Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Δε διαφωνώ κάπου, αλλά όλες αυτές οι αλχημικές όπως τις λες μέθοδοι υπερχρονισμού δε θα είχαν λόγο ύπαρξης αν δεν υπήρχαν αυτά τα τεχνητά όρια που οι οδηγοί μας θέτουν. Χίλιες φορές θα προτιμούσα να γίνονται όλα εύκολα και απλά από το ccc και να μη χρειάζεται να χρησιμοποιώ άλλο εργαλείο. Έλα όμως που δε γίνεται...Επίσης, οι τιμές υπερχρονισμού δεν είναι καθόλου ακραίες. Εμείς φταίμε που οι κάρτες ανεβαίνουν τόσο? Που είναι δηλαδή το ακραίο? Αφού βρισκόμαστε μέσα στις απολύτως φυσιολογικές δυνατότητες της κάρτας...Τώρα για τον υπερχρονισμό μέσω bios δεν το σχολιάζω καν. Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε κάθε φορά που θέλουμε να ανεβάσουμε λίγο συχνότητα? Τέλος, για να κλείσω, κανείς δεν είπε πως φταίνε οι οδηγοί για τα προβλήματα. Εγώ είπα απλά να σταματήσουν αυτοί οι τεχνητοί περιορισμοί που μας κάνουν τη ζωή δύσκολη. Αν σε επόμενες εκδόσεις οδηγών κοπεί έστω και αυτή η προβληματική υποστήριξη των εργαλείων, εγώ προσωπικά θα αλλάξω κάρτα. Και μάλιστα με μεγάλη πιθανότητα να μην ξαναεπιστρέψω ποτέ ξανά στην ΑΤΙ, γιατί απλά με ενοχλεί αφάνταστα το να μου επιβάλλουν πράγματα όπως τι πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσω και πόσο θα υπερχρονίσω. Αυτό είναι απλά απαράδεκτο...

Θα προσπαθησω να πω δυο λογια για να κατανοησουμε καποια πραγματα.

1. Οι drivers θετουν ορια υπερχρονισμου? ΟΧΙ. Οι drivers διαβαζουν τα ορια που θετει το bios και κινουνται μεσα σε αυτα. Ορισμενη αρχη, ορισμενο τελος.

2. Και βεβαια γινεται μεσα απο το CCC. Μεχρι που? Μεχρι εκει που ειπα παραπανω.

3. Το οτι βρισκεσαι μεσα στις απολυτως φυσιολογικες δυνατοτητες της καρτας, ειναι κατι που στο εχει "πει" ο κατασκευαστης? Ειπε επισημα δηλαδη οτι το chip εχει απολυτο max οριο τασης ..τοσο? ΟΧΙ.

ΔΕΝ υπαρχουν ασφαλη ορια υπερχρονισμου για τις καρτες γραφικων, παιζουν πολλα ρολο για την μακροζωια της καρτας. Απο την αλλη δεν σου "ειπε" να μην την "ανεβασεις" οσο 'εσυ" νομιζεις οτι ειναι φυσιολογικο. Δικη σου ειναι και καψτη την. ΔΕΝ φταιει ομως , αλλα στο rma εχει ....υποχρεωση?..!!!

4. Απο το bios δεν ανεβαζεις συχνοτητες, παρα μονο τις τασεις που απαιτουνται για να ανεβουν οι συχνοτητες μετα κατα την θεληση σου. Οι τασεις εκεινες που επιτρεπονται (γιατι εκει υπαρχει το απολυτο max που δεν ηξερες πριν).

Ετσι εξασφαλιζει την αξιοπιστια του και την ασφαλεια του προιοντος του.

Εαν τον κατηγορεις που το κανει, ειναι η αποψη σου. Θα προτιμουσα ταυτοχρονα να μην του ριχνεις και ευθυνες που δεν δουλευει εξω απο εκεινα τα ορια που ο ιδος θεωρει υψηλα ενω "εσυ" θεωρεις φυσιολογικα.

Αν καποια δυνατοτητα "κοπει" δεν θα γινει για να τιμωρησει, αλλα για να προστατευσει ολους.

Αυτη ειναι η γνωμη μου και αυτην συνιστω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε wacko_gr2004, εδω θα συμφωνησω με τον ΑΤΙΜΑΝ. δεν μπορει μια εταιρια να μην προστατευει τα προιοντα της! επειδη εσυ ή εγω θελουμε να ανεβασουμε στο θεο την καρτα και να την καψουμε, πρεπει η ΑΤΙ, και η καθε ΑΤΙ, να το επιτρεπει ετσι απλα? καλα κανουν και βαζουν ορια. απο εκει και περα, οποιος εχει τις γνωσεις και την εμπειρια, θα βρει τροπο να ξεπερασει τα ορια..........!!

με την ιδια λογικη, κανε παραπονα και για τις εταιριες αυτοκινητων που βαζουν κοφτη στις στροφες, για να προστατεψουν τους κινητηρες τους...!!!!!! :haha::haha:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ποσταρω κι εγω ενα θεματακι, μιας και μπηκα χτες στο club των κατεχοντων μιας 5870.

Αγορασα την υλοποιηση της MSI, και για αρχη φαινεται πολυ ησυχη καρτουλα.

Βεβαια δεν μπορεσα ακομα να δω τικαρισμενο το OPENCL μετα απο ολονυχτια install /uninstall αλλα τελος παντων δεν ποσταρω για αυτο.

Ο λογος που γραφω ειναι το COD Modern Warfare II.

Oσο ειμαι στις οθονες με τα options κτλ δεν εχω κανενα προβλημα.

Οταν ομως μπω στο game, αυτο σερνεται τοσο πολυ, που αργει να ακολουθησει ακομα και την κινηση του ποντικου!!!!

Το εχει τσεκαρει κανενας??

Στο BIOSHOCK 2 δεν διαπιστωσα καποιο προβλημα!!

Εχω τους 10.4b πανω σε SEVEN Ultimate 64 bit, η lightning σε στοκ ρολογια, και ο 8660 μου σε στοκ ρολογια και αυτος (3.33 Giga)

Παιζω με 1920 Χ 1200 σε μια 24αρα SAMSUNG

Έγινε επεξεργασία από NIKOSE
Link to comment
Share on other sites

παιδες...εδω γιατι σε μενα δεν ειναι τικαρισμενο το directcompute ? ... :whistle2:

43766196.th.jpg

Έβαλες το SmartDoctor από το cd της κάρτας σου. Μου έτυχε παρόμοια κατάσταση. Κοίτα εδώ.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062810175&postcount=2674

Υσ. Όλα αυτά ΑΝ το πρόβλημα σου προέκυψε μετά την εγκατάσταση του ASUS smartdoctor κτλπ.

Να πω ότι το πρόβλημα λύθηκε ως εξής: Uninstall Smartdoctor + GamerOSD κτλπ -> Uninstall CCC+ SDK κτλπ (με τον τρόπο που έχει δώσει ο ατιμαν) -> restart -> Install CCC -> restart -> Install SDK -> Install Smartdoctor + GamerOSD (τα πιο καινούργια από το site της ASUS)

@ΑΤΙΜΑΝ Εμείς που έχουμε κάρτα με erase lock και δεν μπορούμε να την "μοντάρουμε" με flashing bios τι κάνουμε; Αρκούμαστε στο στοκ ρεύμα και αφήνουμε τα "τεράστια" όρια των ASUS ανεκμετάλευτα; Όχι δεν με ενδιαφέρει το extreme overclocking ούτε γνωρίζω πολλά από αυτό, αλλά βλέπω ότι οι κάρτες αποδίδουν εξαιρετικά με λίγη παραπάνω αύξηση του ρεύματος και παράλληλη αύξηση των ρολογιών. Να σημειώσω ότι στις 5970 και 5870 που έκανα flash bios χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα σου όλα έγιναν μια χαρά. Στη 5850 τι φταίει; Είναι θέμα κομματιού ή όλες οι ASUS 5850 έχουν erase lock; Δεν μπορώ να καταλάβω...

Έγινε επεξεργασία από deNordic
Link to comment
Share on other sites

NIKOSE για το ΟPENCL βάλε το ΑΤΙStream 2.1

Ομοιως δεν μου ειναι τικαρισμενο το OpenCL.

Επειδη ομως αγνοω παντελως τι ειναι, πριν βαλω το ATIStream (που επισης αγνοω) ειναι κατι που οφελει τα παιχνιδια;

Ή ειναι τιποτα εξειδικευμενο για folding, encoding κλπ

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να πω δυο λογια για να κατανοησουμε καποια πραγματα.

1. Οι drivers θετουν ορια υπερχρονισμου? ΟΧΙ. Οι drivers διαβαζουν τα ορια που θετει το bios και κινουνται μεσα σε αυτα. Ορισμενη αρχη, ορισμενο τελος.

2. Και βεβαια γινεται μεσα απο το CCC. Μεχρι που? Μεχρι εκει που ειπα παραπανω.

3. Το οτι βρισκεσαι μεσα στις απολυτως φυσιολογικες δυνατοτητες της καρτας, ειναι κατι που στο εχει "πει" ο κατασκευαστης? Ειπε επισημα δηλαδη οτι το chip εχει απολυτο max οριο τασης ..τοσο? ΟΧΙ.

ΔΕΝ υπαρχουν ασφαλη ορια υπερχρονισμου για τις καρτες γραφικων, παιζουν πολλα ρολο για την μακροζωια της καρτας. Απο την αλλη δεν σου "ειπε" να μην την "ανεβασεις" οσο 'εσυ" νομιζεις οτι ειναι φυσιολογικο. Δικη σου ειναι και καψτη την. ΔΕΝ φταιει ομως , αλλα στο rma εχει ....υποχρεωση?..!!!

4. Απο το bios δεν ανεβαζεις συχνοτητες, παρα μονο τις τασεις που απαιτουνται για να ανεβουν οι συχνοτητες μετα κατα την θεληση σου. Οι τασεις εκεινες που επιτρεπονται (γιατι εκει υπαρχει το απολυτο max που δεν ηξερες πριν).

Ετσι εξασφαλιζει την αξιοπιστια του και την ασφαλεια του προιοντος του.

Εαν τον κατηγορεις που το κανει, ειναι η αποψη σου. Θα προτιμουσα ταυτοχρονα να μην του ριχνεις και ευθυνες που δεν δουλευει εξω απο εκεινα τα ορια που ο ιδος θεωρει υψηλα ενω "εσυ" θεωρεις φυσιολογικα.

Αν καποια δυνατοτητα "κοπει" δεν θα γινει για να τιμωρησει, αλλα για να προστατευσει ολους.

Αυτη ειναι η γνωμη μου και αυτην συνιστω.

1.Έχεις δίκιο εδώ. Εννοείται ότι είναι θέμα bios οι μέγιστες συχνότητες.

2. Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ. Ότι ιδανική περίπτωση για όλους είναι να ανεβάζουν την κάρτα τους από ccc. Με τον περιορισμό όμως του bios σε "αναγκάζει" να χρησιμοποιήσεις κάτι άλλο (δεν υπάρχει πλέον κάτι βέβαια που να προσπερνάει τα όρια του bios) ή να ψάχνεσαι με αναβαθμίσεις bios.

3. Ποιος μίλησε για επίσημα δεδομένα? Επίσημα ο υπερχρονισμός δεν "επιτρέπεται" από την εταιρεία καν. Εμείς μιλάμε για το απλό γεγονός ότι μια οποιαδήποτε stock 5870 π.χ μπορεί να ξεπεράσει άνετα τα 900 που θέτει το bios ως όριο, με ελάχιστη επίδραση στη θερμοκρασία και τη μακροζωία της κάρτας, και μάλιστα χωρίς να ασχοληθούμε καν με αύξηση των τάσεων, που θεωρείται κάπως πιο extreme. Με τους περιορισμούς που θέτει το Bios, είναι σαν να μου λέει η εταιρεία να μην την ανεβάσω. Το πιο τραγελαφικό είναι ότι η ΑΤΙ έχει διατηρήσει τον volterra vt1165 για να μπορούμε να ανεβάζουμε την τάση μέσω λογισμικού και μετά μας θέτει όριο στο bios.

Επίσης, για το rma, όπως είχα πει στο προηγούμενο ποστ, ένας έμπειρος overclocker, ξέρει περίπου που μπορεί να φτάσει η κάρτα και ξέρει τη διαδικάσία ανεβάσματος, άρα η πιθανότητα να πάθει η κάρτα κάτι ελαχιστοποιείται. Αυτός που θα μπορούσε να "κάψει" την κάρτα είναι ο αδαής, αυτός όμως μάλλον δε θα ασχοληθεί καν με τον υπερχρονισμό. Επομένως αυτό το επιχείρημα είναι τελείως άτοπο. Οι κάρτες πολύ σπάνια παθαίνουν κάτι. Και αν το πάθουν στα χέρια έμπειρου overclocker, είναι συνήθως ηθελημένο και όχι τυχαίο. Επομένως ας αφήσουμε το rma εκεί που κάθεται, όπως επίσης και τη μακροζωία της κάρτας, αφού και πάλι ο μη έμπειρος δε θα κάνει τίποτα και ο έμπειρος θα την έχει δώσει την κάρτα σε λιγότερο από εξάμηνο οπότε δεν υφίσταται θέμα μακροζωίας.

4. Ωραία όλα αυτά αλλά χωρίς να άρεις τον περιορισμό των συχνοτήτων, τι νόημα να έχεις ένα bios με μεγαλύτερη τάση λειτουργίας?

φιλε wacko_gr2004, εδω θα συμφωνησω με τον ΑΤΙΜΑΝ. δεν μπορει μια εταιρια να μην προστατευει τα προιοντα της! επειδη εσυ ή εγω θελουμε να ανεβασουμε στο θεο την καρτα και να την καψουμε, πρεπει η ΑΤΙ, και η καθε ΑΤΙ, να το επιτρεπει ετσι απλα? καλα κανουν και βαζουν ορια. απο εκει και περα, οποιος εχει τις γνωσεις και την εμπειρια, θα βρει τροπο να ξεπερασει τα ορια..........!!

με την ιδια λογικη, κανε παραπονα και για τις εταιριες αυτοκινητων που βαζουν κοφτη στις στροφες, για να προστατεψουν τους κινητηρες τους...!!!!!! :haha::haha:

Φίλε cabdik, συνήθως τα όρια και οι περιορισμοί, μπαίνουν για τη μάζα. Το μεγάλο μέρος του πληθυσμού που δεν έχει ιδέα από τέτοια πράγματα, όπως ο υπερχρονισμός και ο κόφτης. Είναι σαν την προστασία των παιχνιδιών. Μπαίνει για να εμποδίσει το 95% του πληθυσμού να αντιγράψει το παιχνίδι. Το άλλο 5%, ό,τι κι αν κάνει η εταιρεία και ό,τι προστασία κι αν βάλει, θα σπάσει. Το ίδιο είναι κι εδώ. Ο έμπειρος overclocker, θα βρει τελικά έναν τρόπο να ξεπεράσει τα όρια. Εγώ όμως μιλάω για την περίπτωση που βρίσκομαι εγώ αυτή τη στιγμή, που δεν υπάρχει κανένας τρόπος να ξεπεράσω το όριο που μου έχει επιβληθεί. Τι πρέπει να κάνω δηλαδή? Γιατί οι nvidia κάρτες δεν είχαν ποτέ περιορισμό? Και μάλιστα τη στιγμή που παραδοσιακά ανέβαιναν μακράν περισσότερο αναλογικά με τα ATI counterparts τους. Αυτό άλλαξε από τη 4890 και μετά.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

wacko_gr2004, Δυο μονο παρατηρησεις.

Ο εμπειρος overclocker δεν εχει αναγκη απο τετοιου ειδους προγραμματα για να κανει την δουλεια του.

Αυτα ειναι για τον απλο μεσο χρηστη ο οποιος οντως δεν εχει ιδεα τι κανει αλλα καπου διαβασε οτι ειναι παρα πολυ ευκολο μεσω αυτων να το κανει με "γνωστα" πολλες φορες αποτελεσματα.

Με ενα καταλληλο για αυτην την δουλεια bios σαφως αρονται και οι περιορισμοι του ευρους συχνοτητων.

dN-, Θα βρουμε τροπο να ξεκλειδωσουμε την καρτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό ψάχνω. Ένα ξεκλείδωτο bios για 5970. Ο μοναδικός τρόπος αυτή τη στιγμή είναι να πειράξουμε το στοκ με το rbe αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι τα αναμενόμενα. Δε μπαίνουν οι οδηγοί και δεν αναγνωρίζεται η κάρτα καν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν δεν ήξερα πόσο μπορεί ν' ανέβει η 58ΧΧ (με ή χωρίς afterburner κλπ.) ή αν έβλεπα πως επίτηδες την κόβουν για να μην φτάσει παραπάνω, δεν θα αγόραζα ποτέ ATi. Ειδικά τώρα που οι νέες NVidia είναι ταχύτερες, αν κόψουμε στις ATi το πλεονέκτημα του εύκολου και μεγάλου overclocking τότε θα χάσουν αρκετές ψήφους εμπιστοσύνης.

Η ιστορία είναι σαν τον i7 920. Ο κόσμος θέλει κάτι προσιτό (οικονομικά) που να μπορεί ν' αποδώσει τα μέγιστα με υπερχρονισμό.

Οπότε αν θέλουμε να "σπρώξουμε" τις κάρτες μας, κοιτάμε να βοηθήσουμε τον χρήστη να υπερχρονίσει (ακόμα και με voltmod) και όχι να τον αποτρέψουμε. Αυτά ισχύουν για όσουν ψάχνονται, αφού οι υπόλοιποι που δεν ασχολούνται με αυτά είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως προκειτε για παρενοηση.

Κανεις δεν "κοβει" τιποτα. Το chip ανεβαινει μια χαρα.

Τωρα πια ολες οι εταιριες εχουν υπερχρονισμενες καρτες απο κατασκευης με την υπευθυνη υπογραφη τους.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες το SmartDoctor από το cd της κάρτας σου. Μου έτυχε παρόμοια κατάσταση. Κοίτα εδώ.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062810175&postcount=2674

Υσ. Όλα αυτά ΑΝ το πρόβλημα σου προέκυψε μετά την εγκατάσταση του ASUS smartdoctor κτλπ.

Να πω ότι το πρόβλημα λύθηκε ως εξής: Uninstall Smartdoctor + GamerOSD κτλπ -> Uninstall CCC+ SDK κτλπ (με τον τρόπο που έχει δώσει ο ατιμαν) -> restart -> Install CCC -> restart -> Install SDK -> Install Smartdoctor + GamerOSD (τα πιο καινούργια από το site της ASUS)

οχι δεν εχω βαλει καν το smartdoctor.. μονο τους drivers εβαλα εχθες απο το site της ati 10.4 - ενω ειχα μεσα το sdk..

βασικα τι κανει αυτο? χρησιμευει πουθενα? εντω μεταξυ στο dxdiag μου δειχνει 4800series.. :nothing:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω βαλει καν το smartdoctor.. μονο τους drivers εβαλα εχθες απο το site της ati 10.4 - ενω ειχα μεσα το sdk..

βασικα τι κανει αυτο? χρησιμευει πουθενα? εντω μεταξυ στο dxdiag μου δειχνει 4800series.. :nothing:

Δοκιμασε να βγαλεις SDK και CCC και να περασεις CCC και SDK ξανα απο την αρχη με την σειρα που σου γραφω!

Καλα τα windows εμενα μου βγαζουν μυνημα να βαλω drivers για 5700 series... δεν ξερω τι ακριβως φταιει...

Link to comment
Share on other sites

dN- τα εκανα ακριβως οπως ειπες.... αλλα παλι τιποτα..

δεν ειναι τικαρισμενο το directcompute.. :nada:

Τοτε λογικα καποιο System Restore point θα σε εξυπηρετησει, αρκει να θυμηθεις μετα απο ποιο προγραμμα σταματησε να ειναι "τικαρισμενο" το DirectCompute.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.