Jump to content



Προβλημα στο τοπικο δικτυο του σχολειου μου


kolobaki

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους!

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα.

Η καθηγητρια της πληροφορικης του σχολειου μου,ειπε πως ο server εχει κολλησει ιο και ετσι ολοι οι υπολογιστες ειναι εκτος.

Ηρθε ο τεχνικος στο σχολειο και ειπε πως για να το φτιαξει θελει 600ευρα.Υπαρχει τροπος να λυθει το προβλημα χωρις να στοιχισει τιποτα;

Ευχαριστω οσους ασχοληθουν με το θεμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kolobaki [Σήμερα, στις 20:24]

Γεια χαρα σε ολους!

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα.

Η καθηγητρια της πληροφορικης του σχολειου μου,ειπε πως ο server εχει κολλησει ιο και ετσι ολοι οι υπολογιστες ειναι εκτος.

Ηρθε ο τεχνικος στο σχολειο και ειπε πως για να το φτιαξει θελει 600ευρα.Υπαρχει τροπος να λυθει το προβλημα χωρις να στοιχισει τιποτα;

Ευχαριστω οσους ασχοληθουν με το θεμα μου.

Eίναι δυνατόν να ζήτησαν λεφτά?? Αυτά νομίζω πληρώνονται απο το υπουργείο...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος. Να βάλετε ένα free antivirus για να καθαριστεί ο ιός, να πάρετε backup τα σημαντικά αρχεία και στο καπάκι να βάλετε ένα linux που είναι εντελώς free και δεν κολάει ιούς. Θα μάθετε κιόλας 5 πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 00:12]

Υπάρχει τρόπος. Να βάλετε ένα free antivirus για να καθαριστεί ο ιός, να πάρετε backup τα σημαντικά αρχεία και στο καπάκι να βάλετε ένα linux που είναι εντελώς free και δεν κολάει ιούς. Θα μάθετε κιόλας 5 πράγματα.

Μέχρι και το σημείο του back up ΟΚ, λογικά γίνεται, από εκεί και πέρα μία καθηγήτρια πληροφορικής που φωνάζει τεχνικό για τον server της, θα ξέρει πως να περάσει linux και να τον κάνει μετά server??? :jump: Μόνο αν έχει πολύ όρεξη να ασχοληθεί που δεν το βλέπω. Και δυστυχως δεν νομίζω να αφήσουν το kolobaki να το κάνει, τώρα για να στήσει ο τεχνικός το Linux... θα μπει μέσα το υπουργείο παιδείας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ’ννα_19

Εγώ ξέρω πως είναι στην εγγύηση ο εξοπλισμός του σχολείου. Όπως ήταν και ο δικός μας όταν ήμουνα λύκειο:)

εγγύηση για software? no way! ποιος δίνει εγγύηση ότι δεν θα κολλήσουν ιό τα win?????

καλύτερα να το γυρίσει στις φιλανθρωπίες.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν εγγυηση για software. τα σχολεια εχουν υποστηριξη για ολα τα προβηματα,απο το τοπικο μαγαζι που αγοραστηκαν τα μηχανακια,και ο,τι εξοδο προκυψει το υπουργειο τα πληρωνει. πρωτα ομως πρεπει να συζητηθει με το δειευθυντη του σχολειου και με κανεναν αλλο. αυτα.

Link to comment
Share on other sites

1)Eγγυηση για soft με τιποτα.

2)Μια καθηγητρια πληροφορικης δεδομενουν οτι εχει τελειωσει ειτε ΑΕΙ ειτε ΤΕΙ πληροφορικης εχει κανει τουλαχιστον 1-2 μαθηματα περι λειτουργικων αρα και λινουξ οποτε ειναι μεσα στις δυνατοτητες της.Εαν δεν ξερει ...... πιστευω να εχει το θαρρος να παραιτηθει απο την τοσο λεπτη θεση του εκπαιδευτικου.

3)Η καθηγητρια δεν προκειται να πληρωσει τιποτα για το service , υπαρχουν ετοιμα τα γνωστα κιτρινα χαρτια για την πληρωμη του τεχνικου , ο οποιος ναι μεν θα παρει 600 αλλα μετα απο 6 μηνες , και θα δωσει και ενα μεγαλο ποσο στην εφορια.Παρολα αυτα το νουμερο που ειπε το λαμογιο τεχνικος ειναι τεραστιο.Η μεγαλυτερη λαμογια βεβαια ειναι οτι οι καθηγηταδες εχουν ηδη φαει ολα τα κονδυλια απο τα κιτρινα χαρτια για την παρτη τους με τους γνωστους τροπους και τωρα δεν εχουν να πληρωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

2)Μια καθηγητρια πληροφορικης δεδομενουν οτι εχει τελειωσει ειτε ΑΕΙ ειτε ΤΕΙ πληροφορικης εχει κανει τουλαχιστον 1-2 μαθηματα περι λειτουργικων αρα και λινουξ οποτε ειναι μεσα στις δυνατοτητες της.Εαν δεν ξερει ...... πιστευω να εχει το θαρρος να παραιτηθει απο την τοσο λεπτη θεση του εκπαιδευτικου.

δε νομίζω ότι ΟΛΟΙ οι καθηγητές πληροφορικής που διδάσκουν σήμερα έχουν τις απαραίτητες προδιαγραφές - προσόντα.

οι σχολές πληροφορικής είναι σχετικά νέα τμήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

δε νομίζω ότι ΟΛΟΙ οι καθηγητές πληροφορικής που διδάσκουν σήμερα έχουν τις απαραίτητες προδιαγραφές - προσόντα.

οι σχολές πληροφορικής είναι σχετικά νέα τμήματα.

Πιστευω οτι ενας αναμεσα τους πρεπει να εχει τις γνωσεις.Και απο την αλλη ακομα χειροτερα εαν ειναι και μεγαλης ηλικιας ας βγει συνταξη .....

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι καθηγητές πληροφορικής είναι θεολόγοι (και άλλα σχετικά) που έκαναν σεμινάρια. Στο κάτω κάτω τι επιστήμη είναι αυτή η πληροφορική, θα μου εξηγήσει κάποιος; Η επιστήμη της πληροφορίας; Τι σχέση έχει τότε με τα windows και το word; Μάλλον κάποιοι της έχουν δόσει πολύ ευρεία έννοια.

Link to comment
Share on other sites

’με βρες ένα free antivirus και βάλτους (ή συννενοήσου με την καθηγητρια να βάλετε ένα "free" μόνο και μόνο για να δείτε τι παίζει και μετά αναβαθμίζετε αν είναι σε original) και προσφέρσου να δεις τι μπορεί να γίνει. Επίσης εγώ αν ήμουν τεχνικός θα ντρεπόμουν να ζητήσω ένα τέτοιο ποσό μόνο και μόνο για αυτή τη δουλειά... Αν ήταν στο δικό μου σχολείο αυτό θα προσφερόμουν να κάνω ό,τι μπορώ... Πάρε την προτοβουλεία να βοηθήσεις (μην υποσχεθείς τπτ πάντως) και αν δεις οτι δεν μπορείς να κάνεις τπτ δώσε μας ό,τι στοιχεία έχεις να βοηθήσουμε όπως μπορούμε...

(ΥΓ: και μετά απο αυτό περίμενε και ένα 20 στο τετράμηνο στην πληροφορική... :p )

edit: Όσο για τους καθηγητές, συμφωνώ πως ένα μεγάλο ποσοστό αυτών (όχι όλοι) είναι όντως καθηγητές άλλου αντικειμένου που έχουν κάνει σεμινάρια πάνω σε ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ πληροφορικής. Δεν έχουν ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις, πόσο μάλλον εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

1)Eγγυηση για soft με τιποτα.

2)Μια καθηγητρια πληροφορικης δεδομενουν οτι εχει τελειωσει ειτε ΑΕΙ ειτε ΤΕΙ πληροφορικης εχει κανει τουλαχιστον 1-2 μαθηματα περι λειτουργικων αρα και λινουξ οποτε ειναι μεσα στις δυνατοτητες της.Εαν δεν ξερει ...... πιστευω να εχει το θαρρος να παραιτηθει απο την τοσο λεπτη θεση του εκπαιδευτικου.

3)Η καθηγητρια δεν προκειται να πληρωσει τιποτα για το service , υπαρχουν ετοιμα τα γνωστα κιτρινα χαρτια για την πληρωμη του τεχνικου , ο οποιος ναι μεν θα παρει 600 αλλα μετα απο 6 μηνες , και θα δωσει και ενα μεγαλο ποσο στην εφορια.Παρολα αυτα το νουμερο που ειπε το λαμογιο τεχνικος ειναι τεραστιο.Η μεγαλυτερη λαμογια βεβαια ειναι οτι οι καθηγηταδες εχουν ηδη φαει ολα τα κονδυλια απο τα κιτρινα χαρτια για την παρτη τους με τους γνωστους τροπους και τωρα δεν εχουν να πληρωσουν.

χεχε σε μας κατι μαθηματικοί με όρεξη κάνουν το μάθημα και τεχνολογία αντίστοιχα κάποιοι φυσικοί με όρεξη

Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι ειναι συμφωνω. τουλαχιστον στο δικο μας σχολειο ειχαμε μια καθηγητρια πληροφορικης μ*%*%ναρα. απο σαλονικα ειναι. βασικα αυτη ειναι μονιμη στο σχολειο μας και καθε χρονο φερνουν αλλους 2-3. περσι αυτους που φεραν δεν ηξεραν τιποτα! οταν λεμε τιποτα τιποτα. την ρωτουσες κατι απλο και δεν ηξερε να σου απαντησει. βασικα μια φορα τις την εμπενα και στο τετραμηνο με εβαλε 9.:rant: ενω αυτη η μονιμη που εχουμε ξερει παρα πολλα πραγματα. την αλλη φορα την ειδα που αλλαζε psu και ρουτερ.:hehe::D

σορρυ για το oφ τοπικ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.