Jump to content



Plexy glass σε chieftec κουτί: Τι εργαλεία χρειάζομαι;


forwardS

Recommended Posts

Σκέφτομαι να κόψω το πλαινό από το chieftec κουτί, να βάλω plexy glass και να προσθέσω ένα 120mm fan. Είναι εύκολο να το κάνω μόνος μου ή να πάω να αγοράσω κατευείαν το έτοιμο με τον 80άρι όμως ανεμιστήρα? Αν ναι τι εργαλεία χρειάζονται γι'αυτό?

Link to comment
Share on other sites

dremmel, πολλα ανταλακτικα δισκάκια κοπής αν δεν ειναι dremmel (όπως to "do it" που είναι πολύ φθηνότερο (15 Euro), προστατευτικά γυαλιά και μάσκα οπωσδήποτε (τα φτηνά μιας χρήσης) και ΠΟΛΥ σταθερό χέρι!!! :p :p είναι ευκολο γενικά......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο έχει, 60 ++ νομίζω αλλά είναι βέβαια καλό μηχάνημα, πιο σταθερό νομίζω είχε πει ένας σε άλλο thread. (κάνε μία αναζήτηση). Το dremmel θα το βρείς στο praktiker μαζί με πληθώρα ανταλλακτικών... Το κουτί κόβεται εύκολα και με τα 2. Αν θυμάμαι καλά με το plexi υπάρχει πρόβλημα διότι λείωνει :blink: !!!!! στις υψηλές στροφές και ραγίζει στις χαμηλές, μία σέγα χρειάζεται εκεί (κάνε πάλι μία αναζήτηση υπάρχει αντίστοιχο thread που δεν μπορώ να ψάξω τρώγοντας παγωτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

παρε dremel, σχεδιασε πανω στο πλαϊ νο μερος του κουτιου το τμημα που θες να κοψεις και μετα κοψτο προσεχτικα!

οσο για το πλεξυ γκλας καλυτερο ειναι μετα να δοσεις τις διαστασεις και να το κοψουν αυτοι!

Link to comment
Share on other sites

κοψε το πλαινο με σεγα, γιατι με τα dremelοειδη θα βγαλεις μεροκαμματο εκει πανω. λαμα με μικρα δοντια, για να κοψει αργα χωρις να αφησει ασχημα σημαδια. αν αποφασισεις να κανεις καμπυλες, ειναι λιγο προβλημα, εκει το dremel ειναι πιο βολικο. το dremel ουτως ή αλλως δε θα το γλυτωσεις, απλα με τη σεγα θα κοψεις πολυ πιο γρηγορα τις ευθειες. το dremel θα το χρησιμοποιησεις για την αρχικη τομη μεσα στην οποια θα μπει η σεγα για να κοψει, και για τις καμπυλες. ενναλακτικα, μπορεις να κοψεις και με τροχο αν εχεις το χερι, αλλα τις λεπτομερειες παλι με το dremel θα τις κανεις.

το πλεξυ καλυτερα να το παρεις ετοιμο κομμενο, εκτος αν αποφασισες να παρεις μαχαιρι για το πλεξυ και να κοψεις μονος σου. την τρυπα θα την κανεις με ποτηροτρυπανο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω για την κοπη με σεγα, ειναι ταχυτερη, οικονομικοτερη κ αν εχεις υπομονη , σταθερο χερι κ κοβεις πανω στη γραμμη που θα χαραξει, θα κοψεις κατα 90% ευθεια :)Το Dremel οσον αφορα το Πλεξυ-Γκλας θα στο λιωσει ακομη κ στις χαμηλοτερες στροφες του (οι οποιες ειναι 11000, συνεπως παρα πολλες) Με λαμα σιδηροπριονου (μικρα δοντακια , παρε μια καλη ακομη κ αν φανει ακριβη, θα σου χρειαστει σε πολλες διαφορες δουλειες κ κοψιματα) πιστευω κοβεται μια χαρουλα. Προσεχε τα χερια σου μετα το κοψιμο του κουτιου, τριψτο με ενα ψιλο γυαλοχαρτο (200-250) ωστε να λειανεις τις ακμες του κ να μη σου τραυματισουν τα χερια αν το πιασεις ατσαλα.

Link to comment
Share on other sites

για να πω την αληθεια εγω το εκοψα με τροχο αλλα προσεκτικα προσεκτικα

για να μην στραβοσει το πλαϊνο!

και το εκανα πολυ γρηγορα!μεσα σε 10-15 λεπτα ειχα τελειωσει

Link to comment
Share on other sites

και εγω με τροχο το εχει κοψει, και μετα γιαλισμα με γυαλοχαρτο για να μην ειναι αγρια η επιφανεια. μετα για να μην φαινεται μαυρο το σημειο οπου κοπηκε, το περασα με μαρκαδορο τετοιο που βαζουν στα αυτοκινητα πανω στις γρατσουνιες τοπικα, τωρα φαινεται σαν περιγραμμα αλλα φαινεται ωραια. το πλεξυ το κολλησα με σιλληκονη.

Link to comment
Share on other sites

στο πρακτικερ εχει πλεξυ και φθηνα νομιζω πρεπει να ειναι. αν δεν βρισκεις εκει που μενεις οπως εγω, πανε σε καποιο μαγαζι που κανει επιγραφες και ζητα ενα κομματι, εκεινοι εχουν τεραστια κομματια καθε λογης τυπου και χρωματα. αν ειναι μικρο το κομματι μπορει να το παρεις και τσαμπε.

Link to comment
Share on other sites

εγώ μιά χαρά έκοψα το πλέξι με το ντρέμελ και εξ' ίσου άνετα έκανα τρύπα για 12άρι φουρφούρι πάλι με το ντρέμελ. επίσης δεν το κόλλησα πάνω στο κουτί αλλά έβαλα βίδες, γαλβανιζέ με εξάγωνο κεφάλι να φαίνονται μουράτες! :p

Link to comment
Share on other sites

αν είναι απλό παραλληλόγραμμο το σχήμα του παραθύρου που θες να κάνεις, σχεδίασέ το εσωτερικά με μολύβι και πήγαινε σε κάποιο γνωστό σου με συνεργείο να το κόψει με τροχό. προσωπικά έτσι το έκανα και σε 1 λεπτό είχα το παράθυρο. για τα υπόλοιπα εξαρτάται πως θα στερεώσεις το πλέξι, αν είναι με βίδες θες τρυπάνι, μπλακ ντεκερ - dremmel

Link to comment
Share on other sites

τρύπες με ντρέμελ λίγο δύσκολο. το δικό μου ντρέμελ τουλάχιστον παίρνει πολύ λεπτό τρυπάνι σχετικά με τις βίδες που θα ηταν καλό να βάλει κανείς. εγώ προσωπικά έβαλα Μ4 βίδες. το ντρέμελ νομίζω ούτε τρύπες για Μ3 δεν ανοίγει... άσε που τόσο μικρές δεν θα βρεί μουράτες βίδες αλλά μόνο τίποτα φλώρικες κατσαβιδόβιδες...

Link to comment
Share on other sites

πέρασα σήμερα από το praktiker και βρήκα σέγα της black & decker των 370W με μέγιστο πάχος κοπής τα 3 mm για χάλυβα στα 25Ε. Κάνει για την περίπτωση που το θέλω? Δε θέλω να μου βγουν τα εργαλεία πολύ ακριβά γιατί το βλέπω να τα χρησιμοποιώ σπάνια, απλά μου έχει κολλήσει η ιδέα του modding και λέω να μην πάω για κάτι έτοιμο:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από forwardS [Σήμερα, στις 19:32]

πέρασα σήμερα από το praktiker και βρήκα σέγα της black & decker των 370W με μέγιστο πάχος κοπής τα 3 mm για χάλυβα στα 25Ε. Κάνει για την περίπτωση που το θέλω? Δε θέλω να μου βγουν τα εργαλεία πολύ ακριβά γιατί το βλέπω να τα χρησιμοποιώ σπάνια, απλά μου έχει κολλήσει η ιδέα του modding και λέω να μην πάω για κάτι έτοιμο:cool:

εχει μια προσφορα στο Πρακτικερ αλλα και στο Μακρο με ενα πακετακι εργαλειων

(σεγα, τροχο κοπης, τρυπανι, τριβειο)

με 50 ευρω περιπου

αξιζει πολυ

(μολις τωρα εψαξα και στα δυο αντιστοιχα sites

αλλα δεν την εχουν πλεον στην σελιδα τους την προσφορα

οποτε μια βολτα απο κοντα θα χρειαστει)

δεν ειναι καμια κορυφαια ποιοτητα αλλα την δουλιτσα σου θα την κανεις και με το παραπανω και θα σου μεινουν και τα εργαλεια

για παντως ειδους μαστορεματα...

εξαλλου αμα ξεκινησεις τα μονταρισματα

δυσκολα θα μεινεις στο ενα κουτακι...;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.