Jump to content



6800 LE 90 ευρω @ πλαισιο!!


b.s.o.d.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από beez

μπορει καποιος να πει απο που παίζει να παρεις nvsilencer και πόσο? θα μπαίνει κουτί στην LE?

Έχει το HacShop, αλλά προσωπικά ψάχνω να βρώ στην Ελλάδα την rev.1, γιατί η rev.2 και η rev.3, στις μνήμες έχουνε κουβέρτες ακόμα και στο NV Silencer 5...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 309
  • Created
  • Last Reply

και εγω το rev1 εψαχνα αλλα δε το βρηκα πουθενα , παντως εχω την εντυπωση οτι το αποσυρανε γιατι αν και ειχε πατουρα για τις μνημες να παταει ακριβως , στην πραξη ηθελε πολλες φορες τροχισμα :p ,για να κανει πληρη επαφη με ολα τα τσιπακια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η δικιά μου τα έπαιξε βγάζει artifacts ακόμα και στο bios και οι drivers ούτε καν μπορούν να την αναγνωρίσουν

Κατά συνέπεια ούτε από το riva tuner μπορώ να κάνω τίποτα

Δεν είχα flashαρει άλλο bios.

Την πήγα πίσω ως γνωστό δεν υπήρχε δυνατότητα να μου δώσουν μία ίδια ούτε σε βάθος χρόνου αφού δε πρόκειται να ξαναφέρουν.

Μου έδωσαν ένα πιστωτικό 90 ευρώ και πήρα τον pulo αφού με τόσα δεν αγοράζεις ούτε 6200

Αυτά :( :cry: :...: :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Παιδιά η δικιά μου τα έπαιξε βγάζει artifacts ακόμα και στο bios και οι drivers ούτε καν μπορούν να την αναγνωρίσουν

Κατά συνέπεια ούτε από το riva tuner μπορώ να κάνω τίποτα

Δεν είχα flashαρει άλλο bios.

Την πήγα πίσω ως γνωστό δεν υπήρχε δυνατότητα να μου δώσουν μία ίδια ούτε σε βάθος χρόνου αφού δε πρόκειται να ξαναφέρουν.

Μου έδωσαν ένα πιστωτικό 90 ευρώ και πήρα τον pulo αφού με τόσα δεν αγοράζεις ούτε 6200

Αυτά :( :cry: :...: :nothing:

Δώσε λεπτομέριες...

Την είχες "πειράξει" καθόλου;

Ήταν αυτή που έπαιζε μέσα στο Cube και ζεμάταγε;

Μήπως πήγε από υπερθέρμανση;

Link to comment
Share on other sites

καρτα που να φυγει απο ξεκλειδωμα ειναι κατι απιθανο...ετυχες απλα σε μια κακη καρτα που ηταν γραφτο της να πεθανει νωρις...κρατα το πιστωτικο απο το πλαισιο και οταν ριξουν τιμες σε καποια ατι η 6800 gt η 6600 gt παρτην!επειδη τα παρακολουθω αυτα,σχεδον καθε εβδομαδα,θα σε εχω ενημερωσει απο το lab!!

Link to comment
Share on other sites

παιζοντας Q4 η κάρτα εκανε κολήματα, δλδ σταμάταγαν τα παντα για 3-4 δευτερόλεπτα και μετά το παιχνίδι συνέχιζε. αυτό νομιζω αναφέρθηκε και απο αλλον εναν χρήστη. μάλλον βιαστικα να χαρώ, εχει κανεις ιδέα τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

δωσε μου μια ιδεα για τις ρυθμισεις που εχεις στο παιχνιδι...αν δεν τα σηκωνει ολα στο φουλ,κανε καποιες υποχωρησεις...αν εχεις "πειραξει" το pc σου,ειτε μνημες ειτε cpu,παλι πες το!

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα λυθηκε κατεβάζοντας τον πυρήνα κατα 10 μχζ

τελικα το ριβατιουνερ ειναι αρκετα ακριβές οταν βγαζει το προειδοποιητικο σημα καθως η καρτα περνούσε το 3δ μαρκ χωρις προβλημα αλλα στο q4 κόλωνε οπως περιέργραψα.

μαλλον πρεπει να ανεβάσω την τάση στον πυρήνα

Link to comment
Share on other sites

αν την ειχες φτασει στα ορια,λογικο!το 3d mark πρεπει κανονικα να το τρεχεις σε λουπα αν θες να δεις σταθεροτητα συστηματος,καμια ωρα με δυο τουλαχιστον...για να χτυπησεις σκορ αρκει και ενας γυρος!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

και εγω το rev1 εψαχνα αλλα δε το βρηκα πουθενα , παντως εχω την εντυπωση οτι το αποσυρανε γιατι αν και ειχε πατουρα για τις μνημες να παταει ακριβως , στην πραξη ηθελε πολλες φορες τροχισμα :p ,για να κανει πληρη επαφη με ολα τα τσιπακια

Όταν λες τρόχισμα, τι εννοείς ακριβός και σε ποιά σημεία της ψύχρας γινότανε.... Εγώ μετά από αρκετά email σε eshops κατάφερα και βρήκα rev.1...

Link to comment
Share on other sites

ναι εε?? σε ποια μαγαζια , αν ειναι στείλε μου πμ , απλά δεν ηταν τελειως οριζοντιο θυμαμαι και σε αλλα τσιπακια παταγε κανονικά και σε άλλα όχι, αν ψάξεις για review παντως θα το δεις που το ειχαν σημειωσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Όπως έγραψα και παραπάνω η δικιά μου κάρτα πήγε χωρίς ίχνος artifact 12x1,6vp.

Και εδώ ξαφνικά παρουσιάζεται ένα πρόβλημα καθώς η κάρτα δεν περνάει το Advanced Pixel Shader Test του 3DMark2001 SE.

Score σε default καταστάσεις πάντως έβγαλα 13075.

Το κορυφαίο γεγονός πάντως με την καρτούλα είναι οτι παραβλέποντας το test και δουλεύοντας σε 12x1,6vp βγάζει score 13690 δηλαδή μόλις 615 παραπάνω απ'ότι με 8x1,4vp που είναι default.

’λλο ένα απίθανο είναι οτι το test που δεν μπορεί να περάσει με ανοιχτή την τετράδα που δεν βγάζει artifacts το περνάει (και κατα έναν περίεργο τρόπο χωρίς artifacts) με ανοιχτή την τετράδα που μου βγάζει desktop artifacts... Η συγκεκριμένη τετράδα με τα artifacts τα εμφανίζει μόνο σε σταθερή εικόνα... Οτιδήποτε κινούμενο, απεικονίζεται μια χαρά...

Score με ανοιχτή την τετράδα με τα artifacts 13676.

(Σημειώνω ακόμα οτι και με τα πάντα ανοιχτά - 16x1,6vp το score που βγάζει η κάρτα παραμένει 13690)

Link to comment
Share on other sites

Με 8x1,4vp και χρονισμούς 350/800 (από 300/700) το score μου έφτασε μόλις τα 13576.

Πράγμα που σημαίνει οτι ούτε έτσι κερδίζω και πολλά...

Η MSI 6800 που έχω σε εντελώς default καταστάσεις (12x1,5vp 325/700) βγάζει στο ίδιο μηχάνημα score 16873

Οπότε από αυτά που βλέπω μέχρι τώρα η δύστυχη η LE για να "πιάσει" την κανονική 6800 θέλει πολύ δρόμο και κόπο και δεν νομίζω να την πιάσει και ποτέ...

(Εμένα μέχρι τώρα αυτά είναι πάντως τα συμπεράσματά μου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Οπότε από αυτά που βλέπω μέχρι τώρα η δύστυχη η LE για να "πιάσει" την κανονική 6800 θέλει πολύ δρόμο και κόπο και δεν νομίζω να την πιάσει και ποτέ...

(Εμένα μέχρι τώρα αυτά είναι πάντως τα συμπεράσματά μου)

Προφανώς Ηλία κάτι δε ρυθμίζεις σωστά. Η 6800LE με την 6800 έχουν ελάχιστες διαφορές. Έχουν ίδιες μνήμες, ίδιο mem interface και ελάχιστη διαφορά στον χρονισμό του πυρήνα. Αν ξεκλειδώσεις τα 4 pipes και το 1 vertex τότε είναι ακριβώς ίδιες.

Η 6800LE μου (400/850) που ξεκλειδώνει όλα τα Pipes και vertex πιάνει 5000+ στο 3dmark05 και στα 03 και 2001 παίζει ~10-15% κάτω από μια 6800Ultra σε στοκ ρολόγια (μάλλον λόγω μικρότερης μνήμης και DDR3)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.