Jump to content



FightAIDS@Home - Greeks United (hosted by TheLab.gr)


.38-.45

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από schumifer

Aπό τη στιγμή που είναι κάτι νέο ενδιαφέρεστε να κάνουμε μία προσπάθεια?

Μπορούμε να φτιάξουμε μία ομάδα απλά ελληνική και να δούμε αν μπορούμε να μαζέψουμε κόσμο και από αλλού. Υπάρχουν ήδη αρκετά άτομα που με το τέλος του fad ψάχνουν και δε θέλουν fah σώνει και καλά.

το ότι ξεκίνησαν κάποια παιδιά, σημαίνει ότι μάλλον υπάρχει ενδιαφέρον :)

Αρχική απάντηση από schumifer

Το The lab team αρχίζει διαχωρίζοντας και όχι ενώνοντας .Τι λέτε????

γιατί, όπου πάμε σπέρνουμε τη διχόνοια και όλοι μας μισούν?

δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να στηθεί μια ελληνική ομάδα με αυτό το όνομα, δηλαδή το όνομα μετράει ή το αποτέλεσμα? αυτά είναι μικρότητες πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 488
  • Created
  • Last Reply

το TheLab.gr δε διαχωριζει κανενα.

δεν ειπαμε πως ειναι μονο για τα μελη, δε μπορουμε και δε θελουμε να αποκλεισουμε καποιον επειδη δεν ειναι μελος. απο τη στιγμη που η ομαδα αυτη ξεκιναει απο μελη του TheLab.gr, μοιραια θα περιεχει και το ονομα του site στον τιτλο της. αν καποιος διαλεγει να μη συμμετεχει στην ομαδα, εξαιτιας και μονο του ονοματος της, διαχωριζει αυτοματως τη θεση του, και δε φταιει η ομαδα σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

το καλο ειναι οτι εβαλα τον 2ο πυρηνα aka cpu affinity 1 μιας να το τρεχει σε high priority μιας και ειναι εκεινος που θελει στρωσιμο για να κλοκαρω καλυτερα τον Χ2.

για να δουμε...κανει καλο ψησιμο τουλαχιστον?αμα ειναι να βοηθησουμε σε κατι καιγοντας ρευμα να βοηθησουμε και εμας.

Link to comment
Share on other sites

μπηκα και εγω

fragma απο που εφτιαξες το affinity γιατι μου βγαζει 50% cpu utilization

ακυρο μαν,το βρηκα...ηταν και στον 0 και στο 1 αλλα παλι 50% βγαζει..ισως να τρεχει ετσι το προγραμμα με τον P4..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

Samael δε σε βλεπω στις λιστες ομως. :)

μονο ο nickstamat φαινεται.

Πλεον φαινομαι,ειναι πολυ αργο το προτζεκτ ή σε μενα αργει?

Επισης,καθε προτζεκτ εχει διαφορετικο χρονο επεξεργασιας ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

@ Samael: ειναι αργο, ναι. για το αλλο θα το δουμε στην πορεια.

@ schumifer: ποια ειναι η μη τυπικη απαντηση που περιμενες; και πως γινεται να διαχωρισεις - διασπασεις κατι που δεν υπαρχει; και γιατι, μετα απο 3 χρονια, οι ελληνες που ασχολουνται που με το DC δεν εκαναν βημα μπροστα; η ιδια ιστορια εχει γινει ξανα με το F@H. τελικα το ονομα ειναι πανω απο το σκοπο και οι αντιπαθειες εμφανεστατες.

Link to comment
Share on other sites

OK, here we go one more time:

The agent is NOT designed to run on an SMP system. Period. While you MAY get two instances to run, you're very likely corrupting both workunits.

The reason for this is because system objects such as shared memory, semaphores and mutexes use hard coded names and the agent makes assumptions that just it and the application are accessing them. If two agents and applications attach to these objects there is the very real potential of clobbering shared memory, corrupting the semaphore/mutex lock count etc.

It's just a limitation of the United Devices agent, which will not be "fixed" in this current version.

The end result is you end up wasting your time and this project's time because the workunits must be sent out again to be recalculated.

As mentioned, the only "safe" way to do this is to use a virtual machine, such as VMWare. However, this would only be beneficial to true SMP machines. It's pointless to even try this with Hyperthreaded CPUs as it's really just one CPU and you end up thrashing between the two agents, thus slowing both down.

http://www.worldcommunitygrid.org/forums/wcg/viewthread?thread=767#3410

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε την γνώμη μου πάντως(μιας και ούτε συμμετέχω αλλά ούτε και σκοπεύω να συμμετέχω σε dc projects) είναι να οργανώσεται μία ολοκληρωμένη προσπάθεια με τον greek & akiss, αν τους ενδιαφέρει το συγκεκριμένο project.

Ένα από τα χαρακτηριστικά των dc projects που τα κάνουν ποιο ελκυστικά είναι οι φιλικές κόντρες μεταξύ των μελών της ομάδας και της ομάδας με άλλες ομάδες.

Με λίγα άτομα σε αρκετές ομάδες(για την ελληνική tech σκηνή αναφέρομαι, αν μπορούμε να το πούμε έτσι) χάνεται αυτό το στοιχείο.

Το όνομα είναι και πρέπει να είναι το λιγότερο που θα σας απασχολήσει, πείτε το GPF, greek pc freaks :p που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Για dual core και πολυεπεξεργατσηκά (μέχρι 2) βρήκα το παρακάτω από το forum τους...

http://www.worldcommunitygrid.org/forums/wcg/viewthread?thread=296

http://blakenyc77.tripod.com/udtweaker.html

*δεν ξέρω κατα πόσο δουλεύει σωστά!

Η απλά ανοίγεις και ένα f@h και δουλέυεις και εκείνο...

Link to comment
Share on other sites

μπηκα και εγω στην ομαδα αν και ηδη τρεχω Eistein@home στη Boinc πλατφορμα.

Και φυσικα δεν μπορω να καταλαβω το λογο γιατι το Aids@home ειναι "καλυτερο" η πιο "σημαντικο" απο το ΣΕΤΙ η το Eistein κτλ project....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Αν θέλετε την γνώμη μου πάντως(μιας και ούτε συμμετέχω αλλά ούτε και σκοπεύω να συμμετέχω σε dc projects) είναι να οργανώσεται μία ολοκληρωμένη προσπάθεια με τον greek & akiss, αν τους ενδιαφέρει το συγκεκριμένο project.

Ένα από τα χαρακτηριστικά των dc projects που τα κάνουν ποιο ελκυστικά είναι οι φιλικές κόντρες μεταξύ των μελών της ομάδας και της ομάδας με άλλες ομάδες.

Με λίγα άτομα σε αρκετές ομάδες(για την ελληνική tech σκηνή αναφέρομαι, αν μπορούμε να το πούμε έτσι) χάνεται αυτό το στοιχείο.

Το όνομα είναι και πρέπει να είναι το λιγότερο που θα σας απασχολήσει, πείτε το GPF, greek pc freaks :p που λέει ο λόγος.

Αυτό ακριβώς ήθελα να πω αλλά παρεξηγήθην. Τέσπα αν γίνει έγινε. Αν δε γίνει δεν έγινε.

Φίλε 38. δεν ήμουνα τόσο ενεργός υπολογιστικά όταν έγιναν τόσες ομάδες fah. Δε θα ήταν όμορφο αν υπήρχε μόνο μία και ναι μεν υπήρχε ο συναγωνισμός των μελών αλλά και διεθνώς ήμασταν λίγο πιο ψηλά? ΤΟ αν χωρίζει το όνομα ή όχι, δεν έχει νόημα να το λες σε εμένα.Εγώ κρίνω εκ του αποτελεσματος προηγούμενων προσπαθειών. Εγώ δεν ήμουν παρών όταν δημιουργήθηκαν 3-4 ομάδες fah ούτε φυσικά και αποφάσισα τη δημιουργία των.

Βέβαια και γενικότερο όνομα να υπήρχε δεν είναι σίγουρο ότι θα πήγαινε όλος ο κόσμος εκεί αλλά μία ιδέα είπα.

@αντιπάθειες..κλπ...Για τι πράγμα μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που δεν ησουν παρων οταν ξεκινησαν οι πρωτες ομαδες f@h, απο τα ιδια ατομα που ξεκινησαν αυτην εδω την ομαδα, προφανως δεν καταλαβαινεις το "αντιπαθειες". δεν ειναι κατι για το οποιο φταις, φυσικο επομενο ειναι, αλλα δεν προκειται να πω ολη την ιστορια απο την αρχη, δεν υπαρχει κανενας λογος πλεον.

καλο και ομορφο να υπαρχει μια ομαδα, δεν μπορουμε να διωξουμε κανενα οπως και δε μπορουμε να φερουμε κανενα με το ζορι. απο τη στιγμη ομως, που σα διαχειριστες αυτου εδω του site ξεκιναμε κατι, δε γινεται να μην υπαρχει το ονομα του site μεσα στον τιτλο. και να μην ηταν το TheLab.gr στη μεση, αν ξεκιναγαμε μια ομαδα που θα ειχε τιτλο "Kostos FightAIDS@Home" καποιοι δε θα εμπαιναν μεσα επειδη προτιμουσαν η ομαδα να λεγεται "Mitsos FightAIDS@Home".

ειναι χαρακτηριστικο του ελληνα, πως να το κανουμε..

υγ: http://www.worldcommunitygrid.org/team/viewTeamMemberDetail.do?sort=cpu&teamId=52FG4T4VRP1

τα πρωτα νουμερα ηρθαν. ο FrOsT σπερνει κι ο mortisboy κανει τρελά κολπα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.