Jump to content



Περί λογοκρισίας στο thelab...


Sbeetle

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 09:56]

Προσωπικα δεν μου αρεσουν καθολου τα off topic.

Γιαυτο δεν με συμπαθεις ρε αλητη?????

Ουτε μου μιλουσες στον καφε... ουτε τιποτα...

Η δικη μου αποψη ειναι μια συρραφη ολων των παραπανω οποτε και δεν μπαινω στη λουμπα να κανω copy-paste πνευματικη ιδιοκτησια αλλου. :p

To 90% των post εδω μεσα εχει τουλαχιστον μια φραση η οποια ειναι σωστη κατ'εμε. (εστω κι αν στην τελικη μαζευονται και 2-3 προτασεις αντικρουομενες)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

μηπως να αλλαξει το "Off-topic" και να γινει "Χαλαρη κουβεντα", "γενικη κουβεντα" η κατι παρομοιο? . Να γινει υποφορουμ "Διαξιφισμοι" κλπ? Δεν τα λεω γιατι με πειραζει οπως ειναι τωρα, αλλα για αυτους που ενοχλουνται

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

προσπαθω πολυ σκληρα να κρατιεμαι και να μιλαω οπως αρμοζει στα ατομα που φερουν τα ''διακριτικα'' και ζητω συγγνωμη εαν καποιες φορες ξεχνιεμαι και ποσταρω σαν απλος χρηστης.

ρε φιλαρακι σορυ κιολας αλλα δηλαδη οποιος φερει τα διακριτικα αλλαζη πλεον σαν ανθρωπος? φοραει την ¨φορμα¨ εργασιας?

Link to comment
Share on other sites

@sbeetle: πάντως μπορούμε να φτιάξουμε μια υποκατηγορία στα off topic που να λέει με ποια κλειδώματα δε συμφωνούσαμε και γιατί. τουλάχιστον στα επόμενα που θα 'ρθουν.

από κει και πέρα, το να κλειδώνεις 1 thread σημαίνει ότι εσύ προσωπικά κρίνεις ότι έπρεπε να γίνει έτσι. Δηλαδή συγγνώμη, αλλά το αποσμητικό τι θα μου προσέφερε, θα έπαιρνα rexona αντί για axe (gia ton adra)?

Όσον αφορά το χθεσινό thread, το είδα εν τη γενέση του, μετά λόγω δουλειάς το άφησα και το βρήκα κλειδωμένο. Τι να πω τώρα δηλαδή. Τι συζήτηση δηλαδή θα γινότανε? Ο φίλος μου ο feanorian με τη μία το έπιασε και άρχισε το δούλεμα. Ε, αυτό θα γινόταν. Θα συνεχιζόταν το δούλεμα χωρίς έλεοc. Μετά θα άρχιζα κι εγώ το δούλεμα (να σαι σίγουρος) οπότε θα φτάναμε πάλι τις 15 σελίδες άσκοπων chat-ο-μηνυμάτων. [xavales mode]Δηλαδή εσύ επειδή εσύ δεν πρόλαβες να ρίξεις το δούλεμά σου σου φταίει αυτός που κλείδωσε το thread? [/xavales mode].

Τώρα όσον αφορά συνταγματικά δικαιώματα περί ελευθερίας του λόγου κλπ, όπως ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει ό,τι θέλει, έτσι κι εγώ είμαι ελεύθερος να του απαντάω ό,τι θέλω. Αν όμως του απαντήσω ό,τι θέλω και η συζήτηση ξεφύγει, τότε πιθανότατα θα παραβώ τους (γραφτούς και άγραφους) κανόνες που έχει το forum. Απαγορεύεται η επίθεση σε χρήστες από άλλους χρήστες όπως γνωρίζεις (γραφτός κανόνας). Αλλά απαγορεύεται και η προσβολή της νοημοσύνης μου που θεωρώ ότι γίνεται με κάποια τόσο άκυρα thread. Δεν ισχύει αυτό που λες, αν δε σου αρέσει μην το κλειδώνεις, δηλαδή αν εγώ κάνω ένα thread ας πούμε "Η επίδραση της Ενέργειας Σταθεροποιήσεως Πεδίου Υποκαταστατών μεταλλοσυμπλόκων στις πεταλούδες του πεκίνου και στις μαρμότες της γκάνας" φταίει κανείς από το forum να υποστεί αυτό που θα γράψω???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω για άλλη μια φορά με τον RootX και εντοπίζω το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ πρόβλημα εδώ:

Thread: "Θαυμαστά σημεία"(????)

(Post #37 of 37)

Έχετε πλάκα πάντως... ο ρυθμός των απαντήσεων σας σε threads που και καλά δεν γουστάρετε, είναι δυσανάλογα μεγαλύτερος από αυτόν στα threads που θεωρείται σοβαρά.

Μυστήρια πράματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 00:02]

Εγω το ειχα πει και παλιοτερα , το φορουμ δεν επρεπε να εχει πανω απο 150 ατομα.Εκεινοι οι αρχικοι μια χαρα ειμασταν.Ενας λογος που εχω σπαστει και δεν ποσταρω ειναι οτι γεμισαμε με οφ τοπικ , με ξερολες,με ανθρωπους που πρεπει να προωθησουν το δικο τους και με παιδακια που δεν εχουν αισθηση της πραγματικοτητας

Πολύ εσωστρεφής άποψη. Μα αυτό δεν θα ήταν φόρουμ αλλά ένα κλειστό λόμπυ. Είναι λογικό στα 3000 μέλη να υπάρχει διαφορετικότητα απόψεων συγκρούσεις και αντιπαραθέσεις αρκεί να συμβαδίζουν με τους κανόνες που όρισε το φόρουμ. Σεβασμός στην προσωπικότητα του άλλου ακόμη και στην πιο κουφή άποψη του (κατ' εμάς). Όλοι λίγο πολύ έχουμε ξεφύγει κάποιες στιγμές, τις πιο πολλές ίσως και άθελα μας. Και είναι σίγουρο ότι τις έχουμε μετανιώσει. Ίσως η αντίδραση της στιγμής, η κακή διάθεση, τα καθημερινά προβλήματα, η κούραση και άλλα πολλά μπορεί να είναι η αιτία να παρεκτραπούμε. Σίγουρα στα τόσα πολλά άτομα θα δούμε και παραξενιές και ιδιότροπες συμπεριφορές. Όμως αυτό συμβαίνει από όλους μας . ’λλος λιγότερο και άλλος περισσότερο. Αλλά στην τελική αυτή είναι και δύναμη του φόρουμ. Τα πολυάριθμα του μέλη. Οι γνώσεις των παλαιοτέρων με την όρεξη και τους προβληματισμούς των νεοτέρων. Αυτή η μαγιά οδήγησε όλα αυτά τα χρόνια το The Lab στην κορυφή. Αυτός ο δυναμικός συνδιασμός θα το πηγαίνει ολοένα και ψηλότερα. Και αυτά τα παιδάκια κάποια στιγμή με την εμπειρία τους και με τον ενθουσιασμό τους θα φωτίζουν τους νεότερους. Εκείνο που χρειάζεται μερικές φορές είναι η δεύτερη σκέψη. Η δεύτερη ανάγνωση πριν το ποστάρισμα. Πολλά από τα ποστ μας δεν θα τα στέλναμε αν τα βλέπαμε μία δεύτερη φορά.

Link to comment
Share on other sites

εγινε μια προσπαθεια συμβιβασμου, να κρατησουμε τους παντες ευχαριστημενους.

και αυτους που δε θελουν να βλεπουν τα off topic να γεμιζουν τις σελιδες, και οσους αρεσκονται στο να ποσταρουν εκει.

οπως ισως παρατηρησατε, απο δω και περα, οταν πατατε το κουμπι "νεα θεματα" δε θα εμφανιζονται τα θεματα που βρισκονται στο Off Topic subforum. το ιδιο συμβαινει και στην κεντρικη σελιδα.

με αυτο τον τροπο, και οι μεν δε θα τα βλεπουν, αλλα και οι υπολοιποι δε θα χασουν την αγαπημενη τους συνηθεια, να γεμιζουν σελιδες με ακυρα πραγματα.

θερμη παρακληση, επειδη το θεμα με τα off topic βρισκεται ακομα σε εξελιξη: αφηστε τον κοσμο να γραφει οτι θελει, μην του λετε πως ειναι off topic σε ενα forum που ονομαζεται off topic, και μην του καταστρεφεται τo θεμα, επειδη ετσι σας αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτα ρε παιδια , σε ολα τα φορα υπαρχουνε ΟΤ , πχ σε ενα με μηχανες μιλανε τωρα για πιτσες, και τι εγινε ? τιποτα. Εγω θελω να βλεπω τα ΟΤ στα νεα θεματα , ή μαλλον θελω να τα βλεπω ΟΛΑ τα θεματα. Τι διακρισεις ειναι αυτες , δεν καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

τι ειναι αυτα ρε παιδια , σε ολα τα φορα υπαρχουνε ΟΤ , πχ σε ενα με μηχανες μιλανε τωρα για πιτσες, και τι εγινε ? τιποτα. Εγω θελω να βλεπω τα ΟΤ στα νεα θεματα , ή μαλλον θελω να τα βλεπω ΟΛΑ τα θεματα. Τι διακρισεις ειναι αυτες , δεν καταλαβαινω.

τείνω να συμφωνήσω με τον Γιώργο.

Link to comment
Share on other sites

Μα τα offtopic δεν πήγαν πουθενά...

Απλά δεν εμφανίζονται στα νέα θέματα και απομακρύνουν τον εφιάλτη του να κλικάρεις μία μέρα και να δεις στα νέα θέματα μόνο offtopic...

Link to comment
Share on other sites

και επειδη ενας χρηστης που εχει κινησει την υποψια μου για διαφορα περι του χαρακτηρα του(οποιος καταλαβε καταλαβε) κανει λαθη συνεχεια θα την πληρωσουνε ολοι μαζι με την καταργηση της εμφανισης νεων θεματων ΟΤ που μεσα σε αυτα λεμε για αστρονομια, εξελιξεις τεχνολογικες, κοινωνικα θεματα κλπ. Λαθος κινηση παιδες , δε θα τη πληρωσει ολο το φορα επειδη ΕΝΑΣ ή λιγοι κανει λαθος σε επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Την πληρώνει όλο το forum, αν σε ένα forum υπολογιστών, τα νέα θέματα επιστρέφουν θέματα σχετικά μόνο με υπολογιστές?

Να πεις ότι καταργήσαμε τα off topic, το καταλαβαίνω, αλλά δεν συνέβει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

εγω αντιλαμβανομαι να προσαρμοζονται 2900 ατομα σε χαρη των 100. ενω θα επρεπε να γινει το αντιθετο

Μην κοιτάμε μόνο την ποσότητα.

’λλωστε μια παράμετρος είναι η κινητικότητα των μελών. Από τα 3000 μέλη εγώ λέω οτι τα 1500 έκαναν registration και δεν ξαναμπήκαν. Φαινόμενο σε όλα τα fora. Από υπόλοιπα 1500 λοιπόν, ενεργά (με τουλάχιστον μισό ποστ την ημέρα) είναι τα 800. Από τα 800 αυτά, πολύ ενεργά (1 ποστ την ημέρα και 1-3 threads τον μήνα) είναι τα 400. Από τα 400 αυτά, τα 200 είναι που αποτελούν τον κύριο κορμό του site όσον αφορά το σύνολο των Posts και τα threads.

E, αν από τα 200 μέλη, τα 100 ποστάρουν μόνο ή ως επι τω πλείστον Off-topic, ε, υπάρχει πρόβλημα...

(Τα νούμερα είναι υποθετικά και αποτελούν παράδειγμα)

Link to comment
Share on other sites

μειωνεις τα ενεργα μελη και δε μειωνεις τα μελη που εχουνε προβληματικη συμπεριφορα. Αν απο τα 2900 παμε στα 200

τοτε τα 100 γινονται 7.

τιποτα , η καλυτερη μακραν κινηση ηταν να μη μετρανε τα ΟΤ ποστς στο συνολο του καθενος μας. Τωρα αν ο αλλος μιλαει για οδοντκρεμες τσιχλες και χαρτι τουαλετας ή πεταει κοτσανες συνεχεια , ε ας παρει ποδι.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρεσουμε την "συνταγματικη παραβιαση των δικαιωματων μου" :p :P :p μεσω την αποκρυψη των αποτελεσματων off topic.... βρισκω την ιδεα ψιλοαποτελεσματικη...

Ηδη βαριεμαι να διατηρω 2 παραθυρα ανοικτα (ενα για τα "νεα θεματα" κι ενα για το off topic") οποτε πιστευω οτι η κινηση αυτη θα μειωσει σε ενα βαθμο τα οφ τοπικ και θα προσφερει το επιθυμητο αποτελεσμα.

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 14:03]

μειωνεις τα ενεργα μελη και δε μειωνεις τα μελη που εχουνε προβληματικη συμπεριφορα. Αν απο τα 2900 παμε στα 200

τοτε τα 100 γινονται 7.

καλα κανει γιατι τα "προβληματικα 100 μελη" δεν ειναι αυτα που ποσταρουν μια φορα το τριμηνο... αυτους δεν θα τους προσεξεις καν...και δεν τους προσμετρας καν. Οι 100 παραμενουν 100. Αντιθετα οι 2900 ΔΕΝ ειναι πραγματικο νουμερο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

τιποτα , η καλυτερη μακραν κινηση ηταν να μη μετρανε τα ΟΤ ποστς στο συνολο του καθενος μας. Τωρα αν ο αλλος μιλαει για οδοντκρεμες τσιχλες και χαρτι τουαλετας ή πεταει κοτσανες συνεχεια , ε ας παρει ποδι.

Μα τότε δεν είναι που θα εξεγερθούν όλοι ενάντια στον αυτοκράτορα(moi :hehe: ) ? με ποιο δικαίωμα με διώχνεις επειδή έκανα ένα offtopic θέμα και με πια λογική καθορίζεις τι είναι offtopic?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.