Jump to content



6800 LE 90 ευρω @ πλαισιο!!


b.s.o.d.

Recommended Posts

  • Replies 309
  • Created
  • Last Reply

Πειράζοντας από το bios της κάρτα τα ρολόγια, ανέβηκε και το max oc στο riva tuner και φύγανε και τα χαζά κίτρινα τριγωνάκια...

Με τα ρολόγια στο bios: 300/700MHz...

rivaclocks-before.jpg

Με τα ρολόγια στο bios: 330/800MHz...

rivaclocks-after.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν, πότε και που θα σταματήσει αυτή η κάρτα... Όλο το βράδυ την άφησα να τρέχει το ati tool στα 410/900MHz και μόλις τώρα είμαι stable στα 410/950MHz... Παρακάτω μερικά αποτελέσματα, ακόμα με stock cooling... Απλά δεν έχω την δυνατότητα να το κάνω και upload στο 3DMark03 ORB...

6800le-3dm03-410_950.jpg

AquaMark3@73.516

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas

Δεν ξέρω αν, πότε και που θα σταματήσει αυτή η κάρτα... Όλο το βράδυ την άφησα να τρέχει το ati tool στα 410/900MHz και μόλις τώρα είμαι stable στα 410/950MHz... Παρακάτω μερικά αποτελέσματα, ακόμα με stock cooling... Απλά δεν έχω την δυνατότητα να το κάνω και upload στο 3DMark03 ORB...

6800le-3dm03-410_950.jpg

AquaMark3@73.516

Μάλλον με το Ati Tool δεν μπορείς να θεωρήσεις ότι είσαι 100% stable. Έτσι πίστευα και εγώ με 375/950 αλλά μόλις φόρτωνα Doom3 μετά από 5 λεπτά έπερνα μια ωραιότατη black screen. Έχεις τεστάρει με κάποιο game; Ξέρει κανείς αν με 3DMark μπορεί να "ανιχνεύσει" κανείς για black screens;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω με το FEAR και όλα φαίνοται οκ στα 410/950MHz....

Οι μνήμες σε εμένα δείχνουνε να σταματάνε στα 970MHz... Στα 980 και στα 990 ενώ δεν έχω antifacts στο 3DMark03 εκεί με τα αεροπλάνα κολλάει για μερικά δεύτερόλεπτα η εικόνα και επανέρχετε με 2-3fps ενώ έτρεχε με 250+... Αυτό είναι το black screen που λέμε?!

Σκεφτόμουνα να κάνω και το vmod στις μνήμες, λέτε να ξεπεραστεί αυτό το κόλλημα?!

Σταματάω για σήμερα τα πειράματα με τα ρολόγια και ξεκινάω κατασκευή custom cooling :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas [Σήμερα, στις 08:09]

Δεν ξέρω αν, πότε και που θα σταματήσει αυτή η κάρτα... Όλο το βράδυ την άφησα να τρέχει το ati tool στα 410/900MHz και μόλις τώρα είμαι stable στα 410/950MHz... Παρακάτω μερικά αποτελέσματα, ακόμα με stock cooling... Απλά δεν έχω την δυνατότητα να το κάνω και upload στο 3DMark03 ORB...

6800le-3dm03-410_950.jpg

AquaMark3@73.516

Εχω ακουσει οτι το ATITOOL στρετσαρει πολυ την καρτα και αν το αφησεις για πολλες ωρες μπορει να στην καψει ... τουλαχιστον στο Rage3D αυτο λεγανε ιδιος αν εχεις default cooling. Μακαρι να κανουν λαθος ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas [Σήμερα, στις 13:38]

Δοκιμάζω με το FEAR και όλα φαίνοται οκ στα 410/950MHz....

Οι μνήμες σε εμένα δείχνουνε να σταματάνε στα 970MHz... Στα 980 και στα 990 ενώ δεν έχω antifacts στο 3DMark03 εκεί με τα αεροπλάνα κολλάει για μερικά δεύτερόλεπτα η εικόνα και επανέρχετε με 2-3fps ενώ έτρεχε με 250+... Αυτό είναι το black screen που λέμε?!

Σκεφτόμουνα να κάνω και το vmod στις μνήμες, λέτε να ξεπεραστεί αυτό το κόλλημα?!

Σταματάω για σήμερα τα πειράματα με τα ρολόγια και ξεκινάω κατασκευή custom cooling :)

mylona εισαι σε κατασταση εκτακτης αναγκης!καλη δουλεια!η δικη μου στα 400/900 εχασε πολυ σκορ στο 3d mark...δεν ειναι για πολλα μαλλον!!εχεις καλυτερο κομματι,εκμεταλλευσου το!!περιμενουμε την νεα σου ψυξη!

Link to comment
Share on other sites

εσπασε το οριο των 13000 με 402/920 και η futuremark δεν με αφηνει να ανεβασω το σκορ,επειδη ειναι παρανομο λεει το registration key που χρησιμοποιω...το 3d mark το κατεβασα απο το νετ...!!ξερει κανεις τι γινεται τωρα?

<a  href=%7Boption%7Dhttp://img368.imageshack.us/img368/986/mark21lu.th.jpg' alt='mark21lu.th.jpg'>

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από b.s.o.d. [Σήμερα, στις 15:34]

εσπασε το οριο των 13000 με 402/920 και η futuremark δεν με αφηνει να ανεβασω το σκορ,επειδη ειναι παρανομο λεει το registration key που χρησιμοποιω...το 3d mark το κατεβασα απο το νετ...!!ξερει κανεις τι γινεται τωρα?

<a  href=%7Boption%7Dhttp://img368.imageshack.us/img368/986/mark21lu.th.jpg' alt='mark21lu.th.jpg'>

Μπες στην registry και σβησε το serial που εχεις χρησιμοποιησει.Προφανως ειναι μαιμουδιαρικο για αυτο δεν σε αφηνει..........

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... Η δικια μου 6800 ειναι 0442.

Ξεκλειδωνω την πρωτη τετραδα pixel units και μου εμφανιζει μισο desktop αρχικα, σιγα-σιγα εμφανιζεται και το υπολοιπο και το cpu utilization 95-100%...

Ξεκλειδωνω την 2η και απλα αναβοσβηνει το desktop κανοντας το γνωστο τσικ-τσικ σαν να αλλαζει αναλυση.. Cpu 95-100%

Τα vertex units ξεκελιδωνουν ολα!

Στο aquamark ενδεικτικα εχω...

Default: GFX Score: 6810

Default Clocks 8pipes 6vertex: GFX Score 7120

325/800 & 6vertex:7670

Δεν μπορω να χωνεψω οτι μονο η δικια μου 0442 (και μια ακομα αν θυμαμαι καλα) δεν ξεκελιδωνει... Παντως το GFX score ειναι αρκετα καλο... Το o/c ειναι στα επιπεδα της 6800nu απλα ενδεικτικο. Η καρτα πηγε 340/870 αλλα θα πρεπει να ψαξω και αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak [Σήμερα, στις 16:06]

τι εγινε βρε bsod :woot: με χαμηλοτερα clocks και λιγοτερες pipes εχεις καλυτερο σκορ απο του mylonas :cool:

παιδια,δεν ειπα ποτε οτι δεν ξεκλειδωνουν και τα 16 pipes στην καρτα μου!γκρινιαζα και ειπα απλα οτι εχω λιγα artifacts!!σε παλιοτερα ποστ το αναφερω ξεκαθαρα!!το 3d mark το ετρεξα με ολα τα pipes ανοιχτα!οι drivers ειναι 81.85...και η 6800 410/900.απο κει και περα,ολα τα αντικειμενα ειχαν κατι αηδιαστικες προεκτασεις πανω τους!!αλλα το serial ειναι ακυρο...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από PGM [Σήμερα, στις 15:42]

Μπες στην registry και σβησε το serial που εχεις χρησιμοποιησει.Προφανως ειναι μαιμουδιαρικο για αυτο δεν σε αφηνει..........

στη registry δεν βρηκα τιποτα για το σειριακο αριθμο...αν εχεις καποιο path υποψην σου πες μου γιατι δεν εχω αλλη λυση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas

Δοκιμάζω με το FEAR και όλα φαίνοται οκ στα 410/950MHz....

Οι μνήμες σε εμένα δείχνουνε να σταματάνε στα 970MHz... Στα 980 και στα 990 ενώ δεν έχω antifacts στο 3DMark03 εκεί με τα αεροπλάνα κολλάει για μερικά δεύτερόλεπτα η εικόνα και επανέρχετε με 2-3fps ενώ έτρεχε με 250+... Αυτό είναι το black screen που λέμε?!

Σκεφτόμουνα να κάνω και το vmod στις μνήμες, λέτε να ξεπεραστεί αυτό το κόλλημα?!

Σταματάω για σήμερα τα πειράματα με τα ρολόγια και ξεκινάω κατασκευή custom cooling :)

Black Screen = εκεί που παίζεις η οθόνη (μπορεί και μετά απο κανένα μισάωρο) γίνεται μαύρη ΧΩΡΙΣ να κολλάει το παιχνίδι... Αν και σε μένα το έκανε με τις μνήμες αρκετά ψηλά (@ 952 - σε σχέσχ με τις άλλες κάρτες με default ψύξη), τώρα που τις έχω @ 940 μοιάζει ΟΚ. Απλά φοβάμαι, επειδή είναι θέμα κάποιων κακής ποιότητας πυκνωτών, μην μας μείνει στο χέρι η κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι σε μενα η καρτουλα μου βγαζει μονο 9380 στο 3dmark03?

exω τους 81.85 η καρτα δουλευει με ολα ξεκλειφωτα στα 350, 789 και εχω π4 2,8 512 ραμ

να σημειωσω οτι πρωτου κανω φορματ το pc sto 3dmark03 μου εδινε 9480 χωρις overclocking στην καρτα, ενω με οβερκλοκ επιανα ανετα τα 10800. τι συμβανει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.