δεν το κανω και στην προσωπικη μου ζωη)(δεν αναφερομαι φυσικα σε σενα). Υπηρξα και εγω οπως και ολοι μας ασχετος αλλα δεν αρχισα να ρωταω οτι χαζομαρα μου ερθει, υπαρχει ευτυχως το Internet που μπορεις να μαθεις τα παντα για κατι που δεν ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Πάρη, νομίζω ότι έχεις μία τάση να παρερμηνέυεις τα πράγματα.

Αν το ότι διαφωνώ με κάτι που είπες ταυτόχρονα σε κάνει αιρετικό, ρατσιστή και ακοινώνητο και σημαίνει την απομάκρυνσή σου, τότε ή έχω ικανότητες που δεν γνωρίζω ή κάτι δεν κατάλαβες καλά.

Ενας admin ποτε δεν ξερει που αρχιζουν και που τελειωνουν οι δυναμεις του...ΛΟΛ το τονιζω ΛΟΛ ...

Link to comment
Share on other sites

Το λαμπ έχει χώρο για ΟΛΟΥΣ και για ΟΛΑ. ....

Φτανεις πολυ μακρυα , δεν ειναι οτι δεν σεβομαι την παραπανω γνωμη , την επικροτω κιολας αλλα ολα εχουν τα ορια τους.Κατι με τρωει μεσα μου οταν βλεπω τοσα πολλα ΟΤ , εχει πλακα και θα συμμετεχω και εγω αλλα μου την δινει οταν ψαχνουμε να βρουμε δικαιολογια γιατι πηγε στην μαυρη τρυπα ....Μου την δινει που που ολοι θελουν ετοιμη μασημενη τροφη.Κανεις δεν γεννηθηκε με την γνωση ολοι την αποκτησαμε στην πορεια.....Και γνωση δεν αποκταται μ ετο ποσταρισμα στο ΟΤ , εκει απλα χαλαρωνουμε λιγο , αλλα οχι και τα μισα ποστ να ειναι ΟΤ , δλδ τι εγινε τα μαθαμε ολα και τωρα χαλαρωνουμε?Εδω και πολλους μηνες φοβαμαι να κανω ποστ για το πως συμπεριφερεται ο 64αρης βαζοντας πολλα gb μνημης ή να παρουσιασω την νεα μου ψηφιακη με τον φοβο οτι εναν τετοιο ποστ θα εχει λιγοτερη βαρυτητα απο ενα αλλο που θα λεει τι αποσμητικο φορατε.Και το χειροτερο απο ολα θα ξεσηκωθουν καμια 50αρα να υποστηριξουν οτι το αντιστοιχο μοντελο της δικας τους μηχανης ειναι καλυτερο.Και αντι να ανεβασουν και αυτοι ενα review θα συνεχιζουν να λενε μα η δικια μου ειναι καλυτερη μεγαλυτερη και ερχεται και με ηλεκτρικα παραθυρα.

PS:Ρουτακο εξακολουθω να πιστευω οτι πρεπει να συμβουλευεις τον δασκαλο yoda ωστε να κοντρολαρεις τις δυναμεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 19:17]

Παιδιά, το θέμα της επιλογής από το προφίλ, έχουμε αρχίσει να το ψάχνουμε.

Μακάρι να τα καταφέρουμε και να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι.

Tα copyrights της ιδεας ειναι δικα μου ετσι....?:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Το TheLab είναι ένα φόρουμ με θέμα, κατά κύριο λόγο, την τεχνολογία και τον υπερχρονισμό. Λυπάμε πολύ αν κάποιος αφιερώσει πέντε ολόκληρα λεπτά από τη ζωή του για να κάνει εγγραφή, και το Off topic μας δεν ικανοποιεί τις προσδοκίες του, αλλά δεν θα κάνω τίποτα απολύτως γι'αυτό.

Αν 500 χρήστες είναι εδώ για να ψηφίσουν στο poll "Τι αποσμητικό φοράτε" και μόνο 10 είναι εδώ για να δούνε γιατί δεν κλοκάρει ο Α64 με 4/4 banks, εγώ είμαι εδώ για τους "10".

Sorry, αλλά όλοι μας φέρουμε την ίδια ευθύνη, και ο moderator και ο χρήστης. Η μόνη διαφορά είναι ότι ο χρήστης πρέπει να φροντίζει να μην παρεκτρέπεται η κατάσταση, ενώ ο moderator να φροντίζει και για το προαναφερθέν, αλλά και για να συμμαζεύει τα συντρίμμια αφού παρεκτραπεί μια κατάσταση.

Κι επειδή λοιπόν, όπως προανέφερα, όλοι μας έχουμε κι άλλα πράγματα να κάνουμε σ'αυτή τη ζωή και κανείς δε μας πληρώνει γι'αυτό που κάνουμε, γιατί είναι το hobby μας και θέλουμε να το κάνουμε, θα μου επιτρέψετε να αφιερώνω τον ελάχιστό μου χρόνο στις υπόλοιπες 50 υποκατηγορίες και απλώς να κλειδώνω το Off Topic thread της ημέρας που κατέλειξε συρφετός χάρις σε 1-5-25 χρήστες...

Να μου παραπονεθείτε αν προσπαθείτε να εκμεταλλευτείτε την πηγή τεχνικών/τεχνολογικών γνώσεων που προσφέρει το TheLab και σας εμποδίζει κάτι, και όχι αν δεν μπορείτε να ψηφίσετε στο "Ποια είναι η πιο καγκουρέ εξάτμιση;" poll που κλειδώθηκε, γιατί θα σας αγνοήσω επιδεικτικά, και θα σας κακοφανεί, και θα χαλαστείτε, και θα με πείτε Χίτλερ, και θα μηνύσετε τον RootX για παράβαση του Συνταγματικού δικαιώματος της ελευθερίας του λόγου, και και και ...

Link to comment
Share on other sites

@vagoyridis

επιτέλους αδελφέ ηρέμησες και μπορούμε να μιλήσουμε σαν άνθρωποι. Δεν είπα ποτέ τίποτα για την προσφορά σου στο λαμπ. Και να είσαι σίγουρος ότι αν κάποιος σου πει να πάρεις πόδι επειδή είπες απλά τη γνώμη σου ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΛΟΣ, τότε θα είμαι ο πρώτος που θα το κάνω θέμα και θα διαμαρτυρηθώ.

Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο η παρουσίαση της ψηφιακής σου ή οι απορίες σου για τον άθλον, παρά τα αποσμητικά, τους παπάδες ή την όποια άλλη παπαριά. Κάνε λοιπόν το θέμα σου που ενδιαφέρει πολύ κόσμο και αν βρεθεί κανένας καραγκιόζης που επιμένει ότι αυτός έχει «την καλύτερη και τη φθηνότερη» απάντησέ του αναλόγως και εγώ μαζί σου. Δε θα κλειδώσουμε και το θρεντ όμως για έναν καραγκιόζη...

@chosen

Ρε συ πάνω που λέω επιτέλους συμφωνούμε σε όλα, στο τέλος μου το χαλάς. :D:p

Φυσικά και είμαι με τους «δέκα» που αναφέρεις, όπως και η πλειοψηφία του φόρουμ. Η ίδια όμως πλειοψηφία ποστάρει στα οφ τόπικ με ρυθμό πολυβόλου... Το λαμπ δεν κινδυνεύει ούτε από αποσμητικά ούτε από παντόφλες ούτε από εξατμίσεις...

Απλά σου ξαναλέω: άσε το συρφετό να υπάρχει (στο οφ τόπικ και μόνο), τι σε πειράζει; Αν γινόταν σε θρέντ με θέμα π.χ. άθλον και oc, τότε καλά θα κάνεις να επιβάλεις την τάξη. Σε οφ τόπικ όμως τι τάξη θα επιβάλλεις; Απλά το κλειδώνεις μέχρι να έρθει η επόμενη βλακεία, η οποία συνήθως είναι μεγαλύτερη από την προηγούμενη...Τι νόημα έχει; ’σε όποιους θέλουν να πουν ό,τι θέλουν, γιατί όπως είπες υπάρχουν 50 σοβαρότερες κατηγορίες για να ασχοληθούμε όλοι...

Και για υπενθύμιση :

Αρχική απάντηση από .38-.45

θερμη παρακληση, επειδη το θεμα με τα off topic βρισκεται ακομα σε εξελιξη: αφηστε τον κοσμο να γραφει οτι θελει, μην του λετε πως ειναι off topic σε ενα forum που ονομαζεται off topic, και μην του καταστρεφεται τo θεμα, επειδη ετσι σας αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εισαι πολυ λιγο καιρο στο φορα αυτο για να μπορεις να κρινεις ανθρωπους , η μαλλον να βγαλεις συμπερασματα. Σε μια παρεα δε τους μαθαινεις ολους μετα τη πρωτη βολτα. Sit back and enjoy

Link to comment
Share on other sites

Ωραια και αφου ολοι μαζι αναφεραμε τα μικροπροβληματα-μικροπαραπονα για το φορουμ μας καιρος να δωσουμε ουσιαστικη λυση.Οι αντμιν δεν ειναι θεοι με ολες τις λυσεις ετοιμες ειναι απλοι ανθρωποι σαν και εμας ( με καποιες δυναμεις παραπανω ...αλλα μην ανυσηχειτε κανονισα με τον spc να εισαγει ρεπλικες yoda).Οποτε ας προτεινουμε καποιες ουσιαστικες λυσεις και να δουμε εαν εχουν εφαρμογη.Επισης ας αναλογιστουμε ολοι το μεριδιο της ευθυνης μας για τα λαθη μας και την συμπεριφορα.Εγω ας πουμε το αναλογιστικα και προτεινω το ban του χρηστη Sbeetle( ΛΟΛ).Το οφτοπικ ειναι για να χαλαρωνουμε και οπως παντα ολα θελουν το μετρο τους....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sbeetle

Η ίδια όμως πλειοψηφία ποστάρει στα οφ τόπικ με ρυθμό πολυβόλου... Το λαμπ δεν κινδυνεύει ούτε από αποσμητικά ούτε από παντόφλες ούτε από εξατμίσεις...

Απλά σου ξαναλέω: άσε το συρφετό να υπάρχει (στο οφ τόπικ και μόνο), τι σε πειράζει;

να σου πω όμως κάτι κι εγώ? μην κοιτάς τα ψυχρά νούμερα (ποστάρουν 10-20-30 απανωτά posts). το θέμα είναι ΤΙ ΛΕΝΕ αυτά τα post: όταν λέει (π.χ. στο αποσμητικό) ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ και ΕΛΕΟΣ, συγγνώμη αλλά δεν αυξάνουν τη γνώση μου ούτε στα αποσμητικά ούτε στα εκκλησιαστικά (έλεοc που λέμε). Επίσης το ότι γράφουν όλοι κλείδωσέ το δε σημαίνει ότι το θέμα είναι ενεργό, οκ? Στο συγκεκριμένο που αναφέρεσαι, έπεφτε χοντρό δούλεμα, ο άλλος πόσταρε κουνημένη φωτό - θαύμα, δηλαδή τι θες, να βγάλουμε όλοι από μια φωτό και να ποστάρουμε το θαύμα? Αυτό είναι η ελευθερία του λόγου για σνα, να χλευάζεις το συνομιλητή σου και να το απολαμβάνεις?

Ο δημιουργός του thread με το αποσμητικό, το οποίο κλείδωσα, μου είπε σε pm ότι ωραία περάσαμε και σήμερα και κοίτα πόσες απαντήσεις σε πόσο λίγο χρόνο. Ναι, αλλά όλες λέγαν ΕΛΕΟΣ!!! Εκεί είναι η διαφορά. Όχι στις 500 απαντήσεις, στο περιεχόμενο.

Οπότε κατά την άποψή μου, όποιος θέλει να πει μια βλακεία ας την πει στο πείτε ό,τι θέλετε.

Επίσης γράφεις γράφεις σειρές και αράδες, αλλά δε βλέπω να πετάς και πολλά επιχειρήματα, απλά επαναλαμβάνεις τη θέση σου: δε θες να κλειδώνονται τα thread, απλά να απομακρύνονται τα άσχετα μηνύματα. Δηλαδή να καθόμαστε να βγάζουμε ό,τι λέει έλεος και ό,τι post χλευάζει τον άλλο σε ένα υπερ-άχρηστο θέμα του στυλ "θαύμα η μηχανή μου δεν είναι σε τρίποδο αλλά την κρατάω με το χέρι". Ε προσωπικά sorry αλλά δεν διατίθεμαι να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο, να ασχολούμαι 25 ώρες το 24άωρο αν θίγεται η ελευθερία του λόγου της rexona.

Εννοείται πως σε καμία περίπτωση, όπως έχεις καταλάβει, εγώ προσωπικά δεν το παίζω ούτε ξερόλας ούτε κυβερνομπάτσος, ειδικά το 2ο.

Link to comment
Share on other sites

Να τολμήσω να διακρίνω έναν "ελιτισμό" αν αυτά που γράφονται είναι ορθά και αληθή; Δηλαδή σας πειράζει πολύ αν δείτε ένα θέμα με το πιο είναι το καλύτερο αποσμητικό ποδιών; Αν σας πειράζει σας κατανοώ πλήρως, και εμένα θα με ενοχλούσε. ΑΛΛΑ. Υπάρχει αυτό το αλλά που από ό,τι φαίνεται δεν το καταλάβατε από την προηγούμενη δημοσίευσή μου. Αν βλέπετε κάτι που σας ενοχλεί, μπορείτε να το αγνοήσετε. Αν πιστεύετε ότι αυτό που βλέπετε προσβάλει την γενικότερη αισθητική και εικόνα του forum, πατήστε το μαγικό κουμπάκι και αφήστε να το αναλάβει ο φιλικός mod της γειτονιάς μας να το διευθετήσει όπως έχουν ορίσει οι διαχειρηστές αυτού του δικτυακού τόπου. Δεν καταλαβαίνετε ότι με το να σκούζετε, συμβάλλετε και εσείς στην υποβάθμιση και στην κατινοποίηση αυτού του δικτυακού τόπου. Προσπαθήστε συνειδητά, ενεργά και υπεύθυνα να συμβάλλετε στην βελτιστοποίηση αυτού του δικτυακού τόπου. Είναι καθήκον όλων μας να το κάνουμε, αλλά με τον τρόπο που το επιτρέπει η θέση του καθενός από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Ρε να τραβάγατε super pi με τον ίδιο ζήλο που βλέπω σε αυτό το θέμα, θα είχαμε σκίσει τους γιαπωνέζους. Αλλά να μαλώνουμε με τα ρούχα μας έχει πιο πολυ ενδιαφέρον :...:

Πες τα man...

Εδώ υπάρχει top30 με 24 αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ρε παιδιά τοσος χαμός για τα off topic ? Δηλαδή τι να πω... Καλη κίνηση το να μη φαίνονται στα νέα θέματα και αν γίνει τελικά να μπει καποια επιλογή στο προφίλ, θα ειμαστε ολοι ευχαριστημένοι νομίζω.

Παντως μερικοί εδω μέσα θεωρούν τους εαυτούς τους πολύ γκουρού και γουαου και ολοι οι υπόλοιποι ειναι για τα μπάζα... Θεωρώ οτι ο λάμπης ειναι μια παρέα μεγάλη η οποία ομως χωράει πολλά νεα μέλη (ολοι οι καλοί χωράνε...)

Τα ΟΤ παντως καλά κανουν και υπάρχουν γιατι οπως ειπε κι άλλος, θελεις να πεις τη χαζομάρα σου με τα ατομα που ξέρεις και έχεις γνωρίσει, οχι με ατομα απο άλλα φορουμ που δε τα ξέρεις καν...

Εγω εβλεπα πολλές χαζομάρες στα ΟΤ, και οντως με ειχε ξενίσει μερικές φορές, αλλα τα αγνοούσα. Συμβουλέυω να το κάνετε κι εσεις και να τελειώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Τι να ποστάρω ρέ, τα 52 secs που βγάζω στο 1M;:(

Μπαίνεις top30 ΝΑΙ πόσταρε και 999sec να έχεις πόσταρε...

Δηλ ποστάρουμε μόνο όταν έχουμε ένα σκορ για να χτυπήσουμε τις πρώτες θέσεις???

Προσωπικά ποστάρω αποτελέσματα ακόμα και αν δεν είμαι στο top30 έτσι να δείξω τι πουλιά πιάνει το μηχανάκι και μπας και μαζέψω καμιά καλή συμβουλή;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.