Jump to content



6800 LE 90 ευρω @ πλαισιο!!


b.s.o.d.

Recommended Posts

λοιπον...η καρτα μου ειναι 0443 (δεν ξεκλειδωνει κανενα pipe). Πριν λιγο εκανα φλας με 1.2βολτ αλλα δεν ειδα διαφορα...390 πριν, 390 και τωρα. Στο ριβα τιουνερ διχνει 1.0 βολτ αλλα εχω 2 βαθμους πιο ψηλη θερμοκρασια. Η μνημη παει 870 αλλα εφαγα ενα black screen στη διαρκεια τεστ με ατι τουλ.

Papatsonis αν εχεις bios με 1.2v κανε το upload να το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 309
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από maglaras [Σήμερα, στις 18:33]

Αν στο "HW masked" σου έχει Ν/Α η κάρτα δεν ξεκλειδώνει ?

κατι δεν παει καλα με την καρτα σου...ολα ν/α?η δικη μου βγαζει αυτα...

<a  href=%7Boption%7Dhttp://img354.imageshack.us/img354/4753/k4ic.th.jpg' alt='k4ic.th.jpg'>

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να της κάνω OC ακόμα της κάρτας ένα 3DMark 2003 (Γιατί δεν με αφήνει να κάνω upload το αποτέλεσμα στο site?!)...

Υ.Γ.: Παρατηρήσατε ότι μεταξύ μνημών και ψύχτρας έχουνε βάλει "φλοκάτες"?! Έτσι είχε και η 5700U μου, και μόλις έβαλα πάστα λευκή άρχισανε να ζεσταίνοται οι ψύχτρες...

post-419-1416072269,4252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λες να κρατησω τη μανα ψυκτρα και απλα να παω σε αλλαγη παστας??οικονομικο μου φαινεται!!για προτεινε καποια που να κανει τη δουλεια αυτη...εχω μια της cooler master για ψυκτρες γενικα...ασπρη παστα...θα κανει μαλλον,ε?

Link to comment
Share on other sites

η silencer φανταζει η μονη λυση μαλλον...αυτο καταλαβαινω απο οσες γνωμες εχω ακουσει...μπλε οθονη,ποιο προγραμμα τρεχεις στο screenshot?sorry για την αγνοια,δεν το

ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αλλά στις ρυθμίσεις λέει ότι κάτι κάνει κάθε 30" και μετά αυξάνει κατά 120%, κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Δεν το άφησα πολύ γιατί από περιέργεια το έτρεξα, αφου παίζω πάνω από μια μερα συνεχόμενα χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak

λοιπον...η καρτα μου ειναι 0443 (δεν ξεκλειδωνει κανενα pipe). Πριν λιγο εκανα φλας με 1.2βολτ αλλα δεν ειδα διαφορα...390 πριν, 390 και τωρα. Στο ριβα τιουνερ διχνει 1.0 βολτ αλλα εχω 2 βαθμους πιο ψηλη θερμοκρασια. Η μνημη παει 870 αλλα εφαγα ενα black screen στη διαρκεια τεστ με ατι τουλ.

Papatsonis αν εχεις bios με 1.2v κανε το upload να το δοκιμασω

και μενα ειναι 0443 και επισης δεν ξεκλειδωνει τα pipes ,παρα μονο τα vertex.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas [Σήμερα, στις 06:58]

:OT: Θα πρότεινα να αλλάξει κάποιος και τον τίτλο του thread, σε Albatron 6800LE Club ή κάτι τέτοιο...:smoke:

χμμ...δεν ειναι ασχημη ιδεα!ισως μεταφερθει το thread αλλου...

Link to comment
Share on other sites

:o

Έχω πάρει κι εγώ μια albatron της 442 (edit ... ειχα γραψει λάθος 445) εβδομάδας δυστυχώς αυτές τις ημέρες είμαι μακριά από το PC μου .. (τώρα ποστάρω από έναν PIII).

Την δοκίμασα στον Aristos87 δυστυχώς στο cube που έχει για κατεβαστίρι (δεν έχει άλλο PC με AGP σπίτι του

Ξεκλείδωσε 16/6 με λίγα artifactrs στο 3d mark 03 τα οποία όμως νομίζω ότι οφείλονται στην υπερθέρμανση γιατί η κάρτα ασφυκτιούσε μέσα στο cube έστω και ανοιχτό

Ας μη σχολιάσουμε και το 200αρι τροφοδοτικό..

Με αυτά έβγαλε 9400 3d marks

Αποτελέσματα με O/C θα ποστάρω από κανένα νετ καφέ στην Κρήτη όπου είναι και το PC μου τον τελευταίο χρόνο..:o

Link to comment
Share on other sites

Έφασε η ώρα να πειράξω το bios της κάρτας...

Για αρχή λοιπόν έκανα τα παρακάτω (με 16x1,6 γίνανε τα παρακάτω):

1. ’λλαξα ο 1.10v σε 1.20v,

2. Ανέβηκε το GPU με 1.20v στα 410MHz από τα 380MHz που σταμάταγε το 1.10v,

3. ’λλαξα τα timings στις μνήμες με -1 βήμα σε κάθε timing,

4. Ανέβασα και τις μνήμες στα 800MHz, χωρίς να ξέρω ακόμα στα πόσα είναι το όριό τους...

post-419-1416072270,3326_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mylona,δεν εχω δυστυχως το aqua mark για να ποσταρω κι εγω σκορ...το περιμενω αυριο μαζι με το pc mark που επισης δεν εχω!!kaynd τα artifacts θα τα εχεις οπως και να εχει κατα 99%...αν ειναι λιγα παντως δεν θα εχεις προβλημα...σε αλλους δεν ξεκλειδωσε καν η καρτα!!

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα την ψυκτρα και εβαλα ceramic στο core και επισης εβγαλα τις "κουβερτες" απο τις μνημες. Η θερμοκρασια απο 62 load επεσε στους 57. Οι μνημες πριν εβγαζαν λαθη στο ατι τουλ στα 880. Τωρα στα 900 που δοκιμασα ηταν οκ για 20 λεπτα στο ατι τουλ...

Link to comment
Share on other sites

@maglaras : εσενα πολυ περιεργως μοιαζει για nv41 αλλα νομιζα οτι αυτες ηταν μονο για pci-e .για κοιτα στην αρχικη οθονη του rivatuner και πες μας αν και δε νομιζω να μπορείς να κανεις τπτ ,μαλλον

@pcfreak : bios απο κυριακη βραδυ...

@Dmylonas : μπραβο!!! για το gpu φαινεται να ανεβαινει τρελα ,οταν ομως το εχεις τοσο τσιτωμενο για τοση λιγη ταση τρεξε μονιμως τα τεστ 1 και 2 του dmark 03 ,εκει θα δεις αν κανει freeze και συνεχιζει μετα απο λιγο ,οτι... θελει κατεβασμα.. (με στοκ ψυξη εισαι??)

επιπλέον , για τα timmings μην αλλαζεις καθε φορά σε bios και μετά flash ..όταν υπάρχει το ntimings , τα αλλαζεις real time 1-1 και βλεπεις ποιο "πετσικαρει" ;)link

(αν αλλαζεις τα timmings απο το bios , με το nibitor, έχε υποψιν σου ότι τα 5α είναι της καρτας , τα αλλα και να τα αλλαζεις δεν κανουν τπτ)

δοκιμασε με τελειως gay timmings να δεις αν θα περασεις το 1ghz -μονο τοτε αξιζει-

TIMING0=060F1B15

TIMING1=07010509

TIMING2=20250408

ή αλλιως δοκιμασε και με

TIMING0=05081010

TIMING1=04010307

TIMING2=00240306

(παιρνει και πιο σφικτα ,αλλα τρεξε και κανενα game να δεις ..αν υπαρχει ουσιαστική αύξηση στις επιδοσεις ,γιατι εγω διαφορες της ταξης του 0.5% και αν ,εβλεπα οταν τα εσφιγγα και αλλο.Μονο οταν χαλαρωνα αρκετα εβλεπα λιγο πιο ορατη πτωση σε επιδοσεις)

@pcfreak , αν βγαλεις τις κουβερτες ,αν θυμαμαι καλα, οι μνημες δεν ακουμπουν καν στην ψυκτρα, εχουν μεγαλο κενο, δεν ξερω αν ειναι καλυτερο ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 05:07]

...

@pcfreak , αν βγαλεις τις κουβερτες ,αν θυμαμαι καλα, οι μνημες δεν ακουμπουν καν στην ψυκτρα, εχουν μεγαλο κενο, δεν ξερω αν ειναι καλυτερο ετσι..

Οχι δεν ακουμπουν πια αλλα και πριν που "ακουμπουσαν" δεν νομιζω οτι περνουσε η θερμοτητα απο τις μνημες στην ψυκτρα. Η κουβερτα ηταν 2 χιλιοστα περιπου κατι σαν πλαστικο, να μην σχολιασω την κολα που ειχε πανω η ψυκτρα στα σημεια επαφης. Οπως ειπα και πιο πριν, με κουβερτες στα 880 ειχα λαθη στο ati tool ενω χωρις ημουν χωρις λαθη για 20 λεπτα που δοκιμασα στα 900. Στο 3dmark03 ομως ενω πηγαινε καλα, στο nature εγινε πολυυυ αργο... μαλον εχει να κανει με τους περιφημους πυκνωτες εεε??

edit: τελικα το βιος με 1.2β πρεπει να ηταν οκ. Εκανα φλας παλι το original και το riva tuner στο core vid εδειχνε 0 αρα πριν που εδειχνε 1 ηταν 0.1 πανω απο το κανονικο μαλον δηλ απο 1.1-->1.2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.