Jump to content



6800 LE 90 ευρω @ πλαισιο!!


b.s.o.d.

Recommended Posts

  • Replies 309
  • Created
  • Last Reply

μπορεί κάποιο καλό παιδί (απο τα πολλά με 6800le :) ) να τρέξει ενα 3dmark 05 , με 16/5 (αν βαριέται το reboot , έστω και με 16/6) αλλά με ρυθμίσεις για High Quality στον driver και 400/800 , γιατί βλέπω στο σύστημα μου, διαφορά 270marks σε ιδια ρολογια με την GT , που εχει 256μβ μνημη ομως , και κυριως πτωση στο 1ο τεστ (+16% με τα 256μβ) , και να ποσταρει το παραθυρο με τα αναλυτικα αποτελεσματα ... καθως και με τι drivers το ετρεξε

update : με τους 81.87, στα 400/800 ''downgraded" σε 16/5 η 6800gt βγάζει 4846 και 21.9 στο 1ο τεστ , ενω ακριβως με ιδιες ρυθμισεις η LE βγαζει 4585 (19.2 στο 1ο τεστ ) , τα άλλα τεστ ειναι παρομοια .Δοκίμασα και τους 81.85 αλλα τπτ , καλα παιζει τοσο ρολο τα αλλα 128μβ στο 05 ωστε να εχει τοση διαφορα σε ιδια clocks?

Αντίθετα στο 03 π.χ. με ιδιες ρυθμισεις εχει και 200μαρκς παραπανω , πιθανον λογω των χαμηλότερων latencies που έχει η DDR απο την DDR3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι εδώ δεν βγάζω άκρη με την αυτήν την κάρτα...

’λλαξα το τροφοδοτικό από 350W σε 400W σήμερα το πρωί... (Κάπου υπήρχε ένα 400άρι του οποίου η ύπαρξη είχε ξεχαστεί)

Μετά από αυτό η κάρτα περνάει πλέον όλα τα test του 3DMark 2001 σε 12x1,6vp ακόμα και όταν το αφησα να κάνει κανα 2ωρο loopες, όμως σταματάει στο δεύτερο test του 3DMark'03.

Οπότε πλέον έχω μπερδευτεί...

Είναι σταθερή στα 12 ή όχι;

Εντελώς πληροφοριακά score με 8x1,6vp 312/712 : 6821 στο 3DMark'03

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω και με 3DMark05 και πάλι δεν φαίνεται να μπορεί να το περάσει στα 12x1,6vp.

Κάνει ένα ομορφότατο reboot και τελειώνει κάπου εκεί...

Ερώτηση προς τους γνώστες:

Δεδομένου οτι μετά την αλλαγή τροφοδοτικού η κάρτα (που ξαναλέω οτι στα 12x1,6vp δεν εμφανίζει ίχνος artifact) στα 12x1,6vp ξαφνικά πέρασε το 3DMark2001, λέτε να φταίει το ρεύμα;

Να μην επαρκεί μου φαίνεται λίγο δύσκολο πάντως, γιατί και στο άλλο πανομοιώτυπο μηχάνημα με την 6800 420W τροφοδοτικό έχω πάνω...

Link to comment
Share on other sites

μπορει τοτε να ειναι αυτο το προβλημα. το λεω αυτο γιατι ενω με την 9700προ στα 360/340 η 12αρα μου ηταν 11,92/11,86 (idle/load) με την 6800 κλοκαρισμενη ηταν 11,8χ/11,7χ (απο μβμ)...

δοκιμασε κανα psu απο κανα φιλο να εισαι σιγουρος....

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω δεν ξερω , εγω παλι την εχω 12p και 6v και δουλευει μια χαρα,3D Μark δεν εχω τρεξει ακομα παρα μονο aquamark 3, αλλα μετα απο πολυωρο gaming (Fable και Dungeon Siege 2) δεν καταλαβαινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από santong7

Τι να σας πω δεν ξερω , εγω παλι την εχω 12p και 6v και δουλευει μια χαρα,3D Μark δεν εχω τρεξει ακομα παρα μονο aquamark 3, αλλα μετα απο πολυωρο gaming (Fable και Dungeon Siege 2) δεν καταλαβαινει τιποτα.

Το ίδιο και η δική μου, μετά από κανα 3ωρο NFSU2

Αλλά στο 3DMark μου κάνει νερά...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα και εγώ μία 6800le της asus 128ddr sta 100 ευρώ. Για άλλο πήγα και ρώτησα τυχαία και τελικά την πήρα. το κακό είναι όμως ότι δεν ξεκλειδώνει ούτε pipes oute vertex βγάζει artifacts η κωλοasus. τώρα πάνω στο σύστημα έχω μια 9800pro club3d 128 και αυτή. ποια λέτε να κρατήσω δεν έχω προλάβει να την τεστάρω καλά μόνο που την είδα ποιο αεράτη σε κάτι παιχνίδια. η 6800le είναι χειρότερη αρκετά απο την 6600gt??

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει. η καρτα μου στα 340 core and 795 memory at 1.1 volt core μου δινει 4280 στα 2005 3dmark. αν ανεβασω τον πυρηνα πανω απο 340 τοτε η αποδοση τησ καρτασ πεφτει στα 3900!γιατι συμβαινει αυτο? (ο πυρηνας μου χωρις να αυξησω τα βολτ φτανει μεχρι 375). Μηπως χρειαζεται περισσοτερο ρευμα ο πυρηνας και σε μεγαλυτερη συχνοτητα απο τα 340 υπολειτουργει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gus8511

δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει. η καρτα μου στα 340 core and 795 memory at 1.1 volt core μου δινει 4280 στα 2005 3dmark. αν ανεβασω τον πυρηνα πανω απο 340 τοτε η αποδοση τησ καρτασ πεφτει στα 3900!γιατι συμβαινει αυτο? (ο πυρηνας μου χωρις να αυξησω τα βολτ φτανει μεχρι 375). Μηπως χρειαζεται περισσοτερο ρευμα ο πυρηνας και σε μεγαλυτερη συχνοτητα απο τα 340 υπολειτουργει?

έχουν modes λειτουργίας, ένα power save και ένα 3d, μάλλον θα μπαίνει για κάποιο λόγο (π.χ. υπερθέρμανση?) στο πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω να ειναι το power saving mode. γιατι εχω βαλει πανω την silencer και εχω παρακολουθησει την θερμοκρασια η οποια απο πολυωρο gaming δεν ανεβαινει πανω απο 52 βαθμους. πως μπορω να απενεργοποιησω το power saving?

Link to comment
Share on other sites

Το throtling ειναι . Ανοιξε το bios με bios editor και ανέβασε το όριο .

Δεν ειναι απαραίτητο να τερματισει ο πυρήνας η να ζεσταθει . Απλά έχει ενα οριο ορισμένο απο το bios. Παράδειγμα στα 400 να επεμβαινει throtling και ας την δουλευεις εσυ και στους -50 .

Τουλάχιστο σε 2 6800gt pciex που περάσαν απο τα χέρια μου έτσι ηταν .

Link to comment
Share on other sites

Το βάζεις 100Mhz πιο πάνω απο οτι ειναι για να εισαι σίγουρος οτι δεν παρεμβαίνει αυτό .

Τώρα για τα υπόλοιπα δεν θυμαμαι να σου πώ + οτι τις έχω δώσει τις 6800 εδώ και καιρο οπότε ότι σου λέω με επιφύλαξη είναι .

googlarise και λίγο ισως βρεις κάτι .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.