Jump to content



6800 LE 90 ευρω @ πλαισιο!!


b.s.o.d.

Recommended Posts

  • Replies 309
  • Created
  • Last Reply

Το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε ονομάζοντας την κάρτα ultra απο to RIVA. Μάλλον κάτι παίζει με καινούργιους drivers που είχα βάλει πριν καιρό. papatsoni αυτό είναι που έλεγες για τις μνήμες;

Προσέξε λίγο την επιγραφή δεξιά στην MSI. REmove seal after washing???

Link to comment
Share on other sites

να τους αλλάξεις παίζει , αλλα και εγώ αυτή τη στιγμή ψάχνω να βρω αν πουλιούνται στην Ελλάδα καλοι πυκνωτές σε αυτές τισ διαστάσεις , παίζει φυσικά και να κολλήσεις // πυκνωτή απο μητρική (3300uf. /6.3v π.χ.) και να βοηθήσει κάπως .Πάντως τώρα που διαβάζω εδώ

λένε ότι φταίει το "RoH" proccess οπου έχουν αντικαταστήσει το μόλυβδο στις κολλήσεις , βάζοντας κάποια αλλη κολληση , θέλει 30-40 βαθμούς μεγαλύτερη θερμοκρασία με αποτέλεσμα να "ψοφάνε" απο αυτό οι πυκνωτές τη στιγμή της συναρμολόγησης , και κάπου αλλού λέει ότι οι συγκεκριμένοι (πρασινοι) δεν είναι καν RoH compliant

Όποιος έχει όρεξη ας το ξεψαχνίσει το thread,ενδιαφέρον είναι.

υ.γ.> τώρα είδα αυτη την εικόνα , αν ενδιαφέρεταi κανείς για καμια ομαδική , γιατί δε νομίζω να στέλνουν 2 κομμάτια μονο :p , ή αν ξέρει κανείς αθήνα αν πουλάνε τέτοιους Sanyo καλα θα ταν

edit : περι RoH..

http://uk.farnell.com/static/en/rohs/highlights/rohs-faq-page.htm

update 2 : τους βρήκα τους πυκνωτές στη farnell αλλά κάνουν 2.3 λιρες o ενας!! και προφανώς για 2 κομμάτια δε λέει το 20αρι που θα ειναι μεταφορικά , αν ενδιαφέρονται και άλλοι για να τα μοιραστουμε, pm me

post-172-1416072268,1675_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

papatsonis

η φωτο με τους πρασινους που ποσταρες ειναι απο τις albatron? αν οχι ας ποσταρει καποιος που δεν εχει βαλει την καρτα στο κουτι η δε βαριεται να τη βγαλει τι πυκνωτες εχουν οι albatron...

Link to comment
Share on other sites

να ξεκλειδώσουν όλα , υπάρχει πιθανότητα,να φτάσεις και να ξεπεράσεις και ισως κατα πολύ τους χρονισμούς της GT στον πυρήνα υπάρχει πάλι, αλλά να φτάσεις το 1 ghz της μνήμης της χωρίς αρτιφακτς ΔΕΝ υπάρχει ακόμη και να βάλεις τα πολύ χαλαρά timmings που έχουν οι GDDR3

Edit :

Βρήκα τελικά στην Ελλαδα αντιπρόσωπο για τον πυκνωτη της πιο πανω φωτογραφίας , www.darlas.gr , αλλά τσούζει λίγο η τιμή ... 5 ο ενας ..Anyway απο βδομαδα μεσα , θα εχω 2 να δοκιμασω και θα πω εντυπώσεις. (Για την ώρα εχει εμφανίσει πολύ περίεργη συμπεριφορά , λες και πέφτει το o/c των μνημων μερα με τη μερα.Χτες ξεκίναγε να εμφανίζει κατι κιτρινα artifacts στο desktop μόλις περναγα τα 833mhz , και το βράδυ μετα απο κάποια ώρα gaming πέταγε ακομη και στα 800.Στο παιχνίδι βεβαια ουτε και στα 850 φαινοταν τπτ)

@pcfreak ναι της albatron ειναι

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια από την Πάτρα, την προτελευταία. 0442, και ειμαι στα 12χ1,6. Στα 16 βγάζει στο desktop artifacts. Στοκ ψυξη, το έβαλα 350/750 έτσι για πλάκα και παίζω μια μέρα lineage έτσι. Έχει κανείς κανένα τρόπο να το ανοίξουμε και το άλλο ή έτσι θα μείνω?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, πώς ρυθμίζω το TV out της κάρτας για να παίζει ταινίες.

Έχω συνδέσει τα καλώδια και βλέπω κανονικά το desktop του υπολογιστή στην τηλεόραση, αλλά μόλις ανοίγω μια ταινία με το WMP, εμφανίζεται στην τηλεόραση μια μαυρίλα, ενώ στον υπολογιστή παίζει μια χαρα.

Καμιά βοήθεια ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iparout

Παίδες, πώς ρυθμίζω το TV out της κάρτας για να παίζει ταινίες.

Έχω συνδέσει τα καλώδια και βλέπω κανονικά το desktop του υπολογιστή στην τηλεόραση, αλλά μόλις ανοίγω μια ταινία με το WMP, εμφανίζεται στην τηλεόραση μια μαυρίλα, ενώ στον υπολογιστή παίζει μια χαρα.

Καμιά βοήθεια ?

βγάλε το hardware acceleration στο wmp

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs [Σήμερα, στις 15:28]

Πήρα μια από την Πάτρα, την προτελευταία. 0442, και ειμαι στα 12χ1,6. Στα 16 βγάζει στο desktop artifacts. Στοκ ψυξη, το έβαλα 350/750 έτσι για πλάκα και παίζω μια μέρα lineage έτσι. Έχει κανείς κανένα τρόπο να το ανοίξουμε και το άλλο ή έτσι θα μείνω?

δε νομιζω να υπαρχει τροπος.. καποιοι ειχαν πει οτι ανεβαζοντας ταση ισως βοηθουσε (αντιστοιχα με τις cpu ) αλλα το δοκιμασα σε μια 6800λε που ειχε λιγα αρτιφακτς στο 05 και στο cod2 -ουτε καν στο desktop- και δε βοηθησε.Δοκιμασα 1.2-1.4 και εριξα και το clock στα 300 ,χωρις αποτελεσμα

btw ετσι οπως εισαι 12/6 κανε ενα detect optimal frequency απο το driver της nvidia και πες ποσο σου εβγαλε

Link to comment
Share on other sites

στον δικο μου πυρηνα οι drivers βγαζουν 376 ακομα και μετα την μετατροπη με 1.4βολτ (το ιδιο με 1.1βολτ)

παντως ειμαι στα 400 και ουδεν προβλημα (12pipes/6vortex)

επισης τις μνημες τις βγαζει 816 αλλα τις εχω 850

loop 3dmark03 και ολα οκ για 12 ωρες με σκορ

11015 p4 2.8@3.6

3dmark030qo.jpg

πιστευω ειναι πολυ συντηριτικη η μετρηση που δινουν οι drivers

Link to comment
Share on other sites

μη δίνεις παντως 1.4βολτ συνεχεια, ειδικα για τα 400 , ακομη και με τη στοκ ψυκτρα με 1.2 οριακα τα εχεις (εμενα με 1.2 παει 390) , γιατι ζεσταίνονται αρκετά τα mosfet που θα δείς στην πίσω πλευρά ακομη και με 1.2βολτ ποσο μαλλον σε σενα , θα ψηνονται.Μια ψυκτρούλα δε βλάπτει.

post-172-1416072269,2829_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και την δικιά μου 6800Le. Η πλάκα ήταν με τον οδηγό του Πλαισίου που μου την έφερε και αφού πλήρωσα μου είπε και μια συμβουλή: "Μην χάσετε την απόδειξη, γιατί έχετε εγγύηση"... Κόντεψα να βάλω τα γέλια, αλλά τεσπα....

Ξεκλήσωσε και η δικιά μου (0436) 256bit NV40 (A1,16x1,6vp) with 128 mb ram... Η πλάκα είναι με το AquaMark3, στου φίλου την 6800Le με Unlocked/Χωρίς OC, όλα βγάζει "7485" και σε εμένα "7800"... Καλό ε?!

post-419-1416072269,2957_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.